Գործող նախագահի օգտին գրանցվեցին այն ձայները, որոնք առաջին փուլում տրվել էին մյուս թեկնածուներին: Ռոբերտ Քոչարյանի կողնակիցների թիվն ավելացավ 300 հազարով, այն դեպքում, երբ Ստեփան Դեմիրճյանին հաջողվեց ավելացնել միայն 100 հազար ձայն: Միաժամանակ, ընտրողների 67 տոկոսի մասնակցության առկայությամբ Ռոբերտ Քոչարյանին բավական կլիներ իր կողմնակիցների բանակը համալրել միայն 70 հազար մարդով: (Նախկին ցուցանիշով կբավարարեր 8 հազար ձայն): Ինչպես եւ ենթադրում էինք, ակնհայտ է, որ առաջին փուլում Արտաշես Գեղամյանի օգտին քվեարկողները երկրորդ փուլում նախընտրեցին Ռոբերտ Քոչարյանին: Մարտի հինգին ընտրատեղամասեր եկավ 120 հազար ավելի մարդ, քան փետրվարի 19-ին: Դատելով արդյունքներից, «նոր» ընտրողների մեծամասնությունն իր ձայնը տվեց պետության ներկայիս ղեկավարի օգտին: Զարմանալի կլիներ, որ ընդդիմությունն անմիջապես ընդուներ իր ջախջախիչ պարտությունը: Լիովին բնական է, որ պարտված թեկնածուի ընտրական շտաբը խոսում է զանգվածային խախտումների եւ նույնիսկ ընտրակեղծիքների մասին: Հետաքրքրական է, որ դեռեւս մարտի հինգի առավոտյան, քվեարկությունը սկսելուց անմիջապես հետո Ստեփան Դեմիրճյանը լրագրողներին հայտարարեց, որ «ընդդիմությունը չի ընդունի ընտրությունների արդյունքները, եթե նախագահ հայտարարվի Ռոբերտ Քոչարյանը»: Չգիտակցելով ասվածի հետեւանքները` թեկնածուն անժամանակ զգուշացրեց, որ իր պարտության դեպքում քվեարկությունը կհայտարարի կեղծված: ՀԺԿ-ի առաջնորդը, ըստ էության, նշեց, որ թափանցիկ եւ ժաղովրդավարական ընտրությունների չափանիշն իր համար ոչ մի նշանակություն չունի: Քվեարկության արդյունքների գնահատման չափանիշը մեկն է` ով է հաղթել: Եթե հաղթողը Դեմիրճյանը չէ, ապա ընտրություններն անօրինական են: Համաձայնեք, տարօրինակ տրամաբանություն է:
Ընդդիմության հավակնությունների անհիմն լինելը ցույց է տալիս մեկ այյլ հանգամանք եւս: Գիշերը, երբ ընտրական տեղամասերում շարունակվում էր ձայների հաշվարկը, եւ Դեմիրճյանի թիմի անդամները դեռեւս պատկերացում չունեին ձայների հսկայական տարբերության առկայության մասին, թեկնածուի ընտրական շտաբի ղեկավար Գրիգոր Հարությունյանը հայտարարեց, որ իրականում քվեարկությանը մասնակցել է հայտարարվածից 400 հազարով քիչ մարդ: ՀԺԿ-ի առաջնորդի համակիրը համոզվածություն հայտնեց, որ բոլոր ավել քվեաթերթիկները Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին են հաշվվել: Նկատենք, որ նույնիսկ եթե նշված պնդումները համապատասխանեին իրականությանը, նախագահի հավաքած ձայները կբավարարեր հաղթանակի համար: Արեւմտյան դիտորդների գնահատականների օբյեկտիվ լինելը եւս կասկածի ենթակա է: Հիշեցնենք, որ ի տարբերություն ԱՊՀ դիտորդների, որոնք ընտրությունները գնահատեցին արդար եւ ժողովրդավարական, ԵԱՀԿ-ի եւ Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչները նշեցին, որ ընտրությունները չեն համապատասխանել եվրոպական չափանիշներին: Եթե ներկայացված եզրակացությունը դիտարկենք միջազգային եւ տարածաշրջանային քաղաքական գործընթացների համատեքստում, ապա ակնհայտ է, որ ԵԱՀԿ-ի եւ ԵԽԽՎ-ի դիտորդների կոշտ գնահատականները մեծիմասամբ պայմանավորված են Արեւմուտքի գլոբալ շահերով, որը շահագրգռված է, որ Հայաստանի իշխանությունը հնարավորինս անկայուն լինի եւ առավելագույնս ենթարկվի արտաքին միջամտություններին:
Միացյալ նահանգներն արդեն իսկ օգտվել է դիտորդների եզրակացությունից հետագայում Հայաստանի հանդեպ ճնշումներ գործադրելու հիմքեր ապահովելու համար: Պետդեպարտամենտի մամլո քարտուղար Ռիչարդ Բաուչերը հինգշաբթի օրը տարօրինակ հայտարարությամբ է հանդես եկել` ըստ էության հրահրելով հայկական ընդդիմությանը: Խոսնակն անմիջականորեն հասկացրել է, որ Վաշինգտոնն ընբռնումով կընդունի «ընդդիմության հիմնավոր բողոքները»: Անուղղակիորեն մեղադրելով իշխանությանը ոչ բավարար լեգիտիմության մեջ, մեր կարծիքով, Միացյալ նահանգները Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունից ակնկալում են առավել զիջողականություն ղարաբաղյան հարցում: Կարելի է ենթադրել, որ Երեւանի հանդեպ ճնշումները կշարունակվեն մինչեւ սեպտեբերին Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունները: Աշնանը Արեւմուտքի ուշադրությունը կսեւեռվի հարեւան պետության վրա: Ադրբեջանում կայանալիք ընտրությունների ոչ լեգիտիմ լինելն ակնհայտ է արդեն իսկ այսօր, քանի որ երրորդ անգամ թեկնածու առաջադրվելով` Հեյդար Ալիեւը խախտում է Սահմանադրությունը: Բացառված չէ, որ արեւմտյան դիտորդների կոշտ եզրակացությունները բացատրվում են հենց Երեւանում եւ Բաքվում իշխող վարչակարգերի հանդեպ տրված գնահատականերում հաշվեկշիռը պահպանելու ձգտմամբ:
Եթե այդպես է, ապա ակնհայտ է, որ արեւմտյան դիտորդների բացասական գնահատականից ոչ մի կերպ հնարավոր չէր լինի խուսափել: Նույնիսկ եթե Հայաստանի իշխանությանը հաջողվեր անցկացնել անթերի ընտրություններ:

К действующему президенту отошло большинство голосов, поданных в первом туре за сошедших с дистанции кандидатов. Число сторонников Роберта Кочаряна увеличилось на 300 тысяч, в то время как Степану Демирчяну удалось привлечь дополнительно всего 100 тысяч голосов. Между тем, в условиях 67-процентной явки избирателей для победы Кочаряну достаточно было пополнить армию своих сторонников всего на 70 тысяч человек. (При прежнем показателе явки хватило бы привлечения лишь восьми тысяч новых голосов.) Очевидно, что, как мы и предсказывали, абсолютное большинство тех, кто в первом туре голосовал за Арташеса Гегамяна, во втором туре отдали предпочтение Роберту Кочаряну. Пятого марта на участки пришло на 120 тысяч человек больше, чем 19-го февраля. Судя по всему, большинство «новых» избирателей тоже высказались в пользу нынешнего главы государства. Было бы удивительно, если бы оппозиция сразу же признала свое сокрушительное поражение. Вполне естественно, что избирательный штаб проигравшего кандидата говорит о массовых нарушениях и даже фальсификациях. Любопытно, что Степан Демирчян еще утром пятого числа – сразу же после начала голосования, заявил журналистам, что «оппозиция не признает итоги выборов, если президентом будет провозглашен Роберт Кочарян». Кандидат, не подумав о последствиях сказанного, заблаговременно предупредил, что в случае своего поражения объявит голосование сфальсифицированным. Лидер Народной партии, по сути, проговорился, что степень прозрачности и демократичности выборов для него не имеют никакого значения. Критерий оценки итогов голосования один – кто победил. Если победил не Демирчян, значит выборы незаконны. Согласитесь, странная логика.
Необоснованность претензий оппозиции выдает еще одно обстоятельство. Ночью, когда на избирательных участках продолжался подсчет голосов, и члены команды Степана Демирчяна еще не догадывались о гигантской разнице в набранных голосах, руководитель избирательного штаба кандидата Григор Арутюнян заявил что, на самом деле в голосовании приняло участие на 400 тысяч человек меньше, чем было сообщено. Соратник лидера НПА высказал уверенность в том, что все лишние бюллетени были помечены в пользу Роберта Кочаряна. Заметим, что даже если бы приведенные сведения соответствовали действительности, набранных президентом голосов все равно хватило бы для победы. Объективность оценок западных наблюдателей тоже вызывает сомнения. Напомним, что в отличие от наблюдателей СНГ, назвавших выборы вполне демократичными и справедливыми, представители ОБСЕ и Совета Европы заявили о несоответствии голосования европейским стандартам. Если рассматривать распространенное заключение в контексте международных и региональных политических процессов, станет очевидно, что жесткие оценки наблюдателей ОБСЕ и ПАСЕ были во многом обусловлены глобальными интересами Запада, заинтересованного в том, чтобы власть в Армении была неустойчивой и потому максимально восприимчивой к внешнему воздействию.
Соединенные Штаты уже воспользовались заключением наблюдателей для создания почвы, обеспечивающей возможность оказания в дальнейшем давления на Армению. Пресс-секретарь Госдепартамента Ричард Баучер в четверг выступил со странным заявлением, по сути провоцирующим армянскую оппозицию. Споксмен недвусмысленно дает понять, что Вашингтон с пониманием воспримет «обоснованные протесты оппозиции». Косвенно обвиняя власть в недостаточной легитимности, Соединенные Штаты, на наш взгляд, рассчитывают на большую уступчивость политического руководства Армении в карабахском вопросе. Можно предположить, что давление на Ереван будет продолжаться до намеченных на сентябрь президентских выборов в Азербайджане. Осенью внимание Запада будет приковано к соседней республике. Нелегитимность предстоящих выборов в Азербайджане очевидна уже сегодня, поскольку баллотируясь на третий срок Гейдар Алиев нарушает конституцию. Не исключено, что жесткость высказываний западных наблюдателей объясняется именно стремлением обеспечить почву для баланса в оценках режимов, правящих в Ереване и Баку.
Если так, то очевидно, что избежать негативной оценки западных наблюдателей не удалось бы в любом случае. Даже если бы власти Армении сумели провести идеальные выборы.