5 Նոյեմբեր 2009 - 17:21 AMT
(?) Մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում գործում է սփյուռքի նախարարությունը: Ամփոփելով, ինչպե՞ս եք գնահատում կատարված աշխատանքը: Հաջողվեց իրականացնել այս ժամանակահատվածի համար նախանշված ծրագրերը:
(!) Ես կարծում եմ, որ մեկ տարի անց արդեն կարելի է որոշ գնահատականներ տալ: Այս տարվա ընթացքում նախարարությանը հաջողվեց մի շարք հարցեր լուծել: Առաջին հերթին, լուծվեցին իրավական հարցերը, ինչը թույլ տվեց իրավական հիմք ստեղծել մեր գերատեսչության գործունեության համար: Իրավական հարցերից բացի, մենք ուշադրությունը սեւեռեցինք նաեւ կազմակերպչական հարցերի վրա: Ես գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ մեր նախարարությունն արագ կայացավ որպես պետական մարմին: Նախարարության ստեղծմանը սրտի թրթիռով եւ ոգեւորությամբ էին սպասում մեր Սփյուռքում: Վերջապես մեր հայրենակիցները հասկացան, որ մեր պետությունը լուրջ ուշադրություն է դարձնում Սփյուռքի հարցերին ու խնդիրներին: Նախարարությունը կամուրջ դարձավ Հայրենիքի եւ Սփյուռքի միջեւ: Դա է այն առանցքը, որի շուրջ միավորվեցին աշխարհի հայերը, միասնական դարձան ազգային հարցերի լուծման համար: Հենց այդ պատճառով մենք փորձեցինք իրականացնել ծրագրեր, որոնք համահայկական բնույթ են կրում եւ միավորել աշխարհի հայ համայնքներին: Այսօր աշխարհի շուրջ 100 երկրներում գրանցված են շուրջ 30 հազար հայկական կազմակերպություններ: Նրանց բոլորի հետ աշխատանքի կազմակերպումն ու ընթացքը բավականին դժվար գործ է:
Հենց մեր աշխատանքի ընթացքում մենք հասկացանք, որ Սփյուռքը շատ բազմաշերտ է ու տարատեսակ: Ցանկացած տարածաշրջան, որտեղ հայկական համայնք կա, ունի իր առանձնահատկությունները եւ յուրահատուկ խնդիրները, եւ հետեւաբար, մենք չենք կարող բոլորի հանդեպ նույն քաղաքականությունը վարել:
Վերջին տարիներին Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ոլորտում մենք դարձանք զարգացումների եւ փոփոխությունների ականատեսը: Եթե մինչեւ վերջերս Սփյուռքը դիտարկվում էր որպես ֆինանսական աղբյուր, ապա այժմ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ սփյուռքահայերը պետք է գան հայրենիք, ներդրումներ անեն եւ շահույթ ստանան: Բացի այդ, հստակ հայտարարվեց, որ արտերկրի հայերը պետք է իրենց ներդրումն ունենան երկրի զարգացման գործում:
(?) Հայաստանի ղեկավարությունը բազմիցս է հայտարարել, որ Սփյուռքը Հայաստանի կարեւորագույն «ռեսուրսն է»: Որքանո՞վ է այսօր Հայաստանն օգտագործում այդ ռեսուրսը:
(!) Հենց այդ պատճառով մենք հրաժարվեցինք մեծ համահայկական համաժողովների անցկացումից եւ անցկացրեցինք պրոֆեսիոնալ համաժողովներ` նպատակ ունենալով միավորել հայ մասնագետներին եւ շփումներ հաստատել նրանց միջեւ: Երբ մենք ասում ենք, որ Սփյուռքը մեր մրցակցային առավելությունն է, ի նկատի ունենք, որ այդ առավելությունը նրանում է, որ մեր հայրենակիցներն աշխարհի տարբեր երկրներում լուրջ մակարդակի են հասել իրենց ոլորտներում, եւ մենք ցանկանում ենք, որ իրենք իրենց հմտությունները ներդնեն իրեցն հայրենիքում այդ ոլորտների զարգացման համար: Այդ նպատակով մենք քայլեր ենք ձեռնարկում մասնագետների համահայկական ցանց ստեղծելու ուղղությամբ: Ես հաճախ եմ ասում, որ հայերն արտերկրում հաջողության են հասել իրենց հայկական գենի շնորհիվ եւ դրա լավագույն փոխհատուցումը կլինի նրանց ներդրումը հայրենիքում: Մենք պետք է մտածենք ոչ թե այն մասին, թե ինչպես ֆինանսներ բերենք, այլ ինչպես մեր երկիր բերենք նրանց հմտությունները, հնարավարությունները