Ռուսաստանում Ալեքպարովի նման ձեռներեցները հաջողությամբ զբաղվում են քաղաքականությամբ: «ԼՈՒԿօյլ» նավթային ընկերության նախագահին խանգարում է ծագումը` անիմաստ է իշխանության մեջ սղոսկել ադրբեջանական ազգանվամբ: Առավել դյուրին է առաջ գնալ պատմական հայրենիքի քաղաքականության մեջ, որի հետ նա աշխատել է կապերը չխզել: Իր կյանքի մեծ մասն Ալեքպարովն անցկացրել է Ադրբեջանում: Այստեղ նա ստացել է կրթություն եւ սկսել է հաջող կարիերան: Հարազատ քաղաքից նա մեկնել է 29 տարեկանում:
«ԼՈՒԿօյլ» նավթային ընկերությունը ղեկավարող նախկին բաքվեցին վայելում է Կրեմլի վստահությունը, որից նա ամբողջապես կախվածության մեջ է գտնվում: Բաքվի ԶԼՄ-ների տվյալներով, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկ անգամ չէ, որ փորձեր է ձեռնարկել Հեյդար Ալիեւին համոզել Ալեքպերովին դարձնել նրան փոխարինողը կամ, ծայրահեղ դեպքում, նրան վստահել կառավարության ղեկավարի պաշտոնը: Բաքվում տարածված է այն տեսակետը համաձայն որի` պետության զառամյալ ղեկավարը, նախագահի պաշտոնը ժառանգաբար որդուն փոխանցելիս, փորձում է ժաղավրդի զայրույթը մեղմել սոցիալական խնդիրները ռուսական ձեռներեցի կապերով եւ կարողություններով լուծելու խոստումներով: Ալեքպերովին Ադրբեջանում երկրորդ դեմքը նշանակելով` հայրը հավակնում է նրան դարձնել որդու «պահապան-հրեշտակը»: Ալիեւ-ավագը հույս ունի, որ նման քայլով իրեն կհաջողվի նախապես ապահովել ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ Մոսկվայի աջակցությունը:
Զուգահեռներ կարելի է տանել Արմեն Սարգսյանի հետ, ում Հայաստանում ժամանակին նմանատիպ դեր էր կանխորոշված: Բրիտանիայի նախկին դեսպանին կառավարության ղեկավար նշանակելով` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը փորձում էր լուծել ոչ միայն ժողովրդայնություն չվայելող իշխանության խնդիրը, այլեւ` կլանին ծառայեցնել եվրոպական մայրաքաղաքների հետ ունեցած Սարգսյանի լայն կապերը եւ Սփյուռքի ազդեցիկ գործիչների` նրա անձի հանդեպ ունեցած հարգանքը: Որոշ վերապահումներով այստեղ տեղին է նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանին Երեւան հրավիրելու փաստի հետ համեմատությունը, ում վարչապետի պաշտոնը տրվեց նույնպես իշխանության լեգիտիմության խնդրի սրությունը սեփական հեղինակությամբ մեղմելու համար:
Դժվար չէ գլխի ընկնել, որ Ալիեւի գաղափարը հիացմունք չի առաջացնի Արեւմուտքում, որը բավականաչափ միջոցներ ունի ռուսամետ գործչին կառավարության ղեկավար նշանակելուն խոչընդոտելու համար: Այդ իսկ պատճառով, բացառված չէ, որ նախագահը չկարողանա օգտվել սահմանադրական փոփոխություններից: Սակայն, հենց արտոնակարգի վերացման փաստն արդեն Բաքվի իշխանություններին թույլ կտա հուսալ Մոսկվայի համակրանքը, որին փոփոխությունը կներկայացվի որպես հետագա բարյացկամության կանխավճար:

2 August 2002 - 00:00 AMT
Бизнесмены калибра Алекперова в России успешно занимаются политикой. Президенту нефтяной компании «ЛУКойл» мешает происхождение – с азербайджанской фамилией во власть лезть бессмысленно. Куда легче податься в политику на исторической родине, связи с которой он старался не порывать. В Азербайджане Алекперов провел большую часть своей жизни. Здесь он получил образование и начал успешную карьеру. Из родного города уехал, когда ему исполнилось 29 лет.
Возглавляющий нефтяную компанию “ЛУКойл” бывший бакинец пользуется доверием Кремля, от которого он в полной зависимости. По сведениям бакинских СМИ, президент России Владимир Путин не раз предпринимал попытки убедить Гейдара Алиева сделать Алекперова своим преемником, или по крайнем мере доверить ему пост главы правительства. В Баку популярна точка зрения, согласно которой престарелый глава государства передав сыну по наследству пост президента, постарается смягчить народное негодование обещаниями решить социальные проблемы с помощью связей и потенциала российского бизнесмена. Назначив Алекпеpова втоpым человеком в Азеpбайджане отец рассчитывает сделать его “ангелом-хpанителем” своего сына. При этом, Алиев-старший надеется на то, что таким образом удастся заручиться реальной поддержкой Москвы в карабахском вопросе.
Напрашиваются параллели с Арменом Саркисяном, которому в свое время в Армении была отведена примерно та же роль. Назначением главой правительства бывшего посла в Британии Левон Тер-Петросян постарался не только решить проблему непопулярности власти, но и поставить на службу клану обширные связи Саркисяна в европейских столицах и уважение к его персоне со стороны влиятельных деятелей диаспоры. С определенными оговорками уместно здесь и сравнение с приглашением в Ереван Роберта Кочаряна, которому на посту премьер-министра опять же было суждено своим авторитетом смягчать остроту проблемы легитимности власти.
Не трудно догадаться, что идея Алиева не вызовет восторг на Западе, который имеет достаточно способов воспрепятствовать назначению пророссийского деятеля главой правительства. Посему, не исключено, что президенту не суждено будет воспользоваться конституционной поправкой. Однако, сам факт отмены ценза уже позволит бакинским властям рассчитывать на симпатии Москвы, которой поправка будет представлена как аванс за будущую благосклонность.