3 April 2003 - 00:00 AMT
«Ճգնաժամի պատճառներից մեկը էլեկտրաէներգիայի անօրինական արտահանումն է Ադրբեջան»,- օրենսդիր մարմնի նիստի ժամանակ հայտարարել է խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հերակլ Չուբինիշվիլին: Գործընկերներին ներկայացնելով բացահայտված խախտումների մասին հաշվետվությունը` նա իրավապաշտպան մարմիններին կոչ է արել անցկացնել գործի առավել մանրամասն քննություն եւ պատժել մեղավորներին: Պատգամավորները երկրի նախագահից պահանջել են պաշտոնից ազատել Վառելիքի եւ էներգետիկայի նախարար Դավիթ Մուրտսկուլավին, որը հովանավորել է էլեկտրաէներգիայի գաղտնի վաճառքը:
Էլեկտրաէներգիայի անօրինական արտահանումն Ադրբեջան կարելի էր դիտել որպես կոռուպցիայի հերթական դրսեւորում, որն ամենեւին առնչություն չունի քաղաքականության հետ: Բայց հարցն այն է, որ Վրաստանը հարեւան երկրին վաճառում էր Հայաստանից գնված էլեկտրաէներգիան: Այսպիսով, ստացվում է, որ Հայաստանը անուղղակիորեն օգնել է Ադրբեջանին հաղթահարելու էներգետիկ ճգնաժամը, այդպիսով նպաստել ադրբեջանական տնտեսության զարգացմանը եւ մեղմացրել բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ: Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում Վրաստանը Հայաստանից ամսեկան գնում է 50-ից մինչեւ 120 միլիոն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Փետրվարին Թբիլիսիի էներգետիկ բաշխիչ ցանցերի սեփականատեր ամերիկյան «AES-Թելասի» ընկերությունն ինչ-որ պատճառով որոշեց Հայաստանի հետ պայմանագիրը չերկարեցնել եւ նախընտրեց էլեկտրաէներգիա գնել Ռուսաստանից: Սակայն Վրաստանի տարածքում էլեկտրաէներգիայի գողացման պատճառով ռուսական էլեկտրաէներգիայի զգալի մասն այդպես էլ չհասավ Թբիլիսի: Արդյունքում վրացական մայրաքաղաքի շատ թաղամասերում վերսկսվեցին հովհարային անջատումները: Նման պայմաններում «AES-Թելասի»-ին ստիպված եղավ կրկին անգամ դիմել հայկական «Արմէներգո» ընկերության օգնությանը, որն էլ կարճ ժամկետներում վերսկսեց էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը` ժամում 60 միլիոն կիլովատ ծավալով եւ կանխարգելեց ճգնաժամի խորացումը:
Նկատենք, որ հաշվի առնելով հարեւան պետության առջեւ ծառացած լուրջ հիմնախնդիրը, հայկական կողմը մատակարարումը չպայմանավորեց պարտքերի մարմամբ: (Վրաստանի պարտքը հասնում է մոտ 5 միլիոն դոլարի): Հայաստանի էներգետիկայի նախարարությունը նույնպես արդեն մի քանի տարի է չի փոփոխում էլեկտրաէներգիայի գները, չնայած որ այլընտրանքի բացակայությունը նրան լիովին թույլ է տալիս թելադրել գները: «Արմէներգոն» նախկինի պես վրացիներին էլեկտրաէներգիան վաճառում է մեկ կիլովատ ժամի համար 25 ցենտով, այն դեպքում, երբ հայ սպառողը ստանում է նույնչափ կլիովատը 4.3 ցենտով:
Երեւանում ոչ ոք էլ գլխի չէր ընկել, որ Վրաստանին տրամադրվող էլեկտրաէներգիայի մի մասը կանցնի Ադրբեջան: Սենսացիոն տեղեկությունն, իհարկե, կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ հայ եւ վրացի էներգետիկների հարաբերությունների վրա: Բայց այն փաստը, որ Ադրբեջան է մտնում հայկական էլեկտրաէներգիա, Հայաստանում զայրույթ չի առաջացրել: Ի տարբերություն պաշտոնական Բաքվի, պաշտոնական Երեւանն ամենեւին դատապարտելի չի համարում հակամարտող երկրների միջեւ ձեւավորվող փախշահավետ տնտեսական, առեւտրական եւ էներգետիկ կապերը: Եթե Ադրբեջանն