18 October 2002 - 00:00 AMT
Այս արտահայտությունները մեկնաբանելով` Բաքվում հրատարակվող «525-րդ թերթը» ենթադրում է, որ «արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին նման ոչ սովորական ճանապարհով վարչապետը փորձում է իր կողմը գրավել Կարսի բնակիչների համակրանքը եւ ձայները, որոնք վաղուց էին փորձում հասնել Հայաստանի հետ սահմանների բացմանը»: Սա լիովին հասկանալի կլիներ, եթե Էջեւիթի համաձայնությունը չհամընկներ դեռ երկու ամիս առաջ թուրք ձեռներեցների, հասարակական եւ քաղաքական գործիչների հանդեպ սկսված զանգվածային ճնշումների հետ, որոնք կողմ էին արտահայտվել Հայաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը: Մասնավորապես, Իգդիր քաղաքի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Իգդիր Թաերի պաշտոնանկումը մեծ զարմանք առաջացրեց Եվրոպայում: Վարչապետի արված վերջին հայտարարությունը բոլորովին չի համընկնում նաեւ պետնախարար Ռեշադ Դոգրու հայտարարության հետ, որը պնդել է, որ «ոչ մի միջազգային կազմակերպություն, այդ թվում նաեւ Եվրամիությունը, չի կարող ստիպել Թուրքիային բացել Հայաստանի հետ սահմանները»:
Այնուհանդերձ, ակնհայտ է, որ «թուրքական քաղաքականության ակսակալի» հայտարարությունը Բաքվում անհանգստությամբ է ընդունվել: Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւը փորձել է հանգստացնել համերկրացիներին: Նա հայտարարել է, որ վերջերս Անկարա այցելության ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ահմեդ Սեզերի հետ քննարկել է Էջեւիթի հայտարարությունը, եւ վերջինս հերքել է այն լուրերը, թե երկրի ղեկավարությունը նախատեսում է բացել Հայաստանի հետ սահմանները:
Ամեն դեպքում, ուշադրության արժանի է այն փաստը, որ ընտրողների ձայների համար պայքարում որոշ թուրք քաղաքական գործիչներ Երեւանի հետ տնտեսական հարաբերություններ հաստատելու խոստումներով փորձում են առաջ անցնել մեկը մյուսից: Վերջերս Թուրքիայի ազգային անվտանգության Խորհրդի անդամ Հասան Կոնին հայտարարել է, որ եթե նոյեմբերին կայանալիք ընտրությունների արդյունքում իշխանության անցնի արտաքին գործերի նախկին նախարար Իսմաիլ Ջեմի ղեկավարած «Նոր Թուրքիա» կուսակցությունը, ապա ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում կլուծվի Կարս-Գյումրի երկաթուղային հաղորդակցության ճանապարհների վերականգնման խնդիրը: Կոնիի խոսքերով, Ջեմը մտադիր է շարունակել Հայաստանի հետ բանակցությունները, որոնց արդյունքում, նրա կարծիքով, 10 տարվա ընթացքում կլուծվեն տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրները:
Պարտադիր չէ հավատալ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հնչած խոստումներին: Փորձը ցույց է տալիս, որ դրանք հազվադեպ են իրականանում: Սակայն, այնուամենայնիվ, կարեւոր է նշել, որ թուրք քաղաքական գործիչների խոստումներն ուղղված են ոչ թե Արեւմուտքին կամ հայերին, այլ հենց իրենց հայրենակիցներին: Սա նշանակում է, որ Թորքիայի քաղաքական էլիտան սկսում է գիտակցել, որ Հայաստանի հետ սահմանների բացումն առաջին հերթին թուրք հանրության պահանջն է:

18 October 2002 - 00:00 AMT
Комментируя эти высказывания, издающаяся в Баку «525-ая газета» высказывает предположение, что «столь необычным путем премьер-министр надеется в преддверии досрочных парламентских выборов привлечь на свою сторону симпатии и голоса жителей Карса, давно уже добивающихся открытия границы с Арменией». Это было бы вполне понятно, если бы с одобрения Эджевита всего два месяца назад не были бы начаты массовые репрессии в отношении турецких бизнесменов, общественных деятелей и политиков, выступающих за восстановление добрососедских отношений с Арменией. Смещение с поста председателя Торгово-промышленной палаты города Игдир Таера Орали, в частности, вызвало возмущение в Европе. Совершенно не вяжется с последним откровением премьера и прозвучавшее недавно заявление госминистра Решада Догру о том, что «ни одна международная организация, в том числе и Евросоюз, не сможет заставить Турцию открыть границу с Арменией».
Тем не менее очевидно, что в Баку сенсационное выступление «аксакала турецкой политики» воспринято с опасением. Президент Азербайджана Гейдар Алиев попытался успокоить соотечественников. Он заявил, что в ходе недавнего визита в Анкару обсуждал заявление Эджевита с президентом Турции Ахмедом Сезером и тот опроверг наличие у руководства страны планов, касающихся открытия границы с Арменией.
В любом случае, весьма примечателен тот факт, что в борьбе за голоса избирателей некоторые турецкие политики, обещая восстановить экономические отношения с Ереваном, стремятся перекричать друг друга. Не так давно член Совета национальной безопасности Турции Гасан Кони заявил, что если в результате предстоящих в ноябре выборов к власти придет партия “Новая Турция”, возглавляемая экс-министром иностранных дел Исмаилом Джемом, вопрос о возобновлении железнодорожного сообщения на участке Карс-Гюмри будет решен всего лишь в течение года. По словам Кони, Джем настроен продолжать переговоры с Арменией, которые, по его мнению, позволят в течение десяти лет урегулировать все имеющиеся в регионе проблемы.
Заверениям, звучащим в ходе предвыборных кампаний, не обязательно верить. Практика показывает, что они редко бывают правдивыми. И все-таки, важно отметить, что обещания турецких политиков адресованы не Западу и не армянам, а своим же соотечественникам. Это значит, что политическая элита Турции начинает признавать, что открытие границы с Арменией – в первую очередь требование турецкого общества.