15 January 2002 - 17:35 AMT
ՆՈՐ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔԻ ՆԱԽԱԳԻԾԸ ՆԱԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ԲԱՑԱՌԱՊԵՍ ՀԱՄԱՄԱՍՆԱԿԱՆ ՍԻՍՏԵՄ
Հայաստանի Ազգային Ժողովը շուտով կքննարկի նոր ընտրական օրենսգրքի նախագիծը: Համաձայն նախագծի, խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն համամասնական սիստեմով: Փաստաթղթի հիմքում այն գաղափարն է, որ ընտրողները պետք է քվեարկեն ոչ թե կուսակցության, այլ կուսակցության կոնկրետ թեկնածուների համար: Կուսակցական թեկնածուները որքան շատ ձայներ հավաքեն, այնքան շատ պատգամավորներ տվյալ կուսակցությունը կանցկացնի խորհրդարան: Ենթադրվում է, որ մանդատները ձեռք կբերեն այն թեկնածուները, որոնք ստացել են ձայների մեծամասնություն: Նախագծում պահպանվում է հինգտոկոսային արգելքը: Հիշեցնենք, որ ընտրությունների անցկացման բացառապես համամասնական համակարգին դեմ հանդես կգան գործող խորհրդարանի մի շարք խմբակցություններ եւ պատգամավորական խմբեր: Ինչպես հայտնի է, ներկայումս գործում է խառը համակարգ` 75 պատգամավոր ընտրվում են մաժորիտար, իսկ 56-ը համամասնական համակարգով:

15 January 2002 - 17:35 AMT
ПРОЕКТ НОВОГО ИЗБИРАТЕЛЬНОГО КОДЕКСА ПРЕДУСМАТРИВАЕТ ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО ПРОПОРЦИОНАЛЬНУЮ СИСТЕМУ ПРОВЕДЕНИЯ ПАРЛАМЕНТСКИХ ВЫБОРОВ
Национальное Собрание Армении скоро приступит к обсуждению проекта нового избирательного кодекса. Согласно проекту, парламентские выборы будет проходить исключительно по пропорциональной системе. По идее, заложенной в основу документа, избиратели должны будут голосовать не за партии, а за конкретных кандидатов от партий. Чем больше кандидатов от партий наберут голосов, тем больше депутатов проведет партия в парламент. Предполагается, что мандаты должны будут обрести те партийные кандидаты, за которых будет подано наибольшее число голосов. В проекте сохраняется пятипроцентный барьер. Напомним, что против исключительно пропорциональной системы проведения выборов выступет целый ряд фракций и депутатских групп действующего парламента. Как известно, в настоящее время действует смешанная система: 75 депутатов избираются по мажоритарной системе, а 56 – по пропорциональной.