6 Փետրվար 2010 - 13:20 AMT
Փետրվարի 5-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Ռուսաստանի անվտանգության մշտական անդամների հետ խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է, որ հաստատել է նոր Ռազմական դոկտրինան եւ «Մինչեւ 2002 թ. միջուկային զենք պահելու մասին պետական քաղաքականության հիմունքները»:
Ռազմական նոր դոկտրինան առայժմ չի հրապարակվել, բայց դրա առանձին դրույթներ արդեն հայտնի են: Ինչպես դեկտեմբերի վերջին արդեն հայտնել է ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ Նիկոլայ Մակարովը, փաստաթղթում գրված է, որ Ռուսաստանը «իրավունք ունի մինչեւ 2020 թ. միջուկային զենք օգտագործել սեփական երկրի եւ իր դաշնակիցների անվտանգությունը պաշտպանելու համար, կամ պետությանը սպառնացող վտանգը կանխելու նպատակով»:
Բացի դրանից, փաստաթղթում կան նաեւ այլ դրույթներ, օրինակ` ռազմական շինարարության եւ ռազմատնտեսական կազմի մասին, ասել է Մակարովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

5 февраля президент РФ Дмитрий Медведев на совещании с постоянными членами Совета Безопасности России сообщил, что утвердил новую Военную доктрину и "Основы государственной политики в области ядерного сдерживания до 2020 года».
Новая Военная доктрина пока не обнародована, но отдельные ее положения уже известны. Как заявлял в конце декабря начальник Генштаба ВС РФ генерал армии Николай Макаров, в документе прописано, что Россия "имеет право применить ядерное оружие для защиты своей страны и своих союзников или в случае угрозы ликвидации государства".
Кроме того, в документе есть некоторые новые положения, например, о военном строительстве и военно-экономической составляющей, отметил тогда Макаров, сообщает РИА Новости.