Առաջին հայացքից թվերը կասկածելի են թվում: Բաքվի քարոզիչները սիրում են պատմել այն մասին, թե իբր Ադրբեջանի մայրաքաղաքում եւ քաղաքներում խաղաղ բնակվում են հազարավոր հայեր, հիմնականում` ժամանակին ադրբեջանցիների հետ ամուսնացած կանայք: Մինչ այժմ թվերը հասնում էին հինգից մինչեւ քսանհինգ հազարի սահմանագծին: Սովորաբար թիվը տատանվում է տեղեկատվության աղբյուրի երեւակայությամբ պայմանավորված: Սակայն մինչ այժմ ոչ ոք հարյուր քսան հազարի մասին չէր խոսել: Կարելի է ենթադրել, որ խոսքը ոչ թե իրենց ծագումը ստիպված թաքցնող դժբախտ կանանց մասին է, այլ` Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության քաղաքացիների, որոնց Ադրբեջանում պատիվ են համարում իրենց համաերկրացին անվանել:
Սակայն այստեղ էլ խառնաշփոթ կա: Վիճակագրության պետական հանձնաժողովի տվյալներով եւ ԼՂՀ-ի վերլուծության համաձայն, անցյալ տարվա վերջի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կազմում էր 144 հազար մարդ: Նրանցից հարյուր երեսուն հազարից ավելին հայեր են: Եթե այս թվին ավելացնենք իբրեւ թե Ադրբեջանում բնակվող ամուսնացած հայուհիների վարկածային թվաքանակը, ապա արդյունքը պետք է 150 հազար լինի: Մինչդեռ Ադրբեջանի Պետվիճվարչությունը պնդում է 120 հազար թիվը: Այսպիսով, կամ պաշտոնական վիճակագրությունը մերժում է Բաքվում հայերի առկայության հայտարարությունները, կամ էլ ադրբեջանցի փորձագետներն երբեւէ Ադրբեջանական ՍՍՀ-ի կազմի մեջ չմտած հարեւան պետության բնակչության թվաքանակի հաշվարկման իրենց մեթոդներն ունեն:
Սակայն այս ամենը երկրորդական է: Կարեւորը, որն աչքի է զարնվում, Ղարաբաղի հայերի հանդեպ երկակի մոտեցումն է: Մի կողմից ԼՂՀ-ի բնակիչներին Բաքվում իրենց երկրի քաղաքացին են համարում, մյուս կողմից` հրաժարվում են շփվել իրենց «համաերկրացիների» հետ` նախընտրելով ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններ վարել այլերկրացիների` Հայաստանի իշխանությունների հետ: Դե եթե Հեյդար Ալիեւը Արկադի Ղուկասյանին իր համաքաղաքացին է համարում, ապա ինչու՞ չնստել բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ չլսել, թե իր առաջարկների մասին ինչ է մտածում օրինական ընտրված Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդը… Գուցե այդ դեպքում նրան որոշ բաներ պարզ դառնան:
Պետվիճվարչության հաշվարկներով, Ադրբեջանում բնակվում է 120,7 հազար հայ: Ադրբեջանցիներից հետո ազգային համայնքի թվաքանակով երկրում երկրորդ տեղն են զբաղեցնում լեզգիները` 178 հազար: Այնուհետեւ ռուսներն են` 141 հազար, թալիշները` 76,8 հազար, ավարցները` 60 հազար: Բացի այդ, Ադրբեջանում բնակվում են նաեւ 43,3 հազար թուրք եւ 131 հազար քուրդ:

Цифра на первый взгляд, кажется странной. Бакинские пропагандисты любят рассказывать о том, что якобы в столице и других городах Азербайджана по сей день мирно живут тысячи армян, в основном женщин, вышедших в свое время замуж за азербайджанцев. Но до сих пор приводились числа в пределах от пяти до двадцати пяти тысяч. Цифра колеблется обычно в зависимости от фантазии источника информации. Однако о ста двадцати тысячах никто до сих пор ни заикался. Таким образом, можно предположить, что речь идет не о несчастных женщинах, вынужденных скрывать свое происхождение, а о гражданах Нагорно-Карабахской Республики, которых в Азербайджане удостаивают чести, считая своими соотечественниками.
Но и здесь нестыковка. По данным Госуправления по статистике и анализу НКР, по состоянию на конец прошлого года население Нагорного Карабаха составляло 144 тысячи человек. Из них свыше ста тридцати тысяч – армяне. Если прибавить к этой цифре число гипотетических замужних армянок, якобы проживающих в Баку, то должно получиться примерно 150 тысяч. Между тем, Азербайджанский Госкомстат настаивает на цифре 120 тысяч. Таким образом, либо официальная статистика опровергает утверждения о наличии в Баку армян, либо у азербайджанских экспертов имеется своя методика определения численности населения соседнего государства, некогда входившего в состав Азербайджанской ССР.
Но все это второстепенно. Главное, что бросается в глаза – это двойственный подход к армянам Карабаха. С одной стороны в Баку считают жителей НКР гражданами своей страны, с другой стороны отказываются вступать в контакт со своими «соотечественниками», предпочитая вести переговоры об урегулировании карабахского конфликта с иностранцами – властями Армении. Если уж Гейдар Алиев воспринимает Аркадия Гукасяна как своего согражданина, то почему бы ему не сесть за стол переговоров и не выслушать все, что думает о его предложениях законно избранный лидер Нагорного Карабаха? Может тогда кое-что ему станет яснее.
По подсчетам Госкомстата, в Азербайджане живут 120,7 тыс. армян. После азербайджанцев второй по численности национальной общиной страны являются лезгины – 178 тыс. Далее идут русские – 141 тыс., талыши – 76,8 тыс., аварцы – 60 тыс. Кроме того, в Азербайджане живут также турки – 43,3 тыс., курды – 13,1 тыс.