9 December 2002 - 00:00 AMT
Աշխարհի բոլոր բապտիստների հոգեւոր առաջնորդը Միացյալ նահանգների քաղաքական իշխանությանը խնդրում է Հեյդար Ալիեւի վրա ներգործել` ստիպելով նրան հրաժարվել կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ վարած քաղաքականությունից: «Մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ Ձեր զրույցն օգտակար կլինի եւ թեթեւություն կբերի տառապող բապտիստներին»,- ասվում է դիմումի մեջ: ՀԲՄ գլխավոր քարտուղարը Ջորջ Բուշի ուշադրությանն է ներկայացնում այն փաստը, որ ադրբեջանական բապտիստների առաջնորդը տնային կալանքի է ենթարկվել: Ամերիկյան ղեկավարին Դենտոն Լոցը կոչ է անում չփակել աչքերը «Ադրբեջանում քրիստոնյա փաքրամասնության հետապնդումների» փաստի վրա:
ԱՄՆ-ի նախագահին ուղղված Համաշխարհային բապտիստների միության գլխավոր քարտուղարի դիմումը եւս մեկ ապացույցն է նրա, որ գնալով ավելանում է միջազգային արձագանքը` կապված ադրբեջանական իշխանությունների կողմից քրիստոնյաների հետապնդումների հետ: Վերջերս ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության բյուրոն տարածել է մի փաստաթուղթ, որտեղ հավաստվում է, որ Ադրբեջանում գրանցվել են «ոչավանդական կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ձերբակալման եւ հետապնդման փաստեր»: Կրոնի ազատությանն առնչվող հաշվետվության մեջ խոսվում է միսիոներական խմբավորումների եւ եվանգելիստների հանդեպ Ադրբեջանում տիրող թշնամական վերաբերմունքի մասին: Այստեղ եւ պնդվում է, որ «այլ կրոն ընդունած մուսուլմանները խիստ քննադատվում են»: Սա վերաբերում է, մասնավորապես, բապտիստներին, որոնց թվում քիչ չեն նաեւ էթնիկ ադրբեջանցիները: Փաստաթղթում նշվում է, որ բապտիստներն առավել անպաշտպան կրոնական ուղղություններից մեկն են:
Պետդեպարտամենտի փորձագետների տվյալներով, Ադրբեջանում ոչավանդական կրոնական միավորումների առաջնորդների հանդեպ ճնշումներ են գործադրում ուժային կառույցները: (Այս երկրում ոչավանդական են համարվում կաթոլիկների, լյութերների, բապտիստների, մալականների, ադվենտիստների, եվանգելիստների եւ այլ կրոնական խմբավորումները): Հաշվետվության մեջ բերվում են փաստեր, որ ոստիկանությունը շարունակաբար հարցաքննության է կանչում քրիստյա կրոնական կազմակերպությունների անդամներին: Հատուկ ծառայությունների ուշադրության տակ են բոլոր նրանք, ովքեր հարում են կրոնական այյլ ուղղվածությունների, բացի իսլամից, ուղղափառությունից եւ հուդաիզմից: (Այս երեք կրոններն Ադրբեջանի իշխանությունները համարում են ավանդական): Փաստաթղթում պատմվում է մի դեպքի մասին, երբ իրավապահ մարմինների աշխատակիցն ազատվել է աշխատանքից միայն այն պատճառով, որ մասնակցել է քրիստոնեական միջոցառման:
ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության հաշվետվության մեջ ընդգծվում է, որ կրոնական կազմակերպությունների հարցերով զբաղվող պետական կոմիտեն, որը ստեղծված է պաշտպանելու բոլոր հավատացյալների իրավունքները, իրականում չի խոչընդոտում կրոնական փոքրամասնություններին հետապնդող իշխանավորների գործողություններին: Թվարկվում են ոչավանդական քրիստոնեական ուղղվածությունների հանդեպ հետապնդումների եւ խտրականությունների կոնկրետ փաստեր: Մասնավորապես, նման դեպքեր գրանցվել են Բաքվում, Գյանջայում, Սումգաիթում, Խաչմազեում, Իսմայիլում եւ Նեվթչալում:

Духовный лидер всех баптистов мира просит политическое руководство Соединенных Штатов оказать воздействие на Гейдара Алиева с тем, чтобы заставить его отказаться от политики, проводимой в отношении религиозных меньшинств. «Мы надеемся, что ваша беседа с президентом Азербайджана будет полезной и принесет облегчение страдающим баптистам», – говорится в обращении. Генеральный секретарь ВБА делится с Джорджем Бушем возмущением по поводу того, что глава азербайджанских баптистов пастор Сары Мирзоев был взят под домашний арест. Дентон Лоц призывает американского лидера не закрывать глаза на «преследование в Азербайджане христианских меньшинств».
Обращение главы Всемирного баптистского альянса к президенту США – это лишь одно из подтверждений того, что международный резонанс на преследования азербайджанскими властями христиан продолжает шириться. Не так давно Бюро по демократии и правам человека Госдепартамента США распространило документ, в котором зафиксировано, что в Азербайджане имеют место «факты задержания и преследования представителей нетрадиционных религиозных организаций». В отчете, посвященном свободе вероисповедания, говорится о враждебном отношении в Азербайджане к миссионерским группам и евангелистам. Здесь же утверждается, что «мусульмане, принимающие другую религию, подвергаются осуждению». Это касается, в частности, баптистов, среди которых немало этнических азербайджанцев. В документе отмечается, что баптисты одна из наиболее незащищенных религиозных конфессий.
По сведениям экспертов Госдепартамента, в Азербайджане на лидеров нетрадиционных религиозных объединений оказывают давление силовые структуры. (Нетрадиционными религиозными объединениями в этой стране являются организации католиков, лютеран, баптистов, молокан, адвентистов, евангелистов и др.) В отчете приводятся факты, касающиеся регулярных допросов, которым подвергаются со стороны полиции члены христианских религиозных организаций. Под наблюдением спецслужб находятся все, кто исповедует любое религиозное направление кроме ислама, православия и иудаизма. (Эти три религии власти Азербайджана считают традиционными.) В документе описан случай, когда сотрудника правоохранительных органов уволили только за то, что он был замечен на христианской религиозной церемонии.
В отчете внешнеполитического ведомства США подчеркивается, что государственный комитет по работе с религиозными организациями, который создан для того, чтобы блюсти права всех верующих, на самом деле не препятствует деятельности властей, преследующих представителей религиозных меньшинств. Перечисляются конкретные факты, касающиеся репрессий и дискриминации в отношении представителей нетрадиционных христианских конфессий. Такие случаи, в частности, были зафиксированы в Баку, Гяндже, Hахичеване, Сумгаите, Хачмазе, Исмаиллы, Hефтчале.