2009թ. նոյեմբերի 1-ից Երեւանի Հ. Իսակովի անվան թիվ 132 դպրոցում ԵՄ-ից եւ ՌԴ-ից վերադարձած հայերենին վատ տիրապետող թվով 29 աշակերտների համար «Հայաստանում միգրացիոն հոսքերի կառավարման հզորացում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվեցին <b>հայոց լեզվի դասընթացներ</b>:
Ինչպես նշում է դասընթաց անցկացնող հայոց լեզվի մասնագետ Շուշան Քարամյանը, դասընթացին ընդգրկված երեխաները մեծ ոգեւորությամբ են հաճախել, եւ նրանցից շատերը արդեն իսկ ավելի լավ են տիրապետում հայերենին քան մինչ դասընթացի սկիզբը:
«Ընտրված երեխաներից շատերը ծնվել եւ մեծացել են, օրինակ, Ռուսատսանի Դաշնությունում, որոնց վերաինտեգրումը հայկական դպրոցներում փոքր-ինչ դժվար էր դարձել: Եվ նմանատիպ դասընթացները իրապես օգնում են նրանց վերաինտեգրմանը»,- ասում է Շ. Քարամյանը եւ հավելում, որ դասընթացներին հաճախելությունը գրանցվել է բարձր ցուցանիշներով:
Ըստ նրա, հայոց լեզվի դասընթացն ավարտելուց հետո երեխաների ստացած գիտելիքները ստուգվեցին թեստային առաջադրանքի ձեւով:

25 Январь 2010 - 13:46 AMT
С 1-го ноября 2009 года в ереванской школе 132 имени Ованеса Исакова в рамках программы “Усиление правления миграционных течений в Армении” были организованы уроки армянского языка для 29 школьников, возвратившихся в РА из России и стран ЕС.
Как отмечает специалист армянского языка Шушан Карамян, участники курсов армянского языка посещали уроки с большим удовольствием, и многие из них уже владеют языком лучше, чем до начало уроков.
“Многие из участников данных курсов родились и выросли в России, из-за чего интегрироваться в армянские школы для них было трудно. А подобные курсы помогают их интеграции. Кроме того, был зафиксирован высокий показатель посещаемости”, – заявила Шушан Карамян.
По ее словам, после окончания курсов армянского языка знания детей были проверены специальными тестами.