23 April 2003 - 00:00 AMT
Այս իմաստով բեկումնային եղավ 2001թ.-ը: Այնուհետեւ զգալի անկում նկատվեց` պայմանավորված սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքներով: Ներկայացվող նյութում կփորձենք թվարկել վերջին տարվա ընթացքում տեղի ունեցած այն իրադարձությունները, որոնք «ՀայԴատի» գաղափարախոսության տարածման տեսանկյունից կարելի է հատկանշական համարել: Ժամանակագրության սկզբունքը տվյալ դեպքում նախընտրելի է աշխարհագրականից: Սկսենք Ամերիկայից, որի դիրքորոշումից շատ բան է կախված:
Ուղիղ մեկ տարի առաջ ԱՄՆ-ի նախագահը 1915 թ.-ի իրադարձությունների տարելիցին նվիրված իր ավանդական դարձած ուղերձում խուսափեց օգտագործել «Ցեղասպանություն» բառը` բավարարվելով ` «սարսափելի ողբերգություն» բառակապակցությամբ: «Այդ սարսափելի սպանություններն իրենց հետքն են թողել, որոնք մինչ օրս ցավ են պատճառում Հայաստանում, Թուրքիայում եւ ողջ աշխարհում բնակվող մարդկանց»: Այսօրինակ անորոշ արտահայտությունը չէր կարող բավարարել ամերիկահայերին, որոց Բուշ-կրտսերը ընտրություններից առաջ խոստացել էր ընդունել Ցեղասպանության փաստը: Այս անգամ հայերի կոտորածները ձեւակերպող արտահայտությունը նախագահը ստիպված եղավ ընտրել կոնգրեսականների աննախադեպ ճնշումների տակ, որոնք Բուշից պահանջում էին կատարել նախընտրական խոստումը: Ներկայացուցիչների պալատի 167 անդամ ստորագրել էր Բուշին ուղղված նամակ, որտեղ կոչ էր արված ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում օգտագործել «Ցեղասպանություն» տերմինը: Նշենք, որ իրերն իրենց անուններով կոչելու պահանջող օրենսդիրների ցուցակն այս տարի ավելացել է հինգ նոր անունով:
Խորհրդարանականները նույնպես ձեռքները ծալած չեն նստում: Ապրիլի սկզբին կոնգրեսականներ Ջորջ Ռադանովիչը եւ Ադամ Շիվը գործընկերների քննարկմանը ներկայացրին օրինագծի մի նախագիծ, որում քննադատվում է 20-րդ դարում տեղի ունեցած ցեղասպանությունները` հայերի Ցեղասպանությունը, Կամբոջիայի եւ Ռուանդայի կոտորածները, ինչպես նաեւ` հոլոքոստը: Չնայած օրինագիծը Թուրքիայի հանդեպ ուղղակի մեղադրանք չի պարունակում, այնուհանդերձ Անկարայում գիտակցում են, որ նման փաստաթղթի ընդունումը կնշանակի հայերի Ցեղասպանության փաստի ընդունում` իրենից բխող բոլոր հետեւանքներով: Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում կոնգրեսում, ըստ էության, մի փորձ է նոր ճանապարհով ուղերձում մտցնել «հայկական բանաձեւի» վերափոխված տարբերակը, որը 2000 թ.-ին խոսնակի պահանջով դուրս հանվեց Ներկայացուցիչների պալատի օրակարգից : Այսօր թուրքական լոբբիի համար առավել դժվար է հակազդել կոնգրեսի «հայկական խմբին», քանի որ հայամետ օրենսդիրների թիվը հասել է 123-ի:
Հայկական լոբբիստները շարունակում են նպատակաուղղված աշխատել ոչ միայն Վաշինգտոնում, այլեւ` բոլոր նահանգներում: Արդեն 31 նահանգների օրենսդիր մարմիններ ճանաչել են հայերի ցեղասպանությունը: Իսկ Կալիֆորնիայում նույնիսկ ընդունվել է օրենք, որի համաձայն նահանգի ողջ տարածքում ապրիլի 24-ը նշվում է որպես Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Հատկանշական է, որ այս օրենքն արժանացել է ԱՄՆ-ի Սենատի հավանությանը:
Միացյալ նահանգների հարեւան Կանադայում Ցեղասպանությունը ընդունել եւ դատապարտել է խորհրդարանի Վերին պալատը: Նույնը կարելի է ասել նաեւ շվեյցարական խորհրդարանականների մասին: Հիշեցնենք, որ շվեյցարական խորհրդարանի 120 անդամներից 115-ը ստորագրել են հայերի Ցեղասպանությունն ամրագրող օրինագծին հավանություն տվող փաստաթուղթը: Հույսեր է ներշնչում նաեւ Ուելսի Ազգային ժողովի որոշումը, որը դատապարտում է հայերի ցեղասպանությունը եւ պաշտոնական Լոնդոնին կոչ է անում իր վերաբերմունքը դրսեւորել այդ ողբերգության նկատմամբ: Եվրոպայի Հայկական ազգային կոմիտեն շարունակում է աշխատանքներ տանել եվրոպական գրեթե բոլոր պետությունների խորհրդարանականների հետ: Հին Աշխարհի երկրներից Ցեղասպանության փաստն արդեն ճանաչել են Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Շվեդիայի, Բելգիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Վատիկանի օրենսդիր մարմինները: 14 երկիր դատապարտել է Օսմանյան Թուրքիային սարսափելի ոճրագործության իրականացման համար:
Ակնհայտ է նաեւ միջազգային կազմակերպությունների հետաքրքրությունը 1915 թ.-ի իրադարձությունների հանդեպ: Մեկ տարի առաջ Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց հայերի ցեղասպանության մասին հերթական բանաձեւը: Այդ անգամ եվրոպական օրենսդիրները պահանջեցին, որ Ցեղասպանության ընդունումը դառնա Թուրքիային Եվրամիության կազմում ընգրկելու պարտադիր պայմաններից մեկը: Կարեւոր նշանակություն ունի նաեւ փետրվարին ընդունված Արդարադատության միջազգային կենտրոնի վճիռը, որը հաստատում է, որ « Օսմանյան Թուրքիայում 1.5 միլիոն հայերի սպանությունը համընկնում է ցեղասպանության միջազգային սահմանմանը»: Հատկանշական է նաեւ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական Ասամբլեայի նախագահ Ռաֆաել Էստրելլի Երեւանում արված հայտարարությունը. «1915թ.-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած իրադարձությունները պետք է որակել որպես Ցեղասպանություն»,- այս կարծիքին է Հյուսիսատլանտյան միության քաղաքական կառույցի ղեկավարը:
Իսկ հայերի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ձեռքբերումների ցուցակն ավարտելով` պետք է հիշատակել նաեւ թուրքական «Ընդդեմ Ցեղասպանության միություն» կազմակերպության արդյունավետ աշխատանքը: Արդեն ավանդույթ է դարձել, որ այս կազմակերպության ղեկավար Ալի Էրթեմը Ցեղասպանության տարելիցը նշում է Երեւանում: Էրթեմի եւ կազմակերպության հարյուրավոր թուրք անդամների գործունեությունը հավաստում է, որ հեռու չէ այն օրը, երբ թուրք հանրությունը կընդունի ցեղասպանությունը եւ կմեղանչի հայերի դեմ:

23 April 2003 - 00:00 AMT
Годом прорыва в этом смысле стал 2001-й. Далее наметился определенный спад, обусловленный последствиями терракта 11 сентября. Ниже мы попытаемся перечислить произошедшие за последний год события, которые можно считать примечательными в плане их значения для продвижения идей «Айдата» («Армянского суда»). Принципу хронологии в данном случае предпочтительнее принцип географии. Начнем с Америки, от позиции которой слишком многое зависит.
Ровно год назад в своем традиционном обращении к народу, посвященном годовщине событий 1915-го года, президент США избежал слова «геноцид», довольствуясь словосочетанием «ужасная трагедия». «Эти ужасные убийства оставили раны, которые до сих пор причиняют боль людям в Армении, Турции и во всем мире». Столь неопределенная фраза, произнесенная Джорджем Бушем, не могла удовлетворить американских армян, которым перед выборами Буш-младший обещал признать факт геноцида. На этот раз формулировку для определения резни армян президенту пришлось выбирать в условиях беспрецедентного давления со стороны конгрессменов, настаивающих на выполнении им своего предвыборного обещания. 167 членов Палаты представителей подписали адресованное Бушу письмо, содержащее призывом использовать 24 апреля в своем ежегодном обращении термин «геноцид». Отметим, что в этом году список законодателей, требующих назвать вещи своими именами, пополнился пятью новыми именами.
Сами парламентарии тоже не сидят, сложа руки. В начале апреля конгрессмены Джордж Раданович и Адам Шиф представили на обсуждение коллег законопроект, в котором осуждаются геноциды, имевшие место в ХХ веке – геноцид армян, резня в Камбодже и Руанде, а также холокост. Хотя законопроект не содержит прямого обвинения в адрес Турции, в Анкаре осознают, что принятие подобного документа будет означать признание факта геноцида армян со всеми вытекающими обстоятельствами. То, что сейчас происходит в конгрессе, по сути, попытка обходным путем ввести в обращение видоизмененный вариант той самой «армянской резолюции», которая была исключена из повестки дня Палаты представителей в 2000-м году по настоянию спикера. Сегодня турецкому лобби противостоять «армянской группе» конгресса еще сложнее, так как число проармянски настроенных законодателей достигло уже 123-х. Напомним, что в ходе состоявшихся летом промежуточных выборов победил 141 из 149 поддержанных армянской общиной кандидатов в Сенат и Палату представителей.
Армянские лоббисты продолжают усиленно работать не только в Вашингтоне, но и в штатах. Уже в 31 штате на уровне законодательных органов признан факт геноцида армян. А в Калифорнии даже принят закон, в соответствии с которым 24-го апреля на всей территории штата будет отмечаться как день памяти жертв геноцида. Примечательно, что этот закон получил одобрение Сената США.
В соседней с Соединенными Штатами Канаде факт геноцида признала и осудила верхняя палата парламента. И хотя документ пока не дошел до палаты общин, можно рассчитывать на повторное обсуждение вопроса канадскими законодателями. То же самое можно сказать и о швейцарских парламентариях. Напомним, что 115 из 200 членов швейцарского парламента подписались под документом, в котором выражалась поддержка законопроекту, предусматривающему признание геноцида армян. Вселяет надежды и решение Национального собрание Уэльса, осудившего армянский геноцид и призвавшего официальный Лондон выразить свое отношение к этой трагедии. Армянский национальный комитет Европы продолжает вести работу с парламентариями почти всех европейских государств. Из стран Старого света факт геноцида уже признали законодательные органы России, Франции, Италии, Швеции, Бельгии, Греции, Кипра, Ватикана. Всего 14 стран осудили правительство Османской Турции, учинившее чудовищное преступление.
Очевиден интерес к событиям 1915-го года со стороны международных организаций. Год назад Европарламент принял очередную резолюцию о геноциде армян. На этот раз европейские законодатели потребовали, чтобы признание факта геноцида стало одним из обязательных условий приятия Турции в Евросоюз. Важное значение имеет оглашенный в феврале вердикт Международного Центра переходного правосудия, который подтверждает, что «массовое убийство полутора миллиона армян в Османской Турции подпадает под международное определения геноцида». Примечательно и заявление председателя Парламентской Ассамблеи НАТО Рафаэля Эстреллы, сделанное им в Ереване. «События, имевшие место в 1915-м году в Турции, следует квалифицировать как геноцид»,- считает глава политической структуры Североатлантического союза.
Ну а закончить список достижений в деле международного признания геноцида армян хочется напоминанием о продуктивной деятельности турецкой организации «Союз против геноцида», проповедующей в странах Центральной Европы важность осуждения палачей, правивших Османской империей в годы первой мировой войны. Уже стало традицией то, что глава этой организации Али Эртем отмечает годовщину великой трагедии в Ереване вместе с потомками тех, кто стал жертвой кровавых событий начала прошлого века. Деятельность Эртема и сотен состоящих в его организации турок убеждает в том, что не далек тот день, когда турецкая общественность признает факт геноцида и покается перед армянами.