Այսպիսով, եվրոպական կառույցի պաշտոնյան փաստացիորեն ընդունել է, որ կազմակերպության գործող նախագահի ստորագրած փաստաթուղթը ԵԱՀԿ-ի ղեկավարության կողմից չի կարող ընդունվել որպես Լեռնային Ղարաբաղի` բացի Ադրբեջանի կազմում ինքնավար մարզ լինելուց այլ կարգավիճակի հնարավորության բացառում:
ԵԱՀԿ-ի նախագահի հայտարարարությանը նախորդել էր Ադրբեջանի նախագահի ելույթը, որը եվրոպական կառույցներին մեղադրել էր նախկինում ընդունած որոշումներից հրաժարվելու մեջ: Հեյդար Ալիեւը պահանջել էր «ճնշում գործադրել հայերի վրա եւ հասնել Ադրբեջանական տարածքներից հայկական ուժերի անմիջապես դուրս բերմանը»: Նման պահանջների հիմք էր նա մատնանշել ԵԱՀԿ-ի լիսաբոնյան գագաթաժողովում ընդունած փաստաթուղթը: Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության Բաքվի ներկայացուցչության ղեկավար Պիտեր Բուրխարդը ի պատասխան հանդես է եկել մեկնաբանությամբ, որն, ինչ որ իմաստով, կարելի է հայկական կողմի փաստարկների հիմնավորումների հաստատումը համարել, ըստ որոնց Լիսաբոնում արված գործող նախագահի հայտարարությունը պարզապես ոչինչ չպարտադրող հռչակագիր է:
Բուրխարդը հաստատել է, որ 1996 թ.-ի ԵԱՀԿ-ի գագաթաժողովում Ղարաբաղի վերաբերյալ ոչ մի որոշում չի ընդունվել: Նա հիշեցրել է, որ փաստաթղթի նախագիծը, որը բողոքարկում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը, չի ընդունվել, քանի որ չի ստորագրվել Հայաստանի կողմից (հայտնի է, որ ԵԱՀԿ-ում որոշումներն ընդունվում են միմիայն փոխհամաձայնությամբ): Դրա փոխարեն պարզապես հրապարակվել է գործող նախագահի հայտարարությունը, որը գագաթաժողովի վերջնական փասթաթուղթ չի համարվում: Ըստ էության, Բաքվի ներկայացուցչության նախագահը այնպիսի բան չի ասել, որը նախկինում հայտնի չէր: Սակայն, հատկանշական է հենց այն փաստը, որ ԵԱՀԿ-ի բարձրաստիճան աշխատակիցը հանդես է գալիս հայտարարությամբ, որը շեշտում է 1996 թ.-ին գագաթաժողովի մասնակիցների շրջանում տարածված փաստաթղթի խորհրդանշական բնույթը: Նախկինում նման բան չի եղել: Ընդհակառակը, ամեն անգամ, երբ ղարաբաղյան հարցի առնչությամբ հայաստանյան կողմի դիրքորոշման խոցելիության վերաբերյալ ակնարկելու առիթ էր լինում, տարբեր ամբիոններից Հայաստանի ղեկավարությունն էր հիշեցնում գործող նախագահի հայտարարության մասին: Պիտեր Բուրխարդի` առաջին անգամ իրերն իրենց անուններով կոչելու անկեղծությունը, ամենայն հավանականությամբ, ԵԱՀԿ-ի նոր մոտեցման վկայությունն է, որը գիտակցում է նախապես Լեռնային Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակը գծագրելու փորձերի վնասակար եւ անհեռանկարային լինելը: Այսպիսով, Հայաստանի դիրքորոշումն ամրապնդվում է, համաձայն որի, Ղարաբաղի կարգավիճակը բանակցությունների արդյունքներում պետք է որոշեն հակամարտության կողմերը, եւ ոչ թե` հակամարտության կարգավորման խաղաղասիրական առաքելություն ստանձնած միջազգային կազմակերպությունները:

1 August 2002 - 00:00 AMT
Таким образом, чиновник европейской структуры фактически признал, что подписанная действующим председателем организации бумага не может восприниматься как отрицание руководством ОБСЕ возможности иного статуса Нагорного Карабаха, кроме как автономии в составе Азербайджана.
Заявлению представителя ОБСЕ предшествовало выступление президента Азербайджана, который обвинил еврепейские структуры в отхождении от ранее принятых решений. Гейдар Алиев потребовал «оказать давление на Армению и добиться немедленного вывода армянских сил с территории Азербайджана». Основанием для подобных требований он назвал документ, принятый на лиссабонском саммите ОБСЕ. В ответ руководитель бакинского представительства Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Питер Бурхард вынужденно выступил с комментарием, который можно назвать в определенном смысле подтверждением обоснованности аргументов армянской стороны, считающей принятое в Лиссабоне заявление действующего председателя всего лишь ни к чему не обязывающей декларацией.
Бурхард подтвердил, что на саммите 1996-го года ОБСЕ не было принято каких-либо решений по Карабаху. Он напомнил, что проект документа, к которому аппелирует руководство Азербайджана, не был принят, поскольку под ним не подписалась Армения (как известно, в ОБСЕ решения принимаются исключительно консенсусом). Вместо этого было распространено заявление действующего председателя, которое не является итоговым документом саммита. Собственно, руководитель бакинского представительства не сказал ничего такого, что не было известно ранее. Однако, примечательным является сам факт того, что высокопоставленный сотрудник ОБСЕ делает заявление, подчеркивающее символическое значение документа, распространенного среди участников саммита в 1996-м году. Ранее подобного не было. Наоборот, каждый раз, когда возникала необходимость намекнуть на уязвимость позиции армянской стороны в карабахском вопросе, с самых разных трибун руководству Армении напоминали о заявлении действующего председателя. Откровение Питера Бурхарда, впервые назвавшего вещи своими именами, судя по всему свидетельствует о новом подходе руководства ОБСЕ, осознавшего бесперспективность и опасность попыток заранее очерчивать будущий статус Нагорного Карабаха. Таким образом, укрепляется позиция Армении, считающей, что статус Карабаха должен определиться сторонами противостояния в результате переговоров, а не международными организациями, взявшей на себя миротворческую миссию по урегулированию конфликта.