24 September 2002 - 00:00 AMT
Սեպտեմբերի տասներկուսին Պակիստանի մայրաքաղաքում Աբիեւը եւ նրա գործընկեր Համիդ Նավազ Խանը ստորագրել են միջպետական համաձայնագիր ռազմական եւ պաշտպանական ոլորտում համագործակցելու մասին: Փաստաթղթի ստորագրման օրն ադրբեջանական նախարարին ընդունել է երկրի նախագահը: «Մենք կարեւոր նշանակություն ենք տալիս Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցությանը եւ ամեն րոպե պատրաստ ենք օգնություն տրամադրել»: Պերվեզ Մուշարաֆի այս հայտարարությունը հատուկ գոհունակությամբ են մեջբերում Ադրբեջանում: Բաքվի լրատվամիջոցներին պակաս դուր չի եկել գեներալի արտահայտությունն այն մասին, որ անհրաժեշտ է «ուժեղացնել Ադրբեջանի ռազմական կարողությունը, որպեսզի արժանի հակահարված տրվի հակառակորդին»: Դժվար չէ գուշակել, թե ում մասին է խոսքը:
Ինչպես երեւում է, Պակիստանի նախագահը պատրաստվում է խոսքից գործին անցնել: Դատելով այս ամենից` նա իսկապես հավատում է, որ կկարողանա 2000թ.-ին Հեյդար Ալիեւին տրված խոսքը պահել: Հիշեցնենք, որ նախանցյալ տարի Թեհրանում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթաժողովի շրջանակներում կայացած ադրբեջանական առաջնորդի հետ առաջին անձնական հանդիպման ընթացքում Մուշարաֆը խոստացել էր «ցանկացած ռազմական օգնություն Ղարաբաղի վերադարձման համար»: Մոսկովյան «Կոմերսանտ» թերթի տվյալներով, այդ ժամանակ Պակիստանի զինվորական առաջնորդը Ալիեւին կոչ էր արել գնալ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման արմատական ուղով: «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման ճանապարհներն ընտրելը Ադրբեջանի ներքին գործն է: Ադրբեջանը կարող է այդ հարցը փակել իրեն հարմար ցանկացած միջոցներով»,-հայտարարել է Մուշարաֆը, նշելով նաեւ, որ հակամարտության լուծման ռազմական ուղին ընտրելով` Ադրբեջանը համարձակորեն կարող է վստահ լինել Իսլամաբադի օգնությանը: Մոսկովյան թերթի հավաստմամբ, Պակիստանի առաջնորդն այդ ժամանակ կոնկրետացրել է, որ խոսքը աջակցության ցանկացած ձեւի մասին է, ընդհուպ մինչեւ ռազմական գործողություններում պակիստանյան զինվորականների մասնակցությունը ադրբեջանական բանակում: Միակ բանը, որով այն ժամանակ կարողացավ շնորհակալություն հայտնել Ալիեւը բարի խոսքերի եւ շռայլ խոստումների համար` քաշմիրյան հիմնահարցի լուծման Պակիստանի դիրքորոշմանն աջակցելու հայտարարությունն էր: Ինչպես հայտնի է, այդ դիրքորոշումը կհանգեցնի արմատական անջատողականների տարածմանը:
Կովկասից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող ասիական երկրի առաջնորդը, ըստ էության, կոչ է անում հակամարտության ռազմական լուծմանը, որի խաղաղ կարգավորմանն արդեն տաս տարի է ձգտում են հասնել տարբեր միջազգային կազմակերպությունների միջնորդները: Այս գործողություններին այն ժամանակ համապատասխան գնահատական ոչ ոք չտվեց: Արդյունքն իրեն երկար սպասել չտվեց. Պակիստանը եւ Ադրբեջանը արդեն փաստաթղթերով ձեւակերպում են իրենց պարտականությունները մեկը մյուսի հանդեպ: Կարաչիում ստորագրված համաձայնագիրը Բաքվում պատմական են համարում եւ շեշտում են, որ այն կարող է ամենաազդեցիկը դառնալ երբեւէ ԱՊՀ երկրների հետ Պակիստանի ստորագրած նմանատիպ ռազմական պայմանագրերից:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, փաստաթուղթը զինամթերքի անմիջական տրամադրում չի նախատեսում, այլ ենթադրում է համագործակցություն պաշտպանական արդյունաբերության, կադրերի պատրաստման եւ տեղեկատվության փոխանակման ոլորտներում: Սակայն դժվար է հավատալ սրան: Հատկապես, եթե նկատի ունենանք, որ Սաֆար Աբիեւը Կարաչի էր ժամանել մասնակցելու ,IDEAS-2002ե ռազմական տեխնիկայի ցուցահանդեսին, որտեղ հիմնականում ներկայացված էր Պակիստանի արտադրության զինամթերքը: Ադրբեջանի նախարարը մասնակցել է նաեւ ներկայացված ռազմական տեխնիկայի ուսումնական ցուցադրումներին, որն իր մեջ ներառում էր օդային ռազմավարժություններ, «Ալ-Քալիդ» ռազմական տանկերի, հրետանու, հակատանկային եւ զենիթային համակարգերի փորձարկումներ:
Հարկ է նկատի ունենալ, որ խոսքը ոչ միայն իր համերաշխությունը ցուցադրող մուսուլմանական երկրի, այլեւ` միջուկային զենք ունեցող պետության մասին է: Հիշեցնենք, որ Պակիստանը տիրացել է ատոմային ռումբի արտադրության տեխնոլոգիաներին խախտելով միջազգային հանրության չափանիշները, որոնք ուղղված են միջուկային զենքի չտարածելուն: Ընդունված նորմերը խախտելու եւ հարեւան Հնդկաստանի հանդեպ ագրեսիվ գործողությունների համար Պակիստանի հանդեպ միջազգային պատճամիջոցներ էին կիրառվել: Մուշարաֆին էմբարգոյից հաջողվեց ազատվել միայն Միացյալ նահանգների հետ անազնիվ գործարքի գնալով, որին նա «հանձնեց» իր վաղեմի գործընկերներ թալիբներին: Միջուկային արսենալները եւ Վաշինգտոնի աջակցությունից հետո առաջացած ամեն ինչ թույլատրելի լինելու զգացողությունը հանգեցրեց նրան, որ Պակիստանի դիկտատորը կրկին սպառնում է Հնդկաստանին եւ արդեն մտնում է Կովկաս: Գեներալ Մուշարաֆի բնավորությունը նկատի առնելով, լիովին կարելի կարծել, որ նա իր ադրբեջանական գործընկերներին կարող էր խոստանալ միջուկային զենքի արտադրության տեխնոլոգիաների հասանելիություն ապահովել: Կարաչիում ստորագրված համաձայնագիրն այս իմաստով չի կարող անհանգստություն չառաջացնել: Իմիջիայլոց, անհանգստության հիմքեր ունի ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ` Կովկասում հավասարակշռության խախտմանը դեմ գերտերությունները, որոնք, սակայն, դեռեւս չեն շտապում հստակորեն գնահատական տալ Պակիստանի առաջնորդի հանդգնությանը:

24 September 2002 - 00:00 AMT
Девятнадцатого сентября в столице Пакистана Абиев и его коллега Хамид Наваз Хан подписали межправительственное соглашение о сотрудничестве в военной и оборонной сферах. В день подписания документа азербайджанского министра принял президент страны. «Мы придаем важное значение военному сотрудничеству с Азербайджаном и в любой момент готовы оказать ему помощь». Это заявление Первеза Мушаррафа в Азербайджане цитируют с особым удовольствием. Не меньше понравилась бакинским СМИ фраза генерала о необходимости «усиления военного потенциала Азербайджана, необходимого для того, чтобы дать достойный отпор противнику». О ком идет речь догадаться несложно.