էլեկտրաէներգիայի այդչափ կարիք ունի, ապա ընդհանուր առմամբ Հայաստանը դեմ չի լինի անմիջական մատակարարման: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանին սահմանակից հայկական մարզերի վարչական մարմինները մեկ անգամ չէ, որ դրական պատասխան են տվել հարեւան ադրբեջանական շրջանների խնդրանքին` սահմանային գծով խմելու եւ տեխնիկական ջրի տրամադրմանը: Եւ միայն Բաքվի «անգղների» հանդեպ ունեցած վախն է ստիպել գյուղացիներին հրաժարվելու Հայաստանից ջուր վերցնել` վերացման դատապարտելով իրենց բերքը:
Պարտվածի բարդույթն ադրբեջանական ղեկավարության մոտ տարօրինակ կերպով է դրսեւորվում: Պաշտոնական քարոզիչները ժողովրդի թշնամի են հայտարարում այն ձեռներեցներին, որոնք կապի մեջ են մտնում հայ արտադրողների հետ կամ վրացի միջնորդներով հայկական ապրանք են ներկրում: Չնայած դրան, Բաքվի խանութների շատ ցուցափեղկերում նախկինի պես հանդիպում են երեւանյան արտադրության ծխախոտներ, կոնֆետներ, կոշիկ, սննդամթերք: Ադրբեջանի դատախազությունը նույնիսկ այս փաստի առնչությամբ քննություն է անցկացրել եւ պարզել, ու մեծիմասամբ ապրանքը ներկրվում է վրացական մեծածածախ շուկաներից: Մաքսային կոմիտեի նախագահ Քյամալլեդին Հեյդարովը նշել է, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունն անկարող է պայքարել հայկական արտադրանքի ներկրման դեմ եւ իր համերկրացիներին կոչ է արել «հայրենասիրություն ցուցաբերել եւ թշնամական երկրում արտադրված ապրանքը չգնել»:
Այս ամենով հանդերձ, սակայն, Ադրբեջանը Վրաստանից գաղտնի էլեկտրաէներգիա է գնում, պահվածք ընդունելով, թե տեղյակ չէ դրա ծագման մասին: Իհարկե հնարավոր չէ ապացուցել, որ Բաքու է ներկրվել հենց հայկական էլեկտրաէներգիան: Սակայն Վրաստանից էլեկտրաէներգիայի ձեռք բերումը հանգեցնում է նրան, որ «AES-Թելասի» ընկերությունը ստիպված մեծացնում է Հայստանից գնվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները: Այսպիսով, ըստ էության, ստացվում է, որ Ադրբեջանը էլեկտրաէներգիա է ձեռք բերում հենց Հայաստանից: Հատկանշական է, որ դեռեւս մեկ տարի առաջ ադրբեջանցի չինովնիկները կտրանակապես մերժեցին Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ձեռք բերումը, նույնիսկ այն դեպքում, եթե այն մատակարեր ռուսական ՌԱՕ ԵԷՍ ընկերությունը: «Մենք Հրազդանի էլեկտրաէներգիայի կարիքը չունենք: Նշանակություն չունի, թե ՀԷԿ-ը կպատկանի Հայաստանին, թե Ռուսաստանին»,- այն ժամանակ հայտարարեց Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարարի էներգետիկ հարցերով խորհրդական Կերիմ Ռամանազովը: Նրան աջակցեց նաեւ «Ազերէներժի» ընկերության նախագահ Ակշին Քյազիմզաձեն` նշելով, որ մինչ ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը Ադրբեջանը Հայաստանին ձեռնտու քայլեր չի ձեռնարկի: Իսկ վառելիքի եւ էներգետիկայի նախարար Նազիմ Բայրամովը հայտարարեց, որ «ոչ մի չափի շահույթը չի կարող Ադրբեջանին ստիպել գործընկերային հարաբերություններ հաստատել հայերի հետ»:
Վրացական խորհրդարանականների ուսումնասիրությունների արդյունքներից դատելով` այդ բոլոր ամբոխավարական կարգախոսները տեղացիներին հանգստացնելու համար էին միայն: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանցի ղեկավարներն ամեն դեպքում համոզվել են, որ հնարավոր չի լինի հաղթահարել ճգնաժամն առանց Հայաստանի հետ էներգետիկ համագործակցության: Հայտնի է, որ Ադրբեջանի էներգահամակարգի փաստացի հզորությունը կազմում է ժամում շուրջ 3 միլիարդ կիլովատ, այն դեպքում, երբ էլեկտրաէներգիայի իրական պահանջարկը կազմում է 4 միլիարդ: Ակնհայտ է, որ եթե երբեւէ Բաքվում որոշեն բավարարվել սեփական էներգաաղբյուրներով, ապա տնտեսության ճգնաժամն անխուսափելի կլինի: Այս տեսանկյունից, կարելի է ասել, որ Ադրբեջանի բախտը բերել է, որ Հայաստանը, էներգետիկ հսկայական կարողություններ ունենալով, չի խորշում նրա հետ գործ ունենալուց:

3 April 2003 - 00:00 AMT
«Одна из причин кризиса – незаконный экспорт электроэнергии в Азербайджан», – заявил на заседании законодательного органа председатель парламентской комиссии Ираклий Чубинишвили, оглашая окончательные выводы возглавляемой им группы. Представив коллегам отчет об выявленных нарушениях, он призвал правоохранительные органы заняться более детальным изучением этого дела и наказать виновных. Депутаты потребовали от президента отстранить от занимаемого поста министра топлива и энергетики Давида Миртскулавы, который покровительствовал тайной перепродаже электроэнергии.
Историю с незаконными поставками электроэнергии в Азербайджан можно было бы считать просто очередным проявлением коррупции, не имеющим ничего общего с политикой. Но все дело в том, что Грузия продавала соседней стране электроэнергию, которую покупала у Армении.
Таким образом, получается, что Армения невольно помогала Азербайджану преодолеть энергетический кризис, и способствовала таким образом развитию азербайджанской экономики и смягчению многочисленных социальных проблем. Напомним, что в последние годы Грузия покупает у Армении в месяц от 50-и до 120-и миллионов киловатт-час электроэнергии. В феврале американская компания «AES-Тэласи», владеющая энергораспределительными сетями Тбилиси, по какой-то причине решила не продлевать контракт с Арменией и предпочла покупать электроэнергию у России. Однако из-за хищений на территории Грузии значительная часть российской электроэнергии так и не дошла до Тбилиси, в результате чего в большинстве районов грузинской столицы был восстановлен режим веерных отключений электричества. В этих условиях «AES-Тэласи» вынуждена была вновь обратиться за помощью к армянской компании «Армэнерго», которая в срочном порядке восстановила поставки электроэнергии в объеме 60 миллионов киловатт-час и предотвратила углубление кризиса. Заметим, что имея в виду серьезность проблем, с которыми столкнулось соседнее государство, армянская сторона не стала обуславливать поставки немедленной выплатой долгов, накопленных грузинскими энергетиками за прежние годы. (Задолженность достигла почти пяти миллионов долларов.) Да и тарифы министерство энергетики Армении не повышает уже несколько лет, хотя отсутствие реальной альтернативы вполне позволяет диктовать цены. Не желая наживаться на чужой беде «Армэнерго» по-прежнему продает грузинам электричество по цене 2,5 цента за киловатт-час, в то время как армянский потребитель получает тот же киловатт за 4,3 цента.
