18 June 2003 - 00:00 AMT
Մինչ այժմ հանարապետություն գազ ներկրող մոնոպոլիստը «Իտերա» ընկերությունն էր: Այսուհետ հանարապետությանը անհարժեշտ գազի կեսը կմատակարարի համագործակցության առավել գրավիչ պայմաններ առաջարկող «Գազպրոմ» ընկերությունը: «Իտերան», որի հանդեպ Երեւանը որոշակի պարտավորություններ ունի կմնա հայկական շուկայում եւ կապահովի կապույտ վառելիքի պահանջարկի 50 տոկոսը: Հայաստանը տարեկան օգտագործում է շուրջ մեկ միլիարդ 200 միլիոն կուբամետր գազ: Սակայն, մոտ ժամանակներս Հայաստան ներկրվող գազի ծավալները կարող է աճեն, քանի որ սպասվում է Ադրկովկասում ամենամեծ` Հրազդանի ՀԷԿ-ի վերաշահագործումը նոր հզորությամբ եւ որի արտադրանքը նախատեսվում է վաճառել հանրապետությունից դուրս:
Գործարքը կնքվել է «ԱրմՌոսԳազպրոմ» ընկերության հետ, որի բաժնետերերն են Հայաստանի կառավարությունից բացի «Գազպրոմը» եւ «Իտերան»: «Գազպրոմի» հետ համագործակցության մասին որոշումը բաժնետերերի կողմից ընդունվել է միաձայն: Այսինք, «Իտերան» կամավոր համաձայնել է զիջել հայկական շուկայի կեսը: «գազպրոմի» առաջարկած գները ցածր չեն «Իտերայի» թելադրած գներից: սակայն հայկական կողմի համար «Գազպրոմի» առաջարկի գրավիչ կողմն այն է, որ «Գազպրոմը» երաշխիքներ է տալիս գների անփոփոխության մասին, որը չկար «Իտերայի» հետ պայմանագրում:
Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարել է, որ երկարաժամկետ համաձայնագրի կնքումը հավելյալ երաշխիքներ կապահովի կապույտ վառելիքի գների կայունության: Հստակ սպասելիքներ կան, որ «գազպրոմի» հետ պայմանագիրը թույլ կտա խուսափել էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացումից:

18 June 2003 - 00:00 AMT
До сих пор монопольным поставщиком газа в эту республику являлась компания «Итера». Отныне половину объема необходимого республике газа будет поставлять «Газпром», предложивший более привлекательные условия партнерства. «Итера», перед которой Ереван имеет определенные обязательств, останется на армянском рынке и будет обеспечивать 50 процентов потребностей в голубом топливе. Армения потребляет ежегодно около одного миллиарда 200 миллионов кубометров газа. Однако, в ближайшее время объем поставляемого в Армению газа может заметно возрасти, так как ожидается задействование новых мощностей крупнейшей в Закавказье Разданской ТЭС, продукцию которой планируется продавать за пределы страны.
Стороной заключенной сделки является компания «АрмРосГазпром», акционерами которой кроме правительства Армении являются также «Газпром» и «Итера». Решение о партнерстве с «Газпромом» было принято советом акционеров единогласно. То есть «Итера» добровольно согласилась уступить часть армянского рынка. Цены, предложенные «Газпромом», не ниже тех, которые диктовала «Итера». Но для армянской стороны привлекательным в предложении «Газпрома» является наличие гарантий неизменности тарифов, чего не было в договоре с «Итерой».
Министр энергетики Армении Армен Мовсисян, заявил, что заключение долгосрочного соглашения обеспечит дополнительные гарантии стабильности цен на голубое топливо. Есть определенные надежды на то, что договор с «Газпромом» позволит избежать повышения тарифов на электроэнергию.