30 May 2003 - 00:00 AMT
Պաշտոնական անձինք առայժմ հերքում են այս տեղեկատվությունը: Սակայն նախագահի շրջապատի տեղեկացված աղբյուրները հավաստում են, որ այս հարցի վերաբերյալ սկզբունքային որոշումն արդեն ընդունվել է: Բաքվի թերթերից ստացվող տեղեկությունների համաձայն, իշխանամետ եւ վերահսկվող զլմ-ներին հանձնարարվել է քարոզարշավը շարունակել նույն հունով. «Հեյդար Ալիեւը մեր միակ առաջնորդն է, իսկ Իլհամ Ալիեւը` նրա միակ հետնորդը»: Շատ նման է Հյուսիսային Կորեայում ստեղծված իրավիճակին: Իշխող դինաստիայի հիմնադիր Կիմ Իր Սենը Հզոր Առաջնորդն էր, իսկ Կիմ Չեն Իրը` սոսկ Սիրելի Ընկեր: Ժամանակի ընթացքում Սիրելի Ընկերը դարձավ Հզոր Առաջնորդը…
Ալիեւ-կրտսերի պաշտոնական առաջադրումը տեղի կունենա իշխող կուսակցության նիստում, որը կգումարվի խորհրդարանի կողմից ընտրական օրենսգրքի վավերացումից անմիջապես հետո: Բաքվի «Զերկալո» թերթի համաձայն, «նիստի ժամանակ պետության ղեկավարը, շնորհակալություն հայտնելով իր կուսակիցներին բարձր պատվին արժանացնելու համար, կհրաժարվի նախագահի թեկնածությունից: Նիստին նա կառաջարկի նոր թեկնածու ընտրել»: Մամուլում հայտնված տեղեկությունների համաձայն, Հեյդար Ալիեւն ինքը չի հայտարարի իր հետնորդի անունը, այդ առաքելությունը կվստահի պատվիրակներին, որոնք պետք է հիշեն կուսակցության երկրորդ նիստի որոշումը, որով Իլհամ Ալիեւը հայտարարվել էր ներկա առաջնորդի հետնորդը: Մեկ տարի առաջ նիստի պատվիրակները միասնականորեն բարձրագոչում էին. «Կեցցե Իլհամ Ալիեւը` Ադրբեջանի ապագան», «Կեցցե Հեյդար Ալիեւի այլընտրանք չունեցող հետնորդը»:
Բացառված չէ, որ ընտրությունների նախօրեին «այլընտրանք չունեցող հետնորդը» նշանակվի վարչապետ: Բաքվի քաղաքագետները վաղուց են խուսում իշխանության փոխանցման «ելցինյան» սցենարի մասին: Հնարավոր է, որ մինչ ընտրությունները Հեյդար Ալիեւը հրաժարական կտա` որդուն նախապես նշանակելով վարչապետ եւ օրինականորեն կփոխանցի նրան իշխանությունը: Այս սցենարը Իլհամին թույլ կտա թեկնածությունն առաջադրել որպես երկրի փաստացի ղեկավար: Այսօր աշխարհում ղեկավարում են իշխանությունը ժառանագաբար ստացած երկու հայտնի նախագահ: Եվ Կիմ Չեն Իրի, եւ Բաշար Ասադի դեպքում էլ գործում է Արեւմուտքի կողմից անընդունելի վարչակարգը: Ալիեւ-կրտսերի վարչակարգը տրամաբանորեն չի կարող բացառություն դառնալ: Օրերս ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի հետ սերտ կապեր ունեցող քաղաքագետ Պոլ Գոբլն, որին համարում են ղարաբաղյան հակամարտության մեծ մասնագետ, Ադրբեջանի համար կանխատեսել է այն տխուր հետեւանքները, որոնք կարող են առաջանալ նեոմիապետական սցենարի իրականացման դեպքում: «Պատմությունն ապացուցում է, որ ոչ միապետական կարգերի դեպքում իշխանությունը հորից որդուն փոխանցելու փորձերը դրական արդյունք չեն տվել: Նման փորձերը կհանդիպեն լուրջ հակազդեցությունների»- նշել է Գոբլը: Նրա խոսքերով, մրցասպարեզից Հեյդար Ալիեւի հեռանալուց հետո Ադրբեջանի քաղաքական կայունությունը կխաթարվի: Կանխատեսման համաձայն, անկայունությունը կառաջանա «արտաքին ուժերի միջամտությունից» եւ «երկրի հյուսիսի եւ հարավի ազգային փոքրամասնությունների ակտիվացումից»:
Նման հեռանկարը ապագա նախագահ Իլհամ Ալիեւի մոտ կարող է նոր պատերազմ սկսելու գայթակղությունն առաջացնել, որպեսզի ուշադրությունը շեղի ստեղծված խնդիրներից: «Գահի ժառանգորդը» դեռեւս հունվարին հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը պետք է պատրաստ լինի ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով», քանի որ «Արեւմուտքի որոշ ուժեր ճնշում են գործադրում պաշտոնական Բաքվի վրա` ստիպելով Ադրբեջանին ընդունել ստորացուցիչ խաղաղություն»: Այսօր Արեւմուտքը պետք է գիտակցի, որ բոլոր գործընթացները տանում են Կովկասում նոր Հյուսիասային Կորեայի ստեղծմանը: Անկանխատեսելի եւ ագրեսիվ…

