3 November 2002 - 00:00 AMT
Այդ նույն ործով մի քանի այլ ահաբեկիչներ են ներրավված, որոնք նույնպես սերտ կապեր ունեն Ադրբեջանի հետ: Դատավարության ընթացքում հետքրքրական
մանրամասներ են պարզվել, որոնց ուշադրությանն է արժանացնում Բաքվի «Զերկալո» թերթը` հղում անելով կահիրյան «Ալ-Մասաա» պարբերականին: Մասնավորապես, հայտնի է դարձել, որ Աբդել Ռահման Ֆահրին ռազմա-իսլամական «Ինամ» կազմակերպության ճյուղավորումներ է ստեղծել Ադրբեջանի հյուսիսային շրջաններում: Նրա ցուցմունքներից պարզվել է նաեւ, որ նա «Ալ-Թեքվա» բանկի կովկասյան տարածաշրջանի խորհրդատուն է եղել: Բանկը ֆինանսավորում է չեչեն եւ պաղեստինցի ահաբեկչական կառույցների ործունեությունը: Միաժամանակ, եիպտական ծաումով կանադացին Հյուսիսային Կովկասի ժողովուրդների կոնրեսի իսլամի պաշտպանության աղափարախոսության կողմնակիցներից մեկն է:
Ինչպես հայտնում է «Զերկալոն», ահաբեկիչը «դատարանում պատմել է Բաքվում իր կապերի եւ արած աշխատանքի մասին»: «Նրան հարցրել են, թե ով է նրան դիմավորել Բաքվում, որտեղից է ֆինանսական միջոցներ ստացել, իսլամական կենտրոններից ում հետ է կապեր ունեցել եւ ինչ ճյուղավորումներ են ործում Բաքվում, արդյոք նա կապեր ունեցել է ադրբեջանցի չինովնիկների եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ: Այս բոլոր հարցերին նա սպառիչ պատասխաններ է տվել` նշելով անուններ, հեռախոսահամարներ, հասցեներ, ինչպես նաեւ` ֆինանսավորման աղբյուրներ»,- այս մասին րում է Բաքվի թերթը: Հրապարակման հեղինակը նշում է նաեւ, որ տեղեկություններ ունի այն մասին, որ «Ֆահրիի ադրբեջանական արկածները տեսախցիկով նկարահանվել են Եիպտոսի հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների կողմից»:
Աբդել Ռահման Ֆահրիի կալանավորումն ադրբեջանական մայրաքաղաքում տեղակայված եիպտացի ահաբեկիչների աղմկահարույց ձերբակալումների շղթայի վերջին օղակն էր: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Բաքվում ազատորեն ործել են Եիպտոսում կենտրոնացած միջազային ծայրահեղական կառույցների բաժինները: Դրանցից ամենահայտնին «Իսլամական ջիհադն» է, որը միավորվելով «Ալ Քաիդայի» հետ` դարձավ այս կառույցի արմատական ճյուղավորումը: Այդ խմբավորման ղեկավար, բժիշկ Այման Ալ-Զավահիրին, որին նաեւ անվանում են «համար երկու ահաբեկիչ», ամերիկյան հատուկ ծառայությունները դասում են սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության լխավոր կազմակերպիչների շարքը եւ համարում են Քենիայում եւ Տանզանիայում ԱՄՆ դեսպանատան դեմ ահաբեկչական ործողությունների համակարողը: Հայտնի է, որ Զավահիրին բազմիցս այցելել է Բաքու, որտեղ հրահաններ է տվել իր ներկայացուցիչներին: «Ուոլ-Սթրիթ ջըրնըլի» տվյալներով, վերջին անամ նա իր ադրբեջանցի ործընկերներին հյուրընկալվել է հին տարի առաջ, երբ Բաքվով ուղեւորվում էր Չեչնիա: «Նրա ուղեկիցն էր «Իսլամական ջիհադի» ադրբեջանական ճյուղավորման ղեկավար Ահմադ Սալամա Մուբրուկը: Ճյուղավորումը րանցվել է Բաքվում որպես առեւտրային ընկերություն` ,Bavari-Cե անվամբ: Նրանց հետ բժիշկ Զավահիրին 1996 թ.-ի դեկտեմբերին անցել է ռուս-ադրբեջանական սահմանը»,- րում է նյու-յորքյան ազդեցիկ թերթը:
