10 January 2003 - 00:00 AMT
Հրադադարի պահպանմանը հետեւող միջազգային կառույցները միանշանակորեն հերքում են Բաքվի լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունները: Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի վերջին Բաքվի ANS հեռուստաընկերությունը հաղորդել էր Ղազախի շրջանում «փայլուն իրականացրած հարձակման մասին» տեղեկությունը: Այդ հաղորդագրության մեջ ասվում էր, թե ադրբաջանական բանակը գրավել է վեց գյուղ, որոնց թվում էին երբեմնի Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին վարչականորեն պատկանող Աշաղի Ասկիպարի եւ Բագանիս Այրում տարածքները: Բաքվի այլ ԶԼՄ-ներ նույնպես միացել էին այս քարոզարշավին` տարածելով ռազմական հաջող օպերացիայի մասին առասպելը:
Հայկական կողմն անմիջապես հայտարարեց, որ տեղեկությունները զուրկ են բոլոր տեսակի հիմնավորումներից: Սակայն, ենթադրելի է, որ ադրբեջանցիներն ավելի շուտ կհավատան Բաքվում գործող «Ադրբեջանի իրավունքի պաշտպանության կենտրոնի» կամավորներին: Կենտրոնի ներկայացուցիչները եղել են ռազմական դիրքերում եւ համոզվել են, որ իրականում ոչ մի ռազմական օպերացիա տեղի չի ունեցել: Կենտրոնի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ հիշատակված գյուղերը չեն հսկվում ադրբեջանական բանակի կողմից:
Միեւնույն ժամանակ, նշվում է, որ չնայած հայկական եւ ադրբեջանական ուժերի հատման գիծը մնացել է անփոփոխ, այնուամենայնիվ դիրքերը որոշ չափով տեղաշարժվել են, սակայն «Ադրբեջանի պետական սահմանի ներսում»: Տարօրինակ այս ձեւակերպումը պարզաբանելով` փաստաթղթի հեղինակները խոսում են այն բարձրունքների հանդեպ հսկողության մասին, որտեղից հնարավոր է կրակել Ասկիպարա եւ Բաղանիս գյուղերի, ինչպես նաեւ` ավտոճանապարի վրա: Ըստ իրավապաշտպան կենտրոնի փորձագետների, ադրբեջանական զորքերը պարզապես փոխել են դիրքը, անցնելով ռելիեֆի տեսակետից առավել շահավետի, սակայն Հայաստանի սահմանը չեն անցել:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի պետական կառույցները դիրքի փոփոխման մասին տեղեկությունները չեն հաստատում: Իսկ ԵԱՀԿ-ի կովկասյան գրասենյակը հերքում է հայկական եւ ադրբեջանական ուժերի սահմանային գծում փոփոխությունների մասին տեղեկությունները: ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը այս տարածքի մոնիտորինգ է անցկացրել եւ արձանագրել է, որ ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Վերադառնալով նա հայտարարել է, որ սահմանային գիծն անցնում է այն նույն տարածքով, որով եւ անցել է 1991թ.-ից: Այսպիսով, Կասպրշիկը հավաստել է, որ դիրքերի փոփոխության մասին խոսակցությունները պարզապես ստահոդ լուրեր են, որոնք նպատակ ունեն ադրբեջանցիներին համոզել, թե հայկական պաշտպանությունն այնքան էլ ամուր չէ, ինչպիսին կարծում են: Ծանոթ իրադրություն է. փաստարկների բացակայության պայմաններում Բաքվի քարոզիչները ստիպված են հորինել:

Международные структуры, отслеживающие соблюдение сторонами режима прекращения огня, однозначно опровергают сообщения бакинских СМИ. Напомним, что в конце декабря бакинский телеканал ANS сообщил о«блестяще проведенном наступлении» в районе Казаха. Согласно распространенным сведениям, азербайджанская армия завоевала шесть сел, среди которых два бывших анклава Ашагы Аскипара и Баганис Айрум, некогда административно подчинявшихся Азербайджанской ССР. Другие бакинские СМИ также включились в пропагандистскую кампанию, раскручивая легенду об успешной военной операции.
Армянская сторона сразу же заявила, что сведения лишены каких бы то ни было оснований. Однако, азербайджанскому обывателю, думается, легче будет поверить волонтерам действующей в Баку неправительственной организации «Правозащитный центр Азербайджана». Представители центра побывали на боевых позициях и убедились в том, что никакой военной операции на самом деле не было. В заявлении, распространенном центром, говорится, что азербайджанские войска упомянутые села не контролируют.
В то же время утверждается, что хотя линия соприкосновения армянских и азербайджанских сил и осталась неизменной, позиции несколько передвинулись, но «в пределах госграницы Азербайджана». Разъясняя странную формулировку, авторы документа говорят о контроле над высотами, с которых могут простреливаться села Аскипара и Баганис, а также участок автодороги. Согласно экспертам Правозащитного центра, азербайджанские войска просто передвинулись на позиции, более выгодные в плане рельефа, однако границу Армении не переступали.
Примечательно, что официальные структуры Азербайджана не подтверждают сведения о переносе позиций. А кавказское бюро ОБСЕ полностью опровергает сведения об изменениях на линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик провел мониторинг участка, о котором идет речь, и зафиксировал отсутствие каких бы то ни было изменений. По возвращении он заявил, что линия соприкосновения проходит по тем же участкам, по которым пролегала с 1991-го года. Таким образом, Каспршик подтвердил, что разговоры о переносе позиций – просто блеф, призванный убедить азербайджанского обывателя в том, что армянская оборона не такая прочная, как принято считать. Ситуация знакомая – в условиях отсутствия аргументов бакинским пропагандистам приходится их выдумывать.