Президент Пакистана, похоже, собирается переходить от слов к делу. Судя по всему он действительно верит в то, что сумеет сдержать слово, данное Гейдару Алиеву в июне 2000-го. Напомним, что в ходе первой личной встречи с азербайджанским лидером, состоявшейся в начале лета позапрошлого года в Тегеране в рамках саммита Организации Экономического Сотрудничества, Мушарраф пообещал «любую военную помощь в возвращении Карабаха». По сведениям московской газеты «Коммерсант», военный лидер Пакистана призывал тогда Алиева решиться на радикальный путь решения карабахской проблемы. «Пути решения карабахской проблемы являются внутренним делом Азербайджана. Азербайджан может закрыть эту проблему любыми угодными себе средствами», – заявил Мушарраф, при этом отметив, что официальный Баку может смело рассчитывать на помощь Исламабада в случае, если выберет военный путь решения конфликта. По сведениям московской газеты, пакистанский лидер тогда уточнил, что речь идет о любой форме поддержки, вплоть до участия пакистанских военных в боевых действиях на стороне азербайджанской армии. Единственное, чем тогда смог отблагодарить Алиев за добрые слова и щедрые обещания – это заявление о поддержке позиции Пакистана в решении кашмирской проблемы, которая, как известно, сводится к прямому поощрению радикального сепаратизма.
Лидер азиатской страны, находящейся на расстоянии тысяч километров от Кавказа, по сути в открытую призывает к военному решению конфликта, мирного урегулирования которого вот уже больше десяти лет добиваются посредники, уполномоченные на то международными организациями. Соответствующую оценку этим действиям тогда никто не дал. Результат не заставил себя долго ждать – Пакистан и Азербайджан уже документально оформляют свои обязательства друг перед другом. В Баку называют подписанное в Карачи соглашение историческим и отмечают, что оно может стать наиболее крупным из всех подобных военных договоров, когда-либо заключенных Пакистаном со странами СНГ.
Согласно официальным сообщениям, документ не предусматривает прямых поставок вооружения, а лишь предполагает сотрудничество в сфере оборонной промышленности, военных разработок, подготовки кадров и обмена информацией. Однако верится в это с трудом. Особенно если иметь в виду, что Сафар Абиев прибыл в Карачи для участия в выставке военной техники «IDEAS-2002», на которой была представлена в основном продукция пакистанских производителей оружия. Азербайджанский министр также принял участие в учебной демонстрации представленной военной техники, которая включала в себя воздушные маневры, испытания боевых танков “Аль-Халид”, артиллерии, противотанковых систем и зенитных установок.
Следует иметь в виду, что речь идет не просто об мусульманской стране, стремящейся продемонстрировать исламскую солидарность, а о государстве, владеющем ядерным оружием. Напомним, Пакистан завладел технологией производства атомной бомбы вопреки мерам мирового сообщества, направленным на нераспространение ядерного оружия. За нарушение принятых норм и откровенно агрессивные действия по отношению к соседней Индии, Пакистан был подвергнут международным санкциям. Мушарраф сумел избавиться от эмбарго лишь благодаря нечистой сделке с Соединенными Штатами, которым он «сдал» своих недавних партнеров – талибов. Ядерные арсеналы и возникшее после поддержки со стороны Вашингтона ощущение вседозволенности привело к тому, что пакистанский диктатор вновь угрожает Индии и уже суется на Кавказ. Имея в виду характер генерала Мушаррафа, вполне можно допустить, что он мог бы обещать своим азербайджанским партнерам обеспечить доступ к технологиям, необходимым для создания ядерного оружия. Подписанное в Карачи соглашение в этом смысле не может не вызывать беспокойство. Причем, основания для беспокойства есть не только у Армении, но и у незаинтересованных в нарушении баланса на Кавказе сверхдержав, которые однако, пока не спешат отчетливо высказать свою оценку дерзости пакистанского лидера.