14 February 2003 - 00:00 AMT
Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան անտեղի են համարում Ղարաբաղի եւ Չեչնիայի միջեւ զուգահեռներ անցկացնելը: Ժակ Շիրակը նշել է, որ եթե «Չեչնիայի դեպքում խնդիրը պետք է լուծվի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի համաձայն, ապա «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում պետք է ընկած լինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխհամաձայնությունը»: Այսինքն, Չեչնիան միանշանակ դիտվում է Ռուսաստանի մի մասը, իսկ Ղարաբաղը, որոշ հանգամանքներ հաշվի առնելով, լիովին կարելի է ինքնիշխան պետություն ճանաչել կամ` Հայաստանի մարզերից մեկը: Սա կարելի էր պարզապես դիտել եվրոպական երկու պետության քաղաքական իշխանության տեսակետ, եթե հաշվի չառնեինք այն փաստը, որ թե’ Ռուսաստանը եւ թե’ Ֆրանսիան Մինսկի խմբի համանախագահներն են: Միջնորդական առաքելությունը, որը միջազգային հանրությունը վստահել է Փարիզին եւ Մոսկվային, նշանակում է, որ այս պետությունների դիրքորոշումներն արտահայտում են այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա ընթանում է հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Եթե Շիրակը եւ Պուտինը թույլ են տալիս իրենց բարձրաձայն խոսել տարածքային ամբողջականության սկզբունքի պահպանման ոչ անհրաժեշտության մասին, նշանակում է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին բանակցությունների հիմքում ընկած է լինելու ազգային ինքնորոշման իրավունքը:
Այս հանգամանքը լուրջ անհանգստություն է առաջացրել Ադրբեջանում: Ահա ինչ է գրում այդ մասին Բաքվում հրատարակվող «Զերկալո» թերթը. «Ղարաբաղյան խնդրի հանդեպ գերտերությունների մոտեցումները արմատապես տարբերվում են նմանանատիպ հակամարտությունների հանդեպ նրանց վերաբերմունքից, եւ ի վնաս Ադրբեջանի: Ադրբեջանի հետ ոչ ոք հաշվի չի նստում: Մեզ նույնիսկ Վրաստանի եւ Մոլդովայի հետ մի շարքում չեն դասում… Վերջին շրջանում մեր արեւմտյան ընկերներն ակնարկում են, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծումը կարելի է գտնել չպահպանելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Եթե նմանատիպ հայտարարությունները դառնում են սովորական երեւույթ, ապա նշանակում է, որ միջազգային ասպարեզում Ադրբեջանի դիրքերն իրոք շատ թույլ են»…
Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան սպասվելիք վտանգից ազատվելու միջոցներ է փնտրում: Միլի մեջլիսի պատգամավոր, «Յուրդդաշ» կուսակցության առաջնորդ Մաիս Սաֆարլին, օրինակ, առաջարկում է անվստահության քվե ներկայացնել Փարիզին եւ Մոսկվային: «Հասունացել է Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանին եւ Ֆրանսիային փոխելու անհրաժեշտությունը, որոնք մշտապես հանդես են գալիս հայկական կողմին մոտ դիրքորոշումներով եւ այս կամ այն կերպ պաշտպանում են Երեւանին: Մինսկի խմբի կազմը պետք է փոփոխվի: Համանախագահներ պետք է դառնան ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան եւ Թուրքիան»:
Նշենք, որ պարոն Սաֆարլին կարծես թե ոչ մի առարկություն չունի Վաշինգտոնի դեմ: Միեւնույն ժամանակ, հայտնի է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Միացյալ նահանգների դիրքորոշումը գրեթե նման է Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի մոտեցումներին: Այս մասին է մասնավորապես վկայում ամերիկյան համանախագահ Ռուդոլֆ Փերինայի վերջերս տրված հարցազրույցը: Հիշեցնենք, որ ռուսական «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի վերլուծաբանի հետ զրույցի ժամանակ Փերինան հայտարարել է, որ հնարավոր է Ղարաբաղին տալ անկախ կարգավիճակ: «Միջազգային հանրությունը պատրաստ չէ որպես անկախ պետություն ճանաչել ո’չ Հարավային Օսիան, ո’չ Աբխազիան, ո’չ էլ Մերձդնեստրը: Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը մի փոքր այլ է»,- նշել է դիվանագետը: Շարունակելով այս միքտը` խաղաղարարը պարզաբանել է. «Մենք ենթադրում ենք, որ միջազգային հանրությունը չի ճանաչի Մերձդնեստրը կամ Աբխազիան: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա այս դեպքում բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Մենք` միջնորդներս, փորձում ենք կողմերին օգնել լուծումներ գտնելու»: Այսինքն, Մինսկի խմբի երրորդ համանախագահը նույնպես գտնում է, որ անթույլատրելի է նախապես կանխատեսել Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը եւ բացառել վաղուց արդեն դե-ֆակտո կայացած ղարաբաղյան պետության ինքնավարության ճանաչումը:
Ակնհայտ է, որ համանախագահ անձերից իրականում ավելի քիչ բան է կախված, քան թվում է Բաքվի քաղաքական գործիչներին: Ով էլ չստանձնի միջնորդական դերը, նա ստիպված պետք է լինի հաշվի նստել այն փաստի հետ, որ ե’ւ իրավական, ե’ւ քաղաքական ե’ւ պատմական համատեքստում ղարաբաղցիները անհերքելի հիմքեր ունեն աշխարհի կողմից որպես անկախ պետություն ճանաչվելու:

14 February 2003 - 00:00 AMT
Россия и Франция считают совершенно неуместными параллели между Карабахом и Чечней. Ширак отметил, что если в случае с Чечней «проблема должна решаться в соответствие с принципом территориальной целостности», то «в основе урегулирования карабахского конфликта должно быть заложено взаимное согласие Армении и Азербайджана». То есть, Чечня однозначно видится частью России, а Карабах при определенных обстоятельствах вполне может быть признан в качестве суверенного государства, или одной из областей Армении. Это можно было бы рассматривать просто как точку зрения политического руководства двух европейских государств, если бы Франция и Россия не были бы сопредседателями Минской группы. Посредническая миссия, возложенная мировым сообществом на Париж и Москву, означает, что позиция, занятая этими государствами, отражает принципы, на которых строится процесс урегулирования конфликта. Если Ширак и Путин позволяют себе вслух говорить о необязательности соблюдения принципа территориальной целостности, значит переговоры о статусе Карабаха идут на основе уважения права народа на самоопределение.
Это обстоятельство вызывает серьезную обеспокоенность в Азербайджане. Вот что об этом пишет издающаяся в Баку газета «Зеркало»: Отношение ведущих держав мира к карабахской проблеме в корне отличается от их позиции по схожим конфликтам не в пользу Азербайджана. С Азербайджаном никто не церемониться. Нас не ставят даже в один ряд с Грузией и Молдовой… В последнее время наши западные друзья с завидной регулярностью намекают на то, что решение карабахской проблемы можно найти вне территориальной целостности Азербайджана. Если подобные заявления становятся уже обычным явлением, то это означает, что позиции Азербайджана на международной арене на самом деле очень слабы…
Политическая элита Азербайджана ищет способы избавить себя от надвигающейся опасности. Депутат милли меджлиса, лидер партии «Юрддаш» Маис Сафарли к примеру предлагает выразить вотум недоверия Парижу и Москве. «Назрела острая необходимость сменить сопредседателей Минской группы Россию и Францию, которые всегда выступают с позиции, близкой к армянской стороне, и тем или иным образом поддерживают Ереван. Формат Минской группы требует изменений. Сопредседателями должны стать США, Великобритания и Турция.»
Заметим, что к Вашингтону господин Сафарли претензий вроде бы не имеет. Между тем, известно, что подходы Соединенных Штатов к урегулированию карабахского конфликта практически идентичны подходам Франции и России. Об этом свидетельствует, в частности, недавнее интервью американского сопредседателя Рудольфа Перины. Напомним, что в беседе с обозревателем российской радиостанции «Эхо Москвы» Перина заявил о допустимости независимого статуса Карабаха. «Мировое сообщество не готово признавать ни Южную Осетию, ни Абхазию, ни Приднестровье в качестве независимых государств. Случай Нагорного Карабаха несколько отличается»,- подчеркнул дипломат. Продолжая свою мысль миротворец пояснил: «Мы полагаем, что Приднестровье или Абхазия не будут признаны мировым сообществом. Что же касается Нагорного Карабаха, то там идет процесс переговоров между Арменией и Азербайджаном. Мы – посредники – стараемся помочь сторонам найти решение». То есть третий сопредседатель Минской группы тоже считает, что совершенно недопустимо предопределять будущий статус Нагорного Карабаха и исключать возможность признания суверенитета де-факто давно уже состоявшегося карабахского государства.
Очевидно, что от персон сопредседателей зависит на самом деле гораздо меньше, чем кажется бакинским политикам. Кто бы ни был в роли посредника, ему придется считаться с тем, что и в правовом, и в политическом, и в историческом плане карабахцы имеют безупречные основания рассчитывать на признание миром своей независимой государственности.