Ադրբեջանի հետ անբաժանելիորեն կապված է նաեւ եիպտական այլ ծայրահեղականների «ահաբեկչական կարիերան»: Այս տարվա արնանը եիպտական հատուկ ծառայությունների նախաձեռնությամբ Բաքվում ձերբակալվել է Կահիրեի մի աղթական, որը կասկածվում է Նյու-Յորքում եւ Վաշինտոնում իրականացրած սեպտեմբերյան ահաբեկչությանը մասնակից լինելու մեջ: Նրա անունը չի հրապարակվել հետաքննոթյան շահերից ելնելով: Ձերբակալվածը հայրենիք է ուղարկվել ,Egypt Airlinesե ավիաընկերության հատուկ չվերթով: Նայրոբիում եւ Դար-Էս-Սալամում ԱՄՆ դեսպանատների պայթյունների ործով դատավարության ընթացքում հայտնի է դարձել, որ «Իսլամական ջիհադի» Բաքվի ճյուղավորման ղեկավար, արդեն հիշատակված Ահմեդ Սալամա Մաբրուկից բացի, Ադրբեջանում աշխատել է նաեւ նրա ազակից Իսամ Հաֆիս Մաբրուկը եւ նրա «զինակից» Յասիր էլ-Սիրրին: 1997թ.-ին Ահմեդը նշանակվել է «Իսլամական ջիհադի» ռազմական ործողությունների բաժնի պետ: Իսկ կազմակերպության Բաքվի ճյուղավորման ղեկավարի պարտականությունները 1997թ.-ի սեպտեմբերից անցել են Իբրահիմ Էյդարուզուին:
Վերընշված բոլոր անձինք Տանզանիայում եւ Քենիայում ահաբեկչության ործով մեղադրյալներ էին: Հայտնի է նաեւ, որ հենց Բաքվից է տարվել ամերիկյան դեսպանատների պայթեցնելու կազմակերպչական աշխատանքները, որոնց արդյունքում զոհվել է 224 անմեղ մարդ, իսկ ավելի քան հին հազար մարդ վիրավորվել է: Հաստատված է, որ միայն 1996-1998 թթ.-ի ընթացքում Ուսամա բեն Լադենը 60 անամ հեռախոսով կապնվել է Բաքվի հետ եւ բանակցություններ է վարել իր տեղական ներկայացուցիչների հետ:
Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են աշխարհին համոզել, որ իրենք պայքարում են երկրի տարածքում ործող ահաբեկչական բազաների դեմ: Միեւնույն ժամանակ, հայտնի է, որ Ադրբեջանի իրավապահ մարմիններն իրականում ոչ մի անամ ինքնուրույն փորձեր չեն արել չեզոքացնելու պետության տարածքում ործող իսլամական ահաբեկչական կազմակերպությունների ճյուղավորումները: Հայտնի է, որ ոչ թե ադրբեջանական, այլ ամերիկյան հատուկ ծառայություններն են 2001 թ.-ի արնանը Բաքվում ձերբակալել Ահմեդ Սալամա Մաբրուկին, Իսամ Հաֆիս Մաբրուկին, Յասիր էլ-Սիրրին, Իբրահիմ Էյդարուզին: Ամերիկյան, եւ ոչ թե ադրբեջանական հետախոզությունն է հաստատել, որ Նայրոբիում ԱՄՆ դեսպանատան պայթեցման հրաման-ֆակսը ուղարկված է եղել հենց Բաքվից: «Ալ Քաիդայի» հիմնադրի հեռախոսային զրույցները նրա` Բաքվի էմիսարների հետ հաստատել են Կենտրոնական հետաքննական բաժանմունքի լրտեսները եւ ոչ թե Ադրբեջանի ազային անվտանության նախարարության աշխատակիցները: Քենիայում ահաբեկչության կազմակերպիչների` Բաքու ուղարկած խորհրդավոր ծանրոցը չիտես ինչու նույնպես չէր առրավվել «Բինա» օդակայանում նրանց կողմից, ովքեր պարտավոր էին դա անել: Եվ նույնիսկ անհայտ եիպտացու ձերբակալումը «սեփական նախաձեռնությամբ» չի կատարվել, այլ` Կահիրեի իշխանությունների հարցմանն իպատասխան:
Միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանում մինչ օրս ործում են տասնյակից ավելի ծայրահեղական կառույցներ, որոնք ֆինանսավորվում են դրսից: Դրանց շարքում են «Խիզբութ-Թահրիրը», որի մարտիկները Բաքվում Միացյալ նահանների դեսպանատան եւ միջազային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների դեմ ահաբեկչություն էին կազմակերպել, «Ջեյշուլլախը», որին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ներառել է աշխարհի 39 վտանավոր ծայրահեղական խմբավորումների ցուցակում, «Իհվանուլ մուսլիմին», «Գուտբիեյը», «Ինամը»: Անունների շարքը կարելի է շարունակել: Ադրբեջանցի քաղաքաետ Ռովշան Նովռուզօղլին մեր փոխարեն դա անում է: Նա հաստատում է, որ այսօր էլ «պլանավորվող ահաբեկչական պրովակացիայում, որը պետք է տարածի վահաբիթների աղափարախոսությունը» փոքր դեր չունեն Ադրբեջանում ործող իսլամական այնպիսի կառույցենրն, ինչպիսիք են «Ալ-Ախսարը» (Եիպտոս), «Ազ-Զեյթուն» (Թունիս), «Մարարեն» (Սաուդյան Արաբիա), «Աբի-Նուրը» (Սիրիա), ինչպես նաեւ Սուդանի, Լիբանանի եւ շատ այլ երկրների կազմակերպություններ: Սա լավաույն ապացույցն է նրա, որ Բաքունմ առաջվա պես մնում է արաբական երկրներից ղեկավարվող համաշխարհային ահաբեկչական ցանցի տարածաշրջանային կենտրոնը:

