Այս անգամ Սպիտակ տունը Կապիտոլիումին առաջարկել է կրճատել ԱՊՀ բոլոր պետություններին տրամադրվելիք օգնության չափը, այդ թվում` Ադրբեջանին եւ Վրաստանին: Լիովին սպասելի էր Ջորջ Բուշի նման որոշումը: Այլ բան եւ պետք չէր ակնկալել, եթե հաշվի առնենք Մերձավոր Արեւելքում սպասվելիք պատերազմը: Բոլոր հարավ-կովկասյան պետությունների համար ադմինիստրացիան նախատեսել է հավասար գումար: Սակայն եթե հաշվի առնենք բնակչության թիվը, ապա ամեն դեպքում ակնհայտ է հայերի օգտին առաջնայնությունը: Բացարձակ թվերում առաջնորդում է Վրաստանը: Ամենաքիչ օգնությունը բաժին է ընկնում Ադրբեջանին, որի բնակչության մեկ հոգուն նախատեսվում է ընդամենը 5 դոլար: Այնուհանդերձ, Բաքվում գոհ են: Բավարարված են միայն այն բանի համար, որ ամերիկյան ադմինիստրացիան կրկին հայտարարել է Երեւանին տրամադրվող օգնության կճրատման մտադրության մասին:
Սպիտակ տունը առաջարկում է կոնգրեսին Հայաստանի համար նախատեսել 50 միլիոն դոլար, այն դեպքում, երբ 2003 թվ.-ի համար հաստատվել է մոտ 90 միլիոն: Հիշեցնենք, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ադմինիստրացիան երեք անգամ փորձել է կրճատել Հայաստանին տրամադրվող օգնությունը, սակայն ոչ մի անգամ հաջողության չի հասել: Ամեն անգամ կոնգրեսի հայամետ ուժերին հաջողվել է վերականգնել նախորդ տարիներին տրված օգնության չափը: Անցյալ տարվա սկզբին Ջորջ Բուշն առաջարկել էր սահմանափակվել 70 միլիոնով: Այս անգամ առաջարկվող գումարն ավելի քիչ է, քանի որ ավելի քիչ են եւ հնարավորությունները:
Հատկանշական է, որ նույնիսկ Երեւանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Օրդուեյը խոսում է նախագծում Հայաստանին առնչվող հատկացումների վերափոխումների հնարավորության մասին: Դիվանագետի խոսքերով, հնարավոր է, որ կոնգրեսը կրկին անտեղի համարի կրճատել Հայաստանին տրամադրովող օգնությունը: Կոնգրեսի հայկական խումբը բավականաչափ փաստարկներ ունի հօգուտ այս հարցի: Դրանցից կարեւորագույնն այն է, որ ադմինիստրացիային այդպես էլ չի հաջողվել իրականացնել 2003թվ.-ի հատկացումների մասին օրենքում տեղ գտած գլխավոր պայմանը: Փաստաթղթում խոսվում է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հանդեպ իրականացված շրջափակմանը հակազդելու անհրաժեշտության մասին: Հայկական լոբբին մտադիր է օրենսդիրների ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ գործադիր իշխանությունը չի կարողացել Անկարային եւ Բաքվին ստիպել դադարեցնելու շրջափակումը, որը Հայաստանի համար արժենում է տարեկան 600-ից 700 միլիոն դոլար: Ամերիկայի Հայկական ազգային կոմիտեի տնօրեն Արամ Խաբրամյանը վերջերս հայտարարել է, որ ադմինիստրացիան իր մասով պատասխանատվություն պետք է կրի այն բանի համար, որ շրջափակումը մինչ այժմ շարունակվում է: Միակ բանը, որով Վաշինգտոնը կարող է փոխհատուցել իր անտարբերությունը, կարող է լինել ֆիանանսական օգնությունը: Գրեթե այսպես է մտածում կոնգրեսի հայկական խմբի 126 անդամներից յուրաքանչյուրը:

10 February 2003 - 00:00 AMT
На этот раз Белый дом предлагает Капитолию сократить объем помощи всем странам СНГ, в том числе Азербайджану и Грузии. Решение Джорджа Буша было вполне предсказуемым. Иного ожидать и не следовало, если иметь в виду расходы на предстоящую войну на Ближнем Востоке. Для всех южно-кавказских государств администрация предусмотрела примерно равную сумму. Однако если учитывать численность населения, то все-таки заметен приоритет в пользу армян. В абсолютных же числах лидирует Грузия. Меньше всего помощи достанется Азербайджану, на душу населения которого предусмотрено всего около пяти долларов. Тем не менее, в Баку довольны. Довольны только потому, что американская администрация вновь заявила о своем стремлении сократить помощь Еревану.
Белый дом предлагает конгрессу предусмотреть для Армении всего 50 миллионов долларов, при том, что на 2003-й утверждена сумма равная почти 90 миллионам. Напомним, что в течение последних трех лет администрация трижды предпринимала попытки сократить помощь Армении, но ни разу ей это не удавалось. Проармянские силы в конгрессе всякий раз добивались восстановления суммы, адекватной объему помощи прошлых лет. В начале прошлого года Джордж Буш предлагал ограничиться 70 миллионами. На этот раз предложенная сумма еще меньше, поскольку меньше и возможности.
Примечательно, что даже посол США в Ереване Джон Ордуэй говорит о вероятности корректировки в законопроекте о внешних ассигнованиях цифр, касающихся Армении. По словам дипломата, вполне возможно, что конгресс вновь сочтет неуместным сокращать помощь Армении. Аргументов в пользу этого у армянской группы конгресса достаточно. Главный из них то, что администрация так и не сумела выполнить важное условие, оговоренное в тексте утвержденного недавно закона об ассигнованиях на 2003-й год. В документе говорится о необходимости противодействовать блокаде Армении, осуществляемой Турцией. Армянское лобби намерено акцентировать внимание законодателей на неспособности исполнительной власти вынудить Анкару и Баку прекратить позорную блокаду, ежегодно обходящуюся Армении в 600-700 миллионов долларов. Директор Армянского национального комитета Америки Арам Хабрамян недавно заявил, что администрация должна нести свою долю ответственности за то, что блокада до сих пор продолжается. Единственное, чем Вашингтон может компенсировать свою безучастность, это финансовая помощь. Примерно так мыслит каждый из 126-и членов армянской группы конгресса.