Բաքվում րոսսի դեմ մեղադրանքների հիմքեր էին սկսել նախապատրաստել դեռեւս ԵԽԽՎ-ի ամառային նիստից առաջ, երբ դեռ հայտնի չէին ո’չ զեկույցի տեքստը, ո’չ առաջիկա ելույթի բովանդակությունը: Հունիսի տասին ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Իլհամ Ալիեւն թույլ տվեց իրեն մեղադրել զեկուցողին: Այդ ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի որդին հայտարարեց, որ Անդրեաս րոսսը բացահայտ հայամետ դիրք է որդեգրել եւ առանձնանում է իր` Ադրբեջանի հանդեպ կոշտ դիրքորոշմամբ: Ալիեւի գաղափարը պաշտպանեց պատվիրակությունում նրա տեղակալ, միլի մեջլիսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեիդովը: Նա հայտարարեց, որ Եվրոպայի խորհրդում գործում է ուժեղ հայկական լոբբի: Համաձայն զառանցանքային տարբերակի, որով զինվել է ադրբեջանական քարոզարշավը, հենց ամենուր գոյություն ունեցող հայկական լոբբիստներն են մեղավոր, որ փախստականների իրավիճակի մասին զեկույցում տեղ են գտել Ադրբեջանի հանդեպ կտրուկ քննադատություններ պարունակող դրույթներ, իսկ րոսսի ելույթի տեքստում շեշտվում է քաղբանտարկյալների հետ կապված պաշտոնական Բաքվի պարտականությունների իրականացման գործում առաջխաղացման բացակայության փաստը: Այս իրադրությունում տեղին է հիշել ռուսական երկու ասացվածք. հայելու մասին, որի վրա զայրանում են ծուռ դեմք ունեցողները եւ վատ պարողի մասին, որին խանգարում են մարմնի որոշակի մասերը:
Ին՞չն, այնուամենայնիվ, ադրբեջանցիներին դուր չեկավ զեկույցում եւ րոսսի ելույթում: Իլհամ Ալիեւի սրտով չէր, մասնավորապես, այն, որ ԵԽԽՎ-ն ձգտում է ներկայացնել փախստականների խնդիրներին առնչվող իրական պատկերը: Զեկույցի հեղինակները մատնացույց էին անում այն, որ Ադրբեջանն իր հայեցողությամբ խաղարկում է փախստականների թվաքանակը: Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանում ոչ թե միլիոն փախստական կա, ինչպես պաշտոնական Բաքուն է մատուցում , այլ` երկու անգամ քիչ: Եվրոպական փորձագետների այս նշումը մեկնաբանելով` Ալիեւը զեկույցն անվանել է միտումնավոր եւ Եվրոպայի Խորհրդին մեղադրել երկակի չափանիշների քաղաքականություն վարելու մեջ: Ադրբեջանական օրենսդիրների մոտ առավել մեծ զարմանք է առաջացրեց մեկ ամիս առաջ Նարդարան ավանում տեղի ունեցած իրադարձություններին տրված գնահատականը, որտեղ ոստիկանությունը գնդակահարել էր խաղաղ ցույցի ելած քաղաքացիներին, որոնք բողոքում էին իրենց սոցիալական կարիքների հանդեպ կենտրոնի ցուցաբերած անուշադրության դեմ: «րոսսն իր զրպարտչական ելույթում խեղաթյուրել է մինչեւ վերջ չուսումնասիրված փաստերը եւ հասարակական-քաղաքական կայունության խաթարման դեմ ուղղված ակցիան ներկայացրել է որպես ժողովրդավարության ճնշման վկայություն»,- պնդում են ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները: Եվրախորհրդի ղեկավարությանն ուղղված բողոքում խոսվում է նաեւ այն մասին, թե իբր Անդրեաս րոսսին «Ադրբեջանի հանդեպ ծայրահեղ անհանդուրժողական դիրք է գրավել եւ Ադրբեջանում կատարվող ամեն ինչ տեսնում է միայն բացասական լույսի ներքո»: Միլի մեջլիսի ներկայացուցիչները սրանով էլ բացատրեցին զեկուցողի հետ հետագա հարաբերություններ չունենալու իրենց հրաժարականը: Բաքվի պատվիրակները համառորեն պահանջում են րոսսին հեռացնել Ադրբեջանի գծով մոնիտորինգի խմբից:
