Բացի այդ նա նշեց, որ Անկարայից կպահանջվի նաեւ «Կիպրոսյան հիմնահարցի դրական լուծման ներդրում»: Այսպիսով, ակնհայտ է, որ օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնող վարչապետ Բյուլենթ Էջեւիթին, որն ի դեպ պատրաստվում է հանրագումարի բերել իր քաղաքական կարիերան, բախտ չի վիճակվի պատմության մեջ մնալ որպես դեպի Եվրոպա պատուհան բացած մի մարդու:
«Փաթեթի ընդունմանը կողմ քվեարկելով` Թուրքիան հավասար դիրք գրավեց եվրոպական ընտանիքի լիիրավ անդամների շարքում: Այժմ մեզ մոտ բոլոր օրենքները համընկնում են աշխարհի ժողովրդավարական գերպետությունների օրենքների հետ: Այժմ մեզ հարգում են, որպես զարգացած երկիր, ուր լիովին երաշխավորված են մարդու իրավունքները, այդ թվում նաեւ` ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները: Ուստի, նման քայլից հետո, Թուրքիան Եվրամիությունից իր լիիրավ անդամակցության մասին որոշում է ակնկալում: Եվրամիության ոչ մի անդամ այլեւս չի կարող Թուրքիայի անդամակցության դեմ ելույթ ունենալու որեւէ պատճառ գտնել»,- հայտարարել է Էջեւիթը Ազգային Բարձրագույն ժողովի կողմից փոփոխությունների ընդունումից անմիջապես հետո: Վարչապետի համոզմամբ, բոլոր խոչընդոտները միանգամից վերացան շնորհիվ ընդունված բարեփոխումների, որոնք նախատեսում են մահապատժի վերացումը, ազգային փոքրամասնությունների սեփական զանգվածային տեղեկատվական միջոցներ ունենալու եւ մայրենի լեզվով տարրական կրթություն ստանալու թույլտվություն տալը: Փաստորեն, Էջեւիթը եվրոպական միությանն անդամակցելու խոչընդոտ չի համարում ոչ անցյալ դարի սկզբին իրագործված հայերի ցեղասպանությունը, ոչ Կիպրոսի դեմ մինչ օրս շարունակվող ագրեսիան, ոչ քուրդ ժողովրդի առաջնորդների դեմ տարվող դաժան ռեպրեսիաները, ոչ երկրում մարդու իրավունքների վերաբերյալ ստեղծված աղետալի վիճակը: Սակայն այդպես չեն մտածում Եվրոպայում:
Զարմանալի է, որ Անկարայում այդպիսի մեծ հույսեր են կապում օրենսդրական չնչին փոփոխությունների հետ: Չէ որ ակնհայտ է, որ քրդերենի օգտագործման որոշակի ընդլայնումը չի լուծում քրդական հիմնախնդիրը, ինչպես նաեւ` Աբդուլա Օջալանի կյանքը պահպանելու պարտավորությունը: Եւ այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ թուրք հասարակությունը պատրաստ չէ անգամ այդ չնչին ու քիչ բան որոշող զիջումներին: Կիրակի Ստամբուլում տեղի ունեցավ բողոքի մասսայական ակցիա` ուղղված Օջալանի մահապատիժը վերացնելու եւ քրդերեն ուսուցանումը թույլատրելու դեմ: Ցույցի մասնակիցները փակել էին Ստամբուլի խոշորագույն «Բոգազիչի» կամրջի երթեւեկությունը, որը կապում է Թուրքիայի եվրոպական եւ ասիական մասերը: Ոստիկանությունը ստիպված էր ուժ գործադրել, տասնյակ մարդիկ ձերբակալվեցին: Ցույցի նախաձեռնողներից մեկը` Մեհմետ Ալպտեկինը, մամուլի ասուլիսում խոստացավ մահապատժի վերացման կողմնակիցներից վրեժ լուծել: Միաժամանակ, փոխվարչապետ, ազգայնական շարժման առաջնորդ Դեվլեթ Բախչելին արդեն պատրաստվում է դիմել երկրի Սահմանադրական դատարան` կոչ անելով անօրինական ճանաչել պատգամավորների ընդունած որոշումը:

Кроме того он отметил, что от Анкары потребуется также «внесение вклада в положительное решение кипрской проблемы». Таким образом, очевидно, что инициатору законодательных поправок премьер-министру Бюленту Эджевиту, готовящемуся подводить итоги своей политической карьеры, не суждено будет войти в историю как человеку, прорубившему окно в Европу.
“Проголосовав за принятие этого пакета, Турция оказалась в равном положении с полноправными членами европейской семьи. У нас теперь все законы совпадают с законами мировых демократических держав. Теперь нас уважают как продвинутую страну, где полностью гарантированы человеческие права, в том числе и права нацменьшинств. И поэтому, поступив таким образом, Турция ждет от Евросоюза решения о полноправном членстве. Ни один член Евросоюза уже не сможет найти какие-то причины для того, чтобы выступать против членства Турции”, – заявил Эджевит сразу же после принятия поправок Великим национальным собранием. По убеждению премьера, все проблемы разом решились благодаря реформам, предусматривающим отмену смертной казни, разрешение этническим меньшинствам иметь свои СМИ и получать начальное образование на родном языке. Таким образом, Эджевит не считает причиной, способной препятствовать вовлечению в европейское сообщество, ни факт осуществленного в начале прошлого века геноцида армян, ни продолжающуяся по сей день агрессию в отношении Кипра, ни жестокие репрессии в отношении лидеров национально-освободительного движения курдского народа, ни катастрофическое положение в стране с правами человека. Однако, так не думают в Европе.
Странно, что в Анкаре связывают такие большие надежды с незначительными изменениями, внесенными в законодательство. Ведь очевидно, что некоторое расширение сферы применения курдского языка не решает курдскую проблему так же как и обязательство по сохранению жизни Абдулле Оджалану. И тем не менее очевидно, что турецкое общество не готово даже к таким мало что решающим уступкам. В воскресенье в Стамбуле прошла массовая акция протеста против отмены смертной казни в отношении Оджалана и разрешения на обучение на курдском языке. Участники демонстрации перекрыли движение по самому крупному мосту Стамбула – “Богазичи”, который связывает европейскую и азиатскую части Турции. Полиция вынуждена была применить силу – десятки человек были аpестованы. Один из инициаторов акции Мехмет Алптекин провел пресс-конференцию, на которой пообещал отомстить сторонникам отмены смертной казни. Между тем, вице-премьер, лидер партии националистического движения Девлет Бахчели уже готовит иск в Конституционный суд с призывом признать незаконным принятое депутатами решение.