7 November 2002 - 00:00 AMT
Այս ընտրությունները ցույց տվեցին առաջադեմ քաղաքական ուժերի ձախողումը, որոնք տրամադրված էին նորմալ հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ: Իշխող կոալիցիայի ղեկավար, վարչապետ Բյուլենթ Էջեւիթի ղեկավարած դեմոկրատական ձախ կուսակցությանն ընտրողների ընդամենը մեկ տոկոսն էր ձայն տվել: Արտաքին գործերի նախկին նախարար Իսմաիլ Ջեմի ստեղծած «Նոր Թուրքիա» կուսակցությունն ավելի քիչ ձայն էր հավաքել, չնայած, նախընտրական քարոզարշավի համար ծախսել էր մոտ 200 միլիոն դոլար: Հիշեցնենք, որ ընտրություններից առաջ Էջեւիթը հայտարարել էր, որ եթե իր կուսակցությունը հաջողության հասնի, իրատեսական կդառնան Հայաստանի հետ սահմանների բացելը եւ Երեւանի հետ տնտեսական հարաբերությունների վերականգնումը: Իսկ Ջեմի կողմնակիցները հավաստում էին, որ «Նոր Թուրքիա» կուսակցության հաղթանակի դեպքում ընդամենը մեկ տարում կլուծվի Կարս-Գյումրի երկաթուղային կապի վերականգնման հարցը: Քաղաքական ձախողում կրեցին նաեւ համամետաբար կառուցողական մյուս քաղաքական գործիչները` Թանցու Չիլլերը եւ Մեսուդ Յիլմազը:
Արտահերթ ընտրությունների անցկացմամբ թուրքերը հույս ունեին հաղթահարել քաղաքական ճգնաժամը, որը սպառնում է ծավալներով նախադեպը չունեցող Միջազգային արժեթղթերի հիմնադրամի 16 միլիոն դոլար գնահատված կրեդիտային ծրագրին: Նրանց անսպասելի ձախողումն ավելի շուտ նոր հարցեր ծնեց, քան լուծումներ տվեց: Շատ քաղաքական մեկնաբաններ կանխատեսում են ճգնաժամի առավել խորացում: Օրինակ, Բաքվի «Էխո» թերթի մեկնաբանները ենթադրում են, որ «Թուրքիայի քաղաքական իրադրությունն անորոշ է մնում, եւ նախկինի պես հնարավոր են իրադրության զարգացման մի շարք տարբերակներ. ռազմական հեղաշրջումից մինչեւ իշխող կուսակցության ցրումը սահմանադրական դատարանի օգնությամբ»: Նման պայմաններում ավելորդ է խոսել արդյունավետ երկխոսության մասին:
Նոր իշխանության ներքաղաքական առաջնահերթություններն առայժմ անհայտ են: Ընտրություններում հաղթանակած Արդարության եւ զարգացման կուսակցության առաջնորդ, Ստամբուլի նախկին քաղաքապետ Ռեջեպ Էրդոգանը պնդում է, որ նրանց գաղափարախոսությունը չի ժխտում եւրոպական արժեքները: Սակայն, նրա նախկին գործունեությունը քիչ հիմքեր չի տալիս կասկածելու սրանում: Էրդոգանի կուսակցությունը
հետեւորդն է տխրահռչակ իսլամական «Ռիֆախա» կուսակցության, որը 1998 թ.-ին ծայրահեղական ճանաչվեց եւ արգելվեց: Էրդագոնը, ինչպես նաեւ «Ռիֆախայի» առաջնորդ Նեջմեդին Էրբոկանը, դատարանի որոշմամբ զրկվել է քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից: Ավելին, արմատական իսլամիզմի գաղափարների տարածման համար կալանքի է ենթարկվել: Չնայած այս ամենի, 2000 թ.-ին համախոհների հետ միասին նա նոր` «Սաադաթ» կուսակցություն է հիմնում, որը նույնպես արգելվում է: Էյդորանը կրկին չի նահանջում եւ անցյալ տարի ստեղծում է Արդարության եւ զարգացման կուսակցությունը (Ադալյաթ վե Կալկինմա) կամ, ինչպես նաեւ անվանում են այն, «սպիտակ կուսակցություն»: Սակայն դատարանի որոշմամբ կուսակցության առաջնորդին արգելվել էր մասնակցել արտահերթ ընտրություններին: Ընտրություններից երկու շաբաթ առաջ գլխավոր դատախազը դիմել էր սահմանադրական դատարան` կուսակցության արգելման խնդրանքով:
Այսպիսով, Ռեջեպ Էրդոգանի կարգավիճակն անհասկանալի է: Եթե հետեւենք օրենքին, ապա նա ոչ միայն չի կարող վարչապետ դառնալ, այլեւ իրավունք չունի ղեկավարել կուսակցությունը: Դատարանի որոշումը կարելի է չեղյալ համարել միայն Սահմանադրությունը փոփոխելով, սակայն դա իրականացնելու համար իրավասու մեծամասնությունում «սպիտակ» կուսակցությանը չի բավարարում չորս մանդաթ: Սակայն, ով էլ ղեկավարի նախարարների կաբինետը, ակնհայտ է, որ ապագա իշխանությունը կկազմվի բացառապես «սպիտակներից»: Իսկ դա նշանակում է, որ Թուրքիայում իսլամիզմի գաղափարախոսությունը կդառանա պաշտոնական: Եթե, իհարկե, սրան չխոչընդոտի թուրքական գեներալիտետը: Ամեն դեպքում, կղերական ուղղվածություն ունեցող վարչակարգի իշխանության գլուխ անցնելը դժվար թե դրականորեն ազդի հարեւանների հետ հարաբերությունների վրա, մասնավորապես` Հայաստանի:
