5 Փետրվար 2010 - 13:58 AMT
Փետրվարի 5-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության առաջին փոխվարչապետ, ԱՊՀ հարցերով Ռուսաստանի ազգային համակարգող Իգոր Շուվալովին:
Նախագահ Սարգսյանը 2009 թվականը շատ արդյունավետ է համարել հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման տեսակետից եւ ասել է. «Մենք առաջընթաց ենք արձանագրել գրեթե բոլոր ոլորտներում: 2010 թվականը եւս սկսել ենք բավականին ինտենսիվ. արդեն իսկ երկու հանդիպում է եղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ, հունվարին Հայաստանում էր ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը: Մենք տրամադրված ենք լավատեսորեն եւ գտնում ենք, որ պետք է ամենօրյա հետեւողական աշխատանքով ամրապնդենք մեր հարաբերությունները»:
ՌԴ առաջին փոխվարչապետը եւս նշել է, որ Ռուսաստանի ու Հայաստանի երկկողմ կապերը դրական են զարգանում: «Վերջերս Դուք բավականին հաջող այց ունեցաք Ռուսաստանի Դաշնություն»,-ասել է Իգոր Շուվալովը եւ նշել, որ իր հայաստանյան այցի նպատակը 2010-ին ԱՊՀ-ում Ռուսաստանի նախագահության մեկնարկի կապակցությամբ առաջիկա անելիքների քննարկումն է: «Մենք արդեն հաստատել ենք մեր նախագահության հայեցակարգն, ունենք շատ հագեցած օրակարգ, եւ ես երկրի ղեկավարությունից հանձնարարական եմ ստացել օրակարգային առաջնահերթությունները քննարկել Հայաստանի ղեկավարության հետ եւ ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատել իմ գործընկերների հետ»,-ընդգծել է նա:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակություն հայտնելով նախորդ տարում երկու երկրների միջեւ համագործակցության մակարդակից` համոզմունք է հայտնել, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանը զուգընթաց, հետեւողական աշխատանքն ու ջանքերը լրացուցիչ հնարավորություններ կբացեն 2010 թ. երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար, հաղորդում են Հայաստանի նախագահի մամլո ծառայությունից:

5 Февраль 2010 - 13:58 AMT
5-го февраля президент Армении Серж Саргсян принял первого заместителя премьер-министра России, национального координатора РФ по делам СНГ Игоря Шувалова.
Президент Саргсян счел 2009 год очень плодотворным с точки зрения развития армяно-российских отношений и отметил, что есть прогресс почти во всех сферах. “Мы настроены оптимистично и считаем, что должны ежедневной последовательной работой укреплять наши отношения”, – заметил президент Армении.
Первый вице-премьер России также отметил, что армяно-российские двусторонние связи развиваются в позитивном направлении. Игорь Шувалов отметил, что приехал в Армению с целью обсудить действия, предстоящие в связи с началом председательства России в СНГ. «Мы уже утвердили концепцию нашего председательства, и я получил от руководства страны поручение обсудить приоритеты повестки с руководством Армении», – подчеркнул он.
Серж Саргсян выразил уверенность, что период российского председательства в СНГ будет эффективным для дальнейшего укрепления и развития структуры.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся армяно-российского сотрудничества, как в двустороннем, так и многостороннем формате и в рамках различных организаций. Глава Армении, выразил уверенность, что параллельно с преодолением последствий глобального финансово-экономического кризиса, последовательные действия и усилия откроют дополнительные возможности для дальнейшего углубления двусторонних отношений в 2010 году, сообщает пресс-служба президента Армении.