5 July 2002 - 00:00 AMT
Առաջին անհանգստացնող ազդանշանն ստացվեց Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի` Ստամբուլ այցելության նախօրեին: Թուրքիայի «արեւմտյան մայրաքաղաքում» անցկացվող Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունների հոբելյանական նստաշրջանը սկսելուց մեկ օր առաջ ահաբեկիչների հարձակմանը ենթարկվեց Ստամբուլում հայկական Ս. րիգոր Լուսավորչի եկեղեցին: Պայթած ռումբի բեկորները ջարդել էին եկեղեցու ապակիները եւ վնասել պատերը: Երջանիկ պատահականությամբ եկեղեցական սպասավորներից եւ այցելուներից ոչ մեկը չէր տուժել: Ընդամենը մի քանի օր անց Ստամբուլին մոտ գտնվող հայաշատ Ղանդիլ քաղաքում եւս հարձակման ենթարկվեց Ս. րիգորի անվան եկեղեցին: իշերն անհայտ անձինք ջարդել էին եկեղեցու բոլոր ապակիները, վնասել եկեղեցական զանգը:
Պատահարի մասին անմիջապես տեղեկացվել են իրավապահպապան մարմինների ներկայացուցիչները, որոնք վստահեցնում են, որ պատահարի հետաքննությունն իսկապես տարվում է: Սրան, անկեղծ ասած, դժվար է հավատալ, քանի որ, եթե թուրքական ոստիկանությունն իսկապես անհանգստացած լիներ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած հակահայկական դրսեւորումներով, ապա նա պետք է որ բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն արդեն ձեռնարկած լիներ առաջին հարձակումից հետո: Հայտնի է, որ արաբա-իսրայելյան հակասությունների սրումից հետո Թուրքիայում հատուկ հսկողության վերցվեցին շրջակա բոլոր սինագոգները(Ադրբեջանական ոստիկանությունը նմանատիպ միջոցներ է ձեռնարկվել նաեւ Բաքվի սինագոգների հանդեպ): Հայկական եկեղեցիների դեպքում ոչինչ չի ձեռնարկվել, որը տեղիք է տալիս կարծելու, որ պաշտոնական մարմինները շահագրգռված են հայկական սրբությունների հանդեպ ահաբեկչական գործողությունների շարունակությամբ:
Ստամբուլյան պատահարների քաղաքականացումն անխուսափելի է: Չէ որ խոսքը մի երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին է, որտեղ հայերը ենթարկվել են աշխարհի 14 պետությունների կողմից ընդունած եղեռնի: Այժմ ահաբեկչական գործողությունների զոհերն են դառնում 1915 թվականի զարհուրելի իրադարձություններից հետո կենդանի մնացածների սերունդները: Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է կազմակերպված ահաբեկչական գործողությունները: Արտաքին քաղաքականության գերատեսչության մամլո-քարտուղար Ձյունիկ Աղաջանյանը, մեկնաբանելով Ստամբուլի հայկական եկեղեցու վրա հարձակումները, թուրքական իշխանություններին կոչ է արել ձեռք առնել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` նման պատահարների կանխման համար:
Շարադրելով Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների դեմ ահաբեկչական հարձակումների տարեգրությունը` ակամա հիշվում է վերջերս Լոնդոնում հայկական դեսպանատան պայթյունը: Հիշեցնենք, որ Լոնդոնի ոստիկանությանը չհաջողվեց հաստատել կատարվածում թուրքական ահաբեկչական կառույցների մասնակցությունը: Սակայն, հետաքրքրական է այն, որ Լոնդոնում պայթյունից անմիջապես հետո Անկարան ակտիվ քարոզարշավ սկսեց` թուրքական դիվանագետների դեմ ԱՍԱԼԱ կազմակերպության գործողությունների մասին հիշեցնելու համար: Նման օպերատիվությունը չի կարելի չդիտել որպես Բրիտանիայում հայկական դեսպանատան դեմ ահաբեկչական գործողության արդարացման ձգտում:
Թուրքական ահաբեկիչների գործողությունները չեն սահմանափակվում հակահայկական ակցիաներով: Սրան կան թարմ վկայություններ: Ս. րիգոր Լուսավորչի եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած պայթյունի օրը պղծվել է նաեւ հունական եկեղեցին: Իսկ երեքշաբթի տեղեկություն է ստացվել հայտնի քուրդ գործչի, ոչ մեծ թուրքական քաղաքի քաղաքապետի սպանության մասին: իտակցումն այն բանի, որ թուրքական ահաբեկիչների թիրախը միայն հայերը չեն, թույլ մխիթարանք է:

5 July 2002 - 00:00 AMT
Первый тревожный сигнал поступил накануне пребытия в Стамбул министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна. За день до начала в «западной столице» Турции юбилейной сессии Организации Черноморского экономического сотрудничества нападению со стороны террористов подверглась стамбульская армянская церковь Святого Григория Просветителя. Осколки разорвавшейся бомбы разбили стекла и повредили стены церкви. По счастливой случайности никто из священнослужителей и прихожан не пострадал. Спустя всего несколько дней в пригороде Стамбула – городе Кандилли, где компактно проживают армяне, вновь нападению подверглась григорианская церковь. Неизвестные лица ночью разбили все стекла церкви, повредили церковный колокол.
О случившемся немедленно были поставлены в известность представители правоохранительных органов, которые заверяют в том, что расследование инцидента действительно ведется. В это, по правде сказать, верится с трудом, так как если бы турецкая полиция действительно была обеспокоена участившимися в последнее время антиармянскими выходками, она должна была предприянять необходимые меры уже после первого нападения. Известно, что после обострения арабо-израильского противостояния в Турции были взяты под особый контороль окрестности всех сигагог. (Аналогичные меры предприняты и азербайджанской полицией в отношении бакинской синагоги.) В случае же с армянскими церквями не было предпринято ничего подобного, что наводит на мысли о заинтересованности официальных органов в продолжении террористических акций в отношении армянских святынь.
Политизация стамбульских инцидентов неизбежна. Ведь речь идет о событиях, имевших место в стране, в которой армяне подверглись геноциду, признанному 14-ю государствами мира. Сейчас жертвами акций устрашения становятся потомки тех, кому удалось выжить после кошмарных событий 1915-го года. Министерство иностранных дел Армении осудило организованные террористические акции. Пресс-секретарь внешнеполитичевского ведомства Дзюник Агаджанян, комментируя нападения на армянские церкви Стамбула призвала турецкие власти предпринять необходимые меры для предотвращения подобных инцидентов.
Излагая хронологию террористических вылазок против армянских церквей в Турции невольно вспоминается факт недавнего взрыва армянского посольства в Лондоне. Напомним, что лондонской полиции не удалось доказать причастность к произшедшему турецких террористических структур. Однако, любопытным представляется то, что сразу же после взрыва в Лондоне Анкара начала активную компанию, призванную напомнить об акциях, организованных органицацией АСАЛА против турецких дипломатов. Подобная оперативность не может не восприниматься как стремление оправдаться за терракт против армянского посольства в Британии.
Действия турецких террористов не ограничиваются анитиармянскими акциями. Тому есть свежие подтверждения. В день взрыва у церкви Святого Григория Просветителя был осквернен и греческий храм. А во вторник поступило сообщение об убийстве видного курдского деятеля, мэра небольшого турецкого города. Осознание того, что армяне не единственная мишень турецких террористов – слабое утешение.