5 Նոյեմբեր 2009 - 17:21 AMT
(?) Մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում գործում է սփյուռքի նախարարությունը: Ամփոփելով, ինչպե՞ս եք գնահատում կատարված աշխատանքը: Հաջողվեց իրականացնել այս ժամանակահատվածի համար նախանշված ծրագրերը:
(!) Ես կարծում եմ, որ մեկ տարի անց արդեն կարելի է որոշ գնահատականներ տալ: Այս տարվա ընթացքում նախարարությանը հաջողվեց մի շարք հարցեր լուծել: Առաջին հերթին, լուծվեցին իրավական հարցերը, ինչը թույլ տվեց իրավական հիմք ստեղծել մեր գերատեսչության գործունեության համար: Իրավական հարցերից բացի, մենք ուշադրությունը սեւեռեցինք նաեւ կազմակերպչական հարցերի վրա: Ես գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ մեր նախարարությունն արագ կայացավ որպես պետական մարմին: Նախարարության ստեղծմանը սրտի թրթիռով եւ ոգեւորությամբ էին սպասում մեր Սփյուռքում: Վերջապես մեր հայրենակիցները հասկացան, որ մեր պետությունը լուրջ ուշադրություն է դարձնում Սփյուռքի հարցերին ու խնդիրներին: Նախարարությունը կամուրջ դարձավ Հայրենիքի եւ Սփյուռքի միջեւ: Դա է այն առանցքը, որի շուրջ միավորվեցին աշխարհի հայերը, միասնական դարձան ազգային հարցերի լուծման համար: Հենց այդ պատճառով մենք փորձեցինք իրականացնել ծրագրեր, որոնք համահայկական բնույթ են կրում եւ միավորել աշխարհի հայ համայնքներին: Այսօր աշխարհի շուրջ 100 երկրներում գրանցված են շուրջ 30 հազար հայկական կազմակերպություններ: Նրանց բոլորի հետ աշխատանքի կազմակերպումն ու ընթացքը բավականին դժվար գործ է:
Հենց մեր աշխատանքի ընթացքում մենք հասկացանք, որ Սփյուռքը շատ բազմաշերտ է ու տարատեսակ: Ցանկացած տարածաշրջան, որտեղ հայկական համայնք կա, ունի իր առանձնահատկությունները եւ յուրահատուկ խնդիրները, եւ հետեւաբար, մենք չենք կարող բոլորի հանդեպ նույն քաղաքականությունը վարել:
Վերջին տարիներին Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ոլորտում մենք դարձանք զարգացումների եւ փոփոխությունների ականատեսը: Եթե մինչեւ վերջերս Սփյուռքը դիտարկվում էր որպես ֆինանսական աղբյուր, ապա այժմ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ սփյուռքահայերը պետք է գան հայրենիք, ներդրումներ անեն եւ շահույթ ստանան: Բացի այդ, հստակ հայտարարվեց, որ արտերկրի հայերը պետք է իրենց ներդրումն ունենան երկրի զարգացման գործում:
(?) Հայաստանի ղեկավարությունը բազմիցս է հայտարարել, որ Սփյուռքը Հայաստանի կարեւորագույն «ռեսուրսն է»: Որքանո՞վ է այսօր Հայաստանն օգտագործում այդ ռեսուրսը:
(!) Հենց այդ պատճառով մենք հրաժարվեցինք մեծ համահայկական համաժողովների անցկացումից եւ անցկացրեցինք պրոֆեսիոնալ համաժողովներ` նպատակ ունենալով միավորել հայ մասնագետներին եւ շփումներ հաստատել նրանց միջեւ: Երբ մենք ասում ենք, որ Սփյուռքը մեր մրցակցային առավելությունն է, ի նկատի ունենք, որ այդ առավելությունը նրանում է, որ մեր հայրենակիցներն աշխարհի տարբեր երկրներում լուրջ մակարդակի են հասել իրենց ոլորտներում, եւ մենք ցանկանում ենք, որ իրենք իրենց հմտությունները ներդնեն իրեցն հայրենիքում այդ ոլորտների զարգացման համար: Այդ նպատակով մենք քայլեր ենք ձեռնարկում մասնագետների համահայկական ցանց ստեղծելու ուղղությամբ: Ես հաճախ եմ ասում, որ հայերն արտերկրում հաջողության են հասել իրենց հայկական գենի շնորհիվ եւ դրա լավագույն փոխհատուցումը կլինի նրանց ներդրումը հայրենիքում: Մենք պետք է մտածենք ոչ թե այն մասին, թե ինչպես ֆինանսներ բերենք, այլ ինչպես մեր երկիր բերենք նրանց հմտությունները, հնարավարությունները եւ ճիշտ օգտագործենք դրանք: Այսինքն, Սփյուռքը վերակազմավորվում է մասնագիտորեն, եւ մեզ համար չափազանց կարեւոր է ուսումնասիրել Սփյուռքը գիտական տեսակետից: Մենք պետք է լավ ճանաչենք մեր Սփյուռքը, իսկ Սփյուռքը` մեզ: Մեր ամենամեծ բացթողումն այն է, որ մենք մինչ օրս լիովին չեն ճանաչում միմյանց: Մենք տարբեր ենք, սակայն մենք ընդահնուր անցյալ ունենք, եւ վստահ եմ, որ այդպիսին է լինելու նաեւ մեր ապագան: Այսօր մենք ցանում ենք Հայաստան-Սփյուռքը ծառ սերմերը, որը վաղն իր պտուղները կտա: Սակայն այդ ծառին հետեւել է պետք, խնամել է պետք:
(?) Ուղիղ մեկ տարի առաջ մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում Դուք հայտարարեցիք Հայաստանի զարգացման գործում ամենամեծ հայկական համայնքի` Ռուսաստանի հայերի մասնակցության անհրաժեշտության մասին: Կոնկրետ ի՞նչ է արվել այդ ուղղությամբ:
(!) Ռուսաստանում կա մեկ խոշոր կազմակերպություն` Ռուսաստանի հայերի միությունը, որը զբաղվում է հայ համայնքի հարցերով: Սակայն, քանի որ ՌԴ-ն մեծ երկիր է եւ հայերը բնակվում են նրա տարբեր մասերում, ապա այդ կազմակերպությունը չի կարող ամբողջապես լուծել բոլոր խնդիրները: Հենց այդ պատճառով է, որ մենք սկսել ենք աշխատել մարզերի հետ: Այսօր ես ուրախությամբ կարող եմ նշել Կալինինգրադի մարզի հայկական համայնքի կայացումը: Այն կարող է հիանալի օրինակ հանդիսանալ Ռուսաստանի մյուս հայկական համայնքների համար: Մեզ հաջողվեց լուրջ աշխատանքներ տանել Սոչիիի, Կրասնոդարի , Դոնի Ռոստովի, Տյումենի, Չելյաբինսկի, Ամուրի հայ համայնքների հետ: Մենք նրանց հետ լուծում ենք հայկական կիրակնօրյա դպրոցների ստեղծման հարցը: Ցանկանում եմ նշել, որ Ռուսաստանում արդեն կա 6 նման դպրոց, որոնց մենք գրքեր եւ անհրաժեշտ նյութեր ենք ուղարկել: Մենք կապ ենք պաշտպանում նաեւ տեղական հայկական թերթերի հետ:
(?) Նախարարության բացումից անմիջապես հետո հայրենադարձությանը նվիրված խորհրդաժողով կազմակերպվեց: Պատմենք, խնդրեմ, թե ինչ փուլում է այժմ այդ ծրագրի իրականացումը:
(!) Մենք արդեն մշակել ենք հայրենադարձության ծրագիր, եւ այն ներկայացվել է կառավարությանը: Այդ ծրագրի հիման վրա նախատեսվում է մշակել համապատասխան օրինագիծ: Մենք չենք ցանկանում շտապեցնել սփյուռքահայերին: Նրանք պետք է մանրակրկիտ կերպով ծանոթանան այդ ծրագրին, ամեն ինչ քննարկեն: Ես վստահ եմ, որ հայրենադարձությունը մեր ազգի ապագան է, քանի որ Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի տուն է: Անշուշտ, ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում անհնար է լուծել բոլոր այդ հարցերը, սակայն ծրագիրն իրականացման փուլում է գտնվում:
(?) Այսօր հաճախ է այն կարծիքը հանդիպում, թե իբր Սփյուռքը երես է թեքել Հայաստանից: Նման խոսակցությունները ակտիվացան հատկապես հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին զարգացումներից հետո: Դուք նման միտում տեսնո՞ւմ եք:
(!) Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ փաստորեն մեկ դար հարաբերություններ չեն եղել: Ակնհայտ է, որ այդ հարցը բավական բարդ է ու այնքան խճճված, որ դրա լուծումը շատ բարդ է լինելու: Ակնհայտ է, որ Սփյուռքն ու Հայաստանը երբեք չեն կարողանա մոռանալ Օսմանյան կայսրությունում 1,5 հայերի ոչնչացման մասին: Սակայն ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանի նախագահը բազմիցս է հայտարարել, որ Հայոց ցեղասպանության հարցն երբեք սակարկության առարկա չի լինի: Այդ փաստը ապացույցի կարիք չունի: Եթե մենք ցանկանում ենք, որ Թուրքիան ինչպես եւ աշխարհի մյուս երկրները, ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նրա հետ հարաբերությունների զարգացումը կհանգեցնի դրան: Վաղ թե ուշ Անկարան կճանաչի այդ փաստը: Ոչ ոք չի կարող ասել, որ Սփյուռքը կարող է միակարծիք լինել հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում: Աշխարհի 120 երկրներում շւրջ 8 մլն հայ է բնակվում եւ, հետեւաբար, նրանք բոլորը չեն կարող նույն կարծիքն ունենալ: Ես գտնում եմ, որ Սփյուռքը երբեք չի կարող հեռանալ հայրենիքից, նա իր ուժը հայրենիքից է ստանում: Մենք մեր հերթին պետք է ուշադիր լսենք նրանց կարծիքը, հաշվի առնենք:
(?) Ի՞նչն եք համարում Ձեր ամենամեծ նվաճումը նախարարի պաշտոնում: Եվ ինչը՞ կարող է նվաճում դառնալ ապագայում:
(!) Անշուշտ, բոլոր վերոնշյալ ծրագրերի իրականացումը կարելի է դիտարկել որպես նվաճում, սակայն ես կասեմ, որ մեր նախարարության կայացումն ինձ համար այժմ ամենակարեւոր նվաճումն է: Ապագայում կցանկանայի, որ իմ նվաճումը լիներ Հայաստանի ու Սփյուռքի միասնությունը: Մեր հակառակորդները կարող են հաղթել մեզ, եթե մենք պառակտված լինենք: Իսկ եթե մենք միասնական ու համախմբված լինենք, մեզ հնարավոր չի լինի հաղթել:

5 November 2009 - 17:21 AMT
(?)The Ministry's first anniversary is coming to a close. How do you estimate the activities accomplished over the past year? Did you manage to implement all the projects planned for that period?
