Իշխանությունները ոչինչ չեն ձեռնարկում ծայրահեղական կառույցների չեզոքացման ուղղությամբ, չնայած կրոնական հարցերով պետական կոմիտեի ղեկավար Ռաֆիկ Ալիեւը չի թաքցնում, որ «այդ կազմակերպությունը վարում է անօրինական կրոնական քարոզարշավ»: Նրա խոսքերով, ԱՍՄՈւՄ-ն` ձեւականորեն լինելով օտարազգիների միություն, իրականում «իր գործունեության մեջ ներգրավում է ադրբեջանցիներին»: Ֆունդամենտալ հոսանքների փորձագետ, թեոլոգ Նարիման Հասիմօղլին, ուսումնասիրելով կազմակերպության կողմից տարածված գրականությունը, հանգել է միանշանակ եզրակացության այն մասին, որ «այդ կառույցը վահհաբիթի հետեւորդն է»: Կազմակերպության անդամները քարոզում են «սկզբնական իսլամի» վերադարձը, որն իբրեւ թե եղել է Մուհամեդի օրոք: Ինչպես կարծում են փորձագետները, սա վահհաբիզմի թեզերից մեկն է:
ԱՍՄՈւՄ-ն գործում է ոչ միայն Բաքվում, այլեւ` շրջաններում: Ուժեղ դիրքեր ունեն հատկապես Իրանի հետ սահմանակից երկրի հարավային շրջանները: Սակայն «իրանական հետք» այստեղ փնտրելն անիմաստ է, քանի որ եկվոր ֆունդամենտալիստները եւ նրանց ադրբեջանցի հետեւորդները քարոզում են իսլամի սուննիթյան ուղղությունը, այն դեպքում, երբ պարսիկները, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի հարավային բնակիչները շիիթներ են: Բաքվում հրատարակվող «Էխո» թերթի տվյալներով, Լենկորանսկի շրջանի գյուղերում միության ակտիվիստները տարրական դասարաններում ուսանում են իսլամի կանոնների իրենց տարբերակները` երեխաներին ազատորեն քարոզելով վահհաբիզմի գաղափարները: Նրանք նաեւ դասախոսություններ են անցկացնում «սկզբնական իսլամին վերադառնալու» թեմայով: ԱՍՄՈւՄ-ի էմիսարներն հատկապես ակտիվ են Վերավուլ ավանում, որտեղ նրանք ամբողջապես վերահսկում են մզկիթը: Տվյալներ կան այն մասին, որ կազմակերպությունը կապված է Բաքվի «Հաջի Սուլթան Ալի» մզկիթի հետ, որը հայտնի է որպես վահհաբիթյան վարակի աղբյուր:
«Մուսուլման-ուսանողների միությունը» Ադրբեջանում գործող վահհաբիզմի ագրեսիվ գաղափարները տարածող միակ կազմակերպությունը չէ: Այստեղ գործում են առավել արմատական ծայրահեղական կառույցներ` թաքնվելով իսլամի շղարշի տակ: Ոչ մեկի համար այլեւս գաղտնիք չէ, որ երկար տարիներ Բաքվում գործում էր «Ալ Քաիդայի» մասնաճյուղը: Այստեղ հիմնավորվել էին նաեւ «Իսլամական Ջիհադ», «Խեզբոլախ», «Իհվանուլ Մուսլիմին», «Գութբիեյ», «Գլոբալ ռելիեֆ հիմնադրամ», «Միջազգային բարեգործական հիմնադրամ» ահաբեկչական եւ ծայրահեղական կազմակերպությունները: Հատկապես հայտնի են «Խիզբութ-Թահրիր» եւ «Ջեյշուլախ» ադրբեջանական կազմակերպությունները: Հայտնի է, որ «Խիզբութ-Թահրիրի» առաջնորդները, նախապատրաստվելով զինված ապստամբության, մտադրվել էին ստեղծել իսլամական պետություն: «Ջեյշուլախ» խմբավորումը նույնպես նպատակ ունի բռնի կերպով փոխել Ադրբեջանի պետական կառույցը եւ ստեղծել խալիֆաթ: «Ջեյշուլախի» մարտիկները մի քանի ահաբեկչական գործողություններ են իրականացրել, որոնց թվում եւ` սպանություններ: Ապացուցված է, որ խմբավորման անդամները նախապատրաստական աշխատանքներ էին տանում Բաքվում ԱՄՆ դեսպանության շենքի պայթեցման ուղղությամբ:
Բաքվում հրատարակվող «Սոբիտիյա» թերթի տվյալներով, երկրի հյուսիսային շրջաններում գործում են մի շարք ուլտրածայրահեղական կազմակերպություններ, որոնք «զբաղվում են իսլամի բռնի տարածմամբ նենգ նպատակներով» եւ «ձգտում են իրականացնել ջիհադը, որպեսզի այնուհետեւ ստեղծեն իրենց սեփական պետությունը` պետական միավորում որպես ադրազգայաին նարկոմաֆիայի սինդիկատների ապագա խալիֆաթի հիմք»: Իսկ Բաքվի քաղաքագետ Ռովշան Նովրուզօղլու հավաստմամբ, մինչ օրս Ադրբեջանում գործում են արաբական երկրների կողմից վերահսկվող «Ալ-Ախսար»(Եգիպտոս), «Ազ-Զեյթուն»(Թունիս), «Մարգարե»(Սաուդյան Արաբիա), «Աբի-Նուր»(Սիրիա) ծայրահեղական իսլամական խմբավորումները, ինչպես նաեւ` Սուդանի, Լիբանանի եւ այլ պետությունների նմանատիպ մի շարք կազմակերպություններ:
Վերընշված բոլոր փաստերը, որոնք դուրս են բերված ադրբեջանական աղբյուրներից, հաստատում են, որ Ադրբեջանը շարունակում է մնալ իսլամական ծայրահեղականության աղբյուր: Եթե միջազգային հանրությունը քայլեր չձեռնարկի մարելու համար այդ աղբյուրը, ապա նրան լուրջ խնդիրներ են սպասվում:

Власти не предпринимают ровным счетом ничего для нейтрализации экстремистской структуры, хотя руководитель Госкомитета по работе с религиозными образованьями Рафик Алиев не скрывает того, что «эта организация ведет незаконную религиозную пропаганду». По его словам, ОСМОА, формально являясь объединением иностранцев, на самом деле «привлекают к своей деятельности азербайджанцев». Эксперт в области фундаменталистских течений теолог Нариман Гасымоглу изучив распространяемую объединением литературу пришел к однозначному выводу о том, что «это структура ваххабитского толка». Члены организации проповедуют возврат к «первоначальному исламу», который якобы был при пророке Мухамеде. Это, как считают эксперты, является одним из тезисов ваххабизма.
ОСМОА действует не только в Баку, но и в регионах. Особенно крепкие позиции имеет в южных районах страны, граничащих с Ираном. Однако, «иранский след» здесь искать бессмысленно, поскольку заезжие фундаменталисты и их азербайджанские последователи проповедуют суннитское направление ислама, тогда как персы, как и большинство жителей юга Азербайджана, являются шиитами. По сведениям издающейся в Баку газеты «Эхо», в селах Ленкоранского района активисты объединения преподают в начальных классах школ свою версию канонов ислама, открыто проповедуя среди детей идеи ваххабизма. Они также проводят лекции на тему «возврата к первоначальному исламу». Особенно активны эмиссары ОСМОА в поселке Веравул, где они полностью контролируют мечеть. Есть сведения о том, что организация связана с бакинской мечетью «Хаджи Султан Али», известной как источник ваххабистской заразы.
«Объединение студентов-мусульман» – далеко не единственная действующая в Азербайджане организация, распространяющая агрессивные идеи ваххабизма. Здесь действуют и гораздо более радикальные экстремистские структуры, прикрывающиеся исламом. Ни для кого уже не секрет, что долгие годы в Баку действовал филиал «Аль Каиды». Здесь также обосновались также террористические и экстремистские организации «Исламский джихад», «Хезболлах», «Ихвануль муслимин», «Гутбийе», «Глобал релиеф фоундейшн», «Беневоленс интернейшнл фоундейшн». Особо прославились азербайджанские организации “Хизбут-Тахрир” и «Джейшуллах». Известно, что лидеры “Хизбут-Тахрир”, готовившие в Азербайджане вооруженное восстание, намеревались создать исламское государство. Группировка “Джейшуллах” также ставит своей целью насильственное изменение государственного строя Азербайджана и создание здесь халифата. Боевики “Джейшуллах” совершили несколько террористических актов, среди которых убийства. Доказано, что члены группировки вели подготовку к взрыву здания посольства США в Баку.
По данным издававшейся в Баку газеты “События”, в северных районах страны действует целый ряд ультраэкстремистских организаций, которые “занимаются насильственным внедрением ислама в корыстных целях” и “стремятся развернуть джихад, с тем, чтобы затем создать свое собственное государственно-политическое образование как фундамент будущего халифата транснациональных синдикатов наркомафии”. А по сведениям бакинского политолога Ровшана Новрузоглу, в Азербайджане по сей день действуют управляемые из арабских стран экстремистские исламистские группировки «Аль-Ахсар» (Египет), «Аз-Зейтун» (Тунис), «Пророк» (Саудовская Аравия), «Аби-Нур» (Сирия), а также множество подобных организаций Судана, Ливана и ряда других государств.
Все вышеперечисленные факты, сведения о которых, кстати говоря, почерпнуты из азербайджанских источников, подтверждают, что Азербайджан продолжает оставаться очагом исламского экстремизма. Если мировое сообщество не предпримет усилия к тому, чтоб погасить этот очаг, его ждут серьезные проблемы.