101 կողմ եւ 57 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ «Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների մասին» զեկույցը ներառվել է հունիսի 26-ի նիստի օրակարգում: Բաքվում զգուշանում են, որ զեկույցի ներկայացումից հետո կառաջադրվի ԵԽԽՎ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հարցի սառեցումը: Նման անհանգստության համար հիմքերը բավականաչափ են: Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների խնդիրների մասին փաստաթուղթը պատրաստել է ԵԽԽՎ-ի Մարդու իրավունքների եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի հատուկ զեկուցող բելգիացի Ջորջ Կլերֆայտը: Զեկույցի բովանդակությունն արդեն հայտնի է: Այն ներկայացվել է հունիսի 5-ին Փարիզոււմ կայացած Հանձնաժողովի նիստին: Փաստաթղթում պարունակվող գնահատականները Բաքվում իսկական խուճապ են առաջացրել: Զեկուցողը ոչ միայն խիստ քննադատության է ենթարկում ադրբեջանցիներին բոլոր քաղբանտարկյալներին ազատելու պարտավորությունների չկատարման համար, այլեւ ընդգծում է «խղճի բանտարկյալների» թվի զգալի աճը: Կլերֆայտը պնդում է ցուցակում ներառել եւս 72 մարդ, որոնք նախկինում չեն հաշվառվել: (Նշենք, որ զեկույցում ընդգրկված չեն նաեւ վերջերս ցույցին մասնակցելու համար ձերբակալված Ազգային ֆրոնտի արմատական թեւի ակտիվիստները):
Զեկույցում նշվում է, որ ներքին գործերի նախկին նախարար Իսկանդեր Համիդովի, պաշտպանության նախկին նախարար Ռահիմ Գազիեւի եւ Թալիշ-Մուղնական հանրապետության նախագահ Ալիքրամ Գումբատովի կրկնակի դատավարություններն ընթանում են օրենքի ծայրագույն խախտումներով եւ բավականաչափ հեռու են եվրոպական չափանիշներից: Հատուկ շեշտվում է Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունների անընդունելիությունը` կապված նախագահական պաշտոնի համար պայքար մղող Հեյդար Ալիեւի իրական մրցակիցներին չեզոքացնելու հետ: Ջորջ Կլեյֆարտը պահանջում է հանել նախկին նախագահ Այազ Մութաբիլովի եւ խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ռասուլ Գուլիեւի հանդեպ կիրառված ձերբակալման սանկցիաները: Նշված երկու անձինք էլ մտադիր են ներգրավվել պետության ղեկավարի պաշտոնի համար ընթացող պայքարում: Զեկույցում հստակորեն ասված է, որ «եթե մինչեւ սեպտեմբեր չազատվեն բոլոր քաղբանտարկյալներն առանց բացառության, ապա Ադրբեջանի հանդեպ կկիրառվեն պատժամիջոցներ»: Կարծես թե, սա վերջին ժամկետն է: Հավանականությունը մեծ է, որ Վեհաժողովը կհաստատի զեկույցի այդ դրույթները: Իսկ դա էլ իր հերթին կնշանակի, որ Բաքվի իշխանական էլիտան նախագահական ընտրությունների նախաշեմին մեծ անակնկալ կստանա, որը լրջորեն կազդի ոչ միայն քվեարկության արդյունքների, այլեւ` ադրբեջանական պետության ճակատագրի վրա:
Սրանում արդեն չեն կասկածում նաեւ Բաքվի զանգվածային լրատվամիջոցները: «Ինչպես երեւում է, Եվրոպայի Խորհրդի համբերության վերջը եկել է»,- գրում է «Զերկալո» թերթը: «Չպետք է բացառել, որ 2003թ.-ի սեպտեմբերին Ադրբեջանը լուրջ պատժամիջոցների կենթարկվի»,- նույն միտքն է շարունակում «Էխո» թերթը: Կարծես, Ադրբեջանի համար անելանելի իրադրություն է ստեղծվել: ԵԽԽՎ-ում Իլհամ Ալիեւի ղեկավարած ադրբեջանական պատվիրակության անդամներն արդեն գիտակցում են, որ պայքարելն այլեւս անիմաստ է: Տվյալներ կան այն մասին, որ նրանք մտադիր են բոյկոտել Վեհաժողովի աշխատանքները:

24 June 2003 - 00:00 AMT
101 голосами “за” при 57 “против” доклад “Политические заключенные в Азербайджане” был включен в повестку заседания 26 июня. В Баку опасаются, что после оглашения доклада будет поднят вопрос о приостановлении членства Азербайджана в ПАСЕ. Оснований для подобного беспокойсттва более чем достаточно. Документ о проблеме политических заключенных в Азербайджане подготовил специальный докладчик Комитета по правам человека и правовым вопросам ПАСЕ бельгиец Джордж Клерфайт. Текст доклада уже известен. Он был представлен на состоявшемся 5-го июня в Париже заседания Комитета. Содержащиеся в документе оценки вызвали в Баку настоящую панику. Докладчик не только подвергает власти Азербайджана резкой критике за невыполнение обязательств, связанных с освобождением всех политзаключенных, но и отмечает значительное увеличение количества “узников совести”. Клейфард настаивает на включении в список политзэков еще 72 человек, которые не были учтены прежде. (Заметим, что в докладе не учтены и активисты реформаторского крыла Народного фронта, арестованные совсем недавно за участие в мининге.)
В докладе отмечается, что повторные судебные процессы над бывшим министром внутренних дел Искендером Гамидовым, экс-министром обороны Рагимом Газиевым и президентом Талыш-Муганской Республики Аликрамом Гумбатовым проходят с грубейшими нарушениями закона и крайне далеки от европейских стандартов. Ососбо отмечается неприемлемость действий, предпринимаемых властями Азербайджана для нейтрализации наиболее реальных соперников Гейдара Алиева в борьбе за президентский пост. Джордж Клерфайт требует отменить санкции на арест бывшего президента Аяза Муталибова и вывшего спикера парламента Расула Гулиева, которые намерены включиться в борьбу за пост главы государства. В докладе отчетливо сказано, что “если до сентября не будут освобождены все без исключения политзаключенные, в отношении Азербайджана будут применены санкции”. Похоже, это последний срок. Мало сомнений в том, что Ассамблея утвердит это положение доклада. Это будет означать, что накануне президентских выборов правящая в Баку элита получит сюрприз, который серьезно скажется не только на исходе голосования но и на судьбе азербайджанского государства.
В этом не сомневаются уже и бакинские средства массовой информации. “Кажется, терпению Совета Европы уже пришел конец”,- пишет газета “Зеркало”. “Нельзя исключать, что в сентябре 2003 г. Азербайджан будет подвергнут жестким санкциям”,- продолжает ту же мысль газета “Эхо”. Ситуация для Азербайджана, похоже, безвыходная. Члены возглавляемой Ильхамом Алиевым азербайджанской делегации в ПАСЕ уже осознают, что далее бороться бессмысленно. Есть сведения о том, что они намерены заявить о бойкоте работы Ассамблеи.