Երեւանում նույնպես աճել են բանակին ուղղված ծախսերը: 2003 թ.-ին Հայաստանի զինված ուժերի բյուջետային ծախսերը այս տարվա համեմատ կավելանան հինգ տոկոսով եւ կհասնեն մինչեւ 77 միլիոն դոլարի: Այսպիսով, Ադրբեջանում պաշտպանության համար ծախսվում է մոտ երկու անգամ ավելի, քան Հայաստանում: (Նշենք, որ խոսքը միայն Հայաստանի մասին է: Միեւնույն ժամանակ Ղարաբաղն ունի սեփական զինվորական բյուջեն): Ադրբեջանում թվերի այս տարբերությունը հակված են ներկայացնել որպես Երեւանի հանդեպ Բաքվի տնտեսական առավելության արդյունք, որն, իբրեւ թե, իվիճակի չէ անհրաժեշտ միջոցները հատկացնել բանակին: Ներքոշարադրյալ թվերն հստակորեն ցույց են տալիս նման պնդումների անհիմնավորվածությունը: Վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ Ադրբեջանը ռազմական նպատակներով ծախսում է համախառն արտադրանքի 2,8 տոկոսը, այն դեպքում, երբ Հայաստանը ծախսում է միայն 0,9 տոկոսը: Հաջորդ տարի պաշտպանության ծախսերն Ադրբեջանում կկազմեն բյուջեի ծախսի շուրջ 10 տոկոսը, իսկ Հայաստանում` միայն վեց տոկոսը: Սա նշանակում է, որ պաշտոնական Երեւանը, վստահ լինելով բանակի պատրաստվածության վրա, իմաստ չի տեսնում չափազանց ռազմականացնել տնտեսությունը այլ կարեւոր ոլորտների հաշվին, մասնավորապես ` սոցիալականի:
Իսկ Բաքվի ղեկավարները սովորույթ են դարձրել սովից մեռնող փախստականների վրա աչք փակել: Փողերը, որոնք կարող էին օգտագործվել բնակավայրեր կառուցելու համար, Հեյդար Ալիեւը նախընտրում է ծախսել ռազմական պոտենցիալի աճեցման վրա, այն հաշվարկով, որ Հայաստանը նույնպես ստիպված կլինի ավելացնել ռազմական ծախսերը` զգուշանալով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հավասարակշռությունը չխախտելուց: Ալիեւի խորհրդականների կարծիքով, տանուլ կտա նա, ով առաջինը կանգ կառնի: Բաքվում ենթադրում են, որ Հայաստանին ստիպելով առավելագույն միջոցները ծախսել պաշտպանության վրա, Ադրբեջանը կկարողանա հասցնել նրան տնտեսական ճգնաժամի: Սակայն, միեւնույն ժամանակ նրանց չի հետաքրքրում հենց Ադրբեջանի տնտեսական ճգնաժամը: Ամենեւին հասկանալի չէ, թե ինչով է հիմնավորված «ծայրահեղ իրադրություններում գոյատեւելու»` կողմերի կարողությունների մասին եզրակացությունը: 1994 թ.-ին, չնայած շրջափակմանը, էներգետիկ ճգնաժամին, երկրաշարժի հետեւանքներին եւ մարդկային ռեսուրսների սակավությանը, հայերը հաղթեցին պատերազմում: Կարծես թե Բաքվում սկսում են այս մասին մոռանալ…
Բացարձակ թվերի մեջ առավելություն ունենալու անուրջները շեղել են ադրբեջանական վերլուծաբաններին: Նրանք նույնիսկ դադարել են գիտակցել, որ որոշակի սահմանից հետո սպառազինման մրցավազքը լրիվ անիմաստ կդառնա: Չէ որ պարզապես իրական չէ հավերժ մեծացնել ռազմական պոտենցիալը, քանի որ այդ գործընթացին ուշադիր հետեւում են օտարերկրյա փորձագետները:
Կովկասյան պետությունների զինապահեստները խստորեն սահմանափակված են եւ կարգավորվում են «Եվրոպայում սովորական սպառազինումների մասին» պայմանագրով: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար նախատեսված քվոտաները նույնն են: Երկու կողմերին էլ թույլատրված է ունենալ 285-ից ոչ ավել հրատանային սարքավորումներ, 220 տանկ, 220 զրահամեքենա, 100 ռազմական ինքնաթիռ եւ 50 ուղղաթիռ: Ադրբեջանը գրեթե լրացրել է թույլատրված քանակը: Որոշ տեղերում հակառակորդից առաջ անցած Հայաստանը նույնպես շուտով ստիպված կլինի կանգ առնել: Իսկ Ղարաբաղի բանակի պարունակության մասին միջազգային փորձագետներին ոչինչ հայտնի չէ: Պայմանագրում նույնպես ոչ մի խոսք չկա այն մասին, թե որքան հրթիռ եւ գնդացիր պետք է ունենա չճանաչված պետությունը: Հենց այստեղ էլ պաշտոնական Բաքուն ամենամեծ խնդրի առաջ է կանգնում…
Սպառազինման վերահսկման ամերիկյան գերատեսչության տվյալներով, վերջին ինը տարիների ընթացքում Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն աճել է ավելի քան 46 տոկոսով: Հայաստանի այդ ցուցանիշն առավել համեստ է: Սակայն պետք է նկատի ունենալ այն փաստը, որ Հայաստանի զինված ուժերի ռազմական պատրաստվածությանն ուղղված ծախսերը բյուջեով չեն սահմանափակվում: Բանակի ֆինանսավորման ծավալները ներկայացնող թվերը մեկնաբանելով` Հայաստանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ «գոյություն ունեն ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ»: «Մենք ունենք գործընկերներ, որոնց հետ ռազմական համագործակցության եւ ռազմա-տեխնիկական օգնության համապատասխան պայմանագրեր են կնքել»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը: Նախարարը որպես օրինակ ներկայացրել է երկու գաղտնի պայմանագրեր, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի փոխվարչապետ Միխայիլ Կասյանովի վերջերս Երեւան այցի ժամանակ: Սերժ Սարգսյանը նաեւ հիշեցրել է, որ հայկական սփյուռքը «որոշակի օգնություն է տրամադրում կոնկրետ պետական ծրագրերի միջոցով, այդ թվում եւ` պաշտպանությանն ուղղված»:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ մոտակա տարիներին դժվար թե Բաքվին հաջողվի իր օգտին փոխել ուժերի հավասարակշռությունը: Ադրբեջանի համար բավականաչափ դժվար կլինի սպառազինման մրցավազքում գերազանցել Հայաստանին:

