6 Փետրվար 2010 - 08:55 AMT
«Ելնելով ընդհանուր գնահատականից, Հայաստանը երբեք չի դասվել այն երկրների շարքին, որտեղ գենդերային հարցերն առավել հաջող լուծում են ստանում, եւ օրինակ չի ծառայել այդ առումով մյուս երկրների համար»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինսոը:
Ըստ նրա, հայ կանայք բավական զարգացած, անկաշկանդ քաղաքացիների տպավություն են թողնում, սակայն, կան ոլորտներ,որտեղ նրանց ներուժն ամբողջովին չի օգտագործվում, օրինակ, անվտանգության համակարգում: Նա նշել է, որ կարելի է զուգահեռներ անցկացնել Հայաստանի ու Իսրայելի միջեւ, որտեղ կանայք շատ ավելի լավ են ներկայացված անվտանգության ոլորտում` բանակում եւ ոստիկանությունում:
«Սակայն, որպեսզի այդ ներուժն ամբողջովին բացահայտվի, հարկավոր է սոցիալական ուղղվածության քաղաքականություն վարել: Կինն օջախի պահապանն է եւ, եթե իր ընտանիքի եւ երեխաների հարցերը չլուծվեն, նա չի կարողանա կենտրոնանալ հասարական գործունեության վրա եւ դառնալ այն ուժը, որն առաջ կմղի հասարակությունը»,- գտնում է Կապինոսը:

6 Февраль 2010 - 08:55 AMT
“Исходя из общей оценки, Армения никогда не относилась к тем странам, где гендерные вопросы решаются наиболее успешно, и не являлась примером для других стран в этом вопросе”,- сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава ереванского офиса ОБСЕ посол Сергей Капинос.
По его словам, армянские женщины производят впечатление достаточно продвинутых, не скованных граждан, однако, есть сферы, где их потенциал не используется до конца, например, в системе безопасности. Он отметил, что можно провести параллели между Арменией и Израилем, где женщины намного лучше представлены в системе безопасности: армии и полиции.
“Однако, для того, чтобы этот потенциал был полностью раскрыт, нужно вести социальную политику. Женщина – хранительница очага, и если проблемы ее семьи и детей не будут решены, она не сможет сосредоточиться на общественной деятельности и стать той силой, которая сможет повести за собой общество”,- подчеркнул посол Сергей Капинос.