5 Փետրվար 2010 - 16:07 AMT
Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հանդիպումը իր շվեյցարացի գործընկեր Մայքլ Ամբուլի հետ: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում Շվեյցարիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էրիկ Ռոյմանը հայտնել է, որ այլ հարցերի հետ միասին խորհրդակցությունների ընթացքում շոշափվել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
«Շվեյցարիայի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարները մշտապես անցկացնում են խորհրդակցություններ, որոնց շրջանակներում տարբեր հարցերի շուրջ կարծիքների փոխանակում է տեղի ունենում», – ասել է Էրիկ Ռոյմանը:
Մեր թղթակցի հարցին` արդյոք Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն շվեյցարական կողմին ներկայացրե՞լ է Անկարայի անհանգստությունը ՀՀ ՍԴ որոշման առիթով, ԱԳ ներկայացուցիչը չցանկացավ պատասխանել:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ Շվեյցարիայի դերը` որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման միջնորդ, ավարտվել է, եւ պաշտոնական Բեռնը ընդամենը դիտորդի դերում է հանդես գալիս, ինչպես մյուս երկրները:
Նախկինում թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում էին, որ Բեռնում Սինիրլիօղլուն ներկայացնելու է Անկարայի անհանգստությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ որոշման առիթով: Բացի այդ, թուրքական ԶԼՄ-երը հաղորդել են, որ դիվանագետ Ֆ. Սինիրլիօղլուն հավանաբար կձերբակալեն Շվեյցարիայում` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար:

5 Февраль 2010 - 16:07 AMT
В МИД Швейцарии состоялась встреча официального представителя МИД Турции Феридуна Синирлиоглу со своим швейцарским коллегой Майклом Амбулом. Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил официальный представитель МИД Швейцарии Эрик Ройман, в ходе консультаций среди прочих вопросов были также затронуты вопросы процесса нормализации армяно-турецких отношений.
«МИД Швейцарии и Турции регулярно проводят консультации, в рамках которых обмениваются мнениями вокруг различных вопросов»,- сказал Эрик Ройман.
На вопрос корреспондента представил ли Феридун Синирлиоглу швейцарской стороне обеспокоенность Анкары по поводу решения Конституционного суда РА, представитель внешнеполитического МИД заявил, что он не может ответить на этот вопрос.
Он также добавил, что роль Швейцарии как посредника процесса нормализации армяно-турецких отношений завершилась, и официальный Берн теперь, как и другие страны наблюдает за этим процессом.
Ранее турецкие СМИ сообщили, что в Берне Синирлиоглу представит обеспокоенность Анкары по поводу решения Конституционного суда РА по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений. Кроме того, турецкие СМИ передали, что дипломата Феридуна Синирлиоглу, возможно, арестуют в Швейцарии, связывая это с тем, что в Швейцарии действует закон об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян.