20 September 2002 - 00:00 AMT
Միեւնույն ժամանակ, «դարի նախագծի» հեռանկարների կասկածելիության մասին են խոսում մի շարք հանգամանքներ: Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հարավային շրջանների բնակիչների զանգվածային ելույթներին, որոնք դեմ էին իրենց հողերով նավթատարի անցկացմանը, ապա հայտնի է, որ նրանց մեծամասնությունը վրացիներ եւ հույներ են: Նրանց անհանգստությունը հասկանալը դժվար չէ: Հողը մասնավոր սեփականություն է: Սեփականատերերին այսօր ստիպում են համակերպվել, որ հողն անձեռմխելի չի լինի: Ավելին, իրական վտանգ կա, որ ժամանակի ընթացքում, այստեղ, նավթատարի պահպանման անվան տակ, կհայտնվեն թուրքական զինվորականները: Սրան հարկ է ավելացնել հնարավոր վթարների վտանգը: Մի խոսքով, շրջանների բնակիչները բավականաչափ պատճառներ ունեն «դարի նախագծի» նախաձեռնողների դեմ բողոքելու: Նրանք նաեւ բավականաչափ միջոցներ ունեն խոչընդոտելու բացի պրոբլեմներից ուրիշ ոչինչ իրենց չտվող խողովակատարի անցկացմանը: Խիստ միամիտ պետք է լինել հավատալու համար, որ համաքաղաքացիներին հնազանդեցնելու համար Ցալքի շրջան զորքեր մտցնելը Էդուարդ Շեւերդնաձեին հնարավորություն տվեց վերջնականապես լուծել բոլոր հարցերը:
Նախագծի իրականացման համար, Վրաստանի քաղաքացիների անգոհունակությունից բացի, վտանգ են ներկայացնում այլ, առավել նշանակալի հանգամանքներ: Խոսքը, նախեւառաջ, ածխաջրածնային հումքի միջազգային գների կտրուկ տատանումների մասին է: Ամերիկյան փորձագետների կանխատեսումներով, մոտակա ժամանակներս հում նավթի վաճառքի եկամուտների կտրուկ կրճատում է սպասվում: Նավթի բիզնեսի եկամուտների իջեցումը, որը պայմանավորված է նավթարդյունաբերության համընդհանուր պահանջարկի կրճատմամբ, կհանգեցնի նրան, որ հում նավթի գները կիջնեն ՕՊԷԿ-ի անդամ երկրների հաստատած սահմանագծից: Ինչպես հայտնի է, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարի շինարարությունը շահութաբեր կլինի մեկ բարրել նավթի դիմաց 20 դոլար գնի դեպքում: Այս սահմանագծից արժույթի իջեցումը կհանգեցնի միջազգային կոնսորցիումի անդամների ծրագրերի լիարժեք ձախողմանը: Կոնսորցիումի հիմնադիր հայրերը, պատկերելով սկսված գործի անամպ հեռանկարը, իրականում գիտակցում են սպասվելիք վտանգի ողջ լրջությունը:
Հատկանշական է, որ խոհեմորեն մտածող ռուս ձեռներեցները չմասնակցեցին կասկածահարույց նախագծին, քանի որ համարեցին, որ ձախողման վտանգը բավականին մեծ էր: «ԼՈՒԿօյլ» ընկերությունը հրաժարվեց նավթատարի շինարարության մեջ գումար ներդնել, չնայած որ սկզբնապես գաղափարը գրավիչ էր թվացել: Ինչ վերաբերում է ռուսական կառավարությանը, ապա այն նախապես դեմ էր արտահայտվել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակատարի շինարարությանը ռուսական նավթային ընկերությունների մասնակցելուն: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Վիկտոր Խրիստենկոն բազմիցս հայտարարել է, որ Մոսկվան չի տեսնում նախագծի տնտեսական նպատակահարմարությունը: Պետական Դումայում մեկ անգամ չէ, որ լրջորեն քննարկվել է ռուսական ընկերություններին Բաքու-Ջեյհան նավթատարի շինարարությանը մասնակցելուն արգելող օրենքի ընդունման նպատակահարմարության հարցը, քանի որ այն «հակասում է Ռուսաստանի քաղաքական եւ տնտեսական շահերին»: Այդ նախաձեռնության աջակցության մասին անցյալ տարվա նոյեմբերին հայտարարել է նաեւ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վիկտոր Կալյուժինը: Կրկին, խիստ միամիտ պետք է լինել կարծելու համար, որ Մոսկվան կհրաժարվի Ռուսաստանի ազգային շահերին հակասող նախագծի ձախողմանն ուղղված քայլերից:

Между тем, о сомнительности перспектив «проекта века» говорит целый ряд обстоятельств. И «армянский след» в этом искать бессмысленно. Что касается массовых выступлений жителей южных регионов Грузии, протестующих против прокладки нефтепровода через из земли, то известно, что основная их часть грузины и греки. Обеспокоенность их понять несложно. Земля является частной собственностью. Ее владельцев сегодня пытаются заставить смириться с тем, что она не будет неприкосновенной. Более того, есть реальная угроза, что со временем сюда под предлогом осуществления охраны трубопровода начнут наведываться турецкие военные. К этому следует прибавить опсность всевозможных аварий. Словом, у жители районов, включенных в планы освоения, достаточно претензий к инициаторам «проекта века». Достаточно у них и способов воспрепятствовать прокладке экспортного трубопровода, ничего кроме проблем им не сулящего. Надо быть слишком наивным человеком, чтобы поверить в то, что ввод войск в цалкский район для усмирения сограждан позволил Эдуарду Шеварднадзе раз и навсегда решить все проблемы.
Реализации проекта помимо недовольства граждан Грузии угрожают и другие еще более весомые обстоятельства. Речь прежде всего об ожидаемых резких колебаниях мировых цен на углеводородное сырье. По прогнозам американских экспертов, в ближайшее время следует ожидать резкое сокращение доходов от продажи сырой нефти. Снижение доходности нефтяного бизнеса, обусловленное всеобщим сокращением спроса на нефтепродукты, приведет к тому, что цены на сырую нефть опустятся ниже уровня, установленного странами-членами ОПЕК. Как известно, строительство нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан будет рентабельным при ценах на нефть не ниже 20-и долларов за баррель. Снижение котировок ниже этой планки приведет к полному провалу планов членов международного консорциума. Отцы-основатели консорциума, рисуя безоблачные перспективы начатого дела, на самом деле не могут не осознавать всю серьезность нависшей угрозы.
Примечательно, что рационально мыслящие российские бизнесмены воздержались от участия в сомнительном проекте, так как сочли, что риск провала слишком велик. Компания “ЛУКойл” отказалась инвестировать деньги в строительство нефтепровода, несмотря на то, что в начале идея ей казалась привлекательной. Что касается российского правительства, то оно изначально выступало против вовлечения российских нефтяных компаний в строительство трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан. Вице-премьер России Виктор Христенко не раз заявлял, что Москва не видит экономической целесообразности проекта. В Государственной Думе не раз всерьез обсуждался вопрос о целесообразности принятия закона, запрещающего российским компаниям участвовать в проекте строительства нефтепровода Баку-Джейхан, так как он “противоречит политическим и экономическим интересам России”. О поддержке этой инициативы в ноябре прошлого года заявил и заместитель министра иностранных дел Виктор Калюжный. Опять же нужно быть очень наивным, чтоб допустить мысль о готовности Москвы отказаться от действий, направленных на провал проекта, идущего в разрез с национальными интересами России.