15 July 2002 - 00:00 AMT
Գրոսսի դեմ պաշտոնական Բաքվի կազմակերպած դեմարշն իր ցինիզմով աննախադեպ էր: Ադրբեջանցի պատգամավորները նույնիսկ հայտարարել էին, որ եթե զեկուցողը համարձակվի ժամանել Բաքու, ապա կծեծվի հենց օդակայանում: Եվրոպան շատ բան է տեսել, բայց ԵԽԽՎ-ի ողջ գործունեության ընթացքում դեռեւս ոչ մի անգամ նման դեպք չի եղել, երբ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության բարձրաստիճան գործչին սպառնան ծեծով մարդու իրավունքների խախտման փաստերի հետաքննության փորձերի համար: ԵԽԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարն անձամբ է հեռախոսով կապվել միլի մեջլիսի խոսնակ Մուրտուզ Ալեքսերովի հետ եւ բացատրություն պահանջել մոնիտորինգային խմբին ընդունելու` այդ երկրի իշխանությունների հրաժարականի վերաբերյալ: Բրունո Խալլերան հայտարարել է, որ Ստրասբուրգում «ցնցվել են» նամակի ոճից, որում Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտնել է Գրոսսին ընդունելու հրաժարականի մասին: Նա շեշտել է, որ կազմակերպած դեմարշը «Բաքվի համար շատ լուրջ հետեւանքներ կունենա, ընդհուպ մինչեւ` Ադրբեջանի դեմ սանկցիա կիրառելը»:
Պատժամիջոցի մասին լսելով` Բաքվի ղեկավարները զգաստացան: Արդյունքում Իլհամ Ալիեւի ստորագրությամբ եւս մեկ նամակ ուղարկվեց Ստրասբուրգ, որում պատրաստակամությունն էր հայտնվում ընդունել ԵԽԽՎ-ի մոնիտորինգային խմբի համանախագահներին առանց որեւէ պայմանի: Սեփական տրամադրվածությունների փոփխությունը մեկնաբանելով` ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը հայտարարել է. «Գրոսսի խնդիրն հենց այն է, որ այս կամ այն պատճառով Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոց կիրառվի: Այդ իսկ պատճառով մենք նրան նման առիթ չպետք է տանք»: Ի պատասխան` Անդրեաս Գրոսսը նշել է, որ «նա չի կորցրել հույսը, թե մարդիկ կարող են ինչ-որ բան սովորել»:
Իլհամ Ալիեւը սովորեց վախենալ Եվրոպայի խորհրդից: Բայց դեռեւս չի սովորել համբերատար լինել թերությունները մատնացույց անողների նկատմամբ: «Ես ասում եմ այն, ինչ տեսնում եմ: Բաքվում ինչ-որ մեկին դա դուր չի գալիս»,- ընդգծում է Ադրեաս Գրոսսը: Ալիեւները նրան Ադրբեջանի գրեթե ամենավտանգավոր թշնամին են համարում: «Այդ մարդը ներքին թշնամությամբ է տրամադրված մեր երկրի նկատմամբ, ավելին ասեմ` մեր ազգի նկատմամբ»,- համաերկրացիներին վստահեցնում է Ադրբեջանի նախագահի որդին: Նմանատիպ եզրակացությունների հիմք է դարձել այն փաստը, որ 2000 թվականին ընտրություններին հետեւող եվրոպական խորհրդարանականների խումբը ղեկավարելիս` Գրոսսն հայտարարել է, թե «նման ոչ ժողովրդավարական ընտրություններ նա ոչ մի տեղ դեռեւս չէր տեսել»:
Անդրեաս Գրոսսը եւ իր գործընկեր Մարտինես Կասսանը վաղը Ստամբուլի չվերթով կժամանեն Բաքու: Հուսանք, որ ադրբեջանական պատգամավորները բավականին խելամտություն կունենան իրենց խուստումը չիրականացնելու համար: Գրոսսը տեղեկացված է իր հասցեին ուղղված սպառնալիքների մասին, սակայն չի հավատում, որ իրականում որեւէ մեկը կորոշի ծեծել իրեն:

15 July 2002 - 00:00 AMT
Организованный официальным Баку демарш против Гросса был беспрецедентным по циничности. Азербайджанские депутаты даже заявили, что если докладчик рискнет приехать в Баку он будет избит прямо в аэропорту. Европа видывала многое, но за время существования ПАСЕ еще ни разу не было случаев, когда бы высокопоставленному деятелю авторитетной международной организации угрожали избиением за попытки расследования фактов ущемления прав человека. Руководство ПАСЕ отреагировало на требование смещения Андреаса Гросса адекватно. Генеpальный секретарь ПАСЕ лично связался по телефону со спикером милли меджлиса Муртузом Алескеровым и Ильхамом Алиевым и потребовал объяснений по поводу отказа властей этой страны принять сопредседателя мониторинговой группы. Бруно Халлер заявил, что в Стасбурге были «шокированы» тоном письма, в котором руководство Азербайджана выразило отказ принять Гросса. Он отметил, что организованный демарш будет иметь «самые серьезные последствия для Баку, вплоть до введения санкций против Азербайджана».
Услышав о санкциях бакинские правители отрезвели. В итоге, в Страсбург было направлено второе письмо за подписью Ильхама Алиева, в котором была выражена готовность принять сопредседателей мониторинговой группы ПАСЕ без каких-либо условий. Комментируя перемену собственных настроений глава азербайджанской делегации в ПАСЕ заявил: «Задача Гросса как раз в том и состоит, чтобы на Азербайджан по той или иной причине были наложены санкции. Поэтому давать ему такой повод мы не должны». Андреас Гросс в ответ заявил, что «он не терял надежду на то, что люди смогут чему-то научиться».
Ильхам Алиев научился бояться Совета Европы. Но не научился терпимости к тем, кто указывает на недостатки. «Я говорю то, что вижу. Кое-кому в Баку это не нравится»,- отмечает Андреас Гросс. Алиевы его считают едва ли не самым опасным врагом Азербайджана. «Этот человек внутренне враждебно относится к нашей стране, могу сказать больше – к нашему народу»,- уверяет соотечественников сын президента Азербайджана. Основанием для таких выводов послужило то, что еще в 2000-м году Гросс, руководивший группой европейских парламентариев, наблюдавших за ходом президентских выборов, заявил, что «таких недемократических выборов он еще не видел нигде»…
Андреас Гросс и его коллега Мартинес Кассан прибудут в Баку завтра рейсом из Стамбула. Будем надеяться, что у азербайджанских депутатов хватит здравомыслия не исполнить свое обещание. Сам Гросс проинформирован об угрозе в его адрес, но не верит, что кто-то действительно решится его избить.