19 June 2003 - 00:00 AMT
Զորավարժությունները, որոնց մասնակցում է շուրջ հինգ հարյուր զինծառայող, ենթադրում է խաղաղաստեղծ գործուղության պատկերումը: Մշակվում է փոքր ստորաբաժանումների փոխգործակցություն: Սրանով է բացատրվում համեմատաբար քիչ ուժերի ներգրավումը: Զորավարժությունների նախապատրաստումը համակարգում է ՆԱՏՕ-ի Հարավային Եվրոպայում միացյալ զինված ուժերի հրամանատար ադմիրալ Գրեգորի Ջոնսոնը: Զորավարժությունները ղեկավարում են միացյալ հրամանատարության ալյանսի «Հարավ» խմբավորման ներկայացուցիչ, գնդապետ Ահմեդ Քաբակը եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության լիազոր ներկայացուցիչ գնդապետ Մուրադ Իսախանյանը: Պատմության մեջ առաջին անգամ թուրք զինվորականները ենթարկվում են հայ սպայի հրամաններին:
Նախապես Երեւանում շատերն էին դժգոհություն արտահայտել, որ Հայաստանի հողը թուրք զինվորի կոշիկների տակ կոխկրտվելու է, որը նախկինում եկել էր այստեղ միայն բռնության նպատակով: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը դեռեւս անցյալ տարվա դեկտեմբերին վերջ դրեց թուրքերի մասնկացության նպատակահարմարության մասին վեճին: Նա համերկրացիներին կոչ արեց զուսպ վերաբերվել թուրք զինվորականների հետ համագործակցությանը: Նախարարը հայտարարեց, որ հնարավոր է համարում հայ եւ թուրք զինվորականների դաշնակացային հարաբերությունները: «Պատկերացրեք, որ տարածաշրջանում հայտնվում է զինված ահաբեկչական խմբավորում, որը վտանգ է ներկայացնում եւ Եւերանի, եւ Անկարայի համար: Անձամբ ես տվյալ պարագայում պատրաստ եմ համագործակցել Թուրքիայի հետ»,- հայտարարել է նախարարը:
Ի տարբերություն թուրքերի, ադրբեջանցիները որոշեցին բոյկոտել «Համատեղ լավագույն ջանք- 2003» զորավարժությունները: Պատճառն այն է, որ դրանք անցկացվում են Հայաստանում: Իսկ ահա Մոսկվային, ընդհակառակը, այդ հանգամանքը գրավում է: Ռուսաստանը ուղարկել է հետեւակային ջոկատ եւ շտաբի սպաների մեկ խումբ: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար, գեներալ Միքայել Մելքոնյանը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի զինավարժություններին մասնակցելու` Մոսկվայի որոշումը շատ դեպքերում բացատարվում է հենց այն հանգամանքով, որ դրանք անցկացվում են Հայաստանի տարածքում, որը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերնէ: Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը չէր մասնակցել անցյալ տարի Վրաստանում տեղի ունեցած նմանատիպ զորավարժություններին:
Համաշխարհային ԶԼՄ-ներում ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները Հայաստանում ացկացնելու փաստը մեկնաբանվում է որպես Հյուսիսատլանտյան դաշինքում Երեւանի աստիճանական ներգրավում: ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի զուգորդական անդամ Հայաստանն իրականում հետեւողական է դաշինքի հետ համագործակցության ամրապնդման ձգտման մեջ: Երկրի քաղաքական եւ զինվորական ղեկավարությունը հակասություն չի տեսնում այն բանում, որ Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է Միացյալ անվտանգության պայմանագրին, միաժամանակ` համագործակցում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ: Չէ որ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխհարաբերությունները զարգացնում են նաեւ ՄԱՊ-ի այլ անդամ-պետություններ, մասնավորապես` Ռուսաստանը: Միեւնույն ժամանակ, հիմքեր չկան խոսելու դաշինքի անդամների կազմում Հայաստանին ներգրավելու մասին: Չնայած վերջերս «Ասոշիեյթիդ փրեսս» գործակալությունը Հայաստանը ներգրավել էր ՆԱՏՕ մուտք գործել ցանկացող պետությունների ցուցակում: Երեւանը չի պատրաստվում հարեւան երկրների օրինակին հետեւել, որոնք առանց թաքցնելու հայտարարում են դաշինքի լիիրավ անդամ դառնալու իրենց ցանկության մասին: Երեւանը հավատարիմ է մնում ամրագրված կոմպլեմենտար քաղաքականությանը, որը թույլ է տալիս զարգացնել համագործակցությունը թե ՆԱՏՕ-ի, եւ թե Ռուսաստանի հետ:

Сценарий маневров, в которых задействовано около пятисот военнослужащих, предполагает иммитацию миротворческой операции. Отрабатывается взаимодействие малых подразделений. Этим объясняется относительно небольшое число вовлеченных сил. Подготовку учений коодинировал командующий объединенными вооруженными силами НАТО в Южной Европе адмирал Грегори Джонсон. Руководят учениями представитель группировки “Юг” объединенного командования альянса полковник Ахмед Кабак и уполномоченный министерством обороны Армении полковник Мурад Исаханян. Впервые в истории турецкие военнослужащие подчиняются приказам армянского офицера.
Изначально в Ереване не все были в восторге от того, что землю Армении будут топтать сапог турецкого солдата, который прежде приходил сюда исключительно с целью агрессии. Министр обороны Армении Серж Саркисян еще в декабре прошлого года положил конец спору о преемлимости участия турок в учениях. Он призвал соотечественников спокойнее отнестись к партнерству с турецкими военными. Министр заявил, что вполне допускает ситуацию, когда армянские и турецкие военнослужащие будут выступать в качестве союзников. «Представьте, что в регионе появилась военизированная террористическая группировка, представляющая угрозу как Еревану, так и Анкаре. Лично я в этом случае готов сотрудничать с Турцией»,- заявил министр.
В отличие от турок, азербайджанцы учения “Cooperative Best Effort-2003” решили бойкотировать. Причина в том, что маневры проводятся в Армении. А вот Москву это обстоятельство наоборот привлекает. Россия направила на учения пехотный отряд и группу штабных офицеров. Начальник управления внешних связей министерства обороны Армении генерал Микаел Мелконян заявил, что решение Москвы участвовать в учениях НАТО во многом объясняется именно тем, что они проводятся на территории Армении, являющейся ее стратегическим партнером. Напомним, что Россия не участвовала в аналогичных учениях, проведенных в прошлом году в Грузии.
В мировых СМИ факт проведения натовских меневров в Армении комментируется как свидетельство постепенной интеграции Еревана в структуры Североатлантического союза. Армения, являющаяся ассоциированным членом Парламентской ассамблеи НАТО, действительно последовательна в своем намерении укреплять сотрудничество с альянсом. Политическое и военное руководство страны не видит противоречий в том, что Армения активно участвует в Договоре о коллективной безопасности, одновременно сотрудничая с Североалантическим союзом. Ведь взаимодействие с НАТО развивают и другие государства-члены ДКБ, в частности, Россия. В то же время, нет никаких оснований говорить о перспективе вовлечения Армении в члены альянса. Хотя не так давно агентство «Асошиетед Пресс» включило Армению в список государств, изыскивающих пути для вступления в НАТО, Ереван не собирается следовать примеру соседних стран, открыто изъявляющих желание стать полноправными членами блока. Ереван остается верен декларированной комплементарной политике, позволяющей развивать парнерство как с НАТО, так и с Россией.