По тому же делу проходят и несколько других террористов, также тесно связанных с Азербайджаном. В ходе процесса прояснились любопытные подробности, которым уделяет внимание бакинская газета «Зеркало», ссылающаяся на каирское издание «Аль-Масаа». В частности, стало известно, что Абдель Рахман Фахри создавал в северных районах Азербайджана ячейки военно-исламской организации «Инам». Из его показаний стало также понятно, что он был советником по кавказскому региону банка «Аль-Теква», финансировавшего деятельность чеченских и палестинских террористических структур. Одновременно канадец египетского происхождения являлся одним из идеологов бригады защиты ислама конгресса народов Северного Кавказа.
Как сообщает «Зеркало», террорист «рассказал в суде о своих контактах в Баку и о проделанной работе». «Его спросили о том, кто его встретил в Баку, откуда он получал финансовые средства, с кем был связан в исламских центрах, и какие ячейки существуют в Баку, были ли у него контакты с азербайджанскими чиновниками и представителями оппозиции. На эти вопросы Фахри дал исчерпывающий ответ, указав имена, телефонные номера, адреса, а также источники финансирования»,- пишет бакинская газета. Автор публикации также утверждает, что располагает
сведениями о том, что «азербайджанские приключения Фахри были засняты на видеокамеру представителями армянской диаспоры Египта».
Недавнее задержание Абдель Рахмана Фахри – последнее звено цепочки громких арестов египетских террористов, облюбовавших азербайджанскую столицу. В Баку в течение многих лет беспрепятственно действовали филиалы нескольких международных экстремистских структур, базирующихся в Египте. Пожалуй, наиболее известной из них является организация «Исламский джихад», которая, слившись с «Аль Каидой», стала одной из ее радикальных ветвей. Главу этой группировки доктора Аймана Аль-Завахири, которого называют «террористом номер два», американские спецслужбы причисляют к главным организаторам акций 11-го сентября и считают координатором террористических актов против посольств США в Кении и Танзании. Известно, что Завахири не раз лично посещал Баку, где инспектировал своих представителей. По сведениям «Уолл-стрит джорнал» в последний раз он гостил у своих азербайджанских коллег пять лет назад, когда через Баку переправлялся на территорию Чечни. «Его спутником был Ахмад Салама Мабрук, руководивший ячейкой «Исламского джихада» в Азербайджане, зарегистрированной в Баку как торговая компания «Bavari-C». Вместе с ними доктор Завахири первого декабря 1996-го года пересек российско-азербайджанскую границу»,- пишет влиятельная нью-йоркская газета.
