26 Մարտ 2009 - 13:54 AMT
(!)Նախ, գաղթի ոլորտն իր մեջ ներառում է շատ ուղղություններ: Ինքը «գաղթ» հասկացությունը շատ լայն սահմաններ ունի: Գաղթը սահմանի հատումն է եւ անցագրի ստացումը, արտասահմանցիների նատուրալիզացումը, աշխատանքային գաղթը: Բոլոր այդ ուղղություններով մշակված է մի քաղաքականություն, որն անմիջականորեն կամ անուղղակիորեն ազդում է մնացած ուղղությունների քաղաքականության վրա: 2004թ. կառավարության վճռով որոշվել են գաղթի ոլորտում պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները եւ առանձնացվել են 10 առաջնային ուղղություններ, որոնց ընտրության ժամանակ կառավարությունը օգտագործել է ոչ թե գաղթի լայն կամ նեղ հասկացությունը, այլ հաշվի է առել զարգացած երկրների փորձառությունը` սկսած սահմանի հսկողությունից եւ ավարտած ապաստարան խնդրող անձանց հետ տարված աշխատանքով: Այդ ուղղություններից յուրաքանչյուրի համար ձեւակերպվել են նպատակներ եւ ներկայացվել են մեր պետության գաղթի քաղաքականության մեջ այդ նպատակների իրականացման մեխանիզմներ: Առաջնային ուղղություններն իրենց հերթին փոխվում են` կախված երկրի ներսում եւ նրանից դուրս ստեղծված իրադրությունից:
(?)Պետության գաղթի քաղաքականության մեջ ինչպիսի՞ առաջնային ուղղություններ են առանձնացված ներկա պահին
(!)Եթե 2004թ. չէր ծառացել մեր հայրենակիցների վերադարձի խնդիրը, ապա այժմ այն օրակարգում է: Երկու տարի առաջ արդեն հստակ երեւում էր 90-ականների սկզբին Հայաստանից հեռացած գաղթականների հոսքը, քանի որ Հայաստանում իրադրությունը բարելավվում էր, եւ շատ գաղթածներ մտածում էին հայրենիք վերադառնալու մասին: Բայց նրանց միայն փոքր մասն է իրականացրել իրենց ցանկությունը: Այն ժամանակ գաղթի քաղաքականության առաջնային ուղղությունը վերադառնալ ցանկացող մարդկանց համար խթանման մեխանիզմներ ստեղծելն էր: Այդ նպատակով մշակվել էր քաղաքացիների վերադարձի հարցով կառավարության աջակցության քաղաքականությունը: Մշակվել էին ծրագրեր, որոնք նախատեսված էին արտասահմանում գտնվող մարդկանց համար: Այդ ծրագրերի շրջանակներում ցանկացողների հայտերով լիարժեք տեղեկատվություն է հատկացվում ցանկացած հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի մասին, ինչը խթանում է հայրենիք վերադառնալու գործընթացը: Այդ ծրագրերի ներմուծման գործընթացը սկսվեց անցյալ տարվանից: Մասնավորապես, շահագործման էր հանձնվել Back to Armenia ծրագրի www.backtoarmenia.com կայքը: Կայքը շատ պահանջված է, արդեն շատ դրական արձագանքներ է ստացել օգտվողներից: Համակարգը հնարավորություն է տալիս բոլոր օգտվողներին ուղղել իրենց հուզող հարցերը, որոնց համապարփակ պատասխաններ կտրվեն:
(?)Ինչպիսի՞ ազդեցություն կունենա համաշխարհային ճգնաժամը գաղթի քաղաքականության վրա
