Մի քանի սահմանամերձ գյուղերի պատկանելիության շուրջ վեճն սկսվել է ԽՍՀՄ-ի փլուզումից դեռեւս շատ առաջ: Ադրբեջանի նկրտումների պատմության արմատները տանում են անցյալ դարասկիզբ, երբ Ադրկովկասի արեւելյան մասում բնակվող թուրքերի առաջնորդները, հռչակելով Ադրբեջանական դեմոկրատական անկախ հանրապետության ստեղծումը, հայտարարեցին, որ իրենց են պատկանում ի սկզբանե վրացական հողեր: Նշենք, որ միաժամանակ մուսավաթները հայտ ներկայացրին Ղարաբաղի, Զանգեզուրի, Նախիջեւանի, Իրանի հյուսիս-արեւելքի եւ Դաղստանի հարավային շրջանների հանդեպ: Մոսկվայի եւ Անկարայի աջակցությամբ, Բաքվի իշխանություններին հաջողվեց իրականացնել իրենց զավթողական պլանի մի մասը: Ով գիտի` ինչպիսին կլիներ արեւելյան Վրաստանի կարգավիճակը, եթե Ստալինը վրացի չլիներ…
Կովկասյան պետությունների անկախացումից հետո, պաշտոնական Բաքուն վերսկսեց պահանջներ ներկայացնել հարեւան երկրներին: Խոսքից անմիջապես գործին անցան: Ադրբեջանը զավթեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների 15 տոկոսից ավելին, գրավեց Արծվաշենը, որը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքն էր: Ինչպես նաեւ խոչընդոտում է ադրբեջանական գյուղերով շրջապատված ռուսական (դաղստանյան) Ախտա-պալասա եւ Կրախոբա տարածքների կարգավիճակի որոշակիացմանը, միջամտում է Իրանի ներքին գործերին` ամրացնելով իր ներկայությունը թուրքերով բնակեցված այս երկրի հյուսիսային շրջաններում: Չնայած հայտարարավծ ադրբեջանա-վրացական եղբայրությանը, Թբիլիսին նույնպես Բաքվից անակնկալ ստացավ` տարածքային նկրտումների տեսքով:
Ադրբաջանը նկատի ունի Սիգնախի եւ մառնաուլի շրջանների մի շժարք գյուղեր, ինչպես նաեւ կարմիր կամրջի շրջակայքի հսկայածավալ տարածքները:Վրաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանության ներկայացուցիրների միջեւ կայացած պետական սահմանների վերագծման հարցերին առնչվող բազմաթիվ բանակցությունների ընթացքում, հաճախակի է խոսք գնացել Էրիս Իմեդի ավանի շուրջ, որն, իմիջիայլոց, հիմնականում բնակեցված է վրացիներով: Կախետիի նահանգապետ Բեձինի Սոնգուաշվիլիի խոսքերով, արդեն հազար տարի է, ինչ այդ հնադարյան գյուղը Վրաստանի մասն է կազմում: Նա պարզապես անհեթեթ է համարում Էրիս Իմեդիի հանդեպ Ադրբեջանի պահանջները, քանի որ ոչ մի հիմք չկա կասկածելու, որ այդ գյուղն իսկապես Վրաստանին է պատկանում: Բաքվում չեն թաքցնում նաեւ, որ հավակնություններ ունեն Կիրաչ-Մուղանլի գյուղի հանդեպ, որի բնակիչների մեծ մասն ադրբեջանցիներ են:
Նշենք, որ Վրաստանից հարյուրավոր հեկտար հողատարածքներ վերցնելու մասին խոսում են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլեւ` ադրբեջանցիներով բնակեցված վրացական Մառնաուլ եւ Ղարդաբան շրջաններում: Ուշադրության արժանի է այդ հարցի շուրջ վրացական ադրբեջանցիների առաջնորդ, չգրանցված «Հեյրատ» կուսակցության ղեկավար Ալիբալի Ասկերովի վերջերս արված հայտարարությունը: Բաքվի լրագրողներին տված հարցազրույցում նա ամեն կերպ փորձել է ապացուցել, որ Կիրաչ-Մուղանլի գյուղը պետք է պատկլանի Ադրբեջանին: Անջատողականության նմանատիպ բաց կոչը, որն իդեպ քրեորեն հետապնդելի է, լուրջ վտանգ է Վրաստանի ազգային անվտանգության համար: Գիտակցելով սա, բավակնին տեղին կարելի է համարել պաշտոնական Թբիլիսիի գործադրած ջանքերը, որոնք ուղղված են երկրի արեւելյան շրջաններում գործող «հինգերորդ զորասյան» չեզոքացմանը:
Այդ «հինգերորդ զորասյան» վերացումը եւ արեւելքի վերօգտագործումը այնքան էլ հեշտ չի լինի իրականացնել վրացի ղեկավարներին: Բանն այն է, որ երկխոսության ընթացքում Ադրբեջանը մշտապես առաջադրում է իր փայփայած միակ փաստարկը: խոսքը Վրաստանի տարածքով տարվող Բաքու-Ջեյհան նավթատարի մասին է: Այդ նախագծից վրացիներն առայժմ աչ մի ցենտ չեն ստացել: Միաժամանակ, օրեցօր մեծանում է վրացական առաջնորդների կախվածությունը հարեւան երկրի իշխանավորներից: Երեւակայական խողովակը Ադրբեջանի համար Վրաստանին ճնշելու միջոց է դարձել, որն արդեն համաձայնում է խաղալ այնպիսի մի պետության դեր, որին հեշտությամբ կարելի է պայմաններ թելադրել: Հայտնի է, որ պետական սահմանների վերագծման հարցերին առնչվող բանակցությունների հերթական փուլում նավթատարի թեման մի քանի անգամ շոշափվել է: Չնայած, Վրաստանում կան բավականաչափ սկզբունքային քաղաքական գործիչներ, որոնք իվիճակի են կասեցնել էներգետիկ համագործակցության հեռանկարների քննարկումները տարածքային զիջումներով փոխարինելու փորձերը:

Споры вокруг принадлежности ряда приграничных сел появились задолго до распада Советского Союза. История притязаний Азербайджана уходит корнями в начало прошлого века, когда лидеры проживавших в восточной части Закавказья тюрок, провозгласив создание независимой Азербайджанской Демократической Республики, заявили о своих правах на исконно грузинские земли. Заметим, что одновременно мусаватисты сделали заявку также на Карабах, Зангезур, Нахичеван, северо-восток Ирана и южные районы Дагестана. Благодаря поддержке Анкары и Москвы, бакинским правителям удалось реализовать часть своих агрессивных планов. Кто знает, что сейчас было бы с восточной Грузией, не будь Сталин грузином?..
После обретения кавказскими республиками независимости, претензии официального Баку к соседним странам возникли вновь. От слов сразу же перешли к делу. Азербайджан оккупировал свыше 15-и процентов территории Нагорно-Карабахской Республики, захватил анклав Арцвашен, являющийся суверенной территорией Армении, всячески препятствует определению статуса окруженных азербайджанскими селами российских (дагестанских) анклавов Ахты-Паласа и Крахоба, открыто вмешивается во внутренние дела Ирана, укрепляя свое присутствие в населенных тюрками северных провинциях этой страны. Несмотря на декларируемое азербайджано-грузинское братство, Тбилиси тоже получил от Баку сюрприз в виде территориальных претензий.
Азербайджан имеет виды на ряд сел Сигнахского и Марнеульского районов, а также на обширную территорию в окрестностях Красного моста. В ходе многочисленных переговоров между представителями руководства Грузии и Азербайджана по вопросу демаркации государственной границы, чаще всего речь заходила о поселке Эрис Имеди, населенном, к стати говоря, в основном грузинами. По словам губернатора Кахетии Бедзины Сонгулашвили, уже тысяча лет как это древнее село является частью Грузии. Претензии Азербайджана на Эрис Имеди, ему представляются просто нелепыми, поскольку нет никакой почвы для сомнений в принадлежности поселка Грузии. В Баку не скрывают притязания и на земли поселка Кирач-Муганлы, большая часть жителей которого азербайджанцы.
Заметим, что о необходимости отторжения от Грузии сотен гектаров угодий говорят не только в Азербайджане, но и в Марнеули и Гардабани – грузинских районах, населенных преимущественно азербайджанцами. Весьма примечательно в этой связи недавнее заявление одного из лидеров грузинских азербайджанцев Алибалы Аскерова, возглавляющего незарегистрированную партию «Гейрат». В интервью бакинским журналистам он взялся утверждать, что земли села Кирач-Муганлы должны принадлежать Азербайджану. Столь откровенная пропаганда сепаратизма, подпадающая, к стати говоря, под соответствующую статью уголовного кодекса, кроет в себя серьезную угрозу национальной безопасности Грузии. Осознавая это, можно считать совершенно уместными меры, предпринимаемые официальным Тбилиси для нейтрализации действующей в восточных районах страны «пятой колонны».
Устранить эту «пятую колонну» и пресечь поползновения с востока,грузинским лидерам будет не так уж просто. Дело в том, что в диалоге на любую тему Азербайджан прибегает к помощи своего излюбленного аргумента. Речь о перспективе прокладки через Грузию нефтепровода Баку-Джейхан. Грузины не получили от этого проекта пока ни цента. В то же время, с каждым днем возрастает зависимость грузинских лидеров от правителей соседнего государства. Гипотетическая труба стала для Азербайджана рычагом давления на Грузию, которая, кажется уже привыкает к роли государства, которому запросто можно диктовать условия. Известно, что в ходе очередного раунда переговоров по вопросу демаркации госграницы, тема нефтепровода не раз всплывала. Впрочем, в Грузии достаточно принципиальных политиков, способных пресечь попытки навязать обсуждение перспектив энергетического сотрудничества в контексте территориальных уступок.