Ինքը` րոսսը, խորապես համոզված է, որ ադրբեջանական պատվիրակության նախաձեռնությունը «ոչ մի արդյունք չի ունենա»: Նրա խոսքերով «փոփոխությունն անհնար է»: Ինչ վերաբերում է զեկուցողի գործողություններից պաշտոնական Բաքվի դժգոհության պատճառներին, րոսսը դեռեւս մեկ ամիս առաջ հստակորեն արտահայտվել էր այդ թեմայով. «Ես բարձրաձայն ասում եմ այն մասին, ինչ տեսնում եմ, եւ դա ինչ-որ մեկին դուր չի գալիս»: Այս անգամ նա առավել կոշտ արտահայտվեց. «Ես ժողովրդավար եմ: Եթե նրանք ցանկանում են ազատվել ժողովրդավարներից, ապա պետք է լքեն Եվրոպայի խորհուրդը»,- հայտարարել է զեկուցողը: րոսսն իր ադրբեջանական գործընկերներին վստահեցրել է, որ այսուհետ էլ շարունակելու է «խոսել այն մասին, ինչ մինչ այժմ ասել է»: Զեկուցողը վստահ է, որ բողոքի տակ ստորագրած պատգամավորները միանգամայն գիտակցում են իրենց մեղադրանքների անհիմն լինելը, բայց ստիպված են կոնֆրոնտացիայի գնալ, քանի որ դա են պահանջում ալիեւյան ռեժիմի շահերը: Բողոքի այս դեպքը, րոսսի խոսքերով, լավագույն ձեւով ցույց է տալիս, թե «Ադրբեջանի խորհրդարանը որքան քիչ է կախված ընտրություններից»: Ադրբեջանում ժողովրդավարության մակարդակի մասին վկայում է նաեւ րոսսի մեկ այլ նկատառում: «Թուրան» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նա ոչ կառուցողական է անվանել Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ անելու համար օգոստոսի 24-ին անցկացվելիք հանրաքվեի մասին նախագահի հրամանագիրը եւ նշել է, որ երրորդ անգամ պետության ղեկավարի պաշտոնին ճահճանալու Հեյդար Ալիեւի մտադրություններն օրենքի սահմաններում չեն տեղավորվում: Զեկուցողի այդ արտահայտությունները մեկնաբանելով` Հեյդար Ալիեւը հայտարարել է, որ նա չի ճանաչում եւ չի էլ ուզում ճանաչել ոչ մի րոսսի:
Հիշեցնենք, որ նախկինում էլ Ադրբեջանի ղեկավարները բողոքել են ԵԽԽՎ-ի այլ անդամների դեմ: Հարձակման թիրախ են եղել նաեւ եւ’ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ժորժ Կլեյֆարտը, եւ’ Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը: Այժմ կողմնակալության մեջ է մեղադրվում Անդրեաս րոսսը: Կասկած չկա, որ ադրբեջանական խորհրդարանականների մտադրությունը հաջողությամբ չի պսակվի: Բայց ի՞նչ կլիներ, եթե, ասենք, րոսսն ինքը հրաժարվեր իր պարտականություններից: Այս հարցին ադրբեջանական իրավապաշտպան Սաիդա ոջամանլին տալիս է կոնկրետ պատասխան. «Ով էլ, որ լինի զեկուցողը, Ադրբեջանում իրադրության մասին արձագանքը միանման կլինի»: «ԵԽԽՎ-ի կամայական այլ պատգամավոր Ադրբեջանում կտեսնի նույնի, ինչ` րոսսը»,- կարծում է իրավապաշտպանը:

Почву для жалобы на Гросса в Баку начали готовить еще до начала летней сессии ПАСЕ, когда еще не были известны ни текст доклада, ни содержание предстоящего выступления. Десятого июня глава азербайджанской делегации в ПАСЕ Ильхам Алиев позволил себе обвинения в адрес докладчика. Сын президента Азербайджана тогда заявил, что Андреас Гросс занимает откровенно проармянскую позицию и отличается жесткостью в отношении Азербайджана. Идею Алиева поддержал его заместитель по делегации, председатель комиссии милли меджлиса по внешним сношениям, Самед Сеидов. Он заявил, что в Совете Европы действует мощное армянское лобби. Согласно бредовой версии, взятой на вооружение азербайджанской пропагандой, именно вездесущие армянские лоббисты виноваты в том, что в доклад о ситуации с беженцами вошли положения, содержащие резкую критику в отношении Азербайджана, а в тексте выступления Гросса отмечен факт отсутствия прогресса в деле выполнения официальным Баку обязательств, касающихся политзаключенных. В этой ситуации вспоминаются две русские пословицы – о зеркале, на которое любят обижаться обладатели кривой рожи и о плохом танцоре, которому мешают определенные части тела…