18 November 2002 - 00:00 AMT
В Ереване также повысили расходы на содержание армии. Бюджетное финансирование вооруженных сил Армении в 2003-м году возрастет по сравнению с этим годом на пять процентов и достигнет 77-и миллионов долларов. Таким образом, в Азербайджане тратится на оборону почти в два раза больше, чем в Армении. (Заметим, что речь идет только об Армении. Между тем, у Карабаха есть собственный военный бюджет.) Разницу в цифрах в Азербайджане склонны представлять как результат экономического превосходства Баку над Ереваном, который, мол, не в состоянии выделять армии достаточно средств. Цифры, которые мы приведем ниже, наглядно демонстрируют бессмысленность подобных утверждений. Статистические данные свидетельствуют о том, что Азербайджан тратит на военные цели 2,8 процента валового продукта, тогда как Армения – только 0,9 процента. В следующем году расходы на оборону в Азербайджане составят около девяти процентов от расходной части бюджета, а в Армении – лишь шесть процентов. Это значит, что официальный Ереван, будучи уверенным в боеготовности своей армии, не видит смысла в чрезмерной милитаризации экономики в ущерб другим важным сферам, в частности, социальной.
Бакинские же правители привыкли закрывать глаза на умирающих с голоду беженцев. Деньги, которые могли бы пойти на строительство жилья, Гейдар Алиев предпочитает тратить на наращивание военного потенциала. Расчет на то, что Армения, опасаясь нарушения баланса сил в регионе карабахского конфликта, будет вынуждена также увеличить расходы на военные нужды. По мнению советчиков Алиева, проиграет в итоге тот, кто первым остановится. В Баку полагают, что заставляя Армению тратить максимум средств на оборону Азербайджан сможет привести ее к экономическому истощению. При этом неизбежная катастрофа для экономики самого Азербайджана их не интересует. В то же время совершенно непонятно, на чем основаны заключения о способностях сторон к «выживанию в экстремальных условиях». В 1994-м армяне победили в войне, несмотря на транспортную блокаду, тяжелейший энергетический кризис, последствия землетрясения и скромность человеческих ресурсов. В Баку об этом, похоже, начинают забывать…
Грезы о преимуществе в абсолютных цифрах слишком увлекли азербайджанских аналитиков. Они даже перестали осознавать, что после определенной черты гонка вооружений станет практически бессмысленной. Ведь вечно наращивать военный потенциал просто нереально, так как за этим внимательно следят зарубежные эксперты. Арсеналы кавказских государств строго квотированы и регулируются договором об обычных вооружениях в Европе. Квоты, выделенные Армении и Азербайджану одинаковы. Обеим странам позволено иметь не более 285-и артиллерийских установок, по 220 танков, 220 бронемашин, 100 военных самолетов и 50 вертолетов. Азербайджан уже почти заполнил предоставленную ему нишу. Армении, уже опережающей противника по некоторым параметрам, также скоро придется остановиться. Но о содержимом арсеналов армии обороны Карабаха международным экспертам ничего не известно. Да и нет в договорах ни слова о том, сколько стволов и ракет полагается иметь непризнанному государству. Вот здесь то у официального Баку и возникнет самая большая проблема…
По данным американского агентства по контролю над вооружениями, за последние девять лет военный бюджет Азербайджана возрос более чем на 46 процентов. У Армении этот показатель несколько скромнее. Однако, следует иметь в виду, что затраты на поддержание боевой готовности вооруженных сил Армении не ограничиваются лишь средствами, предусмотренными госбюджетом страны. Комментируя цифры, отражающие масштабы финансирования армии министр обороны Армении заявил, что «существуют альтернативные источники финансирования». «У нас есть партнеры, с которыми заключены соответствующие соглашения по военному сотрудничеству и военно-технической помощи»,- заявил Серж Саркисян. В качестве примера министр привел два секретных соглашения, которые были подписаны в ходе недавнего визита в Ереван премьер-министра России Михаила Касьянова. Серж Саргасян также напомнил, что армяне диаспоры «оказывают определенную помощь под конкретные государственные программы в том числе и оборонные».
Таким образом, очевидно, что Баку в ближайшие годы едва ли сумеет добиться нарушения баланса сил в свою пользу. «Переплюнуть» Армению в навязанной ей гонке вооружений Азербайджану будет весьма и весьма непросто.