Հատկանշական է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայություններն այս քարոզչական քայլը նախաձեռնել էին միջազգային աշխատանքային խմբի անդամների Ստեփանակերտ այցելելու օրը, որտեղ նրանք հանդիպել էին ԼՂՀ-ի արտաքին գործերի նախարարի եւ պետական այլ կառույցների ղեկավարների հետ: Նկատենք, որ Ալբերտ Ոսկանյանը նախկինում մեկ անգամ չէ, որ այցելել էր Բաքու` որպես ռազմագերիներին փնտրելու հանձնաժողովի ներկայացուցիչ, մասնակցել էր պաշտոնական անձանց հետ հանդիպումներին, եւ ոչ ոք նրան դժգոհություն չէր ներկայացրել: Ի դեպ, այդ հանգամանքին ուշադրություն էին դարձրել Բաքվի գրեթե բոլոր թերթերը: Իրենց գործընկերոջ հանդեպ կեղտոտ հարձակումները դատապարտել են Միջազգային աշխատանքային խմբի համանախագահներ Բերնհարդ Կլազեն, Սվետլանա Գանուշկինան, Պաաթ Զաքրեիշվիլին, որոնք հատուկ Բաքու են ժամանել իրենց բողոքն արտահայտելու համար: Նրանց ընդունած հայտարարության մեջ անհանգստության առիթ է դարձել Ոսկանյանի դեմ Ադրբեջանի սկսած քարոզարշավը:
Աշխատանքային խմբի համանախագահները ծանոթացել են ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների տրամադրած նյութերին, որոնք, իբրեւ թե, վկայում են ադրբեջանցի գերինների հանդեպ ղարաբաղյան իրավապաշտպանի կոպիտ վերաբերմունքի մասին: (Խոսքը 1992թ.-ից մինչեւ 94թ.-ի մասին է, երբ Ոսկանյանը ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով ԼՂՀ Պետական հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալն էր): Ուսումնասիրելով փաստաթղթերը` Կլազենը, Գանուշկինան եւ Զաքրեիշվիլին հանգել են միանշանակ եզրակացության, որ առաջադրված մեղադրանքներն անհիմն են: Նրանք նշել են, որ ենթադրվող խոշտանգումների մասին բոլոր վկայություններն ունեն «երկրորդական բնույթ եւ հիմնված են երրորդ անձանց պատմությունների վրա միայն»: Այդիսկ պատճառով նրանց ցուցմունքները չեն կարող հիմք դառնալ Ոսկանյանին հակաիրավական գործողություններին մասնակցելու մեջ մեղադրելու համար:
«Ալբերտ Ոսկանյանին աշխատանքի ընդունելիս` Միջազգային աշխատանքային խումբը հաշվի է առել նրա հետ անձամբ շփումների հինգ տարվա փորձը, գերության մեջ գտնվելու եւ գերությունից հետո զինվորների տրված դրական գնահատականները, ինչպես նաեւ` Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության` նրա հետ աշխատելու պատրաստակամությունը: Երբ մենք Ադրբեջանի ԱԱՆ-ին հայտնեցինք Ոսկանյանի հետ համագործակցելու մեր որոշման մասին, ի պատասխան ասվեց, որ նա հենց այն մարդն է, որի օրոք ադրբեջանական գերիների վիճակը բավարար էր»,- ասված է համանախագահների հայտարարության մեջ: Ղարաբաղյան իրավապաշտպանի հետ համագործակցության փուլը նրանք «բավականին արդյունավետ են» անվանել: Միջազգային աշխատանքային խմբի ղեկավարները հիշեցնում են, որ « Ալբերտ Ոսկանյանը որպես ՄԱԽ-ի աշխատակից երկու անգամ այցելել է Բաքու եւ համագործակցել է ռազմագերիների եւ պատանդների փնտրման Ադրբեջանի պետական հանձնաժողովի աշխատակիցների հետ»: «Միթե՞ հանցագործություն կատարած մարդը կգար այստեղ»,- հարցնում են համանախագահները:
Սվետլանա Գանուշկինան իր զայրույթն է հայտնել այն առթիվ, որ Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններն առանց հետաքննության եւ դատի Ոսկանյանին հանցագործ անվանելով, նրա լուսանկարը հրապարակել են թերթերում: « Այս հանգամանքը Ոսկանյանի համար բավականին մեծ վտանգ է ներկայացնում: Նրա արտաքինը տեսնելով` արմատական տրամադրված մարդիկ կարող են ճանաչել նրան եւ ինքնադատաստան անել»,- ասել է ռուսական հայտնի իրավապաշտպանը: Միեւնույն ժամանակ, Գանուշկինան հիշեցրել է, որ «միայն դատարանն իրավունք ունի մարդուն հանցագործ ճանաչել, եւ յուրաքանչյուր արտադատարանական մեղադրանք խախտում է անմեղության կանխավարկածը»: Ղարաբաղյան իրավապաշտպանի դեմ սկսած Ադրբեջանի քարոզարշավի խիստ անցանկալի հետեւանքների մասին ակնարկելով` համանախագհներն այդ երկրի ղեկավարությանը տեղեկացրել են, որ «Միջազգային աշխատանքային խումբը մտադիր չէ հրաժարվել Ալբերտ Ոսկանյանի հետ համագործակցությունից»: «Մեզ համար առավել կարեւոր են անհայտ կորածներին փնտրելը եւ գերիների ազատումը, քան` քարոզչությունը»,- հայտարարել են Բերնհարդ Կլազեն, Սվետլանա Գանուշկինան եւ Պաաթա Զաքրեիշվիլին:

Примечательно, что этот пропагандистский шаг азербайджанские спецслужбы предприняли в день приезда членов Международной рабочей группы в Степанакерт, где они встречались с министром иностранных дел НКР и руководителями других государственных структур. Заметим, что ранее Альберт Восканян не раз посещал Баку в качестве представителя комиссии по поиску военнопленных, участвовал во встречах с официальными лицами, и никто ему претензий не предъявлял. На это обстоятельство, кстати, обратили внимание почти все бакинские газеты. Грязные нападки на своего коллегу осудили сопредседатели Международной рабочей группы Бернхард Клазен, Светлана Ганнушкина и Паата Закареишвили, специально прибывшие в Баку для выражения протеста. В принятом ими заявлении говорится об обеспокоенности по поводу кампании, начатой в Азербайджане против Восканяна.
Сопредседатели группы ознакомились с предоставленными азербайджанскими спецслужбами материалами, которые, якобы, свидетельствуют о жестоком обращении карабахского правозащитника с пленными азербайджанцами. (Речь идет о периоде с 1992-го по 94-ый годы, когда Восканян был заместителем руководителя Государственной комиссии НКР по вопросам военнопленных, без вести пропавших и заложников.) Клазен, Ганнушкина и Закареишвили изучив материалы пришли к однозначному заключению о безосновательности выдвинутых обвинений. Они отметили, что все приведенные свидетельства о якобы имевших место пытках имеют «вторичный характер и основываются на рассказах третьих лиц, лично не являвшихся свидетелями». Посему, их показания не могут служить основанием для выводов о причастности Восканяна к противоправным действиям.
«Принимая Альберта Восканяна на работу, Международная рабочая группа исходила из пятилетнего опыта личного общения с ним, положительных отзывов военнопленных во время и после пленения, а также готовности МНБ Азербайджана работать с ним. Когда мы сообщили МНБ Азербайджана о своем решении сотрудничать с Восканяном, в ответ услышали, что он тот человек, при котором положение пленных азербайджанских солдат было удовлетворительным»,- говорится в заявлении сопредседателей. Период сотрудничества с карабахским правозащитником они назвали «очень эффективным». По их словам, за это время «в Карабахе наладился поиск без вести пропавших и захоронений погибших, благодаря усилиям Восканяна две азербайджанские семьи получили прах своих близких». Руководители Международной рабочей группы напоминают, что «Альберт Восканян дважды как сотрудник МРГ бывал в Баку и работал с сотрудниками Госкомиссии Азербайджана по пленным и заложникам, с которыми легко находил общий язык». «Неужели же человек, осознающий за собой какие-то преступления, приехал бы сюда?»,- задаются вопросом сопредседатели.
Светлана Гунушкина выразила возмущение по поводу того, что спецслужбы Азербайджана, без суда и следствия провозгласив Восканяна преступником, опубликовали в газетах его фотографию. «Это обстоятельство представляет опасность для Восканяна. Зная его облик, радикально настроенные люди могут опознать его и учинить самосуд»,- говорит известный российский правозащитник. Между тем, Ганушкина напоминает, что «только суд может объявить человека преступником и всякое внесудебное обвинение нарушает презумпцию невиновности». Намекнув о крайне нежелательных для Азербайджана последствиях начатой им кампании против карабахского правозащитника, сопредседатели уведомили власти этой страны о том, что «Международная рабочая группа не намерена отказываться от сотрудничества с Альбертом Восканяном». «Поиск без вести пропавших и освобождение пленных для нас важнее, чем пропаганда»,- заявили Бернхард Клазен, Светлана Ганнушкина и Паата Закареишвили.