6 Փետրվար 2010 - 13:20 AMT
Փետրվարի 5-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Ռուսաստանի անվտանգության մշտական անդամների հետ խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է, որ հաստատել է նոր Ռազմական դոկտրինան եւ «Մինչեւ 2002 թ. միջուկային զենք պահելու մասին պետական քաղաքականության հիմունքները»:
Ռազմական նոր դոկտրինան առայժմ չի հրապարակվել, բայց դրա առանձին դրույթներ արդեն հայտնի են: Ինչպես դեկտեմբերի վերջին արդեն հայտնել է ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ Նիկոլայ Մակարովը, փաստաթղթում գրված է, որ Ռուսաստանը «իրավունք ունի մինչեւ 2020 թ. միջուկային զենք օգտագործել սեփական երկրի եւ իր դաշնակիցների անվտանգությունը պաշտպանելու համար, կամ պետությանը սպառնացող վտանգը կանխելու նպատակով»:
Բացի դրանից, փաստաթղթում կան նաեւ այլ դրույթներ, օրինակ` ռազմական շինարարության եւ ռազմատնտեսական կազմի մասին, ասել է Մակարովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

On February 5, RF President Dmitry Medvedev announced at the meeting with the permanent Security Council members that approved a new Military Doctrine and "Principles of state policy on nuclear deterrence by 2020”. The new military doctrine has not yet made public, but some of its provisions are already known. As Army General Nikolai Makarov, Chief of Staff of the RF Armed Forces announced in late December, according to the document Russia has the right to use nuclear weapons to defend the country and its allies in case event of a threat of its elimination".
In addition, the document contains some new provisions, for instance, about military construction and military-economic component, Makarov said, RIA Novosti reported.