Երեւանի նախկին Երիտասարդական պալատի տեղում բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման համար հայտարարված Միջազգային բաց ճարտարապետական մրցույթի ժյուրին չկորղացավ որոշել հաղթողին: Հունվարի 24-ին արդյունքների ամփոփման համաձայն, երկրորդ եւ երրորդ տեղերին, համապատասխանաբար, արժանացել են Ֆրանսիայի եւ Իտալիայի ներկայացրած նախագծերը: Հեղինակները կստանան համապատասխանաբար 30 հազար դոլար երկրորդ տեղի,եւ 15 հազար դոլար` երրորդ տեղի համար:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ծրագրի ղեկավար, ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը, առաջին տեղի համար մրցանակ չի հանձնվել, քանի որ ներկայացված աշխատանքներից ոչ մեկը չի գոհացրել պատվիրատուին: Նա նշել է, որ երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրած հեղինակների հետ լրացուցիչ աշխատանք կկատարվի` նրանց կտրվեն առավել հստակ ցուցումներ, եւ եթե արդյունքը չգոհացնի պատվիրատուին, ապա նա իրավունք ունի միջոցներ ձեռնարկել, նույնիսկ նոր մրցույթ հայտարարել: «Կարեւորն այն է, որ մրցույթն անց է կացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ճարտարապետների միությունների միջազգային ասոցիացիայի բոլոր միջազգային չափանիշների համաձայն»,-ասել է Լ.Վարդանյանը:
Մեկ փուլից բաղկացած մրցույթի կազմակերպիչն է «Ավանգարդ Մոթորս» ընկերությունը, Երեւանի քաղաքապետարանի եւ Բելառուսի ճարտարապետների միության հետ համատեղ, Հայաստանի քաղաքաշինության եւ սփյուռքի նախարարությունների մասնակցությամբ: Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դրությների, մրցույթը հաստատվել է Ճարտարապետների միջազգային միության կողմից, հաղորդում է Ճարտարապետների միության միջազգային ասոցիացիայի պաշտոնական կայքէջը:
Միջազգային ժյուրիի կազմում են «Ավանգարդ Մոթորս» ընկերության նախագահ Էդուարդ Ավետիսյանը (ՌԴ), Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, ՀՀ ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը, Մայքլ Ռոտոնդին (ԱՄՆ), Մակոտո Վատանաբեն (Ճապոնիա ), Էնրիկե Սոբեջանոն (Իսպանիա), Բելառուսի ճարտարապետների միության նախագահ Ալեքսանդր Կորբուտը:
Միջազգային բաց ճարտարապետական մրցույթին մասնակցելու համար հայտեր են ներկայացվել 70 երկրներից եւ ներկայացվել է 300 նախագիծ: Ծրագրի ղեկավարն է ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը:
«Ճարտարապետների միությունների միջազգային ասոցիացիա» հասարակական միավորումների միությունը հասարակական մավորումների` իրավաբանական անձանց, ստեղծագործական միությունների միջազգային միություն է: Ասոցիացիան հիմնվել է 1992թ.: Նրան անդամակցում են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ այնպիսի քաղաքների, ինչպիսիք են Կիեւը, Մոսկվան, Սանքտ Պետերբուրգը, ճարտարապետների միությունները
Երեւանի Երիտասարդական պալատը Հայաստանի մայրաքաղաքի խորհրդանիշներից մեկն էր: Այն շահագործման է հանձնվել 1972թ.: Իսկ բուն նախագծի վրա ճարտարապետներ Հրաչյա Պողոսյանը, Սպարտակ Խաչիկյանը, Արթուր Թարխանյանը եւ Մարտին Զախարյանը աշխատել են 1966թ. ի վեր: Երիտասարդական պալատը Երեւանի ամենաբարձր շենքն էր` 20 հարկանի, որոնցից 16-ում հյուրանոցային համարներն էին: Քաղաքապետարանի որոշմամբ շենքը քանդվեց 2006թ. սեյսմակայունության պահանջներին չհամապատասխանելու պատճառով: Սակայն 1990-ականների սկզբում անց կացվեց համապատասխան փորձաքննություն, որի արդյունքը դրական էր եւ թույլ էր տալիս շենքի հետագա շահագործումը: Իսկ «Մեր քաղաքը» հասարակական կազմակերպության մշակած այլընտրանքային նախագիծը այդպես էլ չքննարկվեց:

Жюри Международного открытого архитектурного конкурса на проект многофункционального комплекса, который должен быть построен на месте бывшего Дворца молодежи в Ереване, не определило победителя конкурса. По подведенным 24 января итогам конкурса, обладателями второго и третьего места стали, соответственно, проекты из Франции и Италии. Их авторы получат денежный приз в размере 30 тыс. долларов за второе место и 15 тыс. долларов – за третье.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net руководитель программы, архитектор Левон Варданян, приза за первое место не было, так как ни одна из представленных работ не удовлетворила заказчика. Он отметил, что с обладателями второго и третьего мест будет проведена дополнительная работа: им будут даны более точные указания, и если результат опять не удовлетворит заказчика, то он имеет право предпринять меры, вплоть до объявления нового конкурса. “Главное, что конкурс был проведен в соответствии со всеми международными стандартами ЮНЕСКО-МСА (Международной ассоциации Союзов архитекторов)”,- подчеркнул Левон Варданян.
Организатором одноэтапного Международного открытого архитектурного конкурса является компания “Авангард Моторз” совместно с мэрией Еревана и Союзом архитекторов Белоруссии при участии Министерств градостроительства и диаспоры Армении и Союза архитекторов Армении.
В состав Международного жюри входили: Эдуард Аветисян (Россия) – Президент “Авангард Моторз” ЛЛС, Гагик Бегларян – мэр Еревана, Мкртыч Минасян – Президент Союза архитекторов РА, Майкл Ротонди (США), Макото Ванатабе (Япония), Энрике Собеджано (Испания), Александр Корбут – Председатель Белорусского Союза архитекторов.
Для участия в Международном открытом архитектурном конкурсе было представлено 1150 заявок из 70 стран и 300 проектов. Приз за первое место составлял 70 000 долларов.
Союз общественных объединений “Международная Ассоциация Союзов Архитекторов” (СОО МАСА) является международным Союзом общественных объединений – юридических лиц, творческих союзов. Ассоциация учреждена в 1992 году. В него входят Союзы архитекторов Азербайджана, Армения, Беларуси, Грузии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Украины, России, а также Киева, Москвы, Санкт-Петербурга.
Дворец молодежи в Ереване – один из символов столицы Армении. Был сдан в эксплуатацию в 1972 году. Сам же проект разрабатывали архитекторы Грачья Погосян, Спартак Хачикян, Артур Тарханян и Мартин Захарян с 1966 года. Дворец молодежи являющийся когда-то, самым высотным зданием в Ереване – в 20 этажей, 16 из которых составляли гостиницу – по решению мэрии был снесен в 2006 году по причине несейсмоустойчивости. Однако в начале 1990-ых годов была проведена соответствующая экспертиза, результат которой дал положительный ответ на дальнейшую эксплуатацию здания Дворца молодежи. А разработанный общественной организации “Наш город” альтернативный проект по восстановлению бывшего Дворца молодежи так и не был обсужден.