В Ереване никто и не догадывался о том, что часть поставляемой в Грузию электроэнергии перепродается Азербайджану, также имеющему проблемы в сфере энергетики. Сенсационное известие, свидетельствующее о непорядочности некоторых тбилисских чиновников, конечно может отрицательно сказаться на артнерских отношениях армянских и грузинских энергетиков. Но сам факт того, что в Азербайджан поступает армянская электроэнергия, не вызвал в Армении особого возмущения. Официальный Ереван, в отличие от официального Баку не видит ничего предосудительного во взаимовыгодных торговых и экономических контактах между хозяйствующими субъектами противоборствующих стран. Если Азербайджан так нуждается в электроэнергии, то Армения в общем-то не будет против осуществлять даже прямые поставки. Напомним, что администрации граничащих с Азербайджаном армянских областей не раз давали положительный ответ на просьбы руководителей соседних азербайджанских районов о подаче через государственную границу питьевой и технической воды. И только страх перед бакинским «ястребами» заставлял азербайджанских фермеров отказаться от приобретения воды у Армении, обрекая свой урожай на гибель.
Комплекс побежденного у азербайджанских правителей проявляется в весьма странных формах. Официальная пропаганда объявляет врагами народа предпринимателей, вступающих в контакты с армянскими бизнесменами, или осуществляющих через грузинских посредников поставки в Азербайджан армянских товаров. Несмотря на это на прилавках бакинских магазинов по-прежнему встречаются произведенные в Ереване сигареты, конфеты, обувь, продукты питания. Прокуратура Азербайджана даже провела расследование по поводу этих фактов и установила, что в большинстве случаев товар приобретается на грузинских оптовых рынках. Председатель таможенного комитета Кямаледдин Гейдаров говорит о неспособности своего ведомства бороться с импортом армянской продукции и призывает соотечественников «проявить патриотизм и не покупать товары, произведенные во вражеской стране».
При всем при этом, Азербайджан тайно закупает у Грузии электроэнергию, делая вид, что не догадывается о ее происхождении. Доказать, что в Баку поставлялась именно армянская электроэнергия, конечно невозможно. Но представляется совершенно естественным, что приобретение Азербайджаном электроэнергии у Грузии, приводит к тому, что компания «AES-Тэласи» вынуждена увеличивать объем закупок у Армении, которая является единственным в регионе экспортером электроэнергии. Таким образом, по сути получается, что Азербайджан покупает электроэнергию именно у Армении. Примечательно, что всего пол года назад азербайджанские чиновники категорически отвергали возможность приобретения электроэнергии, произведенной в Армении, даже если ее поставщиком будет российская компания РАО ЕЭС, готовящаяся стать собственником Разданской ТЭС. «В электроэнергии из Раздана мы не нуждаемся. При этом не имеет значения, будет ли ТЭС принадлежать Армении или России»,- заявил тогда советник по энергетическим вопросам министра экономического развития Азербайджана Керим Рамазанов. Его поддержал представитель компании «Азерэнержи» Акшин Кязимзаде, отметивший, что до решения карабахского конфликта Азербайджан не предпримет шагов, которые могут быть выгодны Армении. А министр топлива и энергетики Назим Байрамов заявил о том, что «никакая прибыль не заставит азербайджанцев вступить в партнерские отношения с армянами».
Судя по результатам исследований грузинских парламентариев, все эти демагогические лозунги служат лишь для успокоения местного обывателя, восприимчивого к призывам бакинских «ястребов». Видимо, рациональный подход все-таки убедил азербайджанских правителей в том, что преодолеть кризис без энергетической кооперации с Арменией будет почти невозможно. Известно, что фактическая мощность энергосистемы Азербайджана составляет около трех миллиардов киловатт-час, тогда как реальная потребность в электроэнергии равна четырем миллиардам. Очевидно, что если в Баку когда-нибудь решат довольствоваться собственными энергоресурсами, крах экономики станет совершенно неизбежным. В этом смысле, Азербайджану можно сказать повезло, что Армения, располагающая обширными энергетическими возможностями, не брезгует иметь с ним дело.