Что же не понравилось азербайджанцам в докладе и выступлении Гросса? Ильхаму Алиеву не по душе, в частности, то, что ПАСЕ стремится выявить истинную картину, связанную с проблемами беженцев. Авторы доклада указали на то, что Азербайджан по своему усмотрению манипулирует цифрами о количестве беженцев. В документе отмечается, что в Азербайджане не миллион беженцев, как это преподносит официальный Баку, а в два раза меньше. Комментируя это замечание европейских экспертов, Алиев назвал доклад тенденциозным и обвинил Совет Европы в проведении политики двойных стандартов. Еще большее возмущение азербайджанских законодателей вызвала оценка событий, имевших место месяц назад в поселке Нардаран, где полиция расстреляла мирную демонстрацию граждан, протестующих против невнимания центра к их социальным нуждам. “Гросс в ходе своего клеветнического выступления исказил не расследованные до конца факты и представил акцию, направленную против нарушения общественно-политической стабильности, как свидетельство ущемления демократии»,- утверждают члены азербайджанской делегации в ПАСЕ. В жалобе, адресованной руководству Совета Европы, говорится также, что, якобы, Андреас Гросс «занимает крайне непримиримую позицию в отношении Азербайджана и видит все происходящее в Азербайджане лишь в негативном свете». Этим представители милли меджлиса объяснили свой отказ от дальнейшего сотрудничества с докладчиком. Посланцы Баку настойчиво просят исключить Гросса из мониторинговой группы по Азербайджану.
Сам Гросс глубоко убежден в том, что инициатива азербайджанской делегации “ничего не даст”. По его словам, “смена невозможна”. Что же касается причин недовольства официального Баку действиями докладчика, то Гросс отчетливо высказался на эту тему еще месяц назад: “Я говорю вслух то, что вижу и это кое-кому не нравится”. На этот раз он высказался жестче. “Я демократ. Если они хотят избавиться от демократов, то должны покинуть Совет Европы”,- заявил докладчик. Гросс заверил азербайджанских коллег в том, что и впредь будет “говорить то, что говорил до сих пор”. Докладчик убежден, что подписавшиеся под жалобой депутаты отлично осознают беспочвенность своих обвинений, но вынуждены идти на конфронтацию, поскольку этого требуют интересы алиевского режима. История с жалобой, по словам Гросса, наилучшим образом демонстрирует, “как мало зависит парламент Азербайджана от выборов”. Об уровне демократии в Азербайджане свидетельствует и другое замечание Гросса. В интервью информагентству “Туран” он назвал неконституционным указ президента о проведении 24-го августа референдума по внесению поправок в Конституцию, и отметил, что намерение Гейдара Алиева в третий раз баллотироваться на пост главы государства не вписывается в рамки закона. Комменитируя это высказывание докладчика Гейдар Алиев заявил, что он не знает и знать не хочет никакого Гросса.
Напомним, что ранее руководители Азербайджана жаловались и на других представителей ПАСЕ. Объектом нападок были и член комиссии по вопросу политзаключенных в Азербайджане Жорж Клерфайт, и генеральный секретарь Совета Европы Вальтер Швиммер. Теперь в небеспристрастности обвиняется Андреас Гросс. Нет никаких сомнений в том, что затея азербайджанских парламентариев ничем не увенчается. Но что бы было, еслиб, скажем, Гросс сам бы отказался от своих полномочий? Азербайджанская правозащитница Саида Годжаманлы на этот вопрос дает конкретный ответ: “Кто бы ни был докладчиком, реакция на ситуацию в Азербайджане будет одинаковой”. “Любой другой депутат ПАСЕ увидет в Азербайджане то же, что и Гросс”,- считает правозащитник.