31 Օգոստոս 2009 - 16:51 AMT
Նույն օրը «Նարեկացի» մշակութային կենտրոնում կայացավ «բնության արվեստ – Land-art» ցուցահանդեսի բացումը: Նույն «Նարեկացի» կենտրոնում ամեն ամսվա վերջին ուրբաթ օրը կարելի է անվճար ուսանել հայկական ազգային պարեր: Իր չափերով ոչ այդքան մեծ շքամուտքը լեցուն էր տարբեր տարիքի մարդկանցով, այդ թվում եւ զբոսաշրջիկներով, ովքեր բաժանված մի քանի խմբերի, աներեւակայելի ջանքերով փորձում էին կրկնել այն պարային շարժումները, որոնք ցուցադրվում էին «Կարին» պարային անսամբլի պարողների կողմից: Արդյունքում ամբողջ դահլիճով շրջում էին հինգ օձերիզներ, որոնք փորձում էին անսխալ կրկնել շարժումները: Եւ այս ամենը շնորհիվ «Կարին» պարային անսամբլի ղեկավար Գագիկ Գինոսյանի, ով բոլոր ցանկացողներին անհատույց սովորեցնում է մեր նախնիների պարերը: Նա նույն կերպ ժամանակին պաշտպանում էր իր երկիրը Արցախի պատերազմի ժամանակ:
Օգոստոսի 27ին` չորեքշաբթի օրը, Աբովյան 17 հասցեում գտնվող տան վրա ի պատիվ հայ գրող Կոստան Զարյանի եւ իր որդու` ճարտարապետ Արմեն Զարյանի, փակցվել է հուշատախտակ: Հաջորդ օրն ի պատիվ Արմեն զարյանի 95 ամյակի Հայաստանի ճարտարապետների թանգարանում կայացավ ճարտարապետի կյանքին եւ գործունեությանը նվիրված գրքի շնորհանդեսը: Արմեն Զարյանն իր հոր օրինակով 59 տարեկան հասակում լքել է Իտալիան եւ իր ընտանիքի հետ միասին տեղափոխվել Խորհրդային Հայաստան բնակություն հաստատելու համար:
Մինասի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարի երկար սպասված վերականգնումը, որն իրականացվում էր երկու տարի իտալացի երկու վարպետների կողմից ավարտված է: Որմնանկարը, որը պատկերված էր նախկին էլեկտրատեխնիկական գործարաններից մեկի ճաշարանի պատին, նախապես առանձնացվել էր ավիրված գործարանի պատից եւ տեղափոխվել էր նկարիչի հարազատ Ջաջուր գյուղը, որտեղ հրաշքով պահպանվել էր: Սակայն նախորդ դարի տաղանդավոր հայ նկարիչներից մեկի դեռ ութ որմնանկարներ սպասում են իրենց փրկության հերթին: Մնում է հուսալ, որ կանցնի քիչ ժամանակ եւ ի հայտ կգան նոր բարերարներ, ովքեր պատրաստ կլինեն վճարել տասական մլն դրամ մնացած որմնանկարների վերականգնման համար:
Երեւանի մշակութային ամառն ավարտվեց «Կատուներ» խմբի Open Music Fest-ի «Ավանգարդ – ֆոլկ» համերգով: Խմբի ղեկավար Վահագն Հայրապետյանի ծննդյան օրը երկրպագուները առանձնահատուկ եւ ջերմ ամառային երեկոյին վայելում էին վեց երիտասարդ եւ տաղանդավոր երաժիշտների կատարումները: Համերգի առանձնահատկությունը հանդիսացան առաջին եւ եզրափակիչ մասերը, երբ «Կատուները» նվագում էին Պետական կամերային նվագախմբի հետ:

В тот же день в культурном центре «Нарекаци» состоялось открытие выставки «Искусство природы – Land-art». В том же центре «Нарекаци» в последнюю пятницу каждого месяца можно бесплатно обучатся армянским национальным танцам. Небольшое по размерам фойе было переполнено людьми разного возраста, включая туристов, которые разбитые на несколько групп с невероятным усердием старались повторять движения, которые показывали танцоры ансамбля “Карин”. В результате по залу фойе дружно кружили пять серпантинов, старающихся безошибочно повторять движения. И все это благодаря руководителю ансамбля «Карин» Гагику Гиносяну, который безвозмездно учит всех желающих танцам наших предков, так же как и в свое время защищал страну во время войны в Арцахе.
В среду, 27 августа, на доме N17 по улице Абовяна была установлена мемориальная доска в честь армянского писателя Костана Заряна и его сына архитектора Армена Заряна. На следующий день в честь 95-летия Армена Заряна в музее архитекторов Армении состоялась презентация книги о его жизни и деятельности архитектора, который по примеру своего отца, в 59 лет оставил Италию и вместе с семьей переехал жить и работать в Советскую Армению.
Закончилась долгожданная реставрация фрески Минаса «Рождение Тороса Рослина», которую на протяжении года восстанавливали двое итальянских реставраторов. Фреска, написанная на стене столовой в бывшем электротехническом заводе, предварительно была отделена со стены разрушенного завода, перевезена в родное село художника Джаджур, где к счастью сохранилась. Однако, еще 8 фресок одного из великих армянских художников прошлого века, ожидают своей очереди спасения. Остается надеяться, что пройдет мало времени, и найдутся меценаты готовые заплатить по 10 миллионов драм на каждую для восстановления всех остальных. Культурное лето Еревана закончилась авангард-фолк концертом группы «Катунер» в рамках Open Music Fest. В день рождения лидера команды Ваагна Айрапетяна поклонники творчества команды в необычайно теплый и безветренный летний вечер наслаждались игрой шести талантливых молодых музыкантов. Особенностью концерта стали первая и заключительные части концерта, когда «Катунер» играли вместе с музыкантами Государственного камерного оркестра.