եւ ճիշտ օգտագործենք դրանք: Այսինքն, Սփյուռքը վերակազմավորվում է մասնագիտորեն, եւ մեզ համար չափազանց կարեւոր է ուսումնասիրել Սփյուռքը գիտական տեսակետից: Մենք պետք է լավ ճանաչենք մեր Սփյուռքը, իսկ Սփյուռքը` մեզ: Մեր ամենամեծ բացթողումն այն է, որ մենք մինչ օրս լիովին չեն ճանաչում միմյանց: Մենք տարբեր ենք, սակայն մենք ընդահնուր անցյալ ունենք, եւ վստահ եմ, որ այդպիսին է լինելու նաեւ մեր ապագան: Այսօր մենք ցանում ենք Հայաստան-Սփյուռքը ծառ սերմերը, որը վաղն իր պտուղները կտա: Սակայն այդ ծառին հետեւել է պետք, խնամել է պետք:
(?) Ուղիղ մեկ տարի առաջ մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում Դուք հայտարարեցիք Հայաստանի զարգացման գործում ամենամեծ հայկական համայնքի` Ռուսաստանի հայերի մասնակցության անհրաժեշտության մասին: Կոնկրետ ի՞նչ է արվել այդ ուղղությամբ:
(!) Ռուսաստանում կա մեկ խոշոր կազմակերպություն` Ռուսաստանի հայերի միությունը, որը զբաղվում է հայ համայնքի հարցերով: Սակայն, քանի որ ՌԴ-ն մեծ երկիր է եւ հայերը բնակվում են նրա տարբեր մասերում, ապա այդ կազմակերպությունը չի կարող ամբողջապես լուծել բոլոր խնդիրները: Հենց այդ պատճառով է, որ մենք սկսել ենք աշխատել մարզերի հետ: Այսօր ես ուրախությամբ կարող եմ նշել Կալինինգրադի մարզի հայկական համայնքի կայացումը: Այն կարող է հիանալի օրինակ հանդիսանալ Ռուսաստանի մյուս հայկական համայնքների համար: Մեզ հաջողվեց լուրջ աշխատանքներ տանել Սոչիիի, Կրասնոդարի , Դոնի Ռոստովի, Տյումենի, Չելյաբինսկի, Ամուրի հայ համայնքների հետ: Մենք նրանց հետ լուծում ենք հայկական կիրակնօրյա դպրոցների ստեղծման հարցը: Ցանկանում եմ նշել, որ Ռուսաստանում արդեն կա 6 նման դպրոց, որոնց մենք գրքեր եւ անհրաժեշտ նյութեր ենք ուղարկել: Մենք կապ ենք պաշտպանում նաեւ տեղական հայկական թերթերի հետ:
(?) Նախարարության բացումից անմիջապես հետո հայրենադարձությանը նվիրված խորհրդաժողով կազմակերպվեց: Պատմենք, խնդրեմ, թե ինչ փուլում է այժմ այդ ծրագրի իրականացումը:
(!) Մենք արդեն մշակել ենք հայրենադարձության ծրագիր, եւ այն ներկայացվել է կառավարությանը: Այդ ծրագրի հիման վրա նախատեսվում է մշակել համապատասխան օրինագիծ: Մենք չենք ցանկանում շտապեցնել սփյուռքահայերին: Նրանք պետք է մանրակրկիտ կերպով ծանոթանան այդ ծրագրին, ամեն ինչ քննարկեն: Ես վստահ եմ, որ հայրենադարձությունը մեր ազգի ապագան է, քանի որ Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի տուն է: Անշուշտ, ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում անհնար է լուծել բոլոր այդ հարցերը, սակայն ծրագիրն իրականացման փուլում է գտնվում:
(?) Այսօր հաճախ է այն կարծիքը հանդիպում, թե իբր Սփյուռքը երես է թեքել Հայաստանից: Նման խոսակցությունները ակտիվացան հատկապես հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին զարգացումներից հետո: Դուք նման միտում տեսնո՞ւմ եք:
(!) Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ փաստորեն մեկ դար հարաբերություններ չեն եղել: Ակնհայտ է, որ այդ հարցը բավական բարդ է ու այնքան խճճված, որ դրա լուծումը շատ բարդ է լինելու: Ակնհայտ է, որ Սփյուռքն ու Հայաստանը երբեք չեն կարողանա մոռանալ Օսմանյան կայսրությունում 1,5 հայերի ոչնչացման մասին: Սակայն ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանի նախագահը բազմիցս է հայտարարել, որ Հայոց ցեղասպանության հարցն երբեք սակարկության առարկա չի լինի: Այդ փաստը ապացույցի կարիք չունի: Եթե մենք ցանկանում ենք, որ Թուրքիան ինչպես եւ աշխարհի մյուս երկրները, ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նրա հետ հարաբերությունների զարգացումը կհանգեցնի դրան: Վաղ թե ուշ Անկարան կճանաչի այդ փաստը: Ոչ ոք չի կարող ասել, որ Սփյուռքը կարող է միակարծիք լինել հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում: Աշխարհի 120 երկրներում շւրջ 8 մլն հայ է բնակվում եւ, հետեւաբար, նրանք բոլորը չեն կարող նույն կարծիքն ունենալ: Ես գտնում եմ, որ Սփյուռքը երբեք չի կարող հեռանալ հայրենիքից, նա իր ուժը հայրենիքից է ստանում: Մենք մեր հերթին պետք է ուշադիր լսենք նրանց կարծիքը, հաշվի առնենք:
(?) Ի՞նչն եք համարում Ձեր ամենամեծ նվաճումը նախարարի պաշտոնում: Եվ ինչը՞ կարող է նվաճում դառնալ ապագայում:
(!) Անշուշտ, բոլոր վերոնշյալ ծրագրերի իրականացումը կարելի է դիտարկել որպես նվաճում, սակայն ես կասեմ, որ մեր նախարարության կայացումն ինձ համար այժմ ամենակարեւոր նվաճումն է: Ապագայում կցանկանայի, որ իմ նվաճումը լիներ Հայաստանի ու Սփյուռքի միասնությունը: Մեր հակառակորդները կարող են հաղթել մեզ, եթե մենք պառակտված լինենք: Իսկ եթե մենք միասնական ու համախմբված լինենք, մեզ հնարավոր չի լինի հաղթել:

5 Ноябрь 2009 - 17:21 AMT
(?)Исполнился год со дня учреждения Министерства по делам диаспоры Армении. Подводя итоги, как Вы оцениваете проделанную работу. Удалось ли осуществить все программы, запланированные на этот срок?
(!)Я думаю, что за один год уже можно дать определенные оценки. В течение этого года Министерству удалось решить ряд вопросов. В первую очередь были решены правовые вопросы, что позволило создать правовую базу для деятельности нашего ведомства. Кроме правовых вопросов, мы обратили внимание на организационные вопросы. Я с удовлетворением хочу отметить, что наше Министерство быстро состоялось как государственный орган. Создания министерства с трепетом и воодушевлением ожидали в нашей Диаспоре. Наконец наши соотечественники поняли, что наше государство уделяет серьезное внимание вопросам и проблемам Диаспоры. Министерство стало мостом между Родиной и Диаспорой. Это ось, вокруг которой армяне всего мира объединились, стали едины для решения национальных вопросов. Именно поэтому мы попытались реализовать программы, имеющие всеармянский характер и объединить все армянские общины мира. Сегодня в ста странах мира зарегистрированы более 30 тысяч армянских организаций. Организация и проведение работы со всеми из них довольно трудное дело.
Именно в ходе нашей работы с диаспорой мы поняли, что она очень многослойная и разнообразная. У любого региона, где существует армянская община, есть свои особенности и специфические проблемы и, следовательно, мы не можем проводить одинаковую политику в их отношении.
За последние годы в сотрудничестве Армения-Диаспора мы стали свидетелями развитий и изменений. Если до последнего времени Диаспора рассматривалась только как финансовый источник, то президент Армении Серж Саргсян заявил, что армяне Диаспоры должны приезжать на родину, делать инвестиции и получать прибыль. Кроме того, было четко заявлено, что армяне из-за рубежа должны внести свой вклад, опыт в деле развития родины.
(?)Руководство Армении не раз заявляло, что Диаспора является самым важным “ресурсом” Армении. Насколько сегодня Армения использует этот “ресурс”?
