10 June 2003 - 00:00 AMT
Կովկասյան եւ իրանական թուրքերի էթնիկական նույնության մտապատրանքն առաջացել է, հիմնականում արհեստականորեն, այն հիմքով, որ ժամանակին այժմյան ադրբեջանական պետության հիմնադիր-հայրերը չէին կարողացել իրենց ժողովրդի համար առանձին անուն գտնել եւ նախընտրել էին վերցնել հարեւան Իրանի պատմական շրջանի անվանումը: Իրադրությունը նման է Հարավսլավիայի անկումից հետո ստեղծված դրությանը, երբ աթենացիները պնդում էին նախկին խորհրդային հանրապետությունը անվանել Մակեդոնիա: Հարավային սլովակներն իհարկե չանսացին հույների կարծիքին, սակայն չպնդեցին, որ Հունաստանի հյուսիսային շրջանները պետք է միացվեն նորաստեղծ պետությանը միայն այն բանի համար, որ անվանումն է պարտադրում: Բաքվում հենց այսպես են վարվում: Նույնիսկ նախագահի որոշ թեկնածուներ իրենց նախընտրական ծրագրերում պաշտոնապես հայտարարում են «Ադրբեջանի հյուսիսային եւ հարավային» շրջանների միացման մասին: Դրանց շարքում, մասնավորապես, «Միլլի Վահդաթ» կուսակցության առաջնորդ Յունուս Օգուզն է, որը «միասնական Ադրբեջանի» գաղափարը դարձրել է իր ծրագրային հիմնադրույթը:
Երկու հարեւան ժողովուրդներին միավորում է միայն լեզուն: Նրանք դավանում են իսլամի տարբեր ուղղություններ, ունեն տարբեր մշակութային արժեքներ: Տարբերվում են նաեւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրների հանդեպ իենց վերաբերմունքով: Արեւելյան եւ Արեւմտյան Ադրբեջանի շրջանների հազարավոր թուրքալեզու իրանցիներ բիզնեսով են զբաղվում հայ գործընկերների հետ` կոմերցիան չկապելով ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Միայն անցյալ տարի Հայաստանում են գտնվել մոտ 50 հազար իրանական ադրբեջանցիներ: Երեւանում նրանք միանգամայն հարմար են զգում: Նրանք հնարավորություն ունեն այցելելու վերջերս վերականգնված մզկիթը եւ նույնիսկ մասնագիտական միություններ կազմավորել: Թավրիզի գործարարները հայկական մայրաքաղաքում ստեղծել են իրանական բիզնեսմենների ասոցիացիա, որը հիմնականում կազմված է ադրբեջանցիներից: Լուրջ հիմքեր չկան ենթադրելու, որ թուրքալեզու իրանցիները Ադրբեջանի հանրապետության քաղաքցիներին համարում են իրենց համերկրացիները: Գուցե Իրանի հյուսիսային շրջանների բնակիչները որոշ առանձնահատուկ խնդիրներ ունեն` ազգային ինքնուրույնության պահպանման հետ կապված: Սակայն դա դեռեւս չի նշանակում, որ իրանցի թուրքերն իրենց հույսերը կապում են օտարազգիների հետ: Իրանը բազմազգ պետություն է, եւ թուրք փոքրամասնությունը միշտ էլ ամենակտիվն է եղել երկրի քաղաքական գործընթացներում եւ գրեթե միշտ էլ բավականաչափ ազդեցիկ է ներկայացել երկրի քաղաքական էլիտայում: Թուրքական համայնքի առաջնորդները շատ լավ էին իրենց զգում շահի օրոք: Հայտնի է նաեւ, որ իսլամական հեղափոխության շարժիչ ուժերից էին թուրքերը: Եթե այսօր որոշ հակասություններ կան իշխանությունների եւ էթնիկ թուրքերի միջեւ, ապա դրանք առաջին հերթին կապված են երկրի ղեկավարման մեջ մասնակցություն ունենալու եւ քաղաքացիական ազատությունների մակարդակի հանդեպ վերջիններիս անբավարարվածությամբ:
Այստեղ անջատողականության մաքուր դրսեւորում չկա, որը եւ հաստատում են թուրք այլադավ Մահմուդալի Չեխրահանիի ղեկավարած կազմակերպության ծրագրային դրույթները: Նրանց սկսած շարժումը նպատակ ունի փոփոխել իշխանական այժմեական կղերական համակարգը դաշնային կառավարման, իրականացնել ժողովրդավարական ռեֆորմներ եւ թուրքական փոքրամասնության իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանման պայմաններ ապահովել: Արեւմուտք գաղթած այլադավին այս ծրագրերն իրականացնելու համար աջակցություն են խոստացել եւ Միացյալ նահանգները, եւ Եվրոպան: Վաշինգտոնում գտնվելու ժամանակ Չեխրահանին մի շարք հանդիպումներ է ունեցել կոնգրեսականների, Պենտագոնի եւ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչների հետ: Իրանական ընդդիմադիրի հետ ունեցած բանակցություներից հետո պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան աշխատակիցը «Վաշինգթոն Փոստի» թղթակցին հայտնել է, որ «ԱՄՆ-ի նպատակն է Իրանի քաղաքացիներին հայտնել ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության նրանց պահանջների լիարժեք աջակցության մասին»: Այսինքն, Չեխրահանիին ընդունում են որպես ընդդիմադիր ժողովրդավարական շարժոմների առաջնորդներից մեկը, եւ ոչ` որպես թուրք անջատողական: Ամերիկան ձգտում է Թեհրանում իշխող քաղաքական վարչակարգի փոփոխմանը, եւ ոչ` իրանական պետության վախճանին: Երբեւէ եւ ոչ մեկը չի աջակցի Իրանի հյուսիսում հիմնավորված անջատողականությանը, նույնիսկ եթե այն հստակորեն դրսեւորվի:
Այնպես որ, իզուր են Բաքվում հույսեր կապում, թե իրանական ընդդիմությանը աջակցություն ցուցաբերելու ամերիկացիների պատրաստակամությունը կարող է հանգեցնել «ադրբեջանական ավտոնոմիայի» ձեւավորմանը, եւ կամ «Ադրբեջանական հանրապետությանը հարավային Ադրբեջանի միացման» համար հիմքեր կստեղծի: Հյուսիսային շրջանների հանդեպ Թեհրանի ինքնակալությունն այսօր ոչ ոքի մոտ կասկած չի առաջացնում:

Иллюзия этнической идентичности кавказских и иранских тюрок возникла, во многом искусственно, благодаря тому, что в свое время отцы-основатели современного азербайджанского государства не сумели найти самоназвания для своей нации и предпочли заимствовать название исторической провинции соседнего Ирана. Ситуация похожа на ту, которая была после развала Югославии, когда Афины оспаривали право бывшей союзной республики именоваться Македонией. Южные славяне конечно же пренебреги мнением греков, но ведь не стали же утверждать, что северные провинции Греции должны быть присоединены к новообразованному государству, потому как название обязывает. В Баку поступают именно так и совершенно этого не смущаются. Даже некоторые кандидаты в президенты в своих предвыборных программах официально провозглашают своей задачей объединение «северного и южного Азербайджана». Среди них, в частности, лидер партии «Милли “Вахдат» Юнус Огуз, который сделал идею «единого Азербайджана» стержнем своей платформы.
Два соседних народа объединяет только язык. Они исповедуют различные течения ислама, придерживаются различной идеологии, имеют различные культурные ценности. Отличаются они и отношением к региональным проблемам. Тысячи тюркоязычных иранцев из провинций Восточный Азербайджан и Западный Азербайджан делают бизнес с армянскими партнерами, никак не связывая коммерцию с карабахским конфликтом. Только за прошлый год в Армении побывало около пятидесяти тысяч иранских азербайджанцев. В Ереване они чувствуют себя вполне уютно. У них есть возможность посещать отреставрированную недавно мечеть и даже создавать профессиональные объединения. Предприниматели из Тевриза открыли в армянской столице ассоциацию иранских бизнесменов, в которой состоят в основном азербайджанцы. Нет серьезных оснований полагать, что тюркоязычные иранцы считают граждан Азербайджанской Республики своими соотечественниками. Может быть, жители северных провинций Ирана действительно имеют специфические проблемы, связанные с сохранением национальной самобытности. Но это еще не означает, что иранские тюрки связывают свои надежды с иностранцами. Иран – многонациональное государство и тюркское меньшинство всегда было одним из самых активных участников всех политических процессов и почти всегда было достойно представлено в политической элите страны. Лидеры тюркской общины комфортно себя чувствовали при шахе, который подпускал их близко к штурвалу государственной власти. Известно также, что тюрки были одной их движущих сил исламской революции. Если сегодня есть какие-то разногласия между властью и лидерами этнических тюрок, то это связано прежде всего с неудовлетворенностью последних степенью участия в управлении страной, а также с уровнем гражданских свобод.
Сепаратизма в чистом виде здесь нет, что подтверждают даже программные положения организации, возглавляемой тюркским диссидентом Махмудали Чахрегани. Начатое им движение преследует цель добиться изменения сегодняшней клерикальной системы власти на федеральный способ правления, осуществление демократических реформ и обеспечение условий для соблюдения прав и свобод тюркского меньшинства. В реализации этих планов эмигрировавшему на Запад диссиденту обещают поддержку и Соединенные Штаты и страны Европы. Находясь в Вашингтоне, Чехрагани провел ряд встреч с конгрессменами, официальными представителями Пентагона и Госдепартамента. По окончании переговоров с иранским оппозиционером высокопоставленный сотрудник министерства обороны заявил корреспонденту «Вашингтон Таймс», что «цель США – сообщить гражданам Ирана твердую поддержку их требованиям демократизации и соблюдения прав человека». То есть, Чехрагани воспринимают как лидера одного из оппозиционных демократических движений, а не как тюркского сепаратиста. Америка стремится к смене правящего в Тегеране политического режима, а не к развалу иранского государства. Никто никогда не станет оказывать поддержку сепаратизму проживающих на севере Ирана тюрок, даже, если таковой действительно начнет отчетливо проявляться.
Так что зря в Баку рассчитывают на то, что готовность американцев помочь иранской оппозиции может привести к образованию «азербайджанской автономии», или же к созданию почвы для «присоединения южного Азербайджана к Азербайджанской Республике». Суверенитет Тегерана над северными провинциями сегодня ни у кого не вызывает сомнений.