Տեղական լսարանի համար այն փաստարկներն են բերվում, որ ոչ մի լուրջ բան տեղի չի ունեցել: Իբրեւ թե «հայերի կողմից գնված» մի քանի կոնգրեսականներ պարզապես ստորագրել են ինչ-որ փաստաթուղթ, որն իրականում ոչինչ չի նշանակում: Եվ ընդհանրապես, իբրեւ թե, հայկական լոբբիստների ազդեցությունը խիստ չափազանցված է: Միլի մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքագետ Մուբարիզ Գուրբանլին, որն իշխող կուսակցության երկրորդ մարդն է համարվում, պատահականորեն չի տարածում ոչ ստույգ տեղեկատվություն հայամետ տրամադրություններով կոնգրեսականների թվի մասին: «ԱՄՆ-ում հայկական լոբբին, չնայած նպատակաուղղված եւ ակտիվ աշխատանքին, առայժմ 450 կոնգրեսականներից կարողացել է ձեռք բերել միայն 80 մարդու աջակցությունը,- պնդում է նա` հանգստացնելով համերկրացիներին: Նրա խոսքերով, այս փաստը բավականին անլուրջ է, որպեսզի անհանգստություն առաջացնի: Միեւնույն ժամանակ, հայտնի է, որ իրականում կոնգրեսի «հայկական խումբը» 124 անդամ ունի: Սա բավականին մեծ ուժ է, եթե նկատի ունենանք, որ ներկայացուցիչների պալատը 435 անդամ ունի:
Պատմության մեջ դեռեւս ոչ մի անգամ ԱՄՆ խորհրդարանում հայերն այսքան թվով կողմնակիցներ չեն ունեցել: Հիշեցնենք, որ «հայկական խմբի» անդամներին առանց լուրջ ջանքերի հաջողվել էր ձեռք բերել 250 գործընկերների աջակցությունը, որոնք ստորագրել էին հայերի ցեղասպանության փաստի ընդունման պատրաստակամության մասին փաստաթուղթը: Եվ եթե սեպտեմբերի 11-ի դեպքերը չլինեին, այսպես կոչված «հայկական բանաձեւն» անկասկած կընդունվեր: Հիշեցնենք նաեւ այն, որ հայամետ տրամադրված կոնգրեսականներին միայն չորս ձայն չբավարարեց արգելելու ամերիկյան ընկերություններին մասնակցել Բաքու-Ջեյհան նավթատարի շինարարության ֆինանսավորմանը: Տաս տարվա ընթացքում «հայկական խումբը» ետ է մղել Խաղաղության աջակցության Ակտի 907-րդ ուղղման վերացման` ադմինիստրացիայի փորձերը: Բաքվում այնպես են իրենց պահում, կարծես մոռացել են այս բոլորի մասին:
Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդատու, քաղաքագետ Էլդար Նամազովը վստահեցնում է համաքաղաքացիներին, որ ԼՂՀ նախագահին ուղղված հղումը ստորագրած 46 կոնգրեսականները չեն կարող եղանակ ստեղծել ամերիկյան խորհրդարանի եւ ոչ մի պալատում: Նրա խոսքերով, նրանք բոլորը ստիպված էին ստորագրել, քանի որ ընտրվել են հայերով բնակեցված նահանգներից: Միաժամանակ, հայտնի է, որ վերջին հաշվով անկախ պետության նախագահին ուղղված շնորհավորական նամակը ստորագրած կոնգրեսականների կեսն այն նահանգներն է ներկայացնում, որտեղ հազարից ավել հայ չի հավաքվի: Նամազովը նաեւ ասում է, որ անհանգստության համար ոչ մի հիմք չի տեսնում, քանի որ 46 կոնգրեսականները Ներկայացուցիչների պալատի դեռեւս կեսը, եւ նույնիսկ մեկ քառորդը չեն կազմում:
Իսկապես, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության փաստացի անկախությունը ճանաչող ուղերձը ստորագրել են «հայկական խմբի» ոչ բոլոր անդամները: Սակայն սխալ կլինի չնկատել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնակողմնորոշման անվիճելի իրավունքի ընդունման կողմնակիցների ավելացման ակնհայտ միտումները: Դեռեւս մի քանի տարի առաջ նման բովանդակությամբ փաստաթղթերը կստորագրեին ոչ ավել, քան երկու տասնյակ օրենսդիրներ: Այսօր արդեն նրանք 46-ն են: Կար ժամանակ, երբ հենց «հայկական խուբն» էր այդքան անդամից կազմված: Այժմ խմբի մեջ է յուրաքանչյուր չորրորդ կոնգրեսականը: Կասկած չկա, որ անկախ Ղարաբաղի հաջորդ օրինական ընտրված ղեկավարին կողջունի հարյուրից ոչ քիչ ամերիկյան կոնգրեսական: Եվ դա նրանք կանեն ոչ այն պատճառով, որ կախված են հայ ընտրողներից կամ էլ նրանց ֆինանսավորող հայամետ օլիգարխներից, այլ այն պատճառով, որ իր վարկանիշով անհանգստացած յուրաքանչյուր ազնիվ քաղաքական գործչի խիղճն է դա պահանջում:
Իսկ այն մասին, թե արդյոք պաշտոնական Բաքուն կոնգրեսի «հայկական խմբի» համանախագահների վերջին նախաձեռնության առնչությամբ հիմքեր ունի անհանգստանալու, թե` ոչ, դժվար չէ դատել Հեյդար Ալիեւի եւ խորհրդարանի խոսնակ Մուրտուզ Ալեսկերովի արձագանքներից: Վերջինս կոնգրեսականների ուղերձն «անօրինական» է անվանել եւ սպառնացել է «համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»: Նա հայտարարել է, որ միլի մեջլիսն անպայմանորեն այդ առնչությամբ համապատասխան որոշում կընդունի: Առավել դժվար է Հեյդար Ալիեւին թաքցնել իր զգացումները: Կապիտոլիումում գերիշխող տրամադրությունների առնչությամբ իր ծայրահեղ անհանգստությունն է վերջերս նա հայտնել Բաքու ժամանած Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Օրդուեյի հետ հանդիպման ընթացքում: Եվ չնայած դիվանագետը հավաստել է, որ ադմինիստրացիան ղարաբաղյան հարցում, ի տարբերություն օրենսդիրների, այլ մոտեցում ունի, նրան չի հաջողվել մեղմացնել անհանգստությունը: Ալիեւն ասել է, որ դեսպանն իզուր է նրան հանգստացրել, քանի որ նա գիտի, թե ամերիկյան օրենսդիրներն ինչ գործուն մեխանիզմներ ունեն ազդելու համար ադմինիստրացիայի քաղաքական կուրսի վրա: Նախագահը հիշեցրել է, որ եթե կոնգրեսականներն առավել քիչ զիջող լինեին, 907-րդ ուղղմամբ նախատեսված Ադրբեջանի հանդեպ պատժամիջոցներն այսօր էլ կգործեին: Եվ հենց Օրդուեյը դեսպան չէր լինի, եթե Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն չտար:
Մի խոսքով, ակնհայտ է, որ Ամերիկայի հայկական լոբբիստների վերջին նախաձեռնության ընկալման երկու տարբերակ է շրջանառվում Ադրբեջանում. մեկը ներքին օգտագործման համար, մյուսը` արտաքին լսարանի: Սակայն, սա նորություն չէ:

Для местной аудитории пропаганда ищет аргументы в пользу того, что ничего особенного не произошло. Мол, несколько «купленных армянами» конгрессменов просто подписались под какой-то бумажкой, которая ничего не значит. Да и вообще разговоры о влиятельности армянских лоббистов, мол, сильно преувеличены. Брезговать дезинформацией в подобных случаях не принято. Депутат милли-меджлиса, политолог Мубариз Гурбанлы, который является вторым человеком в правящей партии, вовсе не случайно распространяет заведомо ложные
сведения о количестве проармянски настроенных конгрессменов. «Армянское лобби США, несмотря на активную и целенаправленную работу, пока что сумело заручиться поддержкой всего лишь 80 человек из 450 конгрессменов»,- утверждает он, успокаивая соотечественников. По его словам, это слишком несерьезно, чтоб вызывало опасения. Между тем, известно, что на самом деле «армянская группа» конгресса насчитывает 124 члена. Это мощнейшая сила, если иметь в виду, что в палате представителей всего 435 кресел.
Никогда еще в истории армяне не имели в парламенте США столько сторонников. Напомним, что членам «армянской группы» без особого труда удалось заручиться поддержкой двухсотпятидесяти коллег, заверивших подписью свою готовность голосовать за признание факта геноцида армян. И если бы не события 11-го сентября, так называемая «армянская резолюция» без сомнений была бы принята. Напомним и то, что проармянски настроенным конгрессменам лишь четырех голосов не хватило для введения законодательного запрета на участие американских компаний в финансировании строительства нефтепровода Баку-Джейхан. «Армянская группа» в течение десяти лет блокировала попытки администрации добиться отмены 907-ой поправки к Акту в поддержку Свободы. В Баку делают вид, что забыли обо всем этом.
Бывший советник президента Азербайджана, политолог Эльдар Намазов заверяет сограждан в том, что 46 конгрессменов, подписавшихся под обращением к президенту НКР не могут делать погоду ни в одной из палат американского парламента. По его словам, все они вынуждены были поставить свои подписи, так как избраны от штатов, в которых компактно проживают армяне. Между тем, известно, что, по крайней мере, половина из конгрессменов, подписавшихся под поздравительным посланием президенту независимой республики, представляют штаты, в которых не наберется и тысячи армян. Намазов также говорит, что не видит оснований для беспокойства, так как 46 конгрессменов – это ни половина и даже не четверть палаты представителей.
Действительно, под обращением, признающим фактическую независимость Нагорно-Карабахской Республики, подписались не все члены «армянской группы». Но глупо не замечать очевидную тенденцию к увеличению сторонников признания бесспорности права народа Карабаха на самоопределение. Еще пару лет назад под документами подобного содержания подписывались не больше двух десятков законодателей. Сегодня их уже 46. Было время, когда и «армянская группа» насчитывала столько членов. Сейчас в ней состоит каждый четвертый конгрессмен. Нет сомнений в том, что следующего законно избранного главу независимого Карабаха будут приветствовать уже не меньше сотни американских конгрессменов. И сделают они это не потому, что зависят от голосов армян-избирателей, или финансирующих их проармянски настроенных алигархов, а поскольку именно этого требует совесть честного политика, беспокоящегося о своей репутации.
Ну а о том, есть ли у официального Баку основания для беспокойства по поводу последней инициативы сопредседателей «армянской группы» конгресса, нетрудно судить по реакции президента Гейдара Алиева и спикера парламента Муртуза Алескерова. Последний назвал послание конгрессменов «незаконным» и пригрозил «предпринять в ответ адекватные шаги». Он заявил, что милли-меджлис обязательно примет по этому поводу соответствующее решение. Гейдару Алиеву еще сложнее скрыть свои эмоции. Свою крайнюю обеспокоенность в связи с настроениями, царящими на Капитолии, он высказал в ходе недавней встречи с побывавшим в Баку послом США в Армении Джоном Ордуэйем. И хотя дипломат заверил, что у администрации в карабахском вопросе несколько иной подход, чем у законодателей, ему не удалось смягчит тревогу. Алиев сказал, что зря посол его успокаивает, потому как он знает, сколь действенными механизмами обладают американские законодатели для влияния на внешнеполитический курс администрации. Президент напомнил, что будь конгрессмены менее уступчивыми, санкции в отношении Азербайджана, которые предусматривала 907-ая поправка, действовала бы по сей день. Да и сам Ордуэй не был бы послом, не будь одобрения палаты представителей.
Словом, очевидно, что в Азербайджане есть две версии, касающиеся восприятия последней инициативы армянских лоббистов Америки: одна для внутреннего пользования, другая на внешнюю аудиторию. Впрочем, это, собственно, и не новость.