Официальные лица эту информацию пока опровергают. Но информированные источники в окружении президента утверждают, что принципиальное решение по этому поводу уже принято. По сведениям, поступающим в бакинскую прессу по независимым каналам, проправительственным и подконтрольным средствам массовой информации поручено продолжать пропаганду в прежнем русле: «Гейдар Алиев – наш единственный лидер, а Ильхам Алиев – его преемник». Очень похоже на то, как было в северной Корее при основателе правящей династии – Ким Ир Сен – Великий Вождь, а Ким Чен Ир – всего лишь – Дорогой Товарищ. Со временем Дорогой Товарищ сам превратился в Великого Вождя…
Официальное выдвижение Алиева-младшего состоится на съезде правящей партии, который будет созван сразу после принятия парламентом избирательного кодекса. По сведениям бакинской газеты «Зеркало», «на съезде глава государства поблагодарив своих соратников по партии за высокую честь, откажется баллотироваться в президенты. Он предложит съезду определиться с новым кандидатом в президенты.» По просочившимся в прессу сведениям, Гейдар Алиев сам назовет имя своего преемника, доверит эту миссию делегатам, которые должны будут вспомнить про решение второго съезда партии, которым Ильхам Алиев был провозглашен преемником нынешнего лидера. Год назад делегаты съезда дружно скандировали: «Да здравствует Ильхам Алиев – будущее Азербайджана!», «Да здравствует безальтернативный преемник Гейдара Алиева!».
Не исключено, что накануне выборов «безальтернативный преемник» будет назначен премьером. Бакинские политологи давно говорят о реальности «ельцинского» сценария передачи власти. Вполне возможно, что Гейдар Алиев еще до выборов подаст в отставку, предварительно назначив сына премьер-министром и законным путем передав ему власть. Этот сценарий позволит Ильхаму баллотироваться уже фактическим являясь главой государства. Сейчас в мире правит два известных президента, получивших власть по наследству. И в случае с Ким Чен Иром и в случае с Башаром Асадом мы имеем дело с режимом, который не воспринимается западным миром. Режим Алиева-младшего по логике не должен стать исключением. На днях тесно связанный с Госдепартаментом США политолог Пол Гобл, которого принято считать большим специалистом по карабахскому конфликту, предрек Азербайджану печальные последствия в случае, если будет реализован неомонархический сценарий. «История доказывает, что вне монархий попытки передать власть от отца к сыну не давали хороших результатов. Такие попытки натолкнутся на сильное противодействие»,- отметил Гобл. По его словам, после ухода Гейдара Алиева с арены политическая стабильность в Азербайджане будет нарушена. Согласно прогнозу, дестабилизация произойдет «из-за вмешательства внешних сил», и «активизации этнических меньшинств на севере и юге страны».
Подобная перспектива может возбудить у будущего президента Ильхама Алиева соблазн начать новую войну, дабы отвлечь внимание от возникших проблем. «Наследник престола» в январе уже заявлял, что «Азербайджан должен быть готов к решению карабахской проблемы военным путем», поскольку «определенные круги Запада оказывают давление на официальный Баку с тем, чтобы навязать Азербайджану унизительный мир». Сегодня Запад должен осознавать, что все идет к тому, что на Кавказе возникнет новая Северная Корея. Непредсказуемая и агрессивная…