25 Հունվար 2010 - 13:14 AMT
Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահի տեղակալ, ՀՀ ՍԴ պատգամավոր Ռազմիկ Զոհրաբյանը ոչ մի վատ բան չի տեսնում նրանում, որ նախկին նախագահները քաղաքականությամբ են զբաղվում: «Բոլոր ժողովրդավարական երկրներում նախկին նախագահները զբաղվում են քաղաքականությամբ: Եթե ՀՀ երկրորդ նախագահը նույնպես որոշի զբաղվել արտաքին քաղաքականությամբ, ապա դա միանգամայն նորմալ է»,- ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի Իրան կատարած այցին` Ռազմիկ Զոհրաբյանն ասաց, որ դա մասնավոր այց էր, եւ ՀՀ երկրորֆ նախագահն Իրան չէր մեկնել լուծելու տարածաշրջանային հարցերը:
Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահն է 1998թ. մարտի 30-ից 2008թ. ապրիլի 9-ը: Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) առաջին նախագահն է: Ներկայումս Ռոբերտ Քոչարյանը խոշորագույն ռուսական «Սիստեմա» Բաժնետիրական Ֆինանսական Ընկերության Տնօրենների խորհրդի անդամն է:

Заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении (РПА), депутат НС РА Размик Зограбян не видит ничего плохого в том, что эск-президенты занимаются политикой. “Во всех демократических странах экс-презденты занимаются политикой. Если второй президент РА Роберт Кочарян тоже решит заняться внешней политикой, то это вполне нормально», -сказал депутат.
Касаясь визита Роберта Кочарян в Иран, Размик Зограбян сказал, что это был частный визит, и второй президент РА не ехал в Иран, чтобы решать региональные вопросы.
Роберт Кочарян – второй президент Республики Армения с 30 марта 1998 года по 9 апреля 2008 года. Первый президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). В настоящее время Роберт Кочарян является членом Совета директоров крупнейшей российской Акционерной Финансовой Компании «Система».