С Азербайджаном неразрывно связана «террористическая карьера» и других египетских экстремистов. Весной этого года в Баку по инициативе египетских спецслужб был задержан выходец из Каира, подозреваемый в причастности к сентябрьским терактам в Нью-Йорке и Вашигтоне. Имя его разглашено не было в интересах следствия. Арестованный был этапирован на родину спецрейсом авиакомпании «Egypt Airlines». В ходе судебного процесса по делу взрывов американских посольств в Найроби и Дар-Эс-Саламе стало известно, что кроме уже упомянутого уже Ахмеда Салама Мабрука, возглавлявшего бакинскую ячейку «Исламского джихада», в Азербайджане работали также его родственник Исам Хафис Мабрук и «соратник» Ясир эль-Сирри. В 1997-ом Ахмед был назначен руководителем отдела военных операций «Исламского джихада». А полномочия главы бакинского филиала организации с сентября 1997-го года перешли к Ибрагиму Эйдарузу.
Все упомянутые лица проходили в качестве обвиняемых по делу терактов в Танзании и Кении. Доподлинно известно, что именно из Баку велась работа по организации взрывов американских посольств, в результате которых погибло 224 невинных человека, а более пяти тысяч было ранено. Установлено, что только в промежутке с 1996-го по 1998-й год Усама бен Ладен 60 (!) раз связывался по телефону с Баку и вел переговоры со своими местными представителями.
Азербайджанские власти пытаются убедить мир в том, что они ведут борьбу с действующими на территории страны террористическими базами. Между тем известно, что правоохранительные органы Азербайджана на самом деле ни разу самостоятельно не предпринимали попыток нейтрализации действоваших в пределах государства ячеек исламистских террористических организаций. Известно, что не азербайджанские, а американские спецслужбы весной 2001-го задержали в Баку Ахмеда Салама Мабрука, Исама Хафиса Мабрука, Ясира эль-Сирри, Ибрагима Эйдаруза. Американкая, а не азербайджанская разведка установила, что факс с приказом о взрыве посольства США в Найроби был послан именно из Баку. Телефонные контакты основателя «Аль Каиды» с его бакинскими эмиссарами установили агенты ЦРУ, а не сотрудники министерства национальной безопасности Азербайджана. Таинственная посылка, отправленная в Баку организаторами терракта в Кении, тоже почему-то не была перехвачена в аэропорту «Бина» теми, кто обязан был это сделать. И даже задержание неизвестного египтянина было произведено не «по собственной инициативе», а в ответ на запрос, сделанный каирскими властями.
Между тем в Азербайджане по сей день действует свыше десятка финансируемых извне экстремистских структур. Среди них «Хизбут-Тахрир», боевики которой готовили теракт против посольства Соединенных Штатов и представительств международных организаций в Баку, «Джейшуллах», которая включена Госдепартаментом США в список 39-и наиболее опасных экстремистских группировок мира, «Ихвануль муслимин», «Гутбийе», «Инам». Список можно продолжить. Азербайджанский политолог Ровшан Новрузоглу делает это за нас. Он утверждает, что и сегодня «в планировании террористических провокаций, распространении ваххабитской идеологии» немалую роль играют внедрившиеся в Азербайджан исламистские структуры «Аль-Ахсар» (Египет), «Аз-Зейтун» (Тунис), «Пророк» (Саудовская Аравия), «Аби-Нур» (Сирия), а также множество организаций Судана, Ливана и ряда других государств. Это лучшее подтверждение того, что Баку по-прежнему остается одним из региональных центров всемирной террористической сети, управляемой из арабских стран.