(!)Վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում կտրուկ փոխվել են գաղթի քաղաքականության առաջնությունները, քանի որ այժմ ընթանալու է մեր հայրենակիցների վերադարձի ակամա գործընթացը: Գլոբալ ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման իմ տեսությունը կայանում է այնպիսի մեխանիզմների ստեղծման մեջ, որոնք կմեղմացնեն սոցիալական լարվածությունը: Այսինքն, 60 000 հոգուց մոտավորապես 30-40 հազ. մարդ կմնա երկրում. դա լրացուցիչ բեռ է մեր աշխատաշուկայի համար: Մեր Գործակալության գնահատմամբ, երկարաժամկետ գաղթականների (երկրից հեռացած եւ մեկ այլ երկրում ինտեգրված) թիվը կազմում է մոտ 700 000 հազար, եւ դա միայն Ռուսաստանում: Նրանցից շատերն այնտեղ գտնվում են 2-3 տարի, իսկ մի մասը (մոտ 30%)` արդեն 10-15 տարի, ունեն իրենց տները եւ ամբողջապես ինտեգրվել են այդ երկրի հասարակության մեջ: Մնացած 400-450 հազարի համար կա վերադարձի հնարավորությունը: Ամբողջությամբ ինտեգրված 30%-ի համար նույնպես չի կարելի բացառել այդ հնարավորությունը, բայց նրանք ունեն իրենց տունը, օջախը եւ սնունդը: Ամենալավատեսական տարբերակով կարելի է ենթադրել, որ նրանց մի մասը` 50-55% նոր` փոփոխվող պայմաններում նոր աշխատանք կգտնի, իսկ մնացած 40-45% – մոտ 200 000 մարդ, կմնա գործազուրկ: Ռուսաստանում գործազրկությունը կտրուկ աճել է, եւ այստեղ անհրաժեշտ է հաշվի առնել այն փաստը, որ Ռուսաստանի կառավարությունը գործատուներից պահանջում է առաջին հերթին աշխատանքի ընդունել երկրի քաղաքացիներին: Այդ 200 000 հոգին կմնան գործազուրկ, եւ նրանք ստիպված կլինեն ընտրել վատագույնի (չկա աշխատանք եւ տուն) եւ վատի (չկա աշխատանք, բայց առնվազն կա տուն) միջեւ: Եթե այդ 200 000-ին ավելացնենք եւս 40 000 գաղթածներին, ապա կարելի է ընկալել երկրի աշխատաշուկայի վրա ընկնող բեռը:
(?)Իսկ ինչպե՞ս նրանց ընդունել եւ աշխատանքի տեղավորել Հայաստանում
(!)Եթե որեւէ մեկը նրանց խոստանա աշխատանքի տեղավորել, չհավատա’ք, դա ֆանտաստիկա է: Թե ինչպես մեղմացնել այդ բեռը, այդ հաշվով դեռեւս միայն գաղափարներ կան, ըստ իս: Սկզբի համար հարկավոր է գլուխ հանել գաղթի հոսքի կառույցից: Նրանց մեծամասնությունը գյուղական բնակչության մասն են կազմել նախքան գաղթելը եւ կենդանաբուծության ու բանջարաբուծության հմտությունների են տիրապետում: Եթե մենք օգնենք նրանց, օրինակ, իրենց տնտեսության համար ձեռք բերել կով, հացահատիկ, հատկացնենք ոչ մեծ գումար, որը կօգնի նրանց դասավորել իրենց կյանքը, ապա կարելի կլինի ինչ-որ կերպ մեղմացնել այդ կարգի հետեւանքները:
(?)Ինչպե՞ս գտնել նրանց դասավորման միջոցները
(!)Այստեղ կօգնեն միջազգային կառույցները` ՀՏՀ, ԵԱՀԿ, UNDP, IOM: Ես արդեն զրուցել եմ նրանց հետ, նրանք նույնպես շահագրգռված են: Դա այդքան էլ մեծ գումար չէ, բայց այդպիսով մենք կօգնենք ժամանածների մեծամասնությանը, քանի որ գյուղացիները կազմում են բոլոր գաղթականների մոտ 65%: Երկրորդը, մենք կարող ենք խորհրդատվական ծառայություններ տրամադրել ցանկացած խնդրի վերաբերյալ, ինչպիսին է, օրինակ, անձնագրի կորուստը, երեխաների կրթության բացակայությունը, զինծառայության հարցերը: Մենք կօգնենք նաեւ այն դեպքերում, եթե վերադարձողները 2-3 տարի թոշակ չեն ստացել, չեն կարողացել ժամանակին արձանագրել իրենց հաշմանդամության կարգը եւ մի շարք այլ հարցերում: Այդ նպատակով մենք կենտրոններ ենք բացել Երեւանում ու եւս երկուսը Շիրակում եւ Արտաշատում, եթե հարկավոր լինի, նման կենտրոններ կբացվեն նաեւ մյուս մարզերում. դա նույնպես իրական օգնություն է:
