Սակայն այս անգամ Բաքվին թույլ տա չեն տա այնպիսի քայլ անել, որը հղի է ոչ միայն լարվածությամբ, այլ նաեւ պատերազմով: Առաջին հերթին թույլ չի տա Անկարան, որը կարծես թե վերջ ի վերջո կարողացավ ազատվել այն խոստումներից, որոնք նա այդպես «անզգուշաբար» տվել էր Բաքվին Թուրքիայի տարածքով Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի փոխարեն, որը սակայն չբերեց այն օգուտը, որին հավակնում էր Թուրքիայի իշխանությունները: Սակայն բանը միայն գործող նավթամուղի մեջ չէ. մինչեւ չստորագրվեն Հայ-թուրքական արձանագրությունները տարածաշրջանում չի քննարկվի ոչ մի նախագիծ: Ինչ-որ միանգամից ընդհատվեցին խոսակցությունները Nabucco-ի` Եվրոպայի եւ Թուրքիայի համար գլխավոր նախագծի, Կասպից ծովի բաժանման մասին: Նույնիսկ Իրանի միջուկային ծրագրի մասին ավելի քիչ են խոսում, ինչը ընդհանուր առմամբ տեղավորվում է բեկում ենթադրող սխեմայի մեջ: Ճիշտ է, Կասպից ծովի մասին հոկտեմբերի 1-ին նորից խոսեց Թուրքմենստանի նախագահը, սակայն դա հավանաբար մարտական հետախուզություն է եւ հող նախապատրաստել հետագա քայլերի համար: Իսկ գլխավոր խաղացողները` ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը սպասում են հոկտեմբերի 1-ն: Նույնիսկ Քիշինեւում սպասվող Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը ընկալվում է որպես հավատարմություն ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, որը ուղղակի հնարավոր չէ չեղյալ հայտարարել: Այն մասին, որ դա կլինի բացարձակապես անարդյունավետ եւ նույնիսկ անպետք` ոչ ոք չի խոսում, որովհետեւ դա այդպես էլ պարզ է: Պարզ է նաեւ այն, որ հոկտեմբերի 15-ց հետո տարածաշրջանում փոփոխություններ կսկսվեն, որոնք ամենից շատ կանդրադառնա Ադրբեջանի եւ Վրաստանի վրա, եւ հետո արդեն Հայաստանի եւ Թուրքիայի: Թե ինչ կլինի հետո` անհայտ է: Պարզ չէ նաեւ այն, թե ինչպես կանդրադառնան այդ փոփոխությունները Ղարաբաղի խնդրի վրա: Որքան էլ, որ հայտարարեն դիվանագետները, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները ընդհանուր ոչինչ չունեն ղարաբաղյան խնդրի հետ, իրականում ամեն ինչ հակառակը կլինի: Կապված լինելով Հայաստանի հետ որոշակի պարտավորություններով, նույնիսկ եւ անորոշ Թուրքիան արդեն չի կարողանա բացահայտ Ադրբեջանի կողմը պահել: Չի կարող նաեւ անդամակցել Մինսկի խմբին ` ոչ ոք չի տա նրան այդ իրավունքը: Ավելին, եթե որեւէ Թուրքիայում դեռ կարծում է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը դուռ կբացի դեպի Եվրամիություն, ապա նա կամ շատ միամիտ է, կամ էլ խաբում է իրեն պատրանքներով: Գերմանիայի վերընտրված կանցլեր Անգելա Մերկելի առաջին հայտարարություններից մեկն էր այն, որ «Գերմանիան կիսում է Ֆրանսիայի կարծիքը ԵՄ-ը Թուրքիայի հնարավոր անդամակցելու վերաբերյալ: Արդյո՞ք, որի ետեւից կգնա տարածաշրջանի առաջատարը` Ռուսաստանի թե ԱՄՆ-ի ետեւից` «Մեծ խաղի» հարց է:
Եվրոպայի շահերը Թուրքիայում սահմանափակվում Nabucco-ի տարանցման համար տարանցման հարցերով, առավել եւս, որ չի լուծված յուրաքանչուր գազամուղի համար անխափան գործունեության կարեւորագույն հարցը`քրդականը: Հայաստանը բնականաբար վտանգ չի ներկայացնում Nabucco-ի անվտանգության համար, ինչը չի կարելի ասել Քրդական աշխատավորական կուսակցության մասին: Եվրոպայի համար հիմա ավելի կարեւոր է բարելավել հարաբերությունները Իրանի հետ: Նաեւ վերսկսվել են բարձրաստիճան ամերիկացի եւ իրանցի դիվանագետների հանդիպումները «չեզոք» գոտում: Առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Բաղդադում, բացառված չեն նաեւ Քատարը կամ Քուվեյթը: Խոսելով Բժեզինսկու 36 ցասումների տերմիններով տարածաշրջանում սկսվում է ամենա «Մեծ խաղը», տիրապետության համար պայքարը հսկայական տարածաշրջանում, որի մեջ ներգրավվում է ոչ միայն Մերձավոր Արեւելքը, այլ նաեւ Կենտրոնական Ասրայի երկրները եւ Աֆղանստանը: Արդյո՞ք, որի ետեւից կգնա տարածաշրջանի առաջատարը` Ռուսաստանի թե ԱՄՆ-ի ետեւից` «Մեծ խաղի» հարց է:
Ինչ ունի Հայաստանը այս ամենից` միայն շրջափակումից դուր գալը եւ տնտեսական դիվիդենտներ, թե իրական հույս ունի դառնալ Հարավ Կովկասի լիիրավ երկիր, այստեղից բխող բոլոր հետեւանքներով, որոնցից կարեւորը կարող է դառնալ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կարգավիճակի վերջնական ամրապնդունը: Հնարավոր է, որ հակառակ Ադրբեջանի Երեւանը կստանա որոշակի առավելություններ, որպես տարանցիկ երկիր: Բայց դա կլինի միայն այն դեպքում, եթե էներգետիկ նախագծերին միանա Իրանը, ինչը դեռ այդքան էլ իրական չի թվում: Թեպետ… Երբեք մի ասեք երբեք, քանի, որ նույնիսկ հինգ տարի առաջ ոչ ոք չէր էլ կարող մտածել, որ իրադարձությունները կզարգանան այդ հունով եւ այդքան արագ: Բացասական կարող է դառնալ այն, որ համամարդկային հարցերը Հայոց ցեղասպանության տիպի ետ կմղվեն երկրորդ պլան, ինչը ընդհանուր առմամբ շատ վատ է հայ ժողովրդի համար: Սակայն այստեղ էլ ամեն ինչ կախված է հայկական դիվանագիտության ճկունությունից եւ իրենը պնդելու հատկությունից, ինչի մասին մենք մեկ անգամ չէ որ գրել ենք:

Однако на этот раз Баку не дадут сделать шаг, чреватый не только напряженностью, но и войной. Не даст в первую очередь Анкара, которая вроде бы, в конце концов, смогла освободиться от обещаний, так «неосмотрительно» данных Баку в обмен на прохождение по территории Турции нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, не принесшего по большому счету той выгоды, на которую рассчитывало турецкое руководство. Но дело не только в действующих трубопроводах: пока не будут подписаны армяно-турецкие Протоколы, никакие проекты в регионе не будут рассматриваться. Как-то сразу прекратились разговоры о Nabucco, главном проекте для Европы и Турции, о разделе Каспия. Даже о ядерной программе Ирана стали говорить меньше, что в общем-то укладывается в ту же схему ожидания прорыва. Правда, о Каспии вновь 1 октября заговорил президент Туркменистана, но это скорее всего разведка боем и желание прощупать почву для дальнейших шагов. Главные же игроки – то есть США и Россия ждут 10 октября. Даже ожидаемая встреча президентов Армении и Азербайджана в Кишиневе воспринимается как некая дань достигнутой ранее договоренности, отменить которую просто невозможно. Что она будет абсолютно непродуктивной и даже ненужной – никто не говорит, потому что это и так ясно. Так же ясно, что после 15 октября в регионе начнутся изменения, которые больше всего отразятся на Азербайджане и Грузии, и уже потом на Армении с Турцией. Причем реакция пойдет по нарастающей: открытие армяно-турецкой границы в течение ближайших двух месяцев, возможное, но пока неточное открытие диппредставительств в Ереване и Анкаре. Что будет потом, также неизвестно. Так же неизвестно, каким образом отразятся изменения в регионе на решении карабахской проблемы. Как бы ни заверяли дипломаты, что армяно-турецкие отношения не имеют ничего общего с Карабахом, на самом деле все будет наоборот. Открыто на стороне Азербайджана Турция, связанная некоторыми обязательствами с Арменией, пусть даже не очень ясными, уже играть не сможет. В Минскую группу тоже войти не сможет – никто ей такого права не даст. Более того, если кто-то еще в Турции полагает, что нормализация отношений с Арменией приоткроет дверь в Евросоюз, то он или наивен, или тешит себя иллюзиями. Одним из первых заявлений переизбранного канцлера Германии Ангелы Меркель было то, что «Германия разделяет точку зрения Франции по поводу возможного членства Турции в ЕС».
Интересы Европы в Турции дальше, чем транзитной страны для Nabucco не идут, тем более, что не решен главный для бесперебойного действия любого трубопровода вопрос – курдский. Армения, естественно, не представляет угрозы для безопасности того же Nabucco, чего нельзя сказать о Курдской рабочей партии (РКК). Для Европы сейчас важнее нормализовать отношения с Ираном, с которым на следующей неделе начинаются переговоры «5+1» и в которых Иран согласился участвовать. Также возобновились встречи высокопоставленных американских и иранских дипломатов на «нейтральной» территории. Первая встреча была в Багдаде, не исключены и Катар или Кувейт. Говоря терминами Збигнева Бжезинского, начинается самая «Большая игра» в регионе, борьба за господство в огромном регионе, в которой вовлекается не только весь Ближний Восток, но и страны Центральной Азии и Афганистан. За кем пойдет будущий региональный лидер – за Россией или за США – вопрос «Большой игры».
Что имеет Армения из всего этого – только выход из изоляции и экономические дивиденды, или действительную надежду стать полноправной страной Южного Кавказа со всеми вытекающими отсюда последствиями, главным из которых может стать окончательное закрепление нынешнего статуса Нагорного Карабаха. Может быть, в пику Азербайджану, Ереван получит некоторые преимущества в качестве транзитной страны. Но это будет только в том случае, если к энергопроектам присоединится Иран, что пока кажется не очень реальным. Хотя… никогда не говорите никогда, потому что даже пять лет тому назад никто и подумать не мог, что события начнут развиваться в таком русле и так быстро. Минусом может быть то, что общечеловеческие вопросы типа признания Геноцида армян могут отойти на второй план, что очень плохо для армянского народа в целом. Но и тут все зависит от гибкости армянской дипломатии и умении настоять на своем, о чем мы уже не раз писали.