(!)I think one year is enough for making assessments. Ministry managed to resolve several problems in that period. First of all, resolved legal issues, enabling us to create a legal base for our Ministry. We have also considered organizational issues. I want to note with satisfaction that our Ministry became a full-fledged state body. Diaspora was looking forward to Ministry's opening. Our compatriots finally realized that our state pays serious attention to their problems. Ministry became a kind of bridge between Armenia and Diaspora. That's why we made attempts to realize all-Armenian projects and unite all Armenian communities around the world. There are currently over 30 thousand Armenian organizations registered in world's countries. And it's really very hard to organize their activities.
The process of our activities proved that Diaspora is a multi-layer structure full of diversities. Any region having Armenian community has its peculiarities and specific problems, hence our policy cannot be the same for each of them.
Over the recent years, we witnessed a lot of developments in Armenia-Diaspora relations. If, until quite recently, Diaspora was viewed as a financial source, President Serzh Sargsyan has now announced that Diaspora-Armenians should visit their homeland, make investments and get income. Besides, it was clearly announced that Armenians residing in foreign states should make their contribution to the development of Armenia.
(?)Armenian leadership numerously stated that Diaspora is Armenia's most important resource. To what extend does Armenia use this resource now?
(!)We have held professional forums with a purpose to unite Armenian specialists and help them establish contacts. Our powerful compatriots can make a considerable contribution to development of Armenia and we should think how this potential can be used. We should know each other. We have common past and we will have common future. We are planting the seeds of Armenia-Diaspora tree which will yield fruit soon. And we should cherish this tree.
(?)In an interview with our agency a year ago you said that Armenian community of Russia should actively engage in Armenia's life. What steps have been taken for the purpose?
(!)The Union of Armenians of Russia is an influential organization dealing with the issues of the Armenian community. This organization help resolution of problems throughout Russia. The Armenian community of Kaliningrad can be a perfect example for other Armenian communities. I would like to mention establishment of 6 Armenian Sunday schools, which were supplied with essential books. We also keep in contact with local Armenian newspapers.
(?) Immediately after establishing the ministry a conference devoted to repatriation was held. Tell us, what phase has the relevant program entered?
(!) We have developed a program of repatriation and submitted it to the government. It is projected to develop a draft law relevant to that program. We do not want to rush the Armenians of Diaspora. They should become familiar with this program in detail and discuss everything in detail. I am sure, repatriation is the future of our nation, since the home of any Armenian is Armenia. Of course, one year is not enough to solve all the questions, but this program is under implementation.
(?) There is an opinion that Diaspora allegedly turned away from Armenia. Such talks intensified after the recent developments in the Armenia-Turkey relations. Do you see the alienation trend of Diaspora from Armenia?
(!)There has not been any relations between Armenia and Turkey for about a century. Clearly, this issue is rather complex. Obviously, the Diaspora and Armenia will never forget the annihilation of one and a half million Armenians in the Ottoman Empire. And I want to stress that the President of Armenia has repeatedly stated that the issue of the Armenian Genocide is not negotiable.
This fact needs no proof. If we want to see Turkey, like other countries in the world, recognized the Armenian Genocide, then the development of relations with Turkey will ultimately run to it. Sooner or later, Ankara will recognize this fact. The whole Diaspora cannot stick to one view on the Armenian-Turkish relations. About 8 million Armenians live in 120 countries around the world, and, consequently, they may not be of the same opinion. I believe that the Diaspora can never move away from home, it receives its strength from the motherland. We should listen carefully to their views, take them into account.
(?) What do you consider your greatest achievement as the minister. What could be your achievement in the future?
(!) Of course, implementation of all above mentioned programs can be viewed as achievement, and the formation of our ministry for me is the most important achievement. In the future I see my achievement in achieving he unity of Armenia and the Diaspora. Our opponents can outplay us, if we are divided. If we are together and united, we will not be broken.