(!)Именно поэтому мы отказались от организации больших всеармянских форумов и провели профессиональные форумы, преследуя цель объединить армянских специалистов и установить между ними контакты. Когда мы говорим, что Диаспора является нашим конкурентным преимуществом, то это преимущество заключается в том, что наши соотечественники в разных странах мира достигли серьезного уровня в своей сфере, и мы желаем, чтобы свои навыки они внесли в дело развития этой сферы у нас на родине. С этой целью мы предприняли шаги для создания всеармянской сети специалистов. Я часто говорю, что армяне достигли успехов за рубежом благодаря своему армянскому гену и наилучшей компенсацией этому является их вклад в свою родину. Мы должны подумать не о том, как привести их финансы, а привести их навыки, возможности в нашу страну и их правильно использовать. То есть, Диаспора реорганизуется профессионально, и для нас очень важно изучить Диаспору с научной точки зрения. Мы должны хорошо знать нашу Диаспору, а Диаспора нас. Наше самое большое упущение это то, что мы до сих пор полностью не знаем друг друга. Мы разные, но у нас было общее прошлое, и я уверена, что таким же будет и будущее. Сегодня мы сеем семена дерева Армения-Диаспора, которое завтра принесет свои плоды. Но за этим деревом надо следить, о нем надо заботиться.
(?)Ровно год назад в интервью нашему агентству Вы заявили о необходимости активного участия самой большой армянской общины – армян России, в деле развития Армении. Что конкретно сделано уже в этом направлении?
(!)В России есть одна крупная организация – Союз армян России, которая занимается вопросами армянской общины. Но, поскольку Россия – большая страна и армяне проживают в ее разных областях, то эта организация не может полностью справиться со всеми проблемами. Именно поэтому, мы начали работать по областям. Сегодня я с радостью могу отметить становление армянской общины Калининградской области. Она может стать прекрасным примером для остальных армянских общин России. Нам удалось провести серьезную работу с нашими общинами в Сочи, Краснодаре, Ростове-на-Дону, Тюмени. Челябинске, Амуре. Мы с ними решаем вопросы создания воскресных армянских школ. Хочу отметить, что в России уже учреждены 6 таких школ, которым мы отправили книги и необходимые материалы. Мы сохраняем связь также с местными армянскими газетами.
(?)Сразу после учреждения Министерства была проведена конференция по теме репатриации. Расскажите, в каком этапе сейчас реализация этой программы.
(!)Мы уже разработали программу репатриации, и она представлена правительству. На основе этой программы планируется разработка соответствующего законопроекта. Мы не хотим торопить армян Диаспоры. Они должны подробно познакомиться с этой программой, все подробно обсудить. Я уверена, что репатриация это будущее нашей нации, так как домом армянина является Армения. Конечно, всего в течение года невозможно решить все вопросы, но эта программа находится на этапе реализации.
(?)Сегодня часто встречается мнение, что якобы Диаспора отвернулась от Армении. Подобные разговоры активизировались особенно после недавних развитий в армяно-турецких отношениях. Видите ли вы тенденцию отчуждения Диаспоры от Армении?
(!)Между Арменией и Турцией фактически около века не было отношений. Очевидно, что этот вопрос довольно сложный и насколько он запутаннее, тем труднее его решение. Очевидно, что Диаспора и Армения никогда не смогут забыть об уничтожении полутора миллионов армян в Османской империи. Но хочу отметить, что президент Армении не раз заявлял, что вопрос Геноцида армян не является предметом торга. Этот факт не нуждается в доказательстве. Если мы хотим, чтобы Турция, как и другие страны мира, признала Геноцид армян, тогда развитие отношений с ней приведет к этому. Рано или поздно Анкара признает этот факт. Никто не может сказать, что Диаспора может быть одного мнения по вопросу армяно-турецких отношений. В 120 странах мира живут около 8 миллионов армян, и, следовательно, все они не могут быть одного мнения. Я считаю, что Диаспора никогда не может отдалиться от родины, она получает свою силу от родины. Мы в свою очередь должны внимательно выслушать их мнения, учитывать их.
(?)Что вы считаете Вашим самым большим достижением, как министра. И что может быть Вашим достижением в будущем?
(!)Конечно, реализацию всех вышеуказанных программ можно рассматривать как достижение, но я отмечу, что становление нашего Министерства для меня сейчас самое важное достижение. В будущем хочу, чтобы моим достижением стало единство Армении и Диаспоры. Наши противники могут переиграть нас, если мы будем разделены. А если мы будем вместе и едины, нас будет невозможно сломить.