7 December 2002 - 00:00 AMT
Ընտրողներին անծանոթ անուններ գրեթե չկան թեկնածուների ցուցակում: Գալիք ընտրությունն առաջինն է, որին կմասնակցի սփյուռքահայ թեկնածու: Ընտրություններին մասնակցելու դիմում է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, որը Երեւան է եկել ԱՄՆ-ից 1991թ.-ին: Առայժմ պարզ չէ, նրան կգրանցեն թեկնածուների ցուցակում, թե` ոչ: Համաձայն գործող օրենսդրության` թեկնածուն պետք է ունենա առնվազն տաս տարվա Հայաստանի քաղաքացու կարգավիճակ: Հովհաննիսյանը Հայաստանի քաղաքացի դառնալու դիմում է ներկայացրել 11 տարի առաջ: Սակայն նրան անձնագիր տվել են միայն 1998թ.-ին: Եթե Միացյալ նահանգների նախկին քաղաքացուն թույլատրվի մասնակցել ընտրություններին, քաղաքական իրավիճակը կարող է լրջորեն փոփոխվել: Այսօրվա դրությամբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վարկանիշը բավականին բարձր է: Սոցիոլոգիական ուսումնասիրությունները վկայում են, որ նա զիջում է միայ Ռոբերտ Քոչարյանին:
Սոցհարցումների տվյալներով, առաջին հնգյակի մեջ են նաեւ «Ազգային պետություն» կուսակցության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը, Ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը եւ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի նախագահ Արամ Սարգսյանը: Նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է գործող նախագահի գլխավոր մրցակիցը դառնալ:
Արտաշես Գեղամյանը ղեկավարում է թվով երրորդ խորհրդարանական ֆրակցիան: Նա անցել է Խորհրդային քաղաքական դպրոցը: Եղել է Երեւանի քաղաքապետ, զբաղվել է մասնավոր բիզնեսով: Անցյալ նախագահական ընտրություններին զբաղեցրել է չորրորդ տեղը: Ունի իր հաստատուն ընտրազանգվածը, որն այս անգամ կարող է մեծանալ, եթե նրան աջակցեն մյուս ընդդիմադիր կուսակցությունները: Բավականին լուրջ հիմքերով կարելի է հավաստել, որ Գեղամյանը կմասնակցի ընտրություններին նույնիսկ այն դեպքում, եթե գործընկերները որոշեն միավորվել այլ թեկնածուի շուրջ:
Ստեփան Դեմիրճյանը եւ Արամ Սարգսյանը առայժմ չեն բացառում իրենց թեկնածության դիմումների ետ վերցնելը, այն դեպքում, երբ ընդդիմադիր գործընկերները համաձայնեն ներկայանալ մեկ թեկնածուով: Եթե նրանք երկուսն էլ ստիպված լինեն մաիյնակ մասնակցել ընտրություններին, երկրորդ փուլում նրանցից յուրաքանչյուրի հնարավորությունները կտրուկ կնվազեն:
Հավակնությունների հիմանվորմամբ այնուհետեւ ներկայանում են Կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի առաջին քարտուղար Վլադիմիր Դարբինյանը եւ Ազգային-դեմոկրատական միության ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը: Եթե կոմունիստների առջնորդի համար որպես թեկնածու սա առաջին ընտրությունն է, ապա Մանուկյանի հետ, նախընտրական պայքարի փորձի առումով, թերեւս ոչ ոք չի կարող համեմատվել: Միայն մեկ փաստարկ կա այն բանի օգտին, որ հենց նա պետք է լինի ընդդիմության միասնական թեկնածուն: Դա 1996թ.-ի ընտրություններին, որպես միասնական թեկնածուի, նրա հաջողությունն է: Այն ժամանակ նա հավաքել էր ձայների ավելի քան 40 տոկոսը եւ գրեթե նախագահ էր դարձել: Վազգեն Մանուկյանի կողմնակիցների պնդմամբ, նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելուն նրան խանգարեցին այդ ժամանակվա գործող նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի խմբի կազմակերպած կեղծիքները: Ազգային-դեմոկրատների առաջնորդին ընդունում են նաեւ Արեւմուտքում: Նրան շատ լավ գիտեն Մոսկվայում: Սակայն, ակնհայտ է, որ 98-ի եւ այսօրվա Մանուկյանը տարբեր մարդիկ են: Նրա աստեղային ժամն, ամենայն հավանականության, անցել է: Ակնհայտ է, որ առանց ընդդիմադիր միության այլ անդամների աջակցության, ընտրական մարաֆոնի առաջնորդների շարքում հայտնվելու նրա հավակնություններն անտեղի կլինեն: Ինչ վերաբերում է Դարբինյանին, ապա նա անպայմանորեն մինչեւ վերջ կգնա, անկախ այն բանից, թե ինչ կորոշեն մնացած 15 ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարները: Եվ չնայած կոմունիստական ընտրազանգվածը նոսրանում է, նա կարող է հավակնել տեղ գրավելու առաջին հնգյակում:
Մյուս թեկնածուների շանսերի մասին իմաստ կունենա խոսել միայն այն դեպքում, երբ նրանցից որեւէ մեկը կկարողանա իր շուրջը հավաքել մնացածներին: Չի բացառվում, որ ընտրությունների նախօրեին կստեղծվեն մի քանի տեղական միավորումներ, որն էլ կազդի քվեարկության արդյունքների վրա: Իսկ առայժմ, սոցհարցումների տվյալներով, ընտրարշավի առաջնորդների եվ մյուս մասնակիցների միջեւ տարբերությունը բավականին մեծ է, որպեսզի նրանց ուշադրության արժանացնենք:

7 December 2002 - 00:00 AMT
Незнакомых избирателю имен в списке претендентов почти нет. Предстоящие выборы – первые, в которых будет участвовать армянин диаспоры. Заявку на участие в выборах подал бывший министр иностранных дел Армении Раффи Ованисян, переехавший в 1991-м году в Ереван из Соединенных Штатов. Пока еще не ясно, будет ли он зарегистрирован в качестве кандидата, так как закон требует, чтоб претендент был гражданином Армении в течение последних десяти лет. Ованисян подал заявление о получении армянского гражданства 11 лет назад. Однако, паспорт ему выдали лишь в 1998-ом. Если бывший гражданин США будет допущен к выборам, политический расклад может претерпеть серьезные изменения. По состоянию на сегодняшний день рейтинг Раффи Ованисяна весьма высок. Социологические исследования свидетельствуют о том, что он по популярности уступает только Роберту Кочаряну.
По данным соцопросов в пятерке лидеров также руководитель партии «Национальное государство» Арташес Гегамян, глава Народной партии Степан Демирчян и председатель политсовета партии «Республика» Арам Саркисян. Каждый из них в праве претендовать на роль главного соперника действующего президента.
Арташес Гегамян контролирует третью по численности парламентскую фракцию. Он прошел советскую политическую школу. Был мэром Еревана, занимался частным бизнесом. На прошлых президентских выборах занял четвертое место. Имеет свой достаточно постоянный электорат, который на этот раз может несколько возрасти, если его поддержат и другие оппозиционные партии. С достаточной долей уверенности можно утверждать, что Гегамян пойдет на выборы даже в случае, если партнеры по так и не сформировавшемуся окончательно оппозиционному альянсу решат объединиться вокруг другого кандидата.
Степан Демирчян и Арам Саркисян пока не исключают возможности снятия своих кандидатур, если партнеры по оппозиции придут к согласию относительно единого кандидата. В случае, если им обоим придется идти на выборы в одиночку, шансы каждого из них на место во втором туре резко снижаются.
По степени обоснованности претензий далее следуют первый секретарь ЦК компартии Владимир Дарбинян и глава Национально-демократического союза Вазген Манукян. Если для лидера коммунистов это первые выборы в качестве кандидата, то с Манукяном по опыту ведения предвыборных баталий не может сравниться, пожалуй, никто. Есть только один аргумент в пользу того, что именно он должен стать единым кандидатом от оппозиции. Это его успех в качестве единого кандидата на выборах 1996-го года, когда он набрал больше сорока процентов голосов и был без пяти минут президентом. По убеждению сторонников Вазгена Манукяна, кресло главы государства ему помешали занять фальсификации, организованные командой действовавшего президента Левона Тер-Петросяна. Лидера национал-демократов воспринимают на западе. Его хорошо знают в Москве. Однако очевидно, что сегодняшний Манукян и Манукян 98-го года – это совсем разные люди. Звездный час его, судя по всему, позади. Очевидно, что без поддержки других субъектов оппозиционного альянса его претензии на место в числе лидеров избирательного марафона будут неуместными. Что же касается Дарбиняна, то он непременно пойдет до конца независимо от решения лидеров остальных 15-и оппозиционных партий. И хотя коммунистический электорат мелеет, на место в первой пятерке он вправе рассчитывать.
Смысл говорить о шансах других кандидатов будет только в случае, если кто-то из них сумеет объединить вокруг себя остальных аутсайдеров. Не исключено, что ближе ко дню выборов сформируется несколько локальных альянсов, что может сказаться на исходе голосования. А пока, судя по результатам соцопросов, отрыв лидеров предвыборной гонки от остальных ее участников слишком велик, для того, чтоб принимать их во внимание.