«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում Ռուսաստանի նախագահի օգնական Սերգեյ Յաստրժեմբսկին հայտարարել է, որ հատուկ ծառայություններն իրենց տրամադրության տակ ունեն անհերքելի փաստեր, որոնք ապացուցում են «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամ»-ի` Բաքվի գրասենյակի սերտ կապերը չեչեն ահաբեկիչների առաջնորդների հետ: Մասնավորապես պարզվել է, որ Չեչնիայում ֆեդերալ ուժերի դեմ կռվող մուսուլման վարձկանները ֆինանսավորվում են Բաքվից: Հիմնադրամի ադրբեջանական գրասենյակի հաշվի համարին կուտակվել են գումարներ` հրամանատար Խաթթաբի զինվորների համար: Բացի այդ, Յաստրժեմբսկու հավաստմամբ, հորդանանյան ահաբեկիչը Բաքվից նաեւ ստացել է մեծ քանակությամբ պայթուցիկներ, կապի միջոցներ եւ տարատեսակ սարքավորումներ:
Հիշեցնենք, որ չեչեն գրոհայիններին եւ «Ալ Քաիդայի» ահաբեկիչներին ֆինանսավորող «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամը» Բաքվում իր մասնաճյուղը բացել է 8 տարի առաջ: Այս կառույցը քողարկվում է բարեգործական կազմակերպության անվան տակ: Չիկագոյում գտնվող գլխավոր գրասենյակից ամեն ամիս Ադրբեջան են փոխանցվել հսկայական գումարներ: Երբ հաստատվեցին «Ալ Քաիդայի» հետ կապի մասին տեղեկությունները, «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամի» ղեկավարը ձերբակալվեց: Հայտնաբերվեցին եւ սառեցվեցին Միացյալ նահանգներում, Մեծ Բրիտանիայում, Կանադայում եւ այլ պետություններում գտնվող հիմնադրամի ներկայացուցիչների բանկային հաշիվները: Հիմնադրամի տարածաշրջանային կառույցները փակվեցին, իսկ նրանց ղեկավարները պատասխանատվության ենթարկվեցին:
Սակայն Բաքվում «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամի» մասնաճյուղը չդադարեցրեց իր գործունեությունը նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունն այս հիմնադրամը ներառեց «Ալ Քաիդայի» հետ կապեր ունեցող կազմակերպությունների ցուցակում: Ադրբեջանի իշխանությունների չմիջամտելը հակասում է Անվտանգության խորհրդի 1999թ.-ին ընդունած թիվ 1267 բանաձեւին: Այն իշխանություններից պահանջում է կասցենել միջազգային ահաբեկչությանն աջակցող կառույցների գործունեությունը: Նոյեմբերի 25-ին Անվտանգության խորհրդի հանձնաժողովը տարածել է հայտարարություն, որտեղ նշված է «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամի» մասնաճյուղի կոնկրետ հասցեն` Բաքու, Բաշիր Սաֆարօղլու փողոց, տուն 29: Այս փաստն ամենեւին չի ազդել Ադրբեջանի իշխանությունների վրա, որոնք ոչ մի կոնկրետ քայլ չեն ձեռնարկեցել ծայրահեղական կառույցի ճյուղավորման գործունեությունը դադարեցնելու համար: Բաքվի մասնաճյուղի ղեկավարները լրագրողներին հավաստում են, որ «Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ոչ մի ճնշման չեն հանդիպել»:
Պաշտոնական Բաքվի տարօրինակ պահվածքն այժմ ոչ միայն Արեւմուտքի, այլեւ` Ռուսաստանի զարմանքն է հարուցում: Ադրբեջանը մշտապես փորձում է միջազգային հանրությանը ցուցադրել, թե պատրաստ է մասնակցել միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին, այնինչ` «Միջազգային Բարեգործական հիմնադրամի» դեպքը հստակորեն պատկերում է, որ իրականում այս երկիրը հովանավորում է ծայրահեղական կառույցներին, որոնք առանց որեւէ խոչընդոտի հանդիպելու շարունակում են գործել երկրի սահմաններում:

23 December 2002 - 00:00 AMT
В интервью радиостанции «Эхо Москвы» помощник президента России Сергей Ястржембский заявил, что спецслужбы располагают неопровержимыми доказательствами тесных связей бакинского офиса «Беневоленс интернейшнл фоундейшн» с лидерами чеченских террористов. Установлено, в частности, что наемники из мусульманских стран, воюющие в Чечне против федеральных сил, финансируются из Баку. На счетах азербайджанского филиала фонда аккумулировались средства для боевиков полевого командира Хаттаба. Кроме того, по сведениям Ястрбжемского, иорданский террорист получал из Баку также большое количество взрывчатых веществ, средства связи, защитную аммуницию, рентгеновские установки, и различное оборудование.
Напомним, что организация «Беневоленс интернейшнл фоундейшн», финансирующая чеченских боевиков и террористов их «Аль Каиды», открыла филиал в Баку восемь лет назад. Эта структура действует под прикрытием благотворительной организации. Из головного офиса, находившегося в Чикаго, в Азербайджан ежемесячно переправлялись крупные суммы денег. После того, как подтвердились сведения о связях организации с «Аль Каидой», глава «Беневоленс интернейшнл фоундейшн» Энаам Арнаут был арестован. Были выявлены и заморожены принадлежащие деятелям фонда банковские счета, открытые в Соединенных Штатах, Великобритании, Канаде, других государствах. Региональные структуры фонда по всему миру стали закрываться, а их руководители – привлекаться к ответственности.
Однако, бакинский филиал «Беневоленс интернейшнл фоундейшн» не прекратил свою деятельность даже после того, как Организация объединенных наций включила этот фонд в перечень организаций, поддерживающих связи с «Аль Каидой». Проявленная руководством Азербайджана безучастность противоречит принятой Советом безопасности еще в 1999-ом году резолюции номер 1267, требующей от правительств пресечения деятельности структур, поддерживающих международный терроризм. 25-го ноября Комиссия Совета Безопасности распространила сообщение, в котором называется точный адрес штаб-квартиры филиала «Беневоленс интернейшнл фоундейшн»: Баку, улица Башира Сафароглу, дом 69. Это совершенно не повлияло на власти Азербайджана, которые не сочли себя обязанными что-либо предпринять для ликвидации ячейки экстремистской структуры. Руководители бакинского филиала представительства заверяют журналистов в том, что «не ощущают никакого давления» со стороны властей Азербайджана.
Странное поведение официального Баку вызывает непонимание теперь уже не только Запада, но и России. Случай с «Беневоленс интернейшнл фоундейшн» наглядно демонстрирует, что Азербайджан, заверяющий мировое сообщество в готовности участвовать в борьбе с международным терроризмом, на самом деле покровительствует экстремистским структурам, продолжающим беспрепятственно действовать в пределах страны.