«Ջազ ենք նվագում Գարանյանի հետ» փառատոնը կլինի այնպիսին, ինչպիսին որ այն պատկերացնում էր Գեորգի Գարանյանը. փառատոնի ժամանակ կհնչեն ստեղծագործություններ ինչպես ջազ գնահատողների, այնպես էլ չպատրաստված ունկնդիրների համար: Հայտնի երաժիշտների եւ Հարավ-Արեւմտյան շրջանի սաների կատարմամբ կհնչեն ջազի դասականների` Դյուկ Էլլինգտոնի եւ Չարլի Փարքերի, Քաունթ Բեյսիի եւ Ջորջ Գերշվինի ստեղծագործությունները: Բեմ դուրս կգա նաեւ Գեորգի Գարանյանի հայտնի «Մեղեդի» համույթը:
«Հայաստանից փառատոնին ոչ ոք չի մասնակցելու: Հրավերներ չեն եղել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց ջազ-դաշնակահար Լեւոն Մալխասյանը:
«Ջազ ենք նվագում Գարանյանի հետ» երկրորդ երաժշտական փառատոնը կկայանա հունվարի 25-ին Մոսկվայում` «Մերիդիան» Մշակույթի եւ արվեստի կենտրոնի Մեծ դահլիճում, հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները:
Գեորգի Գարանյանը Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ է, ՌԴ Պետական մրցանակի դափնեկիր, միջազգային ջազային փառատոների դափնեկիր: Նա ճանաչման էր հասել նաեւ որպես Օլեգ Լունդստրեմի անվան Պետական ջազ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր:
Գեորոգի Գարանյանը ներկայացնում է ռուսական ջազի հետպատերազմյան առաջին սերունդը: 1958թ. Գարանյանի սաքսոֆոնը հնչեց Օ.Լունդստրեմի նվագախմբում, իսկ հետո, 1966թ.` Համամիութենական ռադիոյի էստրադային նվագախմբում, որի ղեկավարն է Վադիմ Լյուդվիկովսկին: 1960-ականների կեսին ժամանակակից ոճով ջազային պիեսները, որ հնչում էին Համամիութենական ռադիոյով, լայն ճանաչում բերեցին Գարանյանին եւ նրա հետ հանդես եկող երաժիշտներին:
1973թ. Պետհեռուստառադիոյի նախկին նվագախմբի բազմաթիվ երաժիշտների հրավիրեցին աշխատանքի ձայնագրման «Մելոդիա» ֆիրմա: Գ.Գարանյանը դարձավ նույնանուն նվագախմբի ղեկավարը: Այն ժամանակ էլ ծնվեց այն աստեղային կազմը, որ նույն փայլով նվագակցում էր երգիչներին, ձայնագրում էր պարային երաժշտություն եւ ջազային կոմպոզիցիաներ` սվինգից մինչեւ ջազ-ռոք: «Մելոդիան» հնչում էր նաեւ կինոյում, քանի որ, ինքը` ռուսական ջազի վարպետը, երաժշտություն է գրել շուրջ 40 ֆիլմերի համար, այդ թվում նաեւ հանրահայտ «Պոկրովի դարպասները» ֆիլմի համար:
Աշխարհի լավագույն դիրիժորներից մեկի` Գենադի Ռոժդենստվենսկու հրավերով, «Մելոդիա» նվագախումբն ու Գեորգի Գարանյանը (որպես մենակատար-իմպրովիզատոր) մասնակցել են Ալֆրեդ Շնիտկեի առաջին սիմֆոնիայի պրեմիերային:
1991թ. Գարանյանն իրականացրեց իր վաղեմի երազանքը եւ ստեղծեց Մոսկվայի բիգ-բենդը, որտեղ հրավիրվեցին երկրի ամենամեծ ջազմեններն ու պրոֆեսիոնալները: Մասնագետներն ու շարքային հանդիսատեսները բազմիցս են նշել այդ նվագախմբի եզակի հնչողությունը, նրա ղեկավարությամբ արված հիանալի հնչունավորումը:
Սակայն, ինչպես խոստովանել է ինքը Գարանյանը, նա իր ամենամեծ նվաճումն էր համարում հնչունավորման դասագիրքը: Երկրի բոլոր ուսումնական հաստատություններում այդ դասագրքով սովորում են ոչ միայն ուսանողները, այլ նաեւ դասավանդողները: Ասում են, որ դասագիրքն այնպես է գրված, որ նույնիսկ երաժշիտ չլինելով, կարելի է հասկանալ, թե ինչպես նվագել:

Фестиваль “Играем джаз с Гараняном” будет таким, каким задумывал его маэстро Георгий Гаранян: во время фестиваля прозвучат произведения как для ценителей джаза, так и для неподготовленных слушателей. В исполнении известных музыкантов и учеников музыкальных школ Юго-Западного округа прозвучат произведения классиков джаза – Дюка Эллингтона и Чарли Паркера, Каунта Бейси и Джорджа Гершвина. На сцену выйдет также знаменитый ансамбль Георгия Гараняна “Мелодия”.
“От Армении в фестивале участия принимать никто не будет. Не было приглашений”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил джазовый пианист Левон Малхасян.
Второй молодежный музыкальный фестиваль “Играем джаз с Гараняном” состоится в Большом зале Центра культуры и искусства “Меридиан” в Москве 25 января, сообщают российские СМИ.
Георгий Гаранян – народный артист России, лауреат Государственной премии РФ, лауреат международных джазовых фестивалей. Во многом он прославился и как художественный руководитель и главный дирижер Государственного джазового оркестра имени Олега Лундстрема.
Георгий Арамович представлял первое послевоенное поколение мастеров российского джаза. В 1958 году саксофон Гараняна зазвучал в оркестре Олега Лундстрема, а затем, в 1966 году, – в концертном эстрадном оркестре Всесоюзного радио, которым руководил Вадим Людвиковский. В середине 1960-х годов джазовые пьесы в современном стиле, звучавшие на волнах Всесоюзного радио, принесли Гараняну и выступавшим вместе с ним музыкантам широкую популярность.
В 1973 году многих музыкантов бывшего оркестра Гостелерадио пригласили работать на фирму грамзаписи "Мелодия". Георгий Гаранян стал руководителем одноименного ансамбля. Вот тогда и родился поистине звездный состав, который с равным блеском аккомпанировал певцам, записывал танцевальную музыку и джазовые композиции от свинга до джаз-рока. "Мелодия" звучала и в кино – так, сам мэтр российского джаза написал музыку к 40 фильмам, в том числе, к знаменитым "Покровским воротам".
По приглашению одного из лучших дирижеров мира – Геннадия Рождественского – ансамбль "Мелодия" и Георгий Гаранян (как солист-импровизатор) принимали участие в премьере Первой симфонии Альфреда Шнитке.
А в 1991 году Гаранян реализовал свою давнюю мечту и создал Московский биг-бенд, в который приглашает самых маститых джазменов-профессионалов страны. Специалисты и рядовые зрители не раз отмечали уникальное звучание этого оркестра, великолепные аранжировки, созданные его руководителем.
Однако, как признавался сам Георгий Арамович, самым большим достижением он считал свой учебник по аранжировке. Во всех учебных заведениях страны по этой книге учатся не только студенты, но и многие преподаватели. Говорят, что учебник так написан, что даже не музыканту понятно, что и как надо играть.