19 February 2003 - 00:00 AMT
Այդպիսով, կարելի է հավաստել, որ պատմության մեջ սա Հայաստանի նախագահի վերջին ընտրությունն է: Հաջորդն արդեն կլինի համայն հայերի նախագահի ընտրությունը: 2003թ.-ի ընտրությունները առանձնահատուկ են ոչ միայն սրանով: Փետրվարի 19-ի քվեարկությունը հատկանշական է նաեւ այլ հանգամանքներով: Սրանք ԱՊՀ-ում առաջին ընտրություններն են, որոնց ընթացքում օգտագործվել են թափանցիկ քվեատուփեր: Հենց Հայաստանում է փորձարկվում Արեւմուտքի երաշխավորած այս նորարարության արդյունավետությունը: Ենթադրվում է, որ Գերմանիայից բերված 2 հազար թափանցիկ քվեատուփերը կօգնեն կանխելու խախտումները:
Քվեարկության ընթացքին եւ ձայների հաշվման գոծընթացին հետեւելու են ավելի քան 250 օտարերկրյա դիտորդներ: Սա նույնպես աննախադեպ ցուցանիշ է: Ընտրությունների ընթացքը դիտարկելու համար ժամանել են երկու տասնյակ պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում Եվրոպայի Խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ԱՊՀ-ի ներկայացուցիչները: Երեւան ժամանածների թվում են Եվրախորհրդի եւ Միացյալ նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Չեխիայի, Նիդեռլանդների, Էստոնիայի, Իրանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելոռուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղըրղըստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի եւ այլ պետությունների ազգային խորհրդարանների պատգամավորները: Հրավիրված բոլոր երկրները եւ կազմակերպությունները ներկայացրել էին իրենց դիտորդներին:
Այս գործընթացին անմասն է մնացել միայն Ադրբեջանը, որը չի ստորագրել դիտորդների փոխանակման մասին համաձայնագիրը եւ հրաժարվել է ԱՊՀ խորհրդարանական միությունում ներառել իր ներկայացուցիչներին: Ի դեպ, հենց Ադրբեջանի օրինակով կարելի է հասկանալ թե ինչ է նշանակում ընտրությունների ընթացքին հետեւելու համար դիտորդներ ուղարկելու` միջազգային կազմակերպությունների պատրաստակամությունը: Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ-ի եւ Եվրեպայի խորհրդի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները վերջերս հայտարարել են, որ հրաժարվելու են իրենց դիտորդներին ուղարկել Բաքու, եթե Ադրբեջանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն երկրի ղեկավարության կողմից առաջադրած ընտրական օրենսգրքով, որը անհավասար պայմաններ է ստեղծում քաղաքական ուժերի համար: Երեւան ժամանած օտարերկրյա դիտորդների աննախադեպ քանակի փաստը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի ընտրական օրենսդրության ժողովրդավար լինելու փաստը ընդունվում է միջազգային հանրության կողմից եւ ընտրությունների անցկացման պայմանները բավարարում են նրանց:

19 February 2003 - 00:00 AMT
Таким образом, можно утверждать, что это последние в истории выборы президента Армении. Следующие -будут уже выборами президента армян. Выборы 2003-го года уникальны не только этим. Голосование 19-го февраля примечательно и другими существенными обстоятельствами. Это будут первые в СНГ выборы, проводимые посредством прозрачных избирательных урн. Именно в Армении апробируется эффективность этого рекомендованного Западом новшества. Предполагается, что две тысячи привезенных из Германии прозрачных избирательных урн помогут предотвратить фальсификации.
За процессом голосования и подсчета голосов будут внимательно следить более 250-и иностранных наблюдателей. Это тоже беспрецедентный показатель. Отслеживать ход выборов прибыли представители двух десятков стран и целого ряда международных организаций, таких, как Совет Европы, ОБСЕ, СНГ. Среди прибывших в Ереван депутаты Европарламента и национальных парламентов Соединенных Штатов, Великобритании, Ирландии, Италии, Польши, Чехии, Нидерландов, Эстонии, Ирана, России, Украины, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана и других государств. Все страны и организаций, которым было адресовано приглашение, делегировали своих наблюдателей.
В стороне остался только Азербайджан, не подписавший соглашение об обмене наблюдательными миссиями и отказавшийся включить в делегацию Парламентской ассамблеи СНГ своих представителей. Кстати, именно на примере Азербайджана можно понять, что означает готовность международных организаций делегировать миссии для наблюдения за ходом выборов. Напомним, что высокопоставленные представители ОБСЕ и Совета Европы недавно заявили, что откажутся послать своих наблюдателей в Баку, если предстоящие парламентские выборы в Азербайджане пройдут по предложенному властями избирательному кодексу, создающему неравные возможности для политических сил. Факт прибытия в Ереван беспрецедентного количества иностранных наблюдателей свидетельствует о признании международным сообществом демократичности армянского избирательного законодательства и удовлетворение условиями, в которых проходят выборы.