«Ինչպես Հայաստանի զինված ուժերում, այնպես էլ ԼՂՀ պաշտպանության բանակում կան հատուկ ստորաբաժանումներ, որոնց առջեւ ընդլայնման խնդիր է դրված»,-ասել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների եւ դասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ըստ Օհանյանի, ՀՀ բանակն ապագայում կհամալրվի խառը համակարգով, այսինքն, այնտեղ պետք է լինեն եւ զորակոչիկներ, եւ պայմանագրային ծառայողներ, եւ հատուկ ստորաբաժանումներ:
ՀՀ ՊՆ ղեկավարը նշել է, որ սեղմ ժամկետում բանակը զգալի արդյունքների է հասել զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների ապահովման եւ արդյունավետ ուսումնական գործընթացի կազմակերպման գործում, ինչը չի կարելի ասել ԽՍՀՄ նախկին երկրների մեծամասնության մասին:
«Հայ երիտասարդների շատ ներկայացուցիչներ չեն ցանկանում ծառայել բանակում: Այդ մասին ասում են նրանք, ովքեր ոչ կանոնադրական հարաբերություներ են ունեցել իրենց հրամանատարների հետ: Եթե զինծառայողներից կամ այստեղ ներկաներից որեւէ մեկի մոտ կան մտահոգող փաստեր այդ կապակցությամբ, ապա ազատ դիմեք, եւ մենք կաշխատենք լուծել դրանք»,-ասել է Օհանյանը:
Նախարարը նաեւ նշել է, որ զինծառայողների եւ հրամանատարների միջեւ պետք է լավ մարդկային հարաբերություններ լինեն: «Եվ եթե հրամանատարը հրաման է տալիս իր ենթականերին, ապա նա առաջին հերթին պետք է կատարի պարտավորությունների իր մասը»,-նշել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը:

25 Январь 2010 - 12:16 AMT
“Как в вооруженных силах Армении, так и в Армии Обороны НКР существуют специальные подразделения, перед которыми сейчас стоит задача расширения”, – заявил министр обороны Армении Сейран Оганян на встрече со студентами и преподаватели Ереванского государственного университета.
По словам Оганяна, армия РА в будущем должна пополняться по смешенной систе, то есть там должны быть и призывники, и контрактники, и специальные подразделения.
Глава оборонного ведомства Армении заметил, что в кратчайшие сроки армия достигла ощутимых результатов в деле обеспечения социально-бытовых условий для военнослужащих и эффективной организации учебного процесса, чего нельзя сказать об армиях большинства стран бывшего СССР.
«Множество представителей армянской молодежи не желают служить в армии. Об этом заявляют те, которые были в неуставных отношениях со своими командирами. Если у кого ни будь из военнослужащих или присутствующих здесь, есть вызывающие беспокойство факты по этому поводу, то свободно обращайтесь, и мы постараемся их решить”, – подчеркнул Оганян.
Министр также отметил, что между военнослужащими и командирами должны быть хорошие человеческие отношения. “И если командир дает приказ своим подчиненным, то он в первую очередь сам должен выполнять свою часть обязанностей”,- отметил министр обороны Армении.