Իրենք` հաղթողները, բնական է, որ ձգտում են հավաստել, որ տրամադրված են շարունակել Հայսատանի հետ կառուցողական երկխոսությունը: Արդարության եւ զարգացման կուսակցության նախագահի տեղակալ Յակիս Յաշարը, որն, ինչպես երեւում է, ապագա կաբինետում կզբաղեցնի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը, օրերս հայտարարել է, որ «սպիտակները» հայ-թուրքական հարաբերությունների լավացման կողմնակիցն են եւ մտադիր են նախաձեռնություն ցուցաբերել այդ հարցում: Նմանատիպ հայտարարություններն, իհարկե, չարժե անվերապահորեն ընդունել: Պարզապես ընտրություններում հաղթանակած կուսակցության առաջնորդները շտապում են քայլեր ձեռնարկել Արեւմուտքին հանգստացնելու համար, որն անհանգստացած է իսլամիստների` իշխանության գլուխ անցնելով, ինչպես նաեւ իր երկրացիների համար, որոնց երկու երրորդը, դատելով ընտրությունների արդյունքից, չեն ընդունում «սպիտակների» գաղափարախոսությունը եւ կղերական հայացքները: Իսկ որպեսզի հանգստացնի նոր ղեկավարների արմատական հայացքները չընդունողներին, Էրդագոնը շտապել է հայտարարել իր անսպասելի մտադրության մասին` իշխող կուսակցության ղեկավարի դերում առաջին այցը նա կանի Հունաստան, որի հետ, ինչպես հայտնի է, հարաբերությունները բավականին լարված են:
Այս որոշումն Ադրբեջանում անգոհունակություն է առաջացրել, քանի որ այստեղ գտնում են, որ Թուրքիայի քաղաքական նոր էլիտայի առաջնորդը պետք է այցելի Բաքու, դրանով շեշտելու թուրքական միասնականության գաղափարախոսության առաջնահերթությունը եվրոպական ինտեգրացման հանդեպ: Իդեպ, Հեյդար Ալիեւը, ինչպես եւ սպասվում էր, առաջին նախագահը եղավ, որը շնորհավորեց Էրդագոնին: Արդարության եւ զարգացման կուսակցության առաջնորդը եղբայրական երկրի ղեկավարի հետ հեռախոսազրույցում հավաստիացրել է, որ ինքը վճռական է տրամադրված Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները ամրապնդելու հարցում եւ կպնդի Անդրբեջանի շահերը ղարաբաղյան հարցի առնչությամբ: Բայցեւայնպես, Բաքվում բոլորը չէ որ մեծ հույսեր են կապում Էրդագոնի հետ: Շատ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչներ կիսում են արեւմտյան վերլուծաբանների կարծիքն այն մասին, որ իսլամական կառավարության ձեւավորումը երկարատեւ չի լինի: Օրինակ, Բաքվի «Էխո» թերթը ենթադրում է, որ «Թուրքիայի քաղաքական իարադրությունն անորոշ է մնում, եւ նախկինի պես հնարավոր են իրադրության զարգացման մի շարք տարբերակներ. ռազմական հեղաշրջումից մինչեւ իշխող կուսակցության ցրումը սահմանադրական դատարանի օգնությամբ»: Նման պայմաններում Թուրքիայի հետ երկխոսության արդյունավետության մասին, իհարկե, անիմաստ է խոսել:

Прошедшие выборы продемонстрировали полный крах прогрессивных политических сил, настроенных на установление нормальных отношений с Арменией. За Демократическую левую партию, возглавляемую главой правившей коалиции премьер-министром Бюлентом Эджевитом, проголосовал всего один процент избирателей. Партия «Новая Турция», созданная бывшим министром иностранных дел Исмаилом Джемом, набрала еще меньше, несмотря на то, что израсходовала на предвыборную кампанию почти двести миллионов долларов. Напомним, что Эджевит незадолго до выборов заявил, что если его партия добьется успеха, вполне реальным станет открытие границы и восстановление экономических контактов с Ереваном. А соратники Джема заверяли, что в случае победы «Новой Турции» вопрос о возобновлении железнодорожного сообщения на участке Карс-Гюмри будет решен всего лишь в течение года. Политическими банкротами стали и другие относительно конструктивные политики – Тансу Чиллер и Месуд Йылмаз.
С досрочными выборами турки связывали надежды на преодоление глубочайшего политического кризиса, который угрожает беспрецедентной по масштабам кредитной программе Международного валютного фонда, оцененной в 16 миллиардов долларов. Но на самом деле выборы мало что решили. Их неожиданный исход скорее породил вопросы, нежели дал ответы. Многие политические обозреватели предсказывают еще большее углубление кризиса. К примеру, обозреватели бакинской газеты «Эхо» полагают, что «политическая ситуация в Турции остается неопределенной, и по-прежнему возможны самые разные варианты развития событий: от военного переворота до роспуска правящей партии решением конституционного суда». В таких условиях говорить о продуктивности диалога не приходится.
Внешнеполитические приоритеты новой власти пока еще непонятны. Лидер победившей на выборах Партии справедливости и развития бывший мэр Стамбула Реджеп Эрдоган утверждает, что исповедуемая им идеология не отвергает европейские ценности. Однако, его прошлая деятельность дает немало поводов усомниться в этом. Партия Эрдогана – преемник печально знаменитой исламистской партии «Рифах», которая в 1998-ом году была признана экстремистской и запрещена. Эрдоган, как и лидер «Рифаха» Неджмеддин Эрбакан, решением суда был лишен права заниматься политической деятельностью. Более того, за пропаганду идей радикального исламизма и разжигание религиозной розни он был приговорен к заключению. Несмотря на все это, в двухтысячном он, вместе с группой единомышленников, берется за создание новой партии «Саадат», которая также была запрещена. Эйдоран вновь не унимается и в прошлом году создает Партию справедливости и развития (Адалят ве Калкынма), или, как ее еще называют, «белую партию». Но ее лидер по решению суда был отстранен от участия в досрочных выборах. За две недели до выборов генеральный прокурор обратился в конституционный суд с просьбой запретить партию.
Таким образом, статус Реджепа Эрдогана совершенно непонятный. Если верить законам, то он не может не только стать премьером, но даже не вправе возглавлять партию. Отменить решение суда можно только путем изменения конституции, но до квалифицированного большинства, позволяющего сделать это, «белой» партии не хватает четырех мандатов. Однако, кто бы не возглавил кабинет министров, очевидно, что будущее правительство будет исключительно «белым». А это значит, что идеология исламизма станет в Турции по сути официальной. Если, конечно, этому не воспротивится турецкий генералитет, являющийся своеобразным блюстителем светского пути развития страны. В любом случае, приход к власти режима, имеющего клерикальную ориентацию, вряд ли положительно скажется на отношениях с соседями, в частности с Арменией.
Впрочем, сами победители, естественно, стремятся заверить в том, что они настроены на продолжение конструктивного диалога с Арменией. Заместитель председателя Партии справедливости и развития Якис Яшар, который в будущем кабинете, по-видимому, займет пост министра иностранных дел, на днях заявил, что «белые» являются сторонниками улучшения турецко-армянских отношений и намерены проявить инициативу в этом вопросе. Подобного рода заявление, конечно же, не следует воспринимать за чистую монету. Просто лидеры победившей партии срочно предпринимает шаги, призванные успокоить Запад, озабоченный приходом к власти исламистов, и своих собственных соотечественников, две трети которых, судя по результатам выборов, не приемлют идеологию и клерикальные взгляды «белых». Дабы задобрить тех, кто опасается радикализма новых правителей, Эрдоган поспешил заявить о своем неожиданном намерении – первый визит в роли лидера правящей партии он нанесет в Грецию, с которой у Анкары, как известно, весьма натянутые отношения.
В Азербайджане это решение вызвало недовольство, так как здесь полагают, что лидер новой политической элиты Турции первым делом должен нанести визит в Баку, тем самым, подтверждая приоритет идеологии тюркского единства над идеей европейской интеграции. Кстати, Гейдар Алиев, как и следовало ожидать, был первым президентом, поздравившим Эрдогана с успехом. Лидер Партии справедливости и развития в телефонной беседе с главой братской страны заверил в решимости укреплять отношения с Азербайджаном и отстаивать его интересы в карабахском вопросе. Тем не менее, в Баку не все связывают с Эрдоганом большие надежды. Многие азербайджанские политологи разделяют мнение западных аналитиков о том, что сформированное исламистами правительство не будет долговечным. К примеру, обозреватели бакинской газеты «Эхо» полагают, что «политическая ситуация в Турции остается неопределенной, и по-прежнему возможны самые разные варианты развития событий: от военного переворота до роспуска правящей партии решением конституционного суда». В таких условиях говорить о продуктивности диалога с Турцией, конечно же, не приходится.