Երրորդը, մի մասը կվերադառան որոշակի պահուստներով: Ռուսաստանի համար դրանք քիչ են, բայց հայկական չափանիշներով` միանգամայն նշանակալից: Մեր կողմից մենք կկարողանանք նրանց խորհրդատվություններ տրամադրել իրենց փոքր բիզնեսի կազմակերպման հարցում, այսինքն` թե որ ոլորտում նրանք կարող են իրենց դրսեւորել, կազմակերպել իրենց բիզնեսը, ինչպես ձեւակերպել սեփական ընկերությունը, ինչպիսին է մեր օրենսդրությունը: Նրանք կկազմեն գաղթականների ոչ մեծ հատվածը, բայց եւ այնպես այդպիսիներն էլ կլինեն:
Մենք գաղթի հոսքի մոնովեկտորային ուղղություն ունենք, քանի որ մեր գաղթականների 94% գտնվում է ՌԴ-ում: Թեեւ տնտեսական անկման պայմաններում Ռուսաստանում կրճատվում են աշխատատեղերը, գրավիչ տեղեր կան ոլորտի տեղական բնակչության համար: Այսինքն կան խորշեր, որոնք կարելի է հայտնաբերել մեր դիվանագիտական շրջանների, միջպետական կազմակերպությունների միջոցով լավ դիտարկման դեպքում, պարզել, թե ինչպիսի ազատ տեղեր կան, որտեղ կարելի է ուղղել սեփական աշխատողներին, այդ թվում` Ռուսաստանից: Վերջերս մոսկովյան կառավարությունը մոտ 4000 թաջիկ է հրավիրել ոչ գրավիչ ոլորտներում աշխատանքներ իրականացնելու համար: Եթե նախկինում մարդը կարող էր հրաժարվել, քանի որ դա իր համար անարժան աշխատանք էր, ապա այժմ այլընտրանքի բացակայության պատճառով նա ստիպված է ընդունել:
Եւս մեկ ուղղությունը Սոչիի Օլիմպիական խաղերն են: Ես չեմ կարծում, որ այնտեղ շինարարության կրճատում է լինելու: Պետք է իմանալ «խաղի կանոնները». ինչպես եւ ինչ ընկերություններ են շահում տենդերը եւ փորձել գտնել այդ համակարգ մտնելու «սեփական դուռը», որպեսզի սեփական շինարարներին ներս մղել:
Կառավարությունն իր կառույցներին հանձնարարել է մշակել գաղթի հոսքի մեղմացման առաջարկների եւ ծրագրերի փաթեթ: Դա դեռեւս միայն առաջարկներ են, մյուս կառույցները կարող է իրենց` ավելի ընդլայնված լուծումներն առաջարկեն:
(?)Ե՞րբ կերեւա գաղթի հոսքի իրական պատկերը
(!)Ամենաուշը գարնան վերջին մենք տվյալներ կստանանք երկու կարգերի վերաբերյալ` չմեկնած մարդիկ, որոնք համաշխարհային ճգնաժամի պատճառով չեն մեկնել սեզոնային աշխատանքների: Հիմա հենց ամենաթեժ շրջանն է (փետրվար-ապրիլ), ինչը կերեւա ուղեւորների հոսքի կրճատումից: Եւ երկրորդը` վերադարձողների թվի աճը, որոնք, բնական է, բոլորը մեկ օրվա մեջ չեն վերադառնա: Նրանց մեծամասնությունը գործադրված է շինարարության մեջ, իսկ այդ ոլորտում սեզոնի գործոնը կարեւոր դեր է խաղում: Շատերն են սպասում գարնանը, իսկ այս տարի գարունը չի արդարացնելու նրանց հույսերը:

(?)Каковы основные направления государственной политики в сфере миграции?
