14 July 2003 - 00:00 AMT
Բավականաչափ հիմքեր կային հուսալու, որ հարցը դրականորեն կլուծվեր: Քչերն էին կասկածում, որ բանաձեւը կհաստատվեր, եթե Սենատի ղեկավարության վրա չլիներ Սպիտակ տան, Պետդեպերտամենտի եւ Պենտագոնի կողմից ճնշումը: Չորեքշաբթի Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Էրդագոնը հեռախոսազրույց էր ունեցել ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Դիկ Չեյնի հետ, որը խոստացել էր քայլեր ձեռնարկել կասեցնելու հայերի ցեղասպանությունը հիշատակող օրինագծի քննարկումը: Պենտագոնի ղեկավարի օգնական Պոլ Վուլֆովեցը, որը վերջերս աննախադեպ կոշտ հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի ղեկավարության հասցեին, նույնպես միացել էր օրակարգից բանաձեւի դուրս բերմանը: Արդյունքում պարզ էր դարձել, որ հարցը չէր լսվի Պետդեպարտամենտի բյուջեի հետ: Ստեղծված պայմաններում հայամետ կոնգրեսականները, լոբբիստականների հետ խորհրդակցելով, հարմար գտան հետաձգել բանաձեւի քննարկումը:
Որքան էլ Կոնգրեսում ուժեղ չլինեն «հայկական խմբի» դիրքերը, նրա հնարավորություններն անհամեմատելի են ադմինիստացիաինի հետ, որը դեռեւս հովանավորում է Անկարային: Իրադրությունն առավել բարդանում է նրանով, որ ներկայիս իշխող կուսակցությունը թե Սենատում, թե Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնություն է ներկայացնում: Շատ կոնգրեսականներ-հանրապետականներ ընդունում են 1915 թ.-ի ցեղասպանության դատապարտման անհրաժեշտությունը, սակայն միեւնույն ժամանակ չեն ցանկանում հակադրվել իրենց իսկ կուսակցությունից ձեւավորված վարչակարգին: Այս իմաստով 2000թ.-ը, երբ քննարկվում էր այսպես կոչված «հայկական բանաձեւը», բավականին հաջող էր, քանի որ եւ Սենատում, եւ Ներկայացուցիչների պալատում եղանակը ստեղծում էր Սպիտակ տան քաղաքականությունից դժգոհ ընդդիմությունը:
Անկարայում տոնում են հաղթանակ: Թուրքական մամուլում կարծիք է հայտնվում, որ եթե մինչ այժմ բանաձեւի ընդունման հավանականությունը 90 տոկոս էր, ապա այժմ այն նվազագույնը կրկնակի անգամ իջել է: Հայ լոբբիստները նմանատիպ ենթադրությունները համարում են չարդարացված: Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնախմբի վաշինգտոնյան բյուրոյի ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Շուլջյանը հայտարարել է, որ բանաձեւը կվերադառնա Սենատի օրակարգ նոյեմբերից ոչ ուշ: Իսկ մինչ այդ, բացառված չէ, որ հարցը քննարկման առարկա կդառնա Ներկայացուցիչների պալատում: Հիշեցնենք, որ մայիսի 21-ին Ներկայացուցիչների պալատի միջազգային գծով հանձնաժողովը հավանության էր արժանացրել բանաձեւի նախագիծը եւ առաջարկել էր քննարկել այն պալատի լիակազմ նիստում: Մինչ բանաձեւը կրկնակի քննարկմանը ներկայացնելը Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնախումբը եւ Հայկական համաժողովը մտադիր են աշխատանք տանել նոր կոնգրեսակններ ներգրավելու ուղղությամբ: Այս պահի դրությամբ նախագծին անվերապահորեն աջակցելու մասին հայտնել են միայն 30 օրենսդիրներ: Սակայն կարելի է չկասկածել, որ այս թիվն անպայմանորեն կաճի: Կոնգրեսի «հայկական խումբն» այսօր արդեն կազմված է 120 անդամից, որը հավասար է Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի ընդհանուր թվի մեկ երրորդին:

14 July 2003 - 00:00 AMT
Было достаточно оснований рассчитывать на положительное решение вопроса. Мало кто сомневался в том, что резолюция была бы одобрена, если бы не давление, оказанное на руководство Сената со стороны Белого дома, Госдепартамента и Пентагона. Премьер-министр Турции Реджеб Эрдоган в среду переговорил по телефону с вице-президентом США Диком Чейни, который пообещал предпринять меры, для того, чтобы пресечь обсуждение в конгрессе законопроекта, содержащего упоминание геноциде армян. Заместитель главы Пентагона Пол Вулфовец, который совсем недавно выступил с беспрецедентно жестким заявлением в адрес руководства Турции, тоже подключился к лоббированию в пользу снятия резолюции из повестки. В результате стало ясно, что вопрос не будет слушаться в комплексе с бюджетом Госдепартамена. А ставить его отдельно не имело смысла, поскольку спешка с включением проекта в повестку была связана именно с возможностью пакетного рассмотрения. В сложившихся условиях, проармянски настроенные конгрессмены, посовещавшись с лоббистами сочли необходимым отложить обсуждение резолюции.
Как бы ни были сильны в конгрессе позиции «армянской группы», ее ресурсы несравнимы с ресурсами администрации, которая все еще покровительствует Анкаре. Ситуация усугубляется тем, что сейчас правящая партия имеет большинство и в Сенате и в Палате представителей. Многие конгрессмены-республиканцы признают необходимость осуждения геноцида 1915-го года, но в то же время не желают противопоставлять себя администрации, сформированной своей же партией. В этом смысле 2000-ый год, когда рассматривалась так называемая «армянская резолюция», действительно был крайне удачным, поскольку и в Сенате и в Палате представителей погоду делали оппозиционеры, недовольные политикой Белого дома. В Анкаре празднуют победу. В турецкой прессе высказывается мнение, что если до сих пор вероятность принятия резолюции была равна 90 процентам, то сейчас снизилась как минимум в два раза. Армянские лоббисты считают подобные выводы совершенно неоправданными. Представитель вашингтонского бюро Армянского национального комитета Америки Элизабед Шулджян заявила, что резолюция вновь вернется в повестку дня Сената не позднее ноября. А до этого не исключено, что вопрос станет предметом обсуждения в Палате представителей. Напомним, что 21-го мая комитет по международным делам Палаты представителей единогласно одобрил проект резолюции, и выступил с инициативой его рассмотрения на пленарном заседании палаты. До повторного включения вопроса в повестку дня Армянский национальный комитет и Армянская ассамблея намерены проводить работу, направленную на привлечение на свою сторону новых конгрессменов. На данный момент о безоговорочной поддержке законопроекта заявили только 30 законодателей. Но можно не сомневаться в том, что число непременно возрастет. Ведь в «армянской группе» конгресса сегодня состоит уже 126 законодателей, что равно почти трети от общего числа членов Сената и Палаты представителей.