Նախընտրական կոալիցիայի ձեւավորման գործընթացն ընթանում է ընդդիմության աննախադեպ լարվածության պայմաններում, որը բավարարված չէ նախագահական ընտրությունների արդյունքներով: Ստեփան Դեմիրճյանի կողմնակիցները ձգտում են ամեն գնով պահպանել ընդդիմադիր ընտրազանգվածի ներկայիս մակարդակը, որի աջակցությունը շատ հնարավոր է, որ բավական լինի ապահովելու խորհրդարանում ամենամեծ ֆրակցիան: Սակայն, քիչ հավանական է, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի նախաշեմին ստեղծված ընդդիմադիր միությունը պահպանի իր գոյությունը: Նրանց ձեւավորած նախընտրական միավորումը կհավակնի դառնալ երբեմնի առաջնայնություն ունեցող «Միասնություն» դաշինքի իրավահաջորդը, որը ստեղծվել էր անցյալ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Վազգեն Սարգսյանի եւ Կարեն Դեմիրճյանի կողմից: Դժվար է համեմատել ներկայիս կոալիցիայի առաջնորդների եւ նրանց նախորդողների թափը, սակայն «Միասնություն» անվանումն հենց արդեն իսկ յուրահատուկ գրավական է ձայներ բերելու տեսակետից:
Հեշտությամբ կհաղթահարի հինգտոկոսանոց սանդղակը նաեւ Արտաշես Գեղամյանի ղեկավարած «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունը, որի առաջնորդի օգտին նախագահական ընտրություններին քվեարկել էր ընտրողների մոտ 18 տոկոսը: Հաջողության հնարավորություններ ունի նաեւ «Սահմանադրական իրավունք» միությունը, որի կողմից առաջադրվել է քաղաքագիտության դոկտոր Արամ Կարապետյանը: Նախագահական ընտրություններում նա հավաքել էր 3 տոկոս: Խորհրդարանում իր ֆրակցիան ունենալու հնարավորությանն են հավակնում նաեւ կոմունիստները, չնայած վերջերս տեղի ունեցած քայքայման արդյունքում նրանց դիրքերն ակնհայտորեն թուլացել են:
Խորհրդարանական ընտրությունները կարող են պատճառ դառնալ նաեւ, որ քաղաքականություն վերադառնա նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Սակայն, դատելով սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքներից, նրան աջակցող «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցությունը նախկինի պես ընդհանրապես չի վայելում հանրության համակրանքը:
Ռոբերտ Քոչարյանին աջակցող քաղաքական ուժերից անվիճելի վարկանիշ ունի միայն «Դաշնակցություն» կուսակցությունը: Ինչ վերաբերում է վարչապետի ղեկավարած Հանրապետական կուսակցությանը, ապա նրա հնարավորությունները պայմանավորված են ոչ այնքան ժողովրդի համակրանքով, որքան վարչական ռեսուրսների առկայությամբ: (Նկատի ունենալով այս ռեսուրսը, կարելի է ենթադրել, որ իշխող կուսակցությունն առավել շատ հույսեր է կապում մեծամասնական ընտրությունների հետ մեկմանդատային տեղամասերից, որտեղից պետք է ընտրվեն 131 պատգամավորից 56-ը): Գործող նախագահի կողմնակիցներից շուրջ տաս ավելի մանր կուսակցություններ հավակնում են ձայներ հավաքել: Նրանցից մի քանիսն արդեն բանակցություններ են վարում նախընտրական դաշինքների ստեղծման ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին քվեարկած ոչ բոլոր ընտրողները խորհրդարանական ընտրություններում իրենց ձայները կտան հենց այն կուսակցություններին, որոնք արդյունքում հենարան կստեղծեն գործող նախագահի համար: Կասկած չկա, որ երկրի ղեկավարի միլիոնավոր կողմնակիցներից մի քանի հարյուր հազարը կնախընտրեն հանդարտված ընդդիմությանը կամ էլ այնպիսի կուսկացությունների, որոնց չի հաջողվի անցնել հինգտոկասանոց արգելքը: Այնպես որ, սխալ կլիներ ենթադրել, որ Քոչարյանի ընտրազանգվածը մեխանիկորեն կպաշտպանի այն քաղաքական ուժերին, որոնք կներկայացնեն նախագահի դիրքերը խորհրդարանում: Սա նշանակում է, որ Ազգային ժողովում ուժերի հարաբերակցությունն առավել շահավետ կդասավորվի ընդդիմության համար:

12 March 2003 - 00:00 AMT
Процесс формирования предвыборных коалиций происходит в условиях небывалой возбужденности оппозиции, не удовлетворенной исходом президентских выборов. Сторонники Степана Демирчяна стремятся любыми способами поддержать на нынешнем уровне активность протестного электората, поддержки которого может быть достаточно для обеспечения самой крупной по численности фракции в парламенте. Однако, маловероятно, что образовавшийся в преддверии второго тура президентских выборов обширный оппозиционный альянс сохранится.
Возглавляемая Демирчяном Народная партия по всей вероятности пойдет на выборы в союзе с партией «Республика», руководимой экс-премьером Арамом Саркисяном. Сформированное ими предвыборное объединение будет претендовать на право считаться правопреемником некогда правившего блока «Единство», который был создан перед прошлыми парламентскими выборами Кареном Демирчяном и Вазгеном Саркисяном. «Калибр» нынешних лидеров формируемой коалиции и их предшественников трудно сравнить, но название «Единство» само по себе – уже своеобразный бренд, который способен принести голоса.
Легко преодолеет пятипроцентный барьер и партия «Национальное единение», возглавляемая Арташесом Гегамяном, за которого в ходе президентских выборов проголосовало почти 18 процентов избирателей. Шансы на успех есть у союза «Конституционное право», от которого баллотировался доктор политологии Арам Карапетян, набравший три процента голосов. На возможность иметь в парламенте свою фракцию претендуют и коммунисты, хотя после произошедшего недавно раскола их позиции заметно ослаблены.
Парламентские выборы могут стать поводом для возвращения в политику бывшего президента Левона Тер-Петросяна. Однако, судя по результатам социологических исследований, поддерживающая его партия «Армянское общенациональное движение» по-прежнему абсолютно не пользуется популярностью.
Из политических сил, подержавших Роберта Кочаряна, бесспорный рейтинг имеет только партия «Дашнакцутюн». Что касается Республиканской партии, возглавляемой премьер-министром, то ее возможности обусловлены не столько поддержкой народа, сколько наличием административного ресурса. (Имея в виду этот ресурс, можно предположить, что правящая партия больше надежд связывает с мажоритарными выборами в одномандатных округах, от которых будет избрано 56 из 131 депутата будущего парламента.) На голоса сторонников действующего президента рассчитывают также около десятка более мелких партий. Некоторые из них уже преступили к переговорам о формировании предвыборных блоков.
Очевидно, что далеко не все избиратели, голосовавшие за Роберта Кочаряна, в ходе парламентских выборов подадут свои голоса именно за те партии, которые в итоге составят опору действующего президента. Нет сомнений в том, что из миллиона сторонников главы государства несколько сот тысяч отдадут предпочтение умеренной оппозиции, или же проголосуют за лояльные к власти партии, которым не удастся преодолеть пятипроцентный барьер. Так что, было бы ошибочным полагать, что электорат Кочаряна механически перейдет к политическим силам, которые будут представлять его позицию в парламенте. Это значит, что соотношение сил в Национальном собрании может оказаться более благоприятным для оппозиции по сравнению с тем раскладом, который прояснился в результате президентских выборов.