28 April 2003 - 00:00 AMT
Սակայն վրացական խորհրդարանականներն, այնուամենայնիվ, հասցրին արձագանքել Ախալքալաքի պատգամավորի կոչին: Ճիշտ է, խորհրդարանի խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն իրեն թույլ տվեց մի փոքր խմբագրել գործընկերոջ առաջարկը: Նա պնդեց, որ ոչ միայն հարգեն հայերի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այլեւ նրանց, ովքեր նահատակվել են վերջին 100 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած միջէթնիկական հակամարտությունների ժամանակ` հայեր, վրացիներ, ադրբեջանցիներ, աբխազներ, օսեթներ: «Այս օրը ողբերգական է հայ ժողովրդի համար: Դժբախտաբար, այդ փաստից հետո էլ աշխարհում նմանատիպ իրողություններ են տեղի ունեցել, որոնց արդյունքում կյանքից զրկվել են խաղաղ բնակիչները»,-ասաց Բուրջունաձեն:
Այս անորոշ ձեւակերպումն ինքնատիպորեն են մեկնաբանում ադրբեջանցիները: Օրինակ, ադրբեջանաբնակ Մարնեուլի շրջանի պատգամավոր Զումրուդու Գուրբանլին հայտարարել է, որ «Կովկասում տեղի ունեցած հակամարտությունների զոհերի հիշատակի հարգումը հայերի Ցեղասպանության օրը ապացուցում է, որ վրացական խորհրդարանը դե-ֆակտո ընդունում է Ցեղասպանությունը»: Ի դեպ, Գուրբանլին խուլիգանական պահվածքի կազմակերպիչներից մեկն էր: Ահա, նա ինչպես է ներկայացնում պատահարը Բաքվում հրատարակվող «Էխո» թերթի լրագրողին. «Բնականաբար ադրբեջանցի խորհրդարանականները սկսեցին բարաձայն առարկել Մովսիսյանին: Երբ մոտ 30 րոպե մենք չհեռացանք բարձրախոսից եւ ոչ մեկին հնարավորություն չտվեցինք ելույթ ունենալ, Բուրջանաձեն իջավ եւ խնդրեց չխանգարել նիստի աշխատանքները… Խոսնակը ձայն տվեց Խիդայաթ Հուսեյնովին: Սակայն մենք խնդրեցինք արտահայտվելու հնարավորություն տալ մեր մի քանի պատգամավորներին: Մենք չբավարարվեցինք Բուրջանաձեի բացատրություններով եւ հայտարարեցինք, որ նա վարում է բաց հայամետ քաղաքականություն»:
Ինչպե՞ս է դրսեւորվում Նինո Բուրջանաձեի «հայամետ քաղաքականությունը: Թվարկելով նրա թույլ տված «հանցագործությունները»` այդ նույն «Էխո» թերթը հիշեցնում է, որ «խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում առաջին իր այցը նա Երեւանում է անցկացրել եւ հենց նա է առաջարկել Հայաստանին ներգրավել ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագրում»: Սրանից միանշանակ եզրահանգում է բխում. ուրեմն Նինո Բուրջանաձեն հայ է: «Զուրաբ Ժվանիան, Միխայիլ Սահակաշվիլին եւ, չնայած բազաթիվ ժխտումներին, նաեւ Բուրջանաձեն ունեն հայկական արմատներ»,- գրում է թերթը` ենթադրելով, որ վրացական քաղաքական գործիչներին մերկացնում է հնարավոր ամենասարսափելի մեղքերում: Չնայած խոսնակը խուլիգանների ճնշման տակ խախտեց նիստի օրակարգը եւ նրանցից երեքին ձայնի իրավունք տվեց, ադրբեջանցիները շարունակեցին իրենց դեմարշը եւ օրվա վերջում մամլո-ասուլիս հրավիրեցին: Լրագրողներին նրանք իրենց զայրույթը հայտնեցին Նինո Բուրանաձեի գործողությունների հանդեպ, որն իբրեւ թե հայ պատգամավորների հետ միասին նախապես պլանավորել էր նիստի ընթացքը: «Ոչ միայն հայերի, այլեւ Կովկասում զոհվածների հիշատակը հարգելու նրա առաջարկը նախապես մտածված էր»,- հայտարարել է ադրբեջանցի Ռամիզ Բեքիրովը, ենթադրելով, որ խոսնակի ջանքերով հայերը հասան իրենց նպատակին: «Մենք բողոքում ենք Բուրջանաձեի եւ Ժվենիայի ու Սահակաշվիլու ղեկավարծ Դեմոկրատական թեւի վարած քաղաքականության դեմ: Բուրջանաձեի հետ միասին, արտասահմանյան հայկական լոբբիի եւ ռուսամետ ուժերի աջակցությամբ նրանք փորձում են վրացական խորհրդարան բերել հայամետ քաղաքականությունը»,-հայտարարել է օրենսդիրը: (Նկատենք, որ հիշատակված գործիչները ներկայացնում են հակադիր քաղաքական ճամբարներ: Տարօրինակ կլիներ, եթե իրականում նրանք միասնական քաղաքականություն տանեին):
Վրաստանի խորհրդարանի վրա արտաքին ուժերի ազդեցությամբ անհանգստացած ադրբեջանցին թբիլիսյան լրագրողներին իհարկե չպատմեց, որ մամլո-ասուլիսից առաջ ինքը հանդիպել է Թբիլիսիում Թուրքայի դեսպանի հետ եւ նրանից ստացել է հետագա գործողությունների կատարման հրահանգը: Իսկ Բաքվի լրագրողներից պարոն Բեքիրովն այդ փաստը չի թաքցրել. « Նիստի ընդմիջմանը ադրբեջանցի պատգամավորները հրավիրվեցին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանատուն: Դիվանագետները պատգամավորներին շնորհակալություն հայտնեցին ակտիվ գործունեության համար»,- գրում է «Էխոն»: Նշենք, որ մինչ ադրբեջանցիները բանակցություններ էին վարում թուրք դեսպանի հետ, Նինո Բուրջանաձեն սպասում էր նրանց իր աշխատասենյակում: Ի դեպ, այդպես էլ նրանք չեկան: Պարոններ Բեկիրովը, Հուսեյնովը, Սուլեյմանովը եւ Գուրբանլին օտարերկրյա դիվանագետի հանդիպումը նախընտրեցին իրենց երկրի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի հետ զրույցից: Այս դեպքում, վրացական խորհրդարանում տեղի ունեցած իրադարձություններում «արտաքին ուժերի ազդեցության» մասին խոսելը նոր իմաստ է ձեռք բերում:

Но грузинские парламентарии все-таки успели отреагировать на призыв депутата от Ахалкалаки. Правда, спикер парламента Нино Бурджанадзе позволила себе несколько откорректировать предложение коллеги. Она настояла на том, чтобы почтить память не только жертв геноцида армян, но и всех тех, кто погиб в результате межэтнических конфликтов за последние сто лет – армян, грузин, азербайджанцев, абхазцев, осетин. «Сегодняшний день трагичен в жизни и истории армянского народа. К сожалению, после этой трагедии в мире произошли многочисленные подобные факты, в результате которых лишились жизни мирные люди»,- сказала Бурджанадзе.
Эта туманная формулировка своеобразно трактуется азербайджанцами. К примеру, депутат от азербайджанонаселенного Марнеульского района Зумруду Гурбанлы заявил, что «почтение памяти жертв всех конфликтов на Кавказе в день геноцида армян доказывает, что грузинский парламент де-факто признает геноцид». Кстати, Гурбанлы был одним из зачинщиков хулиганской акции. Вот что он сам рассказывает об инциденте корреспонденту издающейся в Баку газеты «Эхо»: «Разумеется, депутаты-азербайджанцы начали громко возражать Мовсисяну. После того, как мы приблизительно 30 минут не отходили от микрофона и не давали возможности выступить кому-либо, Бурджанадзе спустилась и попросила нас не мешать работе сессии… Спикер предоставила слово Хидаяту Гусейнову. Но мы попросили дать возможность выступить еще нескольким нашим депутатам. Мы не удовлетворились разъяснениями Бурджанадзе и заявили, что она ведет открытую проармянскую политику».
В чем же выражается «проармянская политика» Нино Бурджанадзе? Перечисляя допущенные ею «преступления» все та же газета «Эхо» напоминает, что «первый свой визит в качестве спикера парламента она совершила в Ереван и она же предложила включить Армению в программу ТРАСЕКА». Вывод из этого следует однозначный – стало быть Нино Бурджанадзе – армянка. «Зураб Жвания, Михаил Саакашвили и, несмотря на многочисленные отрицания, Бурджанадзе имеют глубокие армянские корни», пишет газета, полагая, что уличает ведущих грузинских политиков в самом страшном из всех возможных грехов. Несмотря на то, что вопреки регламенту спикер парламента все-таки уступила грубому давлению хулиганов и троим (!) из них дала слово для выступления, азербайджанцы продолжили свои демарши и в конце дня созвали пресс-конференцию. Журналистам они поведали о своем возмущении действиями Нино Бурджанадзе, которая, якобы, вместе с армянскими депутатами заблаговременно спланировала ход заседания. «Ее предложение почтить память не только армян, но и всех погибших на Кавказе, было продумано заранее»,- заявил депутат-азербайджанец Рамиз Бекиров, полагающий, что цель армян благодаря усилиям спикера была достигнута. «Мы протестуем против политики проводимой Бурджанадзе и Демократическим блоком, возглавляемым Жвания и Саакашвили. В тандеме с Бурджанадзе они при поддержке армянского лобби из-за рубежа и пророссийских сил пытались протащить проармянскую политику в грузинский парламент»,- заявил законодатель. (Заметим, что упомянутые деятели представляют полярно противоположные политические лагеря. Было бы очень странно, если б они действительно проводили общую политику.)
Азербайджанец, беспокоящийся о воздействии внешних сил на парламент Грузии, конечно же не рассказал тбилисским журналистам о том, что накануне пресс-конференции он встречался с послом Турции и получал от него указания о дальнейших действиях. А вот от бакинских газетчиков этот факт господин Бекиров скрывать не стал. «В перерыве сессии азербайджанские депутаты были приглашены в посольство Турции в Тбилиси. Дипломаты поблагодарили депутатов за активную деятельность…»,- пишет «Эхо». Заметим, что пока азербайджанцы вели переговоры с турецким послом, Нино Бурджанадзе ждала их в своем кабинете. Кстати, так и не дождалась. Господа Бекиров, Гусейнов, Сулейманов и Гурбанлы предпочли беседе с главой законодательной власти своей страны встречу с иностранными дипломатами – заказчиками осуществленной ими хулиганской акции. На этом фоне слова о «воздействии внешних сил» на процессы, происходящие в грузинском парламенте, приобретают новый смысл.