(!)Во-первых, сфера миграции включает очень много направлений. Само определение «миграция» имеет очень широкий диапазон. Миграция – это и пересечение границ, и получение визы, и вид на жительство тоже входит в понятие миграция, натурализация иностранцев, трудовая миграция. По всем этим перечисленным направлениям разработана политика, которая непосредственно или косвенно влияет на политику остальных направлений. Постановлением правительства от 2004 года определены основные направления государственной политики в сфере миграции и выделены 10 приоритетных направлений, при выборе которых правительство исходило не из широкого или узкого понимания миграции, а учитывался опыт развитых стран: начиная от контролирования границы завершая работой с лицами, просящими убежище. Для каждого из этих направлений сформулированы цели и представлены механизмы реализации этих целей в политике миграции нашего государства. Приоритетные направления в свою очередь меняются в зависимости от сложившейся ситуации внутри страны и за ее пределами.
(?)Какие приоритетные направления в миграционной политике государства выделены на данный момент?
(!)Если в 2004 году не стоял вопрос возвращения наших соотечественников, то сейчас он стоит в повестке дня. Два года тому назад уже был четко виден поток мигрантов, которые выехали из Армении в начале 90-х г.г., поскольку ситуация в Армении улучшалась, и многие выехавшие думали о возвращении на родину. Однако, лишь малая часть из них реализовала свое желание. Тогда приоритетным направлением в миграционной политики было создание механизмов стимулирования для людей, желающих вернуться. С этой целью была разработана политика содействия правительства по вопросам возвращения граждан. Были разработаны программы, которые предназначались для людей, находящихся за рубежом. В рамках этих программ по запросам желающих предоставляется полная информация об Армении по любым вопросам, что и стимулирует процесс возвращения на родину. Процесс внедрения этих программ начался с прошлого года. В частности, был запущен сайт www.backtoarmenia.com программы Back to Armenia. Сайт очень востребован, уже поступило много положительных отзывов пользователей. Система дает возможность всем пользователям направлять волнующие их вопросы, на которые будут даны компетентные ответы.
(?)Какое влияние окажет на миграционную политику мировой кризис?
(!)За последние 2-3 месяца резко изменились приоритеты в миграционной политике, поскольку сейчас будет идти спонтанный процесс возвращения наших граждан. Что делать в этой быстроизменяющейся среде? Мое видение по преодолению последствий мирового финансово-экономического кризиса состоит в создании механизмов, которые смягчат ожидаемое социальное напряжение. Этот вопрос стоит очень остро: помимо граждан, которые находятся за границей, часть работников, которые должны были выехать, уже не выедут. То есть, из 60 000 человек где-то 30-40 тыс. человек останется в стране – это дополнительная нагрузка на наш рынок труда. По оценкам нашего Агентства, число долгосрочных мигрантов (выехавшие и интегрировавшие в какой-либо стране) составляет порядка 700 000 тысяч, и это только в России. Многие из них находятся там 2-3 года, а часть (порядка 30%) – уже 10-15 лет, имеют свои дома и полностью интегрировались в общество этой страны. Для оставшихся 400 – 450 тыс. людей есть вероятность возвращения. Для полностью интегрированных 30% также нельзя подобную возможность исключить, однако у них есть свой дом, своя крыша над головой и здесь вероятность возвращения мала. Что же касается остальных, то при отсутствии стабильного заработка они не смогут платить за аренду жилья и пропитание. По самому оптимистичному сценарию, можно предположить, что часть из них – 50-55% в новых изменяющихся условиях найдет новую работу, а остальные 40-45%, порядка 200 000 останется без работы. Безработица в России резко возросла и здесь необходимо учитывать и тот факт, что правительство России предъявляет требования к работодателям принимать на работу в первую очередь граждан страны. Эти 200 000 человек останутся без работы, и они должны будут выбирать между наихудшим (нет работы и дома) и худшим (нет работы, но по крайней мере есть дом). Если к этим 200 000 прибавить еще 40 000 не выехавших, можно будет понять какова будет нагрузка на рынок труда страны.
(?)Как же их принять и трудоустроить в Армении?
(!)Если кто-либо пообещает их трудоустроить в Армении – не верьте, это из области фантастики! Как смягчить эту нагрузку? Пока что это идеи, мое видение. Для начала необходимо разобраться в структуре миграционного потока. Большинство из них – выходцы из сельской местности и у них есть навыки в области животноводства и растениеводства. Если мы поможем приобрести им для своего хозяйства, к примеру, корову, семена, т. е. предоставим небольшую сумму, которая поможет им обустроиться, то можно будет каким-то образом смягчить последствия для этой категории.
(?)Как найти средства для их обустройства?
(!)Здесь нам помогут международные структуры: МВФ, ОБСЕ, UNDP,IOM. Я уже с ними беседовал, они тоже заинтересованы. Это не такие большие деньги, но таким образом мы поможем большинству прибывших, поскольку жители сельской местности составляют порядка 65% всех мигрантов. Во-вторых, мы можем предоставить рекомендательные и консультационные услуги по любой проблеме, такой как, к примеру, потеря паспорта, отсутствие обучения у детей, вопросы военной службы. Мы также поможем в тех случаях, если возвратившиеся не получали пенсию 2-3 года, не смогли вовремя засвидетельствовать группу своей инвалидности и по ряду других вопросов. С этой целью мы открыли центры в Ереване и еще два в Шираке и Арташате, если понадобиться, подобные центры будут открыты и в других областях – это тоже реальная помощь.
Третье – часть вернется с определенными сбережениями. Для России эти сбережения малы, но по армянским меркам – вполне значимы. С нашей стороны мы сможем предоставить им консультации для организации своего малого бизнеса, т. е. в какой сфере они могут реализовать свои возможности, как организовать бизнес, как оформить свою фирму, какое у нас законодательство. Они составят небольшую долю мигрантов, но все-таки среди них будут и таковые.
У нас моновекторное направление миграционного потока, поскольку 94% наших мигрантов приходится на РФ. Хоть в России и сокращаются рабочие места в условиях экономического спада, тем не менее, есть непривлекательные для местного населения сферы. То есть существуют ниши, которые можно выявить при хорошем мониторинге через наши дипломатические круги, межправительственные организации, выяснить, какие имеются вакантные места, куда можно направить своих рабочих, в том числе из самой России. Недавно московское правительство пригласило порядка 4000 таджиков для выполнения работ в непривлекательных сферах. Если раньше человек мог отказаться, поскольку это недостойная для него работа, то сейчас из-за отсутствия альтернативы он вынужден ее принять.
Еще одно направление – Олимпийские игры в Сочи. Я не думаю, что там будет сокращение строительства. Надо знать «правила игры»: каким образом и какие фирмы выигрывают тендер и попытаться найти «свою дверь» в эту систему, чтобы втолкнуть своих строителей туда.
Правительство поручило своим структурам разработать пакет предложений и программ по смягчению миграционного потока. Это пока что только предположения, другие структуры может предложат свои решения, более расширенные.
(?)Когда будет видна реальная картина миграционного потока?
(!)Самое позднее в конце весны мы получим данные по двум категориям: невыезжающие, которые из-за мирового кризиса не выехали на ежегодные сезонные работы. Сейчас как раз самый разгар (февраль – апрель), что будет видно по сокращению пассажиропотока. И второе – увеличение возвращающихся, которые, естественно не вернутся все за один день. Большинство из них задействованы в строительстве, а в этой сфере фактор сезонности играет важную роль. Многие ждут весны, а в этом году весна не оправдает их надежд.