1 July 2003 - 00:00 AMT
«Եթե մինչ 2003թ.-ի սեպտեմբերը լուծված չլինի քաղբանտարկյալների խնդիրը, Վեհաժողովը կդադարեցնի ադրբեջանական պատվիրակության անդամների մանդատների ժամկետները»,- ասվում է հունիսի 26-ի նիստին Ժորժ Կլերֆայտի ներկայացրած զեկույցում: Նա գործընկերների կողմից լիազորված էր հետեւել Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների խնդիրների հետ կապված իրադարձություններին: Նա ընդգծել է, որ Վեհաժողովն այլընտրանք չի ունենա, եթե Բաքվի իշխանավորները չկատարեն պարտականությունները: «Պետք է շեշտենք, որ առանց քաղբանտարկյալների խնդրի լուծման Եվրոպայի խորհրդին Ադրբեջանի անդամակցության հարցը խիստ վիճարկելի է»: Զեկույցի այս ձեւակերպումը կասկածներ չի թողնում ԵԽԽՎ-ի ղեկավարության մտադրությունների հետ կապված: Այս մասին է վկայում նաեւ ԵԽԽՎ-ի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմմերի արտահայտությունը: «Ոչ ես, ոչ Եվրոպայի խորհուրդն այլեւս համբերություն չունի, որպեսզի սպասենք Ադրբեջանում գտնվող բոլոր քաղբանտարկյալների ազատմանը»,- հայտարարել է նա: Զեկույցի քվեարկությունը աշնանային նստաշրջան տեղափոխելու մասին որոշումը մեկնաբանելով` Շվիմմերն ասել է, որ «սա Բաքվի վերջին հնարավորությունն է»:
Հատկանշական է, որ զեկույցում տեղ գտած գնահատակնները հավանության են արժանացել նստաշրջանում ելույթ ունեցող բոլոր պատգամավների կողմից: Նույնիսկ Թուրքիայի ազգային ժողովի պատգամավոր Աթեշը միացել է բոլոր «խղճի բանտարկյալներին» անհապաղ ազատագրման պահանջին` միաժամանակ նշելով, որ «նույնիսկ մեկ քաղբանտարկյալն արդեն իսկ շատ է»: Պետք է նշել, որ ադրբեջանական պատվիրակության կողմից առաջարկված քննադատությունը մեղմացնող 20 ուղղումներից եւ ոչ մեկը չընդունվեց: Սակայն, այնուհանդերձ, Ադրբեջանին մի քանի զիջումներ արվեցին: Քննարկման վերջում Ժորժ Կլերֆայտը ձայն խնդրեց եւ ասաց, որ ցանկանում է ելույթ ունենալ ոչ որպես զեկուցող, այլ` ինչպես պատգամավոր: «Ես առաջարկում եմ զեկույցը վերադարձնել հանձնաժողով, մինչեւ սեպտեմբեր: Աշնանային նստաշրջանին մենք կրկին կվերադառնանք այս հարցին եւ վերջնական որոշում կընդունենք»,- ասել է նա: Առաջարկն ընդունվել է ձայների 72 կողմ, եւ 20 դեմ հարաբերակցությամբ: Սակայն նշենք, որ պատժամիջոցների կիրառման մասին հարցի տեղափոխումը հունիսից սեպտեմբեր վերջին հաշվով պաշտոնական Բաքվի համար ոչինչ չի նշանակում: Չէ որ Ադրբեջանի նախագահի ընտրությունները կայանալու են հոկտեմբերին: Իսկ քաղբանտարկյալների մեծ մասին ճաղերի ետեւում պահելը հիմնականում կապված է նրա հետ, որպեսզի նախընտրական քարոզարշավում չեզոքացնեն նրանց: Այսպիսով, ակնհայտ է, որ զիջումներ անելու Կլեյֆայտի առաջարկը կարելի է զուտ պայմանական համարել: Բաքվի իշխանավորները գտնում են, որ այս դեպքում ԵԽԽՎ-ն երկակի չափանիշներ է կիրառել: «Հայաստանում նախագահական ընտրությունների նախաշեմին հետաձգվեց այդ երկրում մահապատժի վերացման հարցի քննարկումը: Իսկ երբ մեզ մոտ է նմանատիպ հարց ծագել, չգիտես ինչու, դա տեղի չի ունենում»,- Վեհաժողովի նիստին հայտարարեց ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Իլհամ Ալիեւը:
Պատահական չէ, որ Ալիեւ-կրտսերը Հայաստանի հետ զուգահեռներ է անցկացնում: Ադրբեջանի հանդեպ պատժամիջոցների կիրառման անխուսափելիությունը գիտակցելով` «գահաժառանգը» փորձում է իր ետեւից անդունդը տանել նաեւ Հայսատանին: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հանդեպ ԵԽԽՎ-ի որդեգրած հավասարության սկզբունքը կարող է հանգեցնել Երեւանի հանդեպ ճնշումների սաստկացմանը: Հիշեցնենք, որ աշնանային նստաշրջանին վերանայվելու է նաեւ Վեհաժողովում հայկական նոր պատվիրակության լիազորությունների ճանաչման հարցը: Առանձնապես չմանրամասնելով խնդիրը` ԵԽԽՎ-ի պատգամավորները Ադրբեջանի հետ մեկտեղ կարող են պատժել նաեւ Հայաստանին: Եվրոպական խորհրդարանականներին այդպես ավելի հեշտ կլինի ազատվել հայերի հանդեպ լավ վերաբերմունք ունենալու մասին ավելորդ կասկածներից: Որքան էլ պարադոքսալ չլինի, ստեղծված իրադրությունում Երեւանը ծայրահեղ հետաքրքրված է, որ պաշտոնական Բաքուն կարողանա իրականացնել իր վրա վերցրած պարտավորություններից գոնե մի մասը, որն էլ գուցե թույլ կտա ազատվել գրեթե անխուսափելի պատժամիջոցներից: Միայն թե հույսերը բավականին քիչ են:

1 July 2003 - 00:00 AMT
“Если к сентябpю 2003-го года пpоблема политзаключенных не будет pазpешена, ассамблея пpиостановит действие мандатов членов азербайджанской делегации”, – говорится в докладе, который представил 26-го июня на заседании ПАСЕ Жоpж Клеpфайт, уполномоченный коллегами отслеживать за ситуацией с проблемой политзаключенных в Азеpбайджане. Он подчеркнул, что у ассамблеи не останется альтернативы, если бакинские правители не выполнят свои обязательства. «Мы обязаны отметить, что пpебывание Азеpбайджана в Совете Евpопы без pешения пpоблемы политзаключенных достигло кpитической отметки». Эта формулировка доклада не оставляет сомнений в серьезности намерений рукововдства ПАСЕ. Об этом же свидетельствуют и высказывания генерального секретаря ПАСЕ Вальтера Швиммера. “Hи у меня, ни у Совета Европы не осталось больше терпения, чтобы ждать освобождения всех политзаключенных в Азербайджане”, – заявил он. Комментируя перенос голосования по докладу на осеннюю сессию, Швиммер сказал, что «это последний шанс для Баку».
Примечательно, что оценки содержащиеся в докладе, поддержали практически все выступившие в прениях парламентирии. Даже депутат Национального собрания Турции Атеш присоединился к требованию немедленного освобождения всех «узников совести», подчернув при этом, что «даже один политзаключенный – это много». Следует отметить, что ни одна из предложенных азербайджанской делегацией 20 попpавок, призванных смягчить критику, не была принята. Однако, некоторая уступка Азербайджану все же была сделана. По завеpшении обсуждений Жоpж Клеpфайт попpосил слово и сказал, что хочет выступить не как докладчик, а как обычный депутат. “Я предлагаю вернуть доклад в комитет до сентябpя. Hа осенней сессии мы вновь веpнемся к этому вопpосу и пpимем окончательное pешение»,- сказал он. Пpедложение было принято 72 голосами “за” пpи 20 “пpотив”. Но заметим, что перенос срока голосования по вопросу о введении санкций с июня на сентябрь для официального Баку ровным счетом ничего не меняет. Ведь президентские выборы в Азербайджане состоятся в октябре. А содержание большинства политзаключенных за решеткой связано именно со стремлением нейтрализовать их на период предвыборной кампании. Таким образом, очевидно, что инициативу Клейфайта уступкой можно назвать лишь условно. Бакинские правители считают, что ПАСЕ в этом случае проявлила двойной стандарт. “Накануне президентских выборов в Армении обсуждение вопроса об отмене в этой стране смертной казни было перенесено на более поздний срок. Когда же у нас возникла аналогичная проблема, этого почему-то не происходит”, – заявил на заседании ассамблеи глава азербайджанской делегации Ильхам Алиев.
Параллель с Арменией Алиев-младший приводит вовсе не случайно. Осознавая неизбежность введения санкций против Азербайджана “наследник престола” стремится утянуть за собой в пропасть и Армению. Пресловутый принцип партитета, который практикует Совет Европы в отношении Армении и Азербайджана, может привести к ужесточению давления на Ереван со стороны Страсбурга. Напомним, что на осенней сессии будет также рассматриваться и вопрос о признании полномочий новой армянской делегации в ассамблее. Депутаты ПАСЕ могут особо не углубляясь в дело “за компанию” вместе с Азербайджаном наказать и Армению. Европейским законодятелям так будет легче избавить себя от лишних подозрений в пристрастном отношении к армянам. В сложившейся ситуации Ереван, как это ни парадоксально, оказывается крайне заинтересованным в том, чтобы официальный Баку сумел таки выполнить хотя бы часть взятых на себя обязателств, что позволило бы ему избежать почти неминуемых санкций. Только вот